Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Off topic: Spam-ul telefonic şi nu numai
Thread poster: Ovidiu Martin Jurj
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Ce face gmail cu mesajele spam? Apr 4, 2006

Ce face oare gmail cu spamurile mele, că văd că le stochează într-un folder pe nume Spam şi le lasă bine-mersi să zacă acolo...
Adevărul e că nu am avut spam propriu-zis pe gmail, doar un nume necunoscut care îmi trimitea mesaje idioate şi pe care l-am marcat ca spam.


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 05:20
Italian to Romanian
Gmail Apr 4, 2006

Maria Diaconu wrote:

Ce face oare gmail cu spamurile mele, că văd că le stochează într-un folder pe nume Spam şi le lasă bine-mersi să zacă acolo...


Eu cred că nu strică să le ştergem noi din când în când. Ei spun că la aşa o capacitate a căsuţei nu ar trebui să ne facem griji.

Adevărul e că nu am avut spam propriu-zis pe gmail, doar un nume necunoscut care îmi trimitea mesaje idioate şi pe care l-am marcat ca spam.


Aici la fel, niciun spam pe gmail, şi am adresa afişată peste tot. Dimpotrivă, îmi mai duce în Spam şi ce n-ar trebui.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Stilul de navigare şi spamul Apr 4, 2006

Nu am mai primit un spam "adevărat" de vreo 2 luni (doar nişte). Nu dau "Reply" la spamuri, nu dau clic pe nici un link din spamuri etc.
Am impresia că problema cu primirea de spamuri numeroase este o chestiune de "liberalism" vs "conservatorism" în navigare şi înatitudinea faţă de mailurile primite.
Google şterge automat spamul după 30 zile, dacă nu îl ştergem noi mai devreme.
Cuvântul cheie pentru un antispam bun este "bayesian" (Bayes a fost călugăr!), dar s
... See more
Nu am mai primit un spam "adevărat" de vreo 2 luni (doar nişte). Nu dau "Reply" la spamuri, nu dau clic pe nici un link din spamuri etc.
Am impresia că problema cu primirea de spamuri numeroase este o chestiune de "liberalism" vs "conservatorism" în navigare şi înatitudinea faţă de mailurile primite.
Google şterge automat spamul după 30 zile, dacă nu îl ştergem noi mai devreme.
Cuvântul cheie pentru un antispam bun este "bayesian" (Bayes a fost călugăr!), dar se prea poate să nu facă faţă la un spam făcut exclusiv în mod grafic.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Un fel de spam Apr 14, 2006

Am primit direct în căsuţa pentru spam un e-mail mai neobişnuit. Era o confirmare din acelea care se trimit pentru felicitări. Ca şi cum aş fi intrat pe site-ul X şi aş fi trimis o felicitare persoanei Z.
"Z a deschis felicitarea trimisă de tine etc."
- pe site-ul respectiv nu am intrat niciodată, darămite să trimit o felicitare persoanei (numele nu mi-e cunoscut). Site-ul nu e ceva periculos, e un site cu diverse informaţii pentru femei, modă, cosmetice şi altele.... See more
Am primit direct în căsuţa pentru spam un e-mail mai neobişnuit. Era o confirmare din acelea care se trimit pentru felicitări. Ca şi cum aş fi intrat pe site-ul X şi aş fi trimis o felicitare persoanei Z.
"Z a deschis felicitarea trimisă de tine etc."
- pe site-ul respectiv nu am intrat niciodată, darămite să trimit o felicitare persoanei (numele nu mi-e cunoscut). Site-ul nu e ceva periculos, e un site cu diverse informaţii pentru femei, modă, cosmetice şi altele.
Singura concluzie la care mă pot gândi ar fi că cineva a trimis felicitare de acolo şi s-a "semnat" cu adresa mea. Întâmplător, e una din adresele mele pe care am dat-o la persoane de încredere, nu e o adresă afişată la vedere undeva.
Aveţi vreo experienţă asemănătoare? E o practică obişnuită, cu cine ştie ce scop pe care eu nu îl văd? Sau o greşeală, pur şi simplu?
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Un fel de spam (2) Apr 14, 2006

Ar putea fi o simplă greşeală, dar nu cred. Mai curând, se bazează pe replica (firesc nedumerită!) a presupusului expeditor, care înseamnă încă o adresă certă bună de spamat din greu (prin vânzarea la alţii, nu prin spam direct, că, probabil, ar ieşi prea puţini bani).
La orice fel de primiri de mesaje necunoscute, nesolicitate etc., cel mai bun răspuns este tăcerea (şi ştergerea), chiar dacă contravine reflexului pe care îl avem atunci când citim mesajul respectiv
... See more
Ar putea fi o simplă greşeală, dar nu cred. Mai curând, se bazează pe replica (firesc nedumerită!) a presupusului expeditor, care înseamnă încă o adresă certă bună de spamat din greu (prin vânzarea la alţii, nu prin spam direct, că, probabil, ar ieşi prea puţini bani).
La orice fel de primiri de mesaje necunoscute, nesolicitate etc., cel mai bun răspuns este tăcerea (şi ştergerea), chiar dacă contravine reflexului pe care îl avem atunci când citim mesajul respectiv.
Dacă aveţi sistem Bayesian de filtrare a spamului, nu uitaţi să daţi clic pentru a marca mesajul ca spam!
Şi, la urma urmelor, chiar dacă mesajul era autentic, nu va suferi nimeni dacă nu vom confirma că Z a primit felicitarea pe care i-am expediat-o acum X zile etc. Chiar şi acest mesaj este, de fapt, spam.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Nu citesc spam, oricât aş muri de curiozitate :) Apr 14, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

La orice fel de primiri de mesaje necunoscute, nesolicitate etc., cel mai bun răspuns este tăcerea (şi ştergerea), chiar dacă contravine reflexului pe care îl avem atunci când citim mesajul respectiv.


Asta am făcut: ignorat şi şters. Asta sfătuiesc şi eu pe toată lumea.
Ceea ce am citit se vedea fără să deschid mesajul, din fericire, măcar am putut să mă edific ce este


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Corect, corect! Apr 14, 2006

Putem să fim liniştiţi: în spam nu e nimic cu adevărat util. Spamul nu oferă nimic din ceea ce putem găsi pe alte căi, legitime şi chiar 100% gratuite (spre deosebire de spam, care nu e niciodată complet gratuit).

 
Dystopia
Dystopia
English to Romanian
Nou spam "play bingo live" Apr 17, 2006

Am primit deja de la doi cunoscuti cate un e-mail cu textul "sign up and play" si un link. Acest link te duce undeva unde, evident, trebuie sa-ti scrii numele si adresa de e-mail cu pretextul de "play bingo live".

Am vorbit cu amandoi cunoscutii si ei nu mi-au trimis asa ceva (ii cred pe cuvant, sunt oameni pe care ii stiu de mult). Dimpotriva, s-ar parea ca si ei au primit acelasi e-mail de la mine (si 100% ca eu nu ma ocup cu asa ceva).

In rest, pare inofensiv, dar n
... See more
Am primit deja de la doi cunoscuti cate un e-mail cu textul "sign up and play" si un link. Acest link te duce undeva unde, evident, trebuie sa-ti scrii numele si adresa de e-mail cu pretextul de "play bingo live".

Am vorbit cu amandoi cunoscutii si ei nu mi-au trimis asa ceva (ii cred pe cuvant, sunt oameni pe care ii stiu de mult). Dimpotriva, s-ar parea ca si ei au primit acelasi e-mail de la mine (si 100% ca eu nu ma ocup cu asa ceva).

In rest, pare inofensiv, dar nu se stie niciodata de unde sare virusul, asa ca...feriti-va (mai ales cei care nu au inca Gmail)
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Spam (?) malign (ugly) Apr 18, 2006

Chestia cu bingo s-ar putea să fie un virus, vierme sau altă bâzdâganie de-asta.
Ieri am citit articole despre un nou fel de phishing care este sau poate fi primejdios. Practic: un rău-voitor îţi găseşte telefonul, adresa fizică (strada şi numărul) şi o adresă de mail. Plasează unul sau mai multe mesaje, ca din partea ta, pe nişte situri de "întâlniri" sexuale, unde descrie cam ce ţi-ar plăcea (viol, sado-maso etc, sau chiar "the plain thing"). Evident, se găsesc amato
... See more
Chestia cu bingo s-ar putea să fie un virus, vierme sau altă bâzdâganie de-asta.
Ieri am citit articole despre un nou fel de phishing care este sau poate fi primejdios. Practic: un rău-voitor îţi găseşte telefonul, adresa fizică (strada şi numărul) şi o adresă de mail. Plasează unul sau mai multe mesaje, ca din partea ta, pe nişte situri de "întâlniri" sexuale, unde descrie cam ce ţi-ar plăcea (viol, sado-maso etc, sau chiar "the plain thing"). Evident, se găsesc amatori care să răspundă şi, cei mai activi dintre ei, apar în persoană la locuinţa ta sau încep hărţuială telefonică, pe Net etc. Cred că nu trebuie să mai spun că toată această "manevră" se pare că nu se face (deocamdată!) decât cu victime de sex feminin.
Chiar dacă nu sunt de sex feminin, mă duc chiar acum să-mi şterg telefoanele şi adresa fizică de peste tot pe unde sunt menţionate.
Chiar am avut, cu câteva luni în urmă, o controversă cu cineva. Eu susţineam că nu e bine să ne fie puse datele personale unde vrei şi unde nu vrei, iar dânsa susţinea că nu e nici un pericol. Din păcate, iată că este.
Azi "la ei", în SUA,
Mâine în ograda mea...
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 05:20
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
AntispamSniper for The Bat! May 4, 2006

Revin cu informaţii despre AntispamSniper for The Bat!; ieri mi-a expirat perioada de trial la el, toată ziua am căutat alt antispam pt. The Bat!, dar nu m-a mulţumit nici măcar unul din celelalte existente, fiindcă ăsta e singurul care detectează toate tipurile de spam electronic, inclusiv alea păcătpase, cu poze şi fără text în corpul mesajului, ci text băgat tot în poză. După nici 12 ore, mi-am dat seama că eu fără AntispamSniper nu mai pot trăi liniştit, aşa că adine... See more
Revin cu informaţii despre AntispamSniper for The Bat!; ieri mi-a expirat perioada de trial la el, toată ziua am căutat alt antispam pt. The Bat!, dar nu m-a mulţumit nici măcar unul din celelalte existente, fiindcă ăsta e singurul care detectează toate tipurile de spam electronic, inclusiv alea păcătpase, cu poze şi fără text în corpul mesajului, ci text băgat tot în poză. După nici 12 ore, mi-am dat seama că eu fără AntispamSniper nu mai pot trăi liniştit, aşa că adineauri l-am cumpărat, de la:

http://www.antispamsniper.com/thebat_plugin.html

Simplu, online, plata cu card, oameni serioşi care răspund imediat pe mail, îţi cer un nr. de telefon şi apoi în câteva minute te sună să vadă dacă pe bune tu eşti, apoi în câteva minute îţi trimit un mail cu registration key şi unul cu invoice. I-am băgat registration key şi merge. Deci merită cumpărat de la ei, că nu e ţeapă, sunt oameni la locul lor. Iar preţul zic că e extrem de mic, ce să zic, la câte ştie să facă produsul ăsta, eu zic că nici nu e plătit suficient, başca faptul că ai parte de updateuri şi upgradeuri pe viaţă la el. Gradul de eroare e extrem de mic: niciodată nu bagă la spam un mail bun (ham) şi foarte rar după training că mai bagă câte un mail de spam între alea bune. Sunt foarte fericit de noua mea achiziţie şi o recomand cu căldură tuturor care folosesc The Bat! ca mail-client.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 05:20
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Spam telefonic ciudat May 6, 2006

Azi după-amiază am avut parte de un spam telefonic tare ciudat. Eu de o vreme încoace, după primele cuvinte de la celălalt capăt al firului, când aud că e vorba de publicitate, studii de piaţă, prezentare servicii şi/ sau produse etc. etc., zic din start că mă deranjează spamul telefonic şi să nu mă mai sune în vecii vecilor şi închid. Ei, dar azi omul care a sunat mi s-a zis că e un studiu de piaţă privind hrănirea pisicilor, mi-a cerut acordul să mă reţină maxim 5... See more
Azi după-amiază am avut parte de un spam telefonic tare ciudat. Eu de o vreme încoace, după primele cuvinte de la celălalt capăt al firului, când aud că e vorba de publicitate, studii de piaţă, prezentare servicii şi/ sau produse etc. etc., zic din start că mă deranjează spamul telefonic şi să nu mă mai sune în vecii vecilor şi închid. Ei, dar azi omul care a sunat mi s-a zis că e un studiu de piaţă privind hrănirea pisicilor, mi-a cerut acordul să mă reţină maxim 5 minute pt. câteva întrebări legate de acest subiect. Fiind vorba de pisici, am fost de acord. Omul - ciudăţenie mare: era bărbat, la mine primul spammer telefonic de sex masculin, că până acuma numai femei m-au sunat! - m-a întrebat câte pisici am în casă, iar eu am zis că două. Omul a întrebat "Două?", iar eu am confirmat: "Da, două.". La care omul a zis că nu mai e necesar să îmi pună alte întrebari, după care a închis, sau s-a întrerupt, nu ştiu exact, că fixul meu de romtelekom a avut probleme de vreo 2 zile încoace. Nici nu prea se aude bine, nu ştiu ce are. Poate de asta cînd eu am zis "două", omul o fi înţeles "nouă", dar nu cred nici asta, că m-a întrebat apoi dacă două. Iar omul nu a sunat la întâmplare, că iniţial a răspuns woody-mea, iar omul a zis că el cu mine vrea să vorbească. Nu cred că e spărgător de case sau ceva, că nu m-a întrebat nici de adresa unde locuiesc nici nimic, doar de numărul pisicilor, dar tare cred că nu asta îl interesa. Dar oare ce altceva, dacă nu a întrebat nimic? Nu-i ciudat rău?

P.S. De asemenea e ciudat că a sunat în weekend, sâmbăta. Până acuma toate spamurile celelalte au fost în zile lucrătoare, deci cel de azi e atipic şi din punctul ăsta de vedere.

[Bearbeitet um 2006-05-06 21:21]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 05:20
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Totuşi, de unde vine cuvântul "spam"? Aug 23, 2006

Răspunsul poate fi găsit pe blufr.com şi mi s-a părut interesant şi amuzant:

In a famous "Monty Python" sketch, SPAM is the only item on the menu of a cafe. While a customer plaintively asks for some kind of food without SPAM in it, the server reiterates the SPAM-filled menu. Soon, a chorus of Vikings join in with the song: "SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM."


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
SPAM Aug 23, 2006

SPAM is the only item on the menu of a cafe.



And it tastes horrible


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:20
English to Romanian
Spam şi WWII Aug 23, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Răspunsul poate fi găsit pe blufr.com şi mi s-a părut interesant şi amuzant:

In a famous "Monty Python" sketch, SPAM is the only item on the menu of a cafe. While a customer plaintively asks for some kind of food without SPAM in it, the server reiterates the SPAM-filled menu. Soon, a chorus of Vikings join in with the song: "SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM."


Bine, şi Monty Python de unde l-au luat pe Spam?

În al doilea război mondial, spamul era o conservă de carne (tocată) care nu avea nici un gust (sau foarte puţin) şi pe care trupele aliate ajunseseră să o urască.

Nu ştiu, însă, de ce se chema "spam"? O fi un acronim?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 05:20
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
mystery solved Aug 25, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
Bine, şi Monty Python de unde l-au luat pe Spam?

În al Doilea Război Mondial, spamul era o conservă de carne (tocată) care nu avea nici un gust (sau foarte puţin) şi pe care trupele aliate ajunseseră să o urască.


Şi eu mă întrebam acelaşi lucru: cei din serial l-au inventat sau l-au împrumutat de undeva? Explicaţia lui Lucian mi se pare foarte logică, un termen cazon consacrat în limbajul cotidian de un serial TV. Oricum, e un termen cu o carieră lexicală interesantă.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Spam-ul telefonic şi nu numai






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »