Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
refuz inscriere la curtea de apel
Thread poster: rituzza
rituzza
Italy
Local time: 14:59
Italian to Romanian
+ ...
Feb 9, 2005

Salut tuturor!
Va cer sfatul pentru o problema destul de delicata.
In 2003 am obtinut autorizatia de traducator de la Ministerul de Justitie.Nu mi-a trebuit pana acum si azi insa am decis sa merg la Curtea de apel pentru a ma inscrie. Trebuie sa-mi traduc eu niste acte. Am fost refuzata insa spunandu-mi-se ca trebuie sa ma reautorizez si sa dau alt examen. Am citit acum topicurile voastre si am vazut ca o data cu noua ordonanta nu mai e asa.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:59
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
asteapta clarificarea situatiei Feb 9, 2005

Este posibil sa nu fi ajuns noutatile pana la ei (de fapt e cel mai sigur). E recomandabil sa asteptam clarificarea situatiei si o pozitie clara din partea MJ care din nefericire intarzie. Trebuie sa vedem ce interpretare dau anumitor prevederi din Ordonanta care sunt foarte vagi si pot fi interpretate in mai multe moduri.

Numai bine.

Paula Dana Szabados  Identity Verified
Romania
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
clarificarea situatiei Feb 10, 2005

Oare aceasta clarificare ar putea insemna si ca noi, cei care nu avem "diploma de licenta din care rezultă specializarea în limba sau limbile străine pentru care solicită autorizarea", dar avem autorizatie din partea MJ, nu vom mai fi obligati sa sustinem examenele la MCC? Asta chiar ar fi o veste buna.
Eu am sunat la MCC in privinta sesiunilor de examene, mi s-a spus sa revin la sfarsitul lunii. Poate pana atunci isi prezinta si MJ pozitia.

Sorina
German to Romanian
nu e necesara reautorizarea Feb 18, 2005

Buna !

eu sunt autorizata la MJ din 1994, cu atestat de la MC. Am obtinut o reautorizare in decembrie 2003. Ieri am sunat la MJ, unde am vorbit cu o persoana care se ocupa de traducatori autorizati, am intrebat daca este necesar sa ma reautorizez. M-a intrebat cand am avut ultima reautorizare si auzind ca este vorba de decembrie 2003, a spus ca NU ! Doar trebuie sa ne inscriem la Curtea de Apel, in decurs de un an.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
confirm şi eu Feb 18, 2005

Ne-au sunat cei de la MJ ieri şi într-adevăr nu este necesară reautorizarea pentru cei care deţin deja autorizaţie de la MJ emisă după 1997 în baza legii 178/97 (pentru că sunt care au rămas cu autorizaţii mai vechi).

Acest lucru reieşea de fapt clar din comunicatul Guvernului şi din textul Ordonanţei 11/2005, numai că atâţia colegi au fost cărora nu le-a venit să creadă încât la un moment dat am început şi eu să am îndoieli (cu textele astea vagi şi întortochiate nu se ştie niciodată). Din acest motiv am adresat cererile de lămuriri către MJ. Vestea bună s-a confirmat, aşadar şi pe scurt

alina_c
French to Romanian
Buna ziua, Mar 7, 2005

V-as ruga sa imi spuneti si mie ce acte imi trebuiesc pentru inscrierea la curtea de apel

Va multumesc

Maria Tulbure  Identity Verified
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Inscrierea la Curtea de Apel Mar 10, 2005

alina_c wrote:

V-as ruga sa imi spuneti si mie ce acte imi trebuiesc pentru inscrierea la curtea de apel

Va multumesc

Ma adresez cu aceeasi rugaminte. Poate ne raspunde cineva.
Multumesc.

Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Inscrierea la Curtea de Apel Mar 15, 2005

Maria Tulbure wrote:

alina_c wrote:

Va multumesc

Ma adresez cu aceeasi rugaminte. Poate ne raspunde cineva.
Multumesc.

Apropo de inscrierea la Curtea de Apel. Eu intreb, eu raspund. Astazi am fost la Curtea de Apel (la Cluj, camera 239 etaj 2). Se pare ca totul este foarte simplu. Trebuie depusa o cerere prin care se solicita inscrierea la Curtea de Apel, insotita de copia dupa Autorizatie si de copia dupa buletin plus un dosar plic. Toate bune si frumoase! Am cerut doamnei de acolo (prim grefier) sa-mi spuna daca figurez pe lista trimisa de Minoisterul Justitiei. Nu figurez pe lista. Eu am obtinut autorizatia in 1998 in baza Legii 178/1997. La vremea respectiva trebuia sa te inregistrezi la Camera Notarilor, lucru pe care eu l-am facut. Am inteles din discutiile de pe forum si din Ordonanta nr. 11 din 21.01.2005 ca nu trebuie sa ma reautorizez. Am citit si Legea 178/1997 in baza careia am fost eu autorizata si nici acolo nu se mentioneaza nimic despre eventuala reautorizare periodica, ipoteza pe care a adus-o in discutie doamna de la Curtea de Apel, dar era clar ca respectiva doamna nu prea avea habar. Se mai afla cineva in situatia mea? Poate imi raspunde un clujean.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu esti si nu ma mir Mar 15, 2005

Traducatori cu numele de Tulbure pe Lista sunt:
Tulbure Daniel
Tulbure Marioara Raluca
Tulbure Silviana-Ligia

Nu stiu din ce oras sau cu ce numar de autorizatie pentru ca datele aceste nu sunt pe Lista transmisa de MJ. Exista o coloana cu numere, dar nu sunt de autorizatie, ci e numarul de ordine pe lista. Te-ai casatorit intre timp sau ceva asemanator?

Si numele meu este scris gresit. Halal Lista care sa serveasca Justitia, pleaca direct gresita din minister, ce sa te mai astepti pe parcurs?

[Edited at 2005-03-15 15:36]

Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Curtea de Apel Mar 15, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Traducatori cu numele de Tulbure pe Lista sunt:

Tulbure Daniel
Tulbure Marioara Raluca
Tulbure Silviana-Ligia

Nu stiu din ce oras sau cu ce numar de autorizatie. Te-ai casatorit intre timp sau ceva asemanator?

Si numele meu este scris gresit. Halal Lista care sa serveasca Justitia, pleaca direct gresita din minister, ce sa te mai astepti pe parcurs? De altfel o sa facem o cercetare atenta a datelor (cate ne-a oferit MJ) inscrise pe lista si cele de mai sus imi confirma banuielile.

[Edited at 2005-03-15 13:44]

Vad ca esti la curent cu lista in cauza. Poate daca iti mai dau niste amanunte descalcim problema. Numarul autorizatiei mele este 405 si a fost eliberata in 28 mai 1998. Locuiesc in Cluj pe Prof. Ciortea. Nu m-am casatorit intre timp, eram casatorita demult. Autorizatia este pe numele de Tulbure Maria. E adevarat ca nu m-am prea folosit de ea, eu fiind angajata la o firma, unde este nevoie destul de rar de traduceri legalizate. Si totusi, in momentul in care am incheiat contract de colaborare cu un notar din Cluj (in 2000), mi-aduc aminte ca secretara a consultat o lista, pe care figuram.
Am omis sa intreb la Curtea de Apel de cand au lista. Inainte sa merg la Curtea de Apel am fost pe la Circa Financiara sa ma interesez de ce acte e nevoie pentru a deveni persoana fizica autorizata. Am dat peste un tip foarte amabil care mi-a furnizat o serie de detalii, si din proprie initiativa mi-a cautat numele pe lista furnizata de Ministerul Justitie, ca sa aflu acelasi lucru, ca nu figurez pe lista respectiva, desi am autorizatia.
Era prea frumos sa mearga totul ca pe roate. Chiar m-am mirat de amabilitatea tipului si de faptul ca formalitatile de indeplinit pentru a deveni persoana fizica autorizata sunt destul de simple.
M-am gandit la un moment dat ca pe lista figureaza doar cei care au apucat sa se reautorizeze in baza legii 281 din iulie 2004. Am recitit-o si am vazut ca, in conformitate cu aceasta lege autorizatiile eliberate in baza legii 178/1997 sunt valabile timp de un an de la publicarea legii 281, adica pana in iulie 2005. Oricum, tot ce am scris in acest paragraf nu mai are nici o importanta avand in vedere Ordonanta 11/21.01.2005.
Ma gandesc sa dau un telefon la Ministerul Justitiei. In cazul in care stii vreun numar de telefon unde pot suna exact in aceasta problema, nu m-as supara daca mi l-ai da.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
AHA! Mar 15, 2005

Lista pe care o avem noi este din februarie a.c., transmisa dupa lupte seculare cu MJ-ul si reclamatii administrative si contine numele si limbile, restul cica sunt date personale care sunt protejate printr-o alta lege. Discutabil, zicem noi si nu numai, lasam asta putin pe mai incolo sa adunam argumente. Lista contine 10.039 de intrari (persoane in ordine aproximativ alfabetica, n-am reusit sa patrund principiul sistemului) desi ni s-a spus ca vor fi circa 13.000, restul de 3.000 se pare ca vor trebui sa faca obiectul altei reclamatii, dar revenim.

Inteleg ca te-ai inscris in 1998 si nici macar nu ti-ai schimbat intre timp numele, deci in cazul tau macar aceste doua chestii ar trebui sa fie pe lista si nu sunt.

Ipoteza mea este ca Lista este prost administrata: inscriere gresita pe lista, pierderea datelor mai vechi, perimarea datelor mai vechi de cativa ani prin neactualizarea lor si schimbari de adrese etc. Vom incerca sa vedem daca ipoteza se adevereste. Este pacat ca nu putem sa verificam cati dintre cei inscrisi la o adresa pe lista mai locuiesc acolo, din cauza ca nu avem adresele cu care sunt inscrisi si posibil nici persoanele respective nu si le mai amintesc, dar tot este ceva pentru moment, pe care sa ne bazam recomandarile pentru o mai buna administrare a listei.

Cazul este extrem de interesant: de vreme ce te-au uitat de pe Lista, cum iti poti tu deschide activitatea ca PFA?

PS: Grefiera delireaza, nu exista baze legale pentru nici o reautorizare periodica a traducatorilor, asta e la altii. Daca e Mme. Olaru, ii place sa sperie oamenii gratuit.

[Edited at 2005-03-15 15:02]

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
telefon Departamentul Publicitate bla-bla Mar 15, 2005

E telefonul pe care il am eu (o alta problema care decurge din faptul ca situl MJ este practic un model de tampenie, toata lumea se plange de el, nimic nu e actualizat, toate informatiile sunt vechi de mai bine de un an, a trebuit sa trimitem zeci de mailuri si faxuri ca sa modifice dupa vreo luna pe site lista de acte pentru autorizarea traducatorilor).

Deci, ce doreai... tel: 021 3103580
Sa ai la indemana autorizatia ta ca sa le-o poti trimite pe fax. Vezi ca daca se plictisesc trantesc telefonul. Go smooth.

Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Multumiri Mar 15, 2005

Cristiana Coblis wrote:

E telefonul pe care il am eu (o alta problema care decurge din faptul ca situl MJ este practic un model de tampenie, toata lumea se plange de el, nimic nu e actualizat, toate informatiile sunt vechi de mai bine de un an, a trebuit sa trimitem zeci de mailuri si faxuri ca sa modifice dupa vreo luna pe site lista de acte pentru autorizarea traducatorilor).

Deci, ce doreai... tel: 021 3103580
Sa ai la indemana autorizatia ta ca sa le-o poti trimite pe fax. Vezi ca daca se plictisesc trantesc telefonul. Go smooth.

Merci pentru telefon, Cristiana. Maine incep sa fac niste sapaturi si te voi tine la curent, de fapt si pe restul de pe forum. Poate nu e un caz singular. Mai invata si altii din experienta asta.

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Cum e cu lista asta pana la urma? Mar 19, 2005

Maria Tulbure wrote:

Si totusi, in momentul in care am incheiat contract de colaborare cu un notar din Cluj (in 2000), mi-aduc aminte ca secretara a consultat o lista, pe care figuram.
Am omis sa intreb la Curtea de Apel de cand au lista. Inainte sa merg la Curtea de Apel am fost pe la Circa Financiara sa ma interesez de ce acte e nevoie pentru a deveni persoana fizica autorizata. Am dat peste un tip foarte amabil care mi-a furnizat o serie de detalii, si din proprie initiativa mi-a cautat numele pe lista furnizata de Ministerul Justitie, ca sa aflu acelasi lucru, ca nu figurez pe lista respectiva, desi am autorizatia.
Era prea frumos sa mearga totul ca pe roate. Chiar m-am mirat de amabilitatea tipului si de faptul ca formalitatile de indeplinit pentru a deveni persoana fizica autorizata sunt destul de simple.

Dar e tare straniu cu lista asta. Chiar, oare eu oi fi in ea? Habar nu am. Eu am autorizatia nr. 2808/2000, obtinuta in baza Legii 178/1997. La notarii unde legalizez traduceri am lasat doar o copie dupa autorizatie cu stampila si semnatura mea pe ea sau cu o polologhie lunga pe verso ce mi-a dictat-o notarul (asa-zisul specimen de semnatura). Atat, nimeni nu mi-a cerut sa inchei contract de colaborare si nici nimeni nu m-a cautat in veo lista.

Iar la Ad. Financiara C-tza, de asemenea nimeni nu m-a cautat pe nici o lista, mi-au cerut doar copie dupa autorizatie si codul fiscal si atat, altceva nu au mai vrut de la mine; la vremea aia, in 2000, cand m-am autorizat eu, tot ei, cei de la Ad. Financiara m-au trimis in prealabil la Directia Finante sa-mi dea cod fiscal, desi acuma nu mai e valabil, cica la PFA se pune codul numeric personal din buletin.

Alta chestie: daca M.J. tot are lista lu Peste si o trimite peste tot, la ce bun trebe sa imi mai misc si io hoitu' l a Curtea de Apel? Pana acuma nu am fost. Dar chiar, in legea veche nu scria niciunde ca e obligatoriu sa meri acolo sa te inscrii. In legea cea noua era obligatoriu, dar legea noua nu mai e. Acuma e ordonanta aia. In ordonata cum e? E obligatoriu sau nu sa te duci de unul singur sa te inscrii la Curtea de Apel? Vorba cuiva, nici nu stie exact omul unde sa se duca, daca ii zici portarului de la Curtea de Apel ce vrei sa faci, se uita la tine ca la OZN-uri...

Suzana Brailescu
English to Romanian
+ ...
inregistrare in decurs de 1 an Mar 21, 2005

OvidiuKatz wrote:

Alta chestie: daca M.J. tot are lista lu Peste si o trimite peste tot, la ce bun trebe sa imi mai misc si io hoitu' l a Curtea de Apel? Pana acuma nu am fost. Dar chiar, in legea veche nu scria niciunde ca e obligatoriu sa meri acolo sa te inscrii. In legea cea noua era obligatoriu, dar legea noua nu mai e. Acuma e ordonanta aia. In ordonata cum e? E obligatoriu sau nu sa te duci de unul singur sa te inscrii la Curtea de Apel? Vorba cuiva, nici nu stie exact omul unde sa se duca, daca ii zici portarului de la Curtea de Apel ce vrei sa faci, se uita la tine ca la OZN-uri...

Aceeasi intrebare (daca tot esti pe lista, de ce sa te mai inregistrezi?) mi-am pus si eu, dar nu prea conteaza logica in birocratia romana, nu?
Ordonanta afirma ca este obligatoriu sa te inregistrezi in decurs de un an de la autorizare. Evident, pentru cei autorizati inainte de ordonanta, presupun ca e vorba de 1 an de la intrarea in vigoare a ordonantei...

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

refuz inscriere la curtea de apel

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs