Pages in topic:   [1 2] >
Semnătura electronică
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Feb 17, 2005

Acum câteva zile am regretat pentru a doua oară că nu am semnătură electronică. Prima dată a fost acum vreun an, când o agenţie mi-a spus că nu îmi acceptă aplicaţia decât dacă o trimit semnată electronic. Să aştepte!, am zis eu atunci. Acum, o altă firmă îmi spune că nu acceptă factura prin e-mail decât da... See more
Acum câteva zile am regretat pentru a doua oară că nu am semnătură electronică. Prima dată a fost acum vreun an, când o agenţie mi-a spus că nu îmi acceptă aplicaţia decât dacă o trimit semnată electronic. Să aştepte!, am zis eu atunci. Acum, o altă firmă îmi spune că nu acceptă factura prin e-mail decât dacă este semnată electronic. Mă întreb, cât de răspândit e obiceiul acesta cu semnătura electronică? Merită oare bătaia de cap şi banii?Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
N-or fi cumva din Romania agentiile astea ale tale? Feb 17, 2005

Mie nu mi-a cerut nimeni nimic semnat electronic, dar mai e timp...

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Ba bine că nu :-) Feb 17, 2005

O să mai treacă ceva vreme până când o să ni se ceară în România să ne semnăm documentele electronic. Nici măcar firmele occidentale nu au (încă) acest obicei, dar mă întrebam dacă se formează cumva o tendinţă şi dacă nu cumva ar trebui să fiu şi eu pregătit.



[Edited at 2005-02-1
... See more
O să mai treacă ceva vreme până când o să ni se ceară în România să ne semnăm documentele electronic. Nici măcar firmele occidentale nu au (încă) acest obicei, dar mă întrebam dacă se formează cumva o tendinţă şi dacă nu cumva ar trebui să fiu şi eu pregătit.



[Edited at 2005-02-17 16:54]
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 22:42
German to Romanian
+ ...
in Germania, Feb 17, 2005

din cate stiu, nu se mai accepta facturi decat cu semnatura electronica (autentificata si aprobata, cred) sau trimise cu posta.
Am citit ceva in sensul acesta, dar momentan nu am timp sa caut. Inca nici clientii nu stiu toti, se pare, dar tot mai multi imi cer facturi conforme cu noile reglementari.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
La nemţi Feb 17, 2005

Da, ştiam că nemţii au obiceiul să ceară factură prin poştă. Dar e de bine dacă acum acceptă şi prin email cu semnătură electronică. Probabil că până la urmă semnătura asta electronică se va impune şi, mai devreme sau va târziu, va trebui să ne facem şi noi una.

 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
La nemti Feb 18, 2005

Din ceea ce se spune aici la televizor, semnatura electronica inca nu este implementata si aprobata. Voi de unde aveti informatiile astea?
Semnatura scrisa (pe hartie) este totusi cea mai sigura deocamdata.Pe internet se poate falsifica orice.
Poate or gasi o modalitate de transmitere a ei in siguranta. Sunt de acord cu voi ca ar fi foarte utila.
(Mentionez ca prin postingul meu nu intentionez sa ofensez, sau sas chimb sensul discutiei.)

Ruxi


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
La români Feb 18, 2005

Eu am informaţii certe doar în ceea ce priveşte utilizarea semnăturii electronice în România. Vezi site-ul http://ars.mcti.ro/ pentru mai multe informaţii, inclusiv legislaţia relevantă.

Pe Internet se pot falsifica multe, dar nu chiar orice. Despre cazuri de semnătură electronică falsificată, de exemplu, încă nu am auzit. &#
... See more
Eu am informaţii certe doar în ceea ce priveşte utilizarea semnăturii electronice în România. Vezi site-ul http://ars.mcti.ro/ pentru mai multe informaţii, inclusiv legislaţia relevantă.

Pe Internet se pot falsifica multe, dar nu chiar orice. Despre cazuri de semnătură electronică falsificată, de exemplu, încă nu am auzit. Şi, având în vedere procedura de semnare, sper că nici nu vom auzi prea curând.
Collapse


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 22:42
English to Romanian
+ ...
exact Feb 18, 2005

Am participat anul trecut la o demonstratie a semnaturii electronice efectuata de Florin Zori de la ASCO Brasov. A fost foarte impresionanta si o sa o folosesc si eu cat de curand.

Este practic o "semnatura" pe care o atasezi unui fisier Word, PDF sau unui mail. Este un cod unic, generat o data cu crearea fisierului respectiv. Trebuie sa platesti pentru a avea acces la dispozitivul care permite folosirea ei, dar daca iti aduce clienti - de ce nu ?


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Important... Feb 18, 2005

este sa fie acceptata si recunoscuta de tari si institutii.Altfel la ce-ar folosi.
Eu de mult timp am dorit s-o vad aplicata, pentru transmiterea fisierelor de serviciu.
Nu stiu cum e cu bancile, acolo este mai problematic.
Atentie mare cu transmiterea ei si a datelor personale pe Internet, atentie si cu cardurile la automate.
Ce pot auzi aici la televizor, ce priceputi sunt oamenii, ma ingrozesc.Nimic nu este sigur pe lumea asta.

Numai bine,
Ruxi


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Preþ kit semnãturã electronicã Feb 25, 2005

Între timp am aflat şi care este preţul unui kit de semnătură electronică (200 Euro + TVA), motiv pentru nu mai sunt atât de entuziast. Dacă doreşte cineva să studieze oferta de semnătură electronică de la E-Sign, pot să i-o trimit pe e-mail. Nu înţeleg de ce, dar unele dintre informaţiile respective nu se găsesc şi pe site.

Apropo de cât de repede şi de bine pătrund noile tehnologii în România
... See more
Între timp am aflat şi care este preţul unui kit de semnătură electronică (200 Euro + TVA), motiv pentru nu mai sunt atât de entuziast. Dacă doreşte cineva să studieze oferta de semnătură electronică de la E-Sign, pot să i-o trimit pe e-mail. Nu înţeleg de ce, dar unele dintre informaţiile respective nu se găsesc şi pe site.

Apropo de cât de repede şi de bine pătrund noile tehnologii în România, zilele astea am sunat la o bancă serioasă din România (de renume internaţional ) ca să întreb dacă oferă e-banking pentru persoane fizice. Ghici răspunsul! „Ce-i aia?”. M-a pasat cuiva care ştia ce-i aia, dar care nu mi-a putut spune decât că banca nu oferă acest serviciu.


[Edited at 2005-02-25 11:51]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 23:42
English to Romanian
Electronică, da' scumpă Feb 25, 2005

Preţul este cam descurajant.

Mihai, amănunte despre serviciul de e-banking găseşti pe siturile de internet ale băncilor Ro (dacă au acest serviciu este neapărat menţionat). Pentru amănunte mergi la bancă, pentru a găsi persoana competentă în problemă. Ceilalţi nu prea au habar.


 
Irene S.
Irene S.  Identity Verified
Local time: 21:42
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Online / Internet / E- banking Feb 25, 2005

Mihai Badea wrote:

Apropo de cât de repede şi de bine pătrund noile tehnologii în România, zilele astea am sunat la o bancă serioasă din România (de renume internaţional ) ca să întreb dacă oferă e-banking pentru persoane fizice. Ghici răspunsul! „Ce-i aia?”. M-a pasat cuiva care ştia ce-i aia, dar care nu mi-a putut spune decât că banca nu oferă acest serviciu.


[Edited at 2005-02-25 11:51]


Eu am Online banking de aproape un an, la banca HVB (menţionez că nu am acţiuni la această bancă şi nu vreau să-i fac neapărat reclamă )şi sunt foarte încântată de avantajele acestui serviciu. Îmi pot verifica la orice oră din zi şi din noapte şi de la orice terminal PC din lume conturile, comisioanele sunt cu 50% mai mici decât cele percepute la ghişeu şi, în plus, scapi de obositoarele drumuri la bancă.
Iniţial, am vrut să-mi deschid un cont de e-banking la BancPost, pentru că tot aveam un card de la ei, dar angajaţii acestei bănci nu au fost în stare să-mi spună decât că serviciul respectiv costă 30 de dolari pe lună. În rest, habar n-aveau cu ce se mănâncă Internet Banking-ul. Bineînţeles că am dat bir cu fugiţii, era mult prea scump. Am aflat ceva mai târziu că aceşti bani nu reprezentau "abonamentul" lunar, ci costul dispozitivului de securitate. Iată cum, datorită incompetenţei şi lipsei de interes ale unor funcţionari, BancPost m-a pierdut de client.
M-am dus apoi la HVB. Citisem pe pagina lor informaţiile despre Online Banking (la ei aşa se numeşte). A fost însă ceva bătaie de cap şi aici până am reuşit să aflu cum şi ce trebuie făcut pentru a beneficia de acest serviciu, tipa de la bancă era destul de paralelă cu Online banking-ul. Spre ruşinea ei (şi enervarea mea), a trebuit să-i "povestesc" eu despre anumite aspecte de care ea nu a avut bunul simţ să se intereseze. În fine, până la urmă s-a mai documentat şi ea, a mai întrebat în dreapta şi-n stânga şi am reuşit să devin fericita posesoare a conturilor şi a Digipass-ului.
Acest Digipass este un generator de parole de acces (denumite "token"), formate din 6 cifre. Codul generat este valabil doar 30 de secunde şi nu este niciodată acelaşi, ceea ce face ca dispozitivul respectiv să fie considerat unul dintre cele mai sigure din lume. Tehnologia este însă prea sofisticată ca să o descriu aici în totalitate. Se depune o garanţie de 30 de Euro (cel puţin atât era anul trecut, nu ştiu dacă s-a mai scumpit) pentru Digipass, se deschid conturile şi gata! Administrarea conturilor costă 2 Euro pe lună, incluzând serviciul Online banking, precum şi emiterea câte unui card Visa pentru fiecare cont în parte (lei, Euro sau dolari).
Din punctul meu de vedere, acest serviciu este absolut indispensabil persoanelor atât de ocupate ca noi . Pentru mine a fost o adevărată mană cerească, deoarece am scăpat de drumuri şi telefoane la bancă.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:42
English to Romanian
E-banking Feb 25, 2005

Mihai Badea wrote:
Apropo de cât de repede şi de bine pătrund noile tehnologii în România, zilele astea am sunat la o bancă serioasă din România (de renume internaţional ) ca să întreb dacă oferă e-banking pentru persoane fizice. Ghici răspunsul! „Ce-i aia?”. M-a pasat cuiva care ştia ce-i aia, dar care nu mi-a putut spune decât că banca nu oferă acest serviciu.


[Edited at 2005-02-25 11:51]


BRD oferă e-banking - îţi spun ca simplă informaţie, pentru că nu am alte amănunte - de fiecare dată când mergeam la bancă, erau dispuşi să îmi facă o demonstraţie, dar nu am fost interesată deci par deschişi la comunicare, asta este ideea.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
E-banking Feb 26, 2005

Irene S. wrote:

Eu am Online banking de aproape un an, la banca HVB (menţionez că nu am acţiuni la această bancă şi nu vreau să-i fac neapărat reclamă )şi sunt foarte încântată de avantajele acestui serviciu.


Ai dreptate, Irina. HVB are probabil cea mai bună ofertă. Garanţia pentru dispozitivul respectiv este acum de 20 de EURO şi nu există nici o chirie/taxă lunară, ca prin alte părţi (vezi BRD). Reducerea comisioanelor bancare cu 50% pentru tranzacţiile efectuate cu Online Banking mi se pare şi ea foarte consistentă (la BRD este 10%).
Trebuie precizat însă că pentru a beneficia de serviciu trebuie să ai cont la HVB. Suma minimă pentru persoanele fizice este de 1.000 Euro.

Maria Diaconu wrote:

BRD oferă e-banking


M-am interesat şi la BRD, dar nu am fost încântat. Taxa de 1 Euro pe lună mi se pare rezonabilă, dar:
- nu poţi face plăţi decât în nişte conturi predefinite (trecute în prealabil în contract)
- nu poţi face transferuri dintr-un cont în valută într-unul în lei sau invers (ambele conturi fiind ale tale)
- nu poţi face plăţi externe

Ultima chestie nu m-ar deranja prea tare, dar primele două m-au făcut să caut alte soluţii.


 
Irene S.
Irene S.  Identity Verified
Local time: 21:42
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Deschiderea de cont era gratuită anul trecut Feb 26, 2005

[quote]Mihai Badea wrote:

Irene S. wrote:
Trebuie precizat însă că pentru a beneficia de serviciu trebuie să ai cont la HVB. Suma minimă pentru persoanele fizice este de 1.000 Euro.


S-ar putea, nu te contrazic, dar mie nu mi s-a cerut suma asta uriaşă. Mi se pare că e necesară dacă-ţi faci depozit.
Mie nu mi s-a cerut să depun absolut nimic, deschiderea conturilor era gratuită. În plus, pentru că urma să-mi transfer nişte bani de la o bancă neserioasă (Citibank, mai precis, care a ajuns la concluzia că nu e de nasul persoanelor care nu au cel puţin 25.000 de dolari; mi-au închis forţat contul, asta în condiţiile în care fusesem clientul lor timp de câţiva ani, punându-mă tot pe mine să suport comisionul de transfer ), mi s-a creat un "pending account", tot gratuit.
ING Bank mi-a cerut suma minimă de 30.000 de dolari pentru a-mi deschide un cont la ei, aşa că 1000 de Euro ar fi chiar rezonabil (dacă într-adevăr aşa este acum). Probabil că românii nu sunt chiar atât de săraci pe cât se crede, din moment ce băncile cer sumele astea astronomice şi totuşi au clienţi.

[Edited at 2005-02-26 10:14]

[Edited at 2005-02-26 10:15]


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Semnătura electronică






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »