Pages in topic:   < [1 2 3] >
Off topic: Concurs de ProZă foarte scurtă (spaţiu pentru punctare)
Thread poster: Dan Marasescu
Mihaela Sinca
Mihaela Sinca  Identity Verified
Local time: 11:16
Member (2004)
English to French
+ ...
Vot si eu Apr 19, 2005

4 puncte pentru Scenariu alternativ, Ioana Costache

3 puncte pentru Scrie, Marie, Maria Diaconu

Si felicitari pentru Dan, care a venit cu ideea grozava sa mai facem si altceva decat traduceri. Ne-a mai scos din amorteala. Speram sa mai apara si alte ocazii.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 11:16
English to Romanian
My 7 cents/pence/eurocents (hm... not even a single main currency any more...) Apr 19, 2005

Scrie, Marie, scrie (Maria Diaconu): 3 puncte; excelentă valorificare a unor amintiri preţioase, la momentul potrivit şi în forma potrivită. Străbunicule, strănepoata ta te-a făcut sa trăieşti acum nu numai în memoria ei, ci şi-ntr-a noastră!
What now my love (Bogdan Honciuc): 2 puncte, fiindcă este o contribuţie emoţionantă, convingătoare ("autentică"), bine scrisă şi.. parcă familiar
... See more
Scrie, Marie, scrie (Maria Diaconu): 3 puncte; excelentă valorificare a unor amintiri preţioase, la momentul potrivit şi în forma potrivită. Străbunicule, strănepoata ta te-a făcut sa trăieşti acum nu numai în memoria ei, ci şi-ntr-a noastră!
What now my love (Bogdan Honciuc): 2 puncte, fiindcă este o contribuţie emoţionantă, convingătoare ("autentică"), bine scrisă şi.. parcă familiară?
Scenariu alternativ (Ioana Costache): 2 puncte, fiindcă este o privire originală, din contemporaneitate, asupra unui eveniment arhetipal (whatever this may mean).

Dacă ar fi fost posibil, aş fi dat 10, 5, 5 puncte.

Felicitări tuturor participanţilor precum şi, cu cunună, organizatorului.

[Edited at 2005-04-19 18:41]

[Edited at 2005-04-19 18:43]
Collapse


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
ce mai viseaza omul noaptea... Apr 19, 2005

Veronica Durbaca wrote:

- am aflat si cum s-a nascut povestirea (nu cred sa ma pici cu ceara;

- Si, probabil, nici nu erau mere.


Sa le luam pe rand:

1. Multumesc pentru puncte
2. Pe cuvant ca am visat, sarpele tinea cosul cu coada imbarligata si-i mai aluneca din cand in cand... cosul semana cu cel cu care se duce bunica-mea la biserica, are si Maria D unul la fel, in care stau pisicile Multe probleme le-am rezolvat in timp ce dormeam, iar ce-mi doresc cel mai mult este un dispozitiv de inregistrat visele, asa, ca un fel de VCR - mi-ar fi foarte util!
3. Nu, categoric nu erau mere. Exista o mica disputa filologica - in textul original nu se specifica tipul de fruct. Ii zice doar 'fruct', nu mar sau altceva. Cand ma intorc in Romania, prima oprire va fi intr-o librarie, ca sa-mi cumpar Septuaginta editata de Cristian Badilita

[Edited at 2005-04-19 14:49]


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 11:16
Romanian to English
+ ...
multumesc Apr 20, 2005

vreau si eu sa le multumesc celor care m-au votat (si, ca s-o parafrazez pe alanis morissette, si celor care nu m-au votat) si pentru frumoasele cuvinte despre micile mele povestiri.

in caz ca erati ingrijorati (re: what now my love), si eu, ca si pisicile mariei, sint bine, sanatos, ceea ce... va doresc si dumneavoastra


 
Oana Apetrei
Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
Local time: 11:16
English to Romanian
+ ...
Felicitari concurentilor si pentru curaj si pentru talent! Apr 20, 2005

Scenariu alternativ - Ioana Costache - 1 punct
Lumi paralele - Ioana Bostan - 1 punct
Rezumat - Bogdan Honciuc - 1 punct
Scrie, Marie - Maria Diaconu - 4 puncte

... fara alte comentarii!


 
Claudia Serban
Claudia Serban  Identity Verified
Local time: 11:16
English to Romanian
Şi de la mine Apr 20, 2005

1 punct - Scenariu alternativ (Ioana Costache) - pentru că pur şi simplu mi-a plăcut ideea
1 punct - Dimineaţa unei regine (Astrid Costea) - pentru că şi eu am două astfel de regine
2 puncte - Scrie, Marie (Maria Diaconu) - din nou pentru că pur şi simplu mi-a plăcut...
3 puncte - What Now My Love (Bogdan Honciuc) - aici chiar n-am ce să comentez.


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 11:16
English to Romanian
+ ...
si votul meu Apr 21, 2005

In primul rind multe felicitari lui Dan pentru ideea de a organiza acest concurs de creatie. In al doilea rind felicitari tuturor celor care au participat cu povestioare

Iata si punctele mele, impartite dupa cum urmeaza:

Bogdan Honciuc - What now my love - 3 puncte - pentru realismul descrierii

Maria Diaconu - Scrie, Marie - 2 puncte - pentru parfumul de epoca si pentru versuril
... See more
In primul rind multe felicitari lui Dan pentru ideea de a organiza acest concurs de creatie. In al doilea rind felicitari tuturor celor care au participat cu povestioare

Iata si punctele mele, impartite dupa cum urmeaza:

Bogdan Honciuc - What now my love - 3 puncte - pentru realismul descrierii

Maria Diaconu - Scrie, Marie - 2 puncte - pentru parfumul de epoca si pentru versurile inspirate

Dan Marasescu - Alimentatia rationala - 1 punct - pentru promovarea turismului (in Romania?)

Mihai Badea - Ciudatenie - 1 punct - pentru ca invidia si prostia ar trebui sa doara

Mentiuni (fara puncte):

Dan Marasescu - Cluj, dintotdeauna (replica) - pentru ca ii cunosc si eu situatia locativa si povestirea reflecta realitatea

Astrid Costea - Dimineata unei regine si Gabriela Dinu - Ginduri albe... ginduri negre... - din partea unui alt iubitor de pisici

Asta a fost. Astept editia de anul viitor (sau poate se organizeaza mai des?)
Collapse


 
Gabriela Mihaela Zaharia
Gabriela Mihaela Zaharia
Romania
Local time: 11:16
English to Romanian
+ ...
Felicitări tuturor! Apr 21, 2005

Trebuie să recunosc că mi-a fost extrem de greu să mă hotărăsc. Mi-au plăcut mult toate povestirile, ceea ce demonstrează că traducătorul poate fi şi un excelent autor, atunci când e vizitat de muză, ceea ce, în acest caz s-a şi întâmplat.
Punctele le-am acordat astfel:
Ioana Bostan - Lumi paralele 3 puncte (pentru realism; iniţial am vrut să-i acord toate punctele, dar având şi aşa puţine, m-am gândit să le păstrez şi pentru celelalte povestiri...
See more
Trebuie să recunosc că mi-a fost extrem de greu să mă hotărăsc. Mi-au plăcut mult toate povestirile, ceea ce demonstrează că traducătorul poate fi şi un excelent autor, atunci când e vizitat de muză, ceea ce, în acest caz s-a şi întâmplat.
Punctele le-am acordat astfel:
Ioana Bostan - Lumi paralele 3 puncte (pentru realism; iniţial am vrut să-i acord toate punctele, dar având şi aşa puţine, m-am gândit să le păstrez şi pentru celelalte povestiri
Ioana Costache - Scenariu alternativ 2 puncte (mi-a placut!)
Dan Mărăşescu - Cluj, dintotdeauna (replică) 1 punct (pentru realism)
Astrid Costea - Dimineaţa unei regine 1 punct (pentru că şi pisicuţele mele preferă Whiskas şi mai ales povestirile despre/şi pisicuţele altora şi pentru că întotdeauna am crezut că are un nume predestinat şi acum am în sfârşit confirmarea
Menţiuni speciale (fără puncte, mulţumesc pentru ideea salvatoare lui Emanuel acord Mariei Diaconu pentru Scrie, Marie şi lui Bogdan Honciuc pentru ambele povestiri.
Trebuie să recunosc că la mine în familie s-au iscat deja proteste, că nu am mai păstrat puncte pentru Scrie, Marie, dar cum sunt incoruptibilă şi decisă când hotărăsc ceva, rămân pe poziţii... Şi aşa m-am hotărât destul de greu
Felicitări tuturor pentru curajul de a participa şi pentru talent!
Collapse


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 11:16
English to Romanian
+ ...
ideea cu mentiunile nu-mi apartine Apr 21, 2005

Gabriela Dinu wrote:

Menţiuni speciale (fără puncte, mulţumesc pentru ideea salvatoare lui Emanuel


Draga Gabriela,

Pentru ca se cuvine sa-i dam cezarului, ce-i al cezarului, trebuie sa recunosc ca ideea cu mentiunile fara puncte nu este a mea. Am vazut-o si eu pe la cei care au votat inaintea mea si mi s-a parut o idee buna, asa ca am preluat-o

Probabil fiindca mesajul meu era chiar inaintea postingului tau ai asociat numele meu cu mentiunile respective.

Mentiunile acestea, dupa parerea mea, sunt un fel de vot al publicului, pe linga voturile oficiale ale juriului care au puncte.


 
Marcella Magda
Marcella Magda  Identity Verified
Romania
Local time: 11:16
English to Romanian
+ ...
Puncte cu felicitări Apr 22, 2005

Multe mi-au mai placut, însă cu aşa penurie de puncte mă văd obligată să le acord doar celor care mi-au plăcut cel mai mult şi mai mult:

3 puncte - Scrie, Marie (Maria Diaconu) - la împărţeală cu strabunicul ... M-ai înduioşat, Marie!

2 puncte - What Now My Love (Bogdan Honciuc) - pentru că m-am mai liniştit puţin, văzând ca se întâmplă şi la case mai mari...
See more
Multe mi-au mai placut, însă cu aşa penurie de puncte mă văd obligată să le acord doar celor care mi-au plăcut cel mai mult şi mai mult:

3 puncte - Scrie, Marie (Maria Diaconu) - la împărţeală cu strabunicul ... M-ai înduioşat, Marie!

2 puncte - What Now My Love (Bogdan Honciuc) - pentru că m-am mai liniştit puţin, văzând ca se întâmplă şi la case mai mari

1 punct - Lumi paralele (Ioana Bostan) - pentru tot şi mai ales pentru finalul "neaşteptat"

Şi, neapărat, felicitări tuturor celor care au participat! Cu siguranţă că dacă am fi avut mai multe puncte în dotare, şi premianţii ar fi fost mai numeroşi!
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:16
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Încă un punctişor? Apr 22, 2005

Eu zic că s-ar mai găsi unul.

Marcella Magda wrote:

Multe mi-au mai placut, însă cu aşa penurie de puncte mă văd obligată să le acord doar celor care mi-au plăcut cel mai mult şi mai mult:

3 puncte - Scrie, Marie (Maria Diaconu) - la împărţeală cu strabunicul ... M-ai înduioşat, Marie!

2 puncte - What Now My Love (Bogdan Honciuc) - pentru că m-am mai liniştit puţin, văzând ca se întâmplă şi la case mai mari

1 punct - Lumi paralele (Ioana Bostan) - pentru tot şi mai ales pentru finalul "neaşteptat"

Şi, neapărat, felicitări tuturor celor care au participat! Cu siguranţă că dacă am fi avut mai multe puncte în dotare, şi premianţii ar fi fost mai numeroşi!


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 10:16
German to Romanian
+ ...
Sa dau si eu puncte, pana nu trece si termenul acesta Apr 23, 2005

Desi n-am prea avut timp in ultimele trei saptamani (sau mai bine zis n-am avut nici o clipa libera), mai trageam cu ochiul la concurs sperand ca poate apuc si eu un minut sa scriu ceva.
Oricum, acord puncte povestirilor care mi-au placut la "first sight".
Deci:

Ganduri albe, ganduri negre - 4 puncte
Scrie, Marie - 2 puncte
Dimineata unei regine - 1 punct


 
Marcella Magda
Marcella Magda  Identity Verified
Romania
Local time: 11:16
English to Romanian
+ ...
Artimetica, bat-o vina! Apr 23, 2005

(Că doar nu degeaba am facit Filo) )

(continuare)

Şi.... last, but not at all least,

1 punct - Scenariu alternativ (Ioana Costache), pentru originalitate


Mulţumesc, Dan, că m-ai tras de mâneca


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:16
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Clasament, premii, pupături Apr 24, 2005

Iată şi clasamentul final:

38 puncte - Scrie, Mărie - Maria
35 puncte - Scenariu alternativ - Ioana C.
27 puncte - What now, my love - Bogdan
8 puncte - Dacă privirea ar putea ucide - Emanuel
7 puncte - Rezumat - Bogdan
7 puncte - Dimineaţa unei regine - Astrid
6 puncte - Lumi paralele - Ioana B.
6 puncte - Gânduri albe - gânduri negre - Gabriela
3 puncte - Cluj, dintotdeauna - Dan
2 puncte - Ciudă
... See more
Iată şi clasamentul final:

38 puncte - Scrie, Mărie - Maria
35 puncte - Scenariu alternativ - Ioana C.
27 puncte - What now, my love - Bogdan
8 puncte - Dacă privirea ar putea ucide - Emanuel
7 puncte - Rezumat - Bogdan
7 puncte - Dimineaţa unei regine - Astrid
6 puncte - Lumi paralele - Ioana B.
6 puncte - Gânduri albe - gânduri negre - Gabriela
3 puncte - Cluj, dintotdeauna - Dan
2 puncte - Ciudăţenie - Mihai
2 puncte - Bucureşti, 2005
2 puncte - Alimentaţia raţională - Dan
1 punct - Băiatul care aduce ziarele - Maria
1 punct - Adiere de primăvară - Mihaela

Mare bătaie pe podium!

Dacă am greşit calculul, să mă trageţi de mânecă.

Felicitări câştigătorilor şi felicitări tuturor. Cel mai mare câştig e că am descoperit o ocupaţie plăcută pentru mulţi dintre noi. Voi organiza şi alte concursuri similare, nu ştiu încă cât de des, dar aş vrea de vreo 2 ori pe an. Voi încerca să fac concursuri tematice în viitor, dar sunt destul de sigur că tema nu va fi Pisicile

Vă reamintesc că ideea concursului vine de la Enrique (Quique) Cavalitto, moderatorul argentinian al forumului de limbă spaniolă, unde a fost încercată cu succes această formulă. Anul acesta tema concursului a fost, la ideea mea de demn urmaş al lui Dracula, poveştile de groază!! Clasamentul nostru va fi făcut cunoscut şi în forumul spaniol, aşa cum şi pe voi vă invit să citiţi povestirile lor, de-a dreptul admirabile. Mă străduiesc să traduc pentru voi în română măcar povestirea câştigătoare, dar sunt într-o pană groaznică de timp.

Mai vorbim. Aştept şi comentariile voastre.

Dan

[Edited at 2005-04-24 21:54]
Collapse


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Maria Victrix Apr 24, 2005

Keep it, share the family hist'ry notebook,
Daughter, ages stamp out the fleeting humans
Loving tarries, written in fading blue ink.
Care for memory...


 
Pages in topic:   < [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Concurs de ProZă foarte scurtă (spaţiu pentru punctare)






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »