https://www.proz.com/forum/romanian/28618-contabilitate_pfa.html

COntabilitate PFA
Thread poster: geo71209
geo71209
geo71209
French to Romanian
+ ...
Jan 20, 2005

1. Cine stie care este plafonul de deduceri agreat de Circa Fin. Sect. 2 Buc. pe 2005?
2. Cine stie cum se opereaza(in clar) introducerea datelor in reg. jurnal de inc. si plati?
a.) si anume cheltuieli
b.) si incasari
3. Cine stie cu adevarat cat platim noi (PFA)
impozit (ori 1.5 ori 16%) in cazul in care PFA-ul si activitatile conexe de traduceri reprezinta singura sursa de venit?

Va multumesc anticipat!


 
Oana Apetrei
Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
Local time: 11:14
English to Romanian
+ ...
16% Jan 25, 2005

Impozitul pentru PFA este de 16%. Cel de 1.5 e pentru societati comerciale. Sunt doua chestii distincte.
Poate altcineva stie mai multe.
Succes.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
3% pentru IMM-uri Jan 25, 2005

Ca să compenseze pierderile la buget cauzate de introducerea cotei unice de impozitare de 16% (pe profit), s-a decis mărirea impozitului (pe cifra de afaceri) pentru IMM-uri de la 1,5% la 3%. Eu chiar mă gândeam să-mi deschid o firmă, ca modalitate de a plăti mai puţine impozite. Mă întreb însă dacă, în condiţiile actuale (micşorare impozit pentru PFA, majorare impozit pentru IMM), mai merită.

[Edited at 2005-01-25 11:29]


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 11:14
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
3% impozit Jan 25, 2005

Mihai, impozitul nu este 3% pentru IMM-uri, ci doar pentru microîntreprinderi. Celelalte firme care nu se încadrează în această categorie plătesc 16%. Problema este alta: impozitul de 3% nu este pe profit, ci pe "veniturile întreprinderii", care va să spună că, dacă profitul este mic sau foarte mic, dar cifra de afaceri e mare, mai repede plăteşti 16% impozit pe profit. Din câte ştiu, guvernul a dat firmelor posibilitatea să opteze pentru această din urmă variantă. Buticarul ... See more
Mihai, impozitul nu este 3% pentru IMM-uri, ci doar pentru microîntreprinderi. Celelalte firme care nu se încadrează în această categorie plătesc 16%. Problema este alta: impozitul de 3% nu este pe profit, ci pe "veniturile întreprinderii", care va să spună că, dacă profitul este mic sau foarte mic, dar cifra de afaceri e mare, mai repede plăteşti 16% impozit pe profit. Din câte ştiu, guvernul a dat firmelor posibilitatea să opteze pentru această din urmă variantă. Buticarul de unde mă aprovizionez cu cele de toate zilele mi-a spus că preferă să plătească 16%, pentru că profitul lui este foarte mic. Oricum, nici microîntreprinderile nu vor plăti acest impozit de 3% decât până la data aderării la UE, după care vor plăti impozitele ca orice altă firmă, fie ea mică sau mijlocie. Părerea mea este că, dacă ai volum mare de muncă şi poţi da şi altora de lucru, merită să-ţi înfiinţezi o microîntreprindere, dar îţi trebuie cel puţin un angajat. Şi chiar dacă nu vei subcontracta lucrările, tot merită să plăteşti 3% decât 16%, că mai sunt cel puţin doi ani până la aderare Pe de altă parte, ca PFA nu ai dreptul să-ţi subcontractezi lucrările.Collapse


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 10:14
English to Romanian
+ ...
+ Jan 25, 2005

Plus faptul ca in calitate de PFA raspunderea ta civila se extinde la toate posesiunile tale, pe cand in cazul SRLurilor se extinde doar la capitalul social al societatii. Nu ca stiu de multe procese civile impotriva traducatorilor, dar trebuie sa te gandesti la viitor si prin prisma "celui mai rau scenariu".

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
3% pentru microîntreprinderi Jan 25, 2005

Mulţumesc pentru rectificare, Andrei. Şi pentru informaţii. Şi ţie, Ciprian, pentru precizarea legată de răspunderea civilă. E de reţinut.

Am observat că termenii „impozit pe venituri” şi „impozit pe cifra de afaceri” se folosesc în paralel. La http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_1699/Impozit/de/3.html este citat un articol din Ca
... See more
Mulţumesc pentru rectificare, Andrei. Şi pentru informaţii. Şi ţie, Ciprian, pentru precizarea legată de răspunderea civilă. E de reţinut.

Am observat că termenii „impozit pe venituri” şi „impozit pe cifra de afaceri” se folosesc în paralel. La http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_1699/Impozit/de/3.html este citat un articol din Capital, în care se folosesc ambii termeni.

[Edited at 2005-01-25 11:46]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


COntabilitate PFA






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »