Facturi in strainatate
Thread poster: Mishu
Mishu
English
Apr 9, 2005

Salut oameni buni.

Tot cautand pe internet d'ale contabilitatii am ajuns si pe forumul asta. Tocmai m-am facut PF in domeniul soft-ului si am cateva nelamuriri. Aproape toti clientii mei sunt din strainatate si vor plati prin WestenUnion, Ikobo, transfer bancar etc. Eu intentionez sa fiu 100% corect, asa ca voi declara toate incasarile. Problema cea mare o reprezinta emiterea facturilor si chitantelor. Mare parte dintre cumparatori nu au nevoie de factura si chitanta, eu totusi le voi completa. Mai mult, multi dintre ei se poate sa plateasca prin WesternUnion sub nume de imprumut... Deci intrebarile mele sunt:

1. In factura este de ajuns sa scriu doar numele si tara (eventual orasul) cumparatorului?

2. Factura trebuie semnata de catre cumparator? Daca nu e semnata e vreo problema?

3. In cazul in care nu am date suficiente pentru a trimite factura originala cumparatorului, dupa ce o scriu o rup in bucatele micute si o inghit (pe stomacul gol)?

4. Trebuie sa scriu si chitanta pt. fiecare suma primita?

5. Daca am incasat o suma de bani inainte de a primi facturierul personalizat (a durat 15 zile...), si emit factura pentru suma respectiva cu vreo 7 zile mai tarziu este vreo problema?

Sper sa ma puteti dumiri cum e cu facturile astea, ca sunt cam disperat
Va multumesc mult de tot.

Mishu

Direct link Reply with quote

Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 01:49
Spanish to Romanian
+ ...
Procedura valabila in prezent pentru Romania Apr 11, 2005

1. Trebuie semnat un contract cu partenerul extern (primii care sunt nemultumiti daca nu il ai sunt cei de la banca, mai apoi, la control o sa fii intrebat de inspector pe ce baza ai primit primit banii iar factura nu ii multumeste de obicei)

Contractul e suficient sa il primesti pe cale electronica, nebunia nu merge de obicei pana a ti se cere hard-copy

La banca terbuie sa completezi un formular special verde si ei trebuie sa incadreze corect scopul platii.

2. Emiti o factura in stilul occidental (o redactezi personal pe calculator, ii dai elemente de identificare, tzii un registru propriu cu facturi externe, neaparat trebuie sa fie datata pentru a calcula valoarea in ROL la data facturarii)

Aceasta e factura pe care o trimiti sau nu clientului, dar o emiti sigur si o depui la "contabilitate".

3. Te autofacturezi: emiti o factura "romaneasca" pe care precizezi ca este duplicat al facturii externe nr .... din data ...., in care onorariile le completezi in ROL. Este esential sa convertesti corect moneda straina la cursul oficial al leului din ziua emiterii facturii.

Aceasta autofactura ramane la tine, exemplarul pentru client ramane tot la cotor, doar exemplarul de la mijloc se rupe si "se trimite la contabilitate".

Nu cred ca trebuie sa faci prea mult caz intre data la care ai primit facturierul personalizat si data la care ai incasat banii. Nu exista evidente atat de stricte, poti antedata factura romaneasca. Este esential sa ai in vedere ca factura sa aiba o data anterioara intrarii banilor in cont.

FFF important (pentru pielea personala): Sub nici o forma nu emiti REAL factura romaneasca inainte de a fi intrat banii in cont. Daca emiti factura legea romaneasca te obliga ca intr-un anumit termen (parca 6 luni) sa recuperezi banii nclusiv penalizarile pentru intarziere, iar daca nu au intrat banii trebuie sa depui eforturi pentru a recupera banii (asta s-ar traduce prin dovada ca l-ai dat in judecata pe client, in tara lui, ca nu tzi-a transferat banii, ceea ce poate fi de cateva ori mai scump uneori decat daca nu itzi plateste).

Ca traducator potzi face acest lucru pentru ca nu ai materiale pe stoc, nu ai trimis marfa prin vama, practic nu exista nici o dovada cu privire la data iesirii "serviciului".

Nu se emit chitante decat atunci cand primesti banii "in mana", ceea ce presupune: ori ca esti intr-o tzara straina si ai incasat acolo suma, si poti completa chitanta in moneda tarii respective, ori ca esti in romania si clientul itzi plateste in Romania, obligatoriu in ROL, caz in care nu mai este necesara factura externa si toata discutzia cade.

Prima varianta este doar un exercitiu de imaginatie, asa ca ... nu vad cum ai putea emite chitante in cazul tau.

Pe de alta parte ... nu prea vad cum ai putea incasa direct de la Western Union banii. Daca vrei sa nu itzi pui Adm.Fin in cap va trebui sa ai un cont deschis la o banca obisnuita, in care sa se faca platile. Cu sistemul actual cel mai IRS safe ar fi sa incasezi prin transfer swift (merge si mooneybookers dar va trebui sa depui la tine la contabilitate exxtrasele de cont atat de la banca ta cat si de la mooneybookers si sa evidentiezi in contabilitate toate comisioanele ca atare).

Succes

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Alege normele de venit, daca poti Apr 11, 2005

si viata ta va fi mult mai simpla.

In domeniul IT, exista optiunea de norme de venit, cu care nu va trebui sa mai tii contabilitate deloc - nu mai scrii facturi, nu-ti mai cumperi registre etc.

Intereseaza-te daca aceasta optiune exista si in orasul tau (depinde la de un oras la altul).

Mishu
English
TOPIC STARTER
Multumesc mult pentru informatii Apr 14, 2005

In ultimele zile am vorbit 'pe viu' cu niste contabili si in combinatie cu raspunsurile de aici m-am lamurit oarecum.

1. Trebuie semnat un contract cu partenerul extern (primii care sunt nemultumiti daca nu il ai sunt cei de la banca, mai apoi, la control o sa fii intrebat de inspector pe ce baza ai primit primit banii iar factura nu ii multumeste de obicei)
Contract? Partener extern? Cel din strainatate doar cumpara un soft de la mine, nu cred ca e nevoide de contract pentru asa ceva. Mi se pare cam prea mult.

2. Emiti o factura in stilul occidental (o redactezi personal pe calculator, ii dai elemente de identificare, tzii un registru propriu cu facturi externe, neaparat trebuie sa fie datata pentru a calcula valoarea in ROL la data facturarii)

Aceasta e factura pe care o trimiti sau nu clientului, dar o emiti sigur si o depui la "contabilitate".
Da, am facut deja un model de 'invoice'.

3. Te autofacturezi: emiti o factura "romaneasca" pe care precizezi ca este duplicat al facturii externe nr .... din data ...., in care onorariile le completezi in ROL. Este esential sa convertesti corect moneda straina la cursul oficial al leului din ziua emiterii facturii.

Aceasta autofactura ramane la tine, exemplarul pentru client ramane tot la cotor, doar exemplarul de la mijloc se rupe si "se trimite la contabilitate".
Da.

Pe de alta parte ... nu prea vad cum ai putea incasa direct de la Western Union banii. Daca vrei sa nu itzi pui Adm.Fin in cap va trebui sa ai un cont deschis la o banca obisnuita, in care sa se faca platile.
Platile prin WesternUnion sau MoneyGram se fac la casieriile bancilor, dar banii nu-mi intra in contul bancar. Dar, totusi, ce poate zice un control de la Administratia Financiara daca eu trec in registru banii primiti in modul asta? Eu declar banii, nu fac evaziune, anexez Ordinul de Plata de la casierie... Chiar nu vad de ce i-ar deranja. Doar ca metoda asta cu WesternUnion nu e una clasica, atata tot.

In domeniul IT, exista optiunea de norme de venit, cu care nu va trebui sa mai tii contabilitate deloc - nu mai scrii facturi, nu-ti mai cumperi registre etc.
Foarte interesant, ma voi unteresa

Multumesc inca o data pentru clarificari.
Mishu

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Facturi in strainatate

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs