Pages in topic:   [1 2 3] >
Off topic: Concurs de ProZă foarte scurtă (spaţiu pentru punctare)
Thread poster: Dan Marasescu
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 07:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Apr 17, 2005

Dragi prieteni,

Tocmai am încheiat concursul nostru de proză scurtă, pe care îl consider o reuşită. S-au găsit ceva amatori (sau chiar profesionişti) şi cred că altădată se vor găsi şi mai mulţi.

Scopul principal al concursului a fost amuzamentul, scop deja atins, aşa încât e justificat să ne întrebăm la ce ar mai folosi
... See more
Dragi prieteni,

Tocmai am încheiat concursul nostru de proză scurtă, pe care îl consider o reuşită. S-au găsit ceva amatori (sau chiar profesionişti) şi cred că altădată se vor găsi şi mai mulţi.

Scopul principal al concursului a fost amuzamentul, scop deja atins, aşa încât e justificat să ne întrebăm la ce ar mai folosi judecata şi cuantificarea. Iată de ce am hotărât, după o reflexie matură, să ne oprim aici, renunţând la punctaa....aARGHH! NU MAI DAŢI, AM GLUMIT! Promit că nu mai fac!
Phew!

Deci, cum punctăm?

Fiecare membru ProZ.com care ştie româneşte şi care a citit contribuţiile noastre literare, dispune de 7 puncte, pe care le poate acorda generos povestirilor care i-au plăcut în mod deosebit, sau care i-au plăcut pur şi simplu. Punctele pot fi acordate unei singure povestiri sau mai multora (maximum 7) Nimeni nu poate să-şi puncteze propria povestire. Mai spun o dată că nu e necesar să fi participat cu povestiri pentru a puncta! Punctarea se încheie peste o săptămână fix.

Astea sunt toate regulile. În rest, fiecare cum i-o fi pe plac. Cine doreşte, poate să adauge scurte comentarii (nu de alea lungi, ca la ora de română:)), prin care să-şi motiveze alegerea. Pentru mine cel putin, tocmai asta e cel mai interesant, să văd cum se conturează afinităţile. Unii preţuiesc stilul, alţii viziunea, unii sentimentele, alţii umorul, efectul vizual, echilibrul şi multe altele. De aceea, eu nu văd punctarea ca pe o judecată de valoare, ci ca pe un exerciţiu de descoperire a afinităţilor. Nu există povestire care să nu ne spună ceva, dar cum fiecare cititor aşteaptă să audă altceva, bănuiesc că preferinţele vor fi foarte variate.

Gata cu vorba. E rândul aritmeticii să-şi spună cuvântul, şi al vostru.

[Edited at 2005-04-18 10:29]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 08:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
punctele mele Apr 18, 2005


  • What Now My Love, autor dl Bogdan Honciuc, 4 puncte
  • Dacă privirea ar putea ucide, autor dl Emanuel Bod, 2 puncte
  • Scrie, Marie, autor dna Maria Diaconu, 1 punct


Recunosc că cele 99 de cuvinte ale dlui Honciuc sunt similare trântei lui Caniggia la Cupa Mondială din Italia şi evident, la nici una nu am putut rămâne insensibilă...
See more

  • What Now My Love, autor dl Bogdan Honciuc, 4 puncte
  • Dacă privirea ar putea ucide, autor dl Emanuel Bod, 2 puncte
  • Scrie, Marie, autor dna Maria Diaconu, 1 punct


Recunosc că cele 99 de cuvinte ale dlui Honciuc sunt similare trântei lui Caniggia la Cupa Mondială din Italia şi evident, la nici una nu am putut rămâne insensibilă Dacă această comparaţie nu vă spune nimic, am apreciat stilul şi mai ales sinceritatea. Povestirea lui Emanuel m-a impresionat prin umor şi finalul neaşteptat, iar a Mariei prin parfumul deosebit.

Hai că pun şi o menţiune (fără puncte): pentru Dan Mărăşescu "Cluj, dintotdeauna" - mi-a plăcut şi mă bucur că mai face şi haz de necaz. Aş fi dat puncte dacă nu te auzeam toată ziua plngându-te de vecinele tale

Cam glumeţ, Dan, nu vi se pare ?

[Edited at 2005-04-18 12:20]
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 08:15
English to Romanian
+ ...
Punctaj Apr 18, 2005

Dragi colegi, imi pare rau ca nu mi-am exprimat parerea cand trebuia, dar mie imi mai trebuiau puncte.
Povestirile care mi-au placut foarte mult, au primit 2 puncte.
Nu m-am indurat sa acord mai multe, pentru ca oricum am sarit cateva povestiri (pe care sper sa le punctati voi).

In ordinea "postarii", punctajul este urmatorul:

Scenariu alternativ - 2 puncte
Lumi paralele - 1 punct
Ciudatenie - 1 punct
Cluj, dintotdeauna (replica) - 1 punct
... See more
Dragi colegi, imi pare rau ca nu mi-am exprimat parerea cand trebuia, dar mie imi mai trebuiau puncte.
Povestirile care mi-au placut foarte mult, au primit 2 puncte.
Nu m-am indurat sa acord mai multe, pentru ca oricum am sarit cateva povestiri (pe care sper sa le punctati voi).

In ordinea "postarii", punctajul este urmatorul:

Scenariu alternativ - 2 puncte
Lumi paralele - 1 punct
Ciudatenie - 1 punct
Cluj, dintotdeauna (replica) - 1 punct (nu vreau sa fiu acuzata de dare de mita:) ).
Scrie, Marie - 2 puncte




[Edited at 2005-04-18 07:55]
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 08:15
Romanian to English
+ ...
Punctele mele Apr 18, 2005

Uf. E mai greu decit m-am asteptat.

Baiatul care aduce ziarele - Maria Diaconu, 1 punct
Scrie, Marie - Maria Diaconu, 2 puncte
Scenariu alternativ - Ioana Costache, 4 puncte

Trebuie sa si comentam punctele date?
I-as fi dat mai multe puncte Mariei daca, in fiecare din cele doua povestiri, renunta la ultima propozitie. I-as fi dat mai multe puncte Ioanei daca mai aveam de unde.


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
and the award goes to... Apr 18, 2005

Rezumat, Bogdan H.: 5 puncte
Scrie, Marie!, Maria D.: 2 puncte

...si multe puncte onorifice pentru povestirea lui Astrid, "Dimineata unei regine"


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 08:15
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Punctele mele Apr 18, 2005

What now my love - 4 puncte
Dimineata unei regine - 2 puncte
Daca privirea ar putea ucide - 1 punct

As fi dat toate cele 7 puncte lui Bogdan Honciuc, dar mi-au placut si celelalte doua. As fi ramas cu constiinta incarcata daca nu le-as fi punctat. Chiar si asa au mai ramas vreo doua care ar fi meritat, in opinia mea, macar 1 punct (Rezumat si Maret).

[Edited at 2005-04-18 19:45]


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 07:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Puncte Apr 18, 2005

Dacă privirea ar putea ucide, Emanuel - 2 puncte
Săracul om! Sigur era genul care se aprinde repede.

Adiere de primăvară, Mihaela - 1 punct
Caragialescă. În afară de final. Dar, cam puţine afişele alea, care este. Sigur a trecut unii care face... pentru ca să dispar&#
... See more
Dacă privirea ar putea ucide, Emanuel - 2 puncte
Săracul om! Sigur era genul care se aprinde repede.

Adiere de primăvară, Mihaela - 1 punct
Caragialescă. În afară de final. Dar, cam puţine afişele alea, care este. Sigur a trecut unii care face... pentru ca să dispară în neant.

Bucureşti, 2005, Cristina A. - 1 punct
Prefer viziunea ta, după cum s-a văzut.

What Now My Love, Bogdan - 1 punct
A trebuit să mi se explice, dar am priceput până la urmă.

Scrie, Marie!, de aceeaşi Mărie, cu altă pălărie, din care eu scot 2 puncte, să fie pentru străbunicul.

Felicitări tuturor!

Dan

[Edited at 2005-04-23 06:37]
Collapse


 
RomEst (X)
RomEst (X)
Local time: 08:15
English to Romanian
7 puncte pentru 1 Apr 18, 2005

Toate punctele, 7, pentru Scenariu alternativ (Ioana Costache).
Mi-a plăcut atît de mult încît cred că merită toate punctele posibile, şi nu pot să îi iau nici unul.


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:15
English to Romanian
+ ...
And my winners are.... Apr 18, 2005

Scrie, Marie - 4 puncte (pentru frumoasa punte peste timp)
What now, my love - 2 puncte (pentru simplitate si profunzime...pentru ca are un... j'ne sais pas quoi)
Dimineata unei regine - 1 punct (din simpatie si empatie)


 
Ramona Dragan
Ramona Dragan  Identity Verified
Local time: 08:15
Italian to Romanian
+ ...
Punctaj Apr 18, 2005

Alimentaţie raţională 1 - m-a amuzat
Bucureşti 2005 1 - recunosc din personaje
Dimineaţa unei regine 2 - şi aici recunosc un personaj
Scrie, Marie 1 - emoţionant
Gânduri albe...gânduri negre 2 - mă recunosc pe mine


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
ain't I a killer... Apr 18, 2005

RomEst wrote:

Toate punctele, 7, pentru Scenariu alternativ (Ioana Costache).
Mi-a plăcut atît de mult încît cred că merită toate punctele posibile, şi nu pot să îi iau nici unul.


Multumesc, trebuie sa spun ca sunt din cale-afara de surprinsa... placut, desigur


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:15
English to Romanian
Punctele mele Apr 18, 2005

Cele 7 puncte de care dispun vor reveni astfel:

4 puncte pentru What Now My Love, de Bogdan Honciuc - pentru naturaleţea, sinceritatea, şi nu în ultimul rând, pentru precizia cu care a descris stări în care m-am regăsit şi eu într-un trecut nu prea îndepărtat

1
... See more
Cele 7 puncte de care dispun vor reveni astfel:

4 puncte pentru What Now My Love, de Bogdan Honciuc - pentru naturaleţea, sinceritatea, şi nu în ultimul rând, pentru precizia cu care a descris stări în care m-am regăsit şi eu într-un trecut nu prea îndepărtat

1 punct pentru Rezumat, de Bogdan Honciuc - pentru zilele pierdute şi deprimarea de duminică...

2 puncte pentru Scenariu alternativ, de Ioana Costache - pentru că de când mă ştiu mă dau în vânt după scenariile alternative...

Şi întreaga mea apreciere pentru toţi colegii care au participat!
Să vedem încă mai mulţi scriitori la următoarea ediţie a concursului!
Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 08:15
English to Romanian
+ ...
Puncte, puncte ... Apr 19, 2005

Am acordat puncte mai multor povestiri care mi-au placut. Insa felicit pe toti cei care au participat cu cate o povestioara si nu in ultimul rand pe initiatorul acestei "harjoneli" scriitoricesti, care ne-a deconectat pe toti, e clar!

Scenariu Alternativ - 2puncte (pentru ingeniozitatea readucerii unei teme biblice in modern)

Scrie, Marie - 2 puncte (pentru charisma)

Daca privirea ar putea ucide - 1 punct (pt amuzanta short short SF story)...
See more
Am acordat puncte mai multor povestiri care mi-au placut. Insa felicit pe toti cei care au participat cu cate o povestioara si nu in ultimul rand pe initiatorul acestei "harjoneli" scriitoricesti, care ne-a deconectat pe toti, e clar!

Scenariu Alternativ - 2puncte (pentru ingeniozitatea readucerii unei teme biblice in modern)

Scrie, Marie - 2 puncte (pentru charisma)

Daca privirea ar putea ucide - 1 punct (pt amuzanta short short SF story)

Bucuresti, 2005 -1 punct (pt aerul jucaus si modern;)
Cluj, dintotdeauna - 1 punct (pt simpatica replica - haioasa ideea acestui gen)

Puncte puncte pentru voi, toti ceilalti colegi, pentru curajul de a asterne aici cele cateva cuvinte bine numarate!
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
… … … Apr 19, 2005

„Scrie, Marie - 3 puncte”, pentru emoţia puternică pe care a reuşit că mi-o creeze

„Dacă privirea ar putea ucide” - 2 puncte, fiindcă mi-a adus aminte de fascinantele povestiri ale lui Fredric Brown

„What Now My Love” – 2 puncte, de ciudă că n-am scris-o eu

Doar 7 puncte?! Dar ce zgârcit eşti, Dane! Şi la cuvinte, şi la puncte!...
See more
„Scrie, Marie - 3 puncte”, pentru emoţia puternică pe care a reuşit că mi-o creeze

„Dacă privirea ar putea ucide” - 2 puncte, fiindcă mi-a adus aminte de fascinantele povestiri ale lui Fredric Brown

„What Now My Love” – 2 puncte, de ciudă că n-am scris-o eu

Doar 7 puncte?! Dar ce zgârcit eşti, Dane! Şi la cuvinte, şi la puncte!
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Voticel Apr 19, 2005

7 puncte pentru Scenariu alternativ (Ioana Costache).

Pentru ca:
- am aflat si cum s-a nascut povestirea (nu cred sa ma pici cu ceara, dar deseori in viata sunt necesare disclaimere non-freudiene, iar al Ioanei e bun si a picat la momentul potrivit);

- Eva era in dormitor (va rog remarcati ca autoarea face misto de noi, sugerand ca fructele nu aveau nici un rost de la bun inceput, din moment ce Eva purta deja ceva din frunze de maslin Victoria's Secret...).
... See more
7 puncte pentru Scenariu alternativ (Ioana Costache).

Pentru ca:
- am aflat si cum s-a nascut povestirea (nu cred sa ma pici cu ceara, dar deseori in viata sunt necesare disclaimere non-freudiene, iar al Ioanei e bun si a picat la momentul potrivit);

- Eva era in dormitor (va rog remarcati ca autoarea face misto de noi, sugerand ca fructele nu aveau nici un rost de la bun inceput, din moment ce Eva purta deja ceva din frunze de maslin Victoria's Secret...). Si, probabil, nici nu erau mere. Nu ca as vrea eu in subconstient sa fi fost.
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Concurs de ProZă foarte scurtă (spaţiu pentru punctare)






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »