Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Trăim cu IT zi de zi...
Thread poster: lucca
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Crezi tu... (mwahahahaaa!) Feb 24, 2005

Mihai Badea wrote:

Sunt mulţumit. Astă seară am făcut o afacere bună. Am aflat că pot să fac o economie de peste 10 Euro. Şi în schimb nu trebuie decât să dau o bere.

Mihai


N-ai zis de care...
http://www.pharaohs-brew.com/


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:02
English to Romanian
+ ...
Bere rece Feb 25, 2005

Atentie:

La www.price.ro este intr-adevar un loc unde poti face o comparatie de pret. Acele liste sunt facute pe baza informatiilor trimise de comercianti, se poate intampla (cu probabilitate destul de mare) ca pretul in magazin sa difere de cel care apare in lista de la price.
Orice ati alege, inainte de a va bucura, dati un telefon la magazin pentru confirmare.

La price gasiti ins
... See more
Atentie:

La www.price.ro este intr-adevar un loc unde poti face o comparatie de pret. Acele liste sunt facute pe baza informatiilor trimise de comercianti, se poate intampla (cu probabilitate destul de mare) ca pretul in magazin sa difere de cel care apare in lista de la price.
Orice ati alege, inainte de a va bucura, dati un telefon la magazin pentru confirmare.

La price gasiti insa un forum civilizat, pe teme de hardware si software.

Fire despre monitoare TFT:
http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=15074
(a se vedea in special postul http://www.price.ro/forum/showpost.php?p=156831&postcount=34)
http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=3808
Collapse


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 03:02
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Proba la domiciliu Feb 25, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:


Dacă au să-ţi facă proba la domiciliu, spune-ne şi nouă, că nu mai cumpără nimeni de la alţii!


Pe cuvânt că nu am acţiuni la Emag şi nici nu cunosc pe nimeni care lucrează acolo. Dar să ştii că mi-au probat toate produsele pe care le-am cumpărat de la ei - trei, până acuma. Intră în obligaţiile lor.
Salutări,
Andrei


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Berea Feb 25, 2005

Veronica Durbaca wrote:

N-ai zis de care...
http://www.pharaohs-brew.com/


Veronica, da’ bine le mai găseşti! Şi eu care speram să-mi spui: nu mersi, eu nu beau bere !


Dan Ilioiu wrote:

Atentie:

La www.price.ro este intr-adevar un loc unde poti face o comparatie de pret. Acele liste sunt facute pe baza informatiilor trimise de comercianti, se poate intampla (cu probabilitate destul de mare) ca pretul in magazin sa difere de cel care apare in lista de la price.
Orice ati alege, inainte de a va bucura, dati un telefon la magazin pentru confirmare.


Da, e posibil să se întâmple şi asta. Dar dacă treaba stă aşa şi la magazinele virtuale, atunci e grav. E ca şi cum ai intra într-un magazin, dai să plăteşti preţul de pe etichetă, iar vânzătorul, după ce numără banii, se uită cu reproş la tine şi îţi spune „s-a scumpit preţul”. Din păcate, treburi de-astea chiar se întâmplă, iar eu pot să confirm, că sunt păţit.

[Edited at 2005-02-25 09:37]


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Nu, mersi :) Feb 25, 2005

Mihai Badea wrote:

Veronica, da’ bine le mai găseşti! Şi eu care speram să-mi spui: nu mersi, eu nu beau bere !



Chiar nu beau bere. Voiam numai sa gasesc o bere cu care sa nu-ti vina cheful sa faci cinste amicilor (iar cum asta e 250 de dolari sticla...)


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Bere versus monitor Feb 25, 2005

Veronica Durbaca wrote:

Chiar nu beau bere. Voiam numai sa gasesc o bere cu care sa nu-ti vina cheful sa faci cinste amicilor (iar cum asta e 250 de dolari sticla...)


Va să zică, monitorul la care mă gândesc eu face cam cât o bere (foarte) bună! S-aleg berea, s-aleg monitorul …


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:02
English to Romanian
TOPIC STARTER
Diverse Feb 25, 2005

1. Andrei, te cred că nu ai acţiuni la e-mag, probabil că nici unul nu avem la nici un magazin de calculatoare. Pe lângă Best (care, din păcate, mi se pare că nu mai are prea mulţi clienţi, nu ştiu ce se întâmplă), îmi mai place şi Ultra Pro, constat din ce în ce mai des că ajung să cumpăr de la ei după ce am trecut pe la alte 3-5 magazine! Acum însă am să mă uit şi eu la e-mag, e mult mai comod ... See more
1. Andrei, te cred că nu ai acţiuni la e-mag, probabil că nici unul nu avem la nici un magazin de calculatoare. Pe lângă Best (care, din păcate, mi se pare că nu mai are prea mulţi clienţi, nu ştiu ce se întâmplă), îmi mai place şi Ultra Pro, constat din ce în ce mai des că ajung să cumpăr de la ei după ce am trecut pe la alte 3-5 magazine! Acum însă am să mă uit şi eu la e-mag, e mult mai comod să primeşti totul acasă şi repede (dacă nu costă mai mult ca în alte părţi, evident).

2. Bere de 250 de dolari sticla! Veronica, de curiozitate, cum ai dat peste sit?

3. Feriţi-vă de CD-urile blank Fullmark (mi se pare că le-am luat de la Carrefour, dar nu sunt sigur). Oricum, feriţi-vă de ele. Mie nu mi le mai citeşte nici măcar writerul cu care le-am ars (Yamaha) şi nici unităţi CD Toshiba, Teac şi Sony, în timp ce alte CD-uri (mai vechi sau mai noi) merg perfect.
Collapse


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:02
English to Romanian
+ ...
Am monitoooooooooooooor!!!! Feb 26, 2005

Mi-a sosit monitorul cel nou (Samsung 710N). E super!!
A venit azi, in ziua si la ora stabilita de mine.

Am avut o problema la comanda online, ca dupa confirmarea comenzii imi aparea cosul tot gol. Am dat telefon a doua zi si mi-auconfirmat ca se inregistrase, dar aveau o problema pe site. Oricum, foarte amabili.

Am facut proba pe indelete, inclusiv comparare cu laptop-ul de la servici, pe care il am la mine acum in week-end. Am numarat toti cei 11.000 pixeli si
... See more
Mi-a sosit monitorul cel nou (Samsung 710N). E super!!
A venit azi, in ziua si la ora stabilita de mine.

Am avut o problema la comanda online, ca dupa confirmarea comenzii imi aparea cosul tot gol. Am dat telefon a doua zi si mi-auconfirmat ca se inregistrase, dar aveau o problema pe site. Oricum, foarte amabili.

Am facut proba pe indelete, inclusiv comparare cu laptop-ul de la servici, pe care il am la mine acum in week-end. Am numarat toti cei 11.000 pixeli si sunt toti vii si nevatamati.

Singurul repros ar fi ca baiatul care l-a adus si l-a instalat nu prea se pricepea la configurare. El s-a scuzat ca e doar comisionar. Initial se vedea cam prost. Spunea ca sa o sa trimita pe cineva de la tehnic. Pana la urma, dupa ce a incercat niste chestii (rezolutie, refresh rate) si si-a dat cu parerea ca poate placa video nu e prea buna, ne-am lamurit ca nu instalase driver-ul.

Azi mi-am schimbat si boxele (aveam unele de 2 lei), asa ca acum constat ca mi s-au ascutit brusc si auzul si vazul).

Oana
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:02
English to Romanian
TOPIC STARTER
Oana, să le stăpâneşti sănătoasă! Feb 26, 2005

Felicitări pt. achiziţie, cân voi avea mai mult timp îţi mai scriu (despre boxe!).

Weekend excelent,
Lucian.


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Jenant, pe Google Feb 26, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

2. Bere de 250 de dolari sticla! Veronica, de curiozitate, cum ai dat peste sit?



"most expensive beer"...


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 02:02
English to Romanian
+ ...
despre preturile monitoarelor LCD Mar 7, 2005

http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&ncid=738&e=1&u=/nm/20050307/tc_nm/tech_korea_samsung_dc

 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:02
English to Romanian
+ ...
Despre pixelii morti/vii de la TFT Mar 18, 2005

Pentru cine are putin timp de citit.

http://www.behardware.com/articles/519/page1.html


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:02
English to Romanian
Despre Mozilla Firefox Mar 24, 2005

Am dat peste un articol interesant, cred că se potriveşte cu subiectul IT din acest fir de discuţie. Citez din link:

Utilizatorii produselor open-source ar putea deveni tinta atacurilor hackerilor din cauza catorva vulnerabilitati identificate la nivelul softului Internet, a avertizat Fundatia Mozilla.

Organizatia a lansat Firefox 1.0.1 care acopera 17 fisuri din sistemul de securitate al popularului Web browser. Fisura cu cel mai ridicat nivel de risc permite atacat
... See more
Am dat peste un articol interesant, cred că se potriveşte cu subiectul IT din acest fir de discuţie. Citez din link:

Utilizatorii produselor open-source ar putea deveni tinta atacurilor hackerilor din cauza catorva vulnerabilitati identificate la nivelul softului Internet, a avertizat Fundatia Mozilla.

Organizatia a lansat Firefox 1.0.1 care acopera 17 fisuri din sistemul de securitate al popularului Web browser. Fisura cu cel mai ridicat nivel de risc permite atacatorului sa castige controlul deplin asupra PC-ului utilizatorului, se arata intr-o declaratie a Fundatiei Mozilla. Firefox 1.0 a fost lansat in luna noimebrie 2004, de atunci fiind dowload-at de peste 27 de milioane de ori.

Firefox 1.0.1 include de asemenea cateva solutii care ar putea proteja utilizatorul impotriva phishingului, atac in care, de obicei, se folosesc mesajele spam pentru a directiona utilizatorii catre pagini Web fantoma, identice ca aspect celor de e-commerce.

http://computere.rol.ro/2005/03/177902.htm

Eu mi-am descărcat versiunea 1.0.1 - să sperăm că sunt în siguranţă...
Collapse


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:02
English to Romanian
+ ...
Doua lucruri Mar 25, 2005

Maria Diaconu wrote:
... din cauza catorva vulnerabilitati identificate la nivelul softului Internet ...


oarecum offtopic: Oare ce inseamna "soft Internet"

Eu mi-am descărcat versiunea 1.0.1 - să sperăm că sunt în siguranta...


Esti in siguranta atit timp cit nu faci nimic care sa-ti pericliteze siguranta. Un calculator (indiferent de sistemul de operare si de aplicatiile instalate pe el) nu se poate infecta singur. Intotdeauna trebuie sa intervina si utilizatorul. Utilizatorul este cel care deschide mesajele "virusate" tot utilizatorul da click pe toate pop-up-urile care ii apar, tot utilizatorul accepta sa i se instaleze pe calculator programe "absolut necesare" care sa ii arate cit e ceasul, cite grade sunt la Londra sau screensavere "absolutely free".

Cam asta este cu siguranta. Poate fi Firefox, IE, Netscape, orice.

Prin asta nu vreau sa zic ca nu este bine sa se actualizeze software-ul instalat pe calculator. Vreau doar sa spun ca, chiar daca ati instalat 1.0.1 sau 6.0.2, care "acopera 17 fisuri" (?!?!?), "siguranta" nu exista.

Nu, nu sunt paranoic


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:02
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
tell that to my husband :) Mar 25, 2005

Un calculator (indiferent de sistemul de operare si de aplicatiile instalate pe el) nu se poate infecta singur. Intotdeauna trebuie sa intervina si utilizatorul.


Ar putea scrie o carte (care ar fi cu siguranţă ecranizată într-o comedie de mare succes): Cum să-ţi virusezi calculatorul în trei simple mişcări (absolut senine). Cu toată parasiguranţa instaurată (i-am pus chiar şi filtre web, spre mare lui enervare) 'geaba. Situaţia nu mai este aşa gravă ca înainte, dar persistă


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Trăim cu IT zi de zi...






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »