certificateMC/autorizatiiMJ
Thread poster: haki
haki
haki
Local time: 16:27
English to Romanian
+ ...
May 29, 2005

Pe lista actelor necesate pt obtinerea certificatului MC, nu era perzenta diploma de licienta. Deci daca vreau sa obtin o autorizatie MJ imi trebuie mai intai un cert. MC pentru ca nu am inca diploma de licienta? Am inteles bine?

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:27
German to Romanian
+ ...
Certificat MCC sau diploma in regim de urgenta? May 30, 2005

haki wrote:

Pe lista actelor necesate pt obtinerea certificatului MC, nu era perzenta diploma de licienta. Deci daca vreau sa obtin o autorizatie MJ imi trebuie mai intai un cert. MC pentru ca nu am inca diploma de licienta? Am inteles bine?


Da, ai inteles bine: deci ori ai diploma de licenta de filo, care sa ateste cunoasterea limbii / limbilor pt. care vrei autorizarea, ori duci certificat de la MCC pe domeniul stiinte juridice, traducere si retroversiune din si in limba / limbile respective (deci X - RO/ RO - X, Y - RO / RO - Y ...)..

Dar stai un pic, omule bun: zici ca nu ai INCA diploma e licenta, deci asta inseamna ca o vei avea totusi. Pai atunci depinde, gandeste-te bine daca se merita sa dai bani pt. examenele de la MCC, sau mai bine mai astepti sa iti dea astia diploma de licenta? Daca ai mult de asteptat pana sa-ti dea diploma si ai deja clientela formata si care vrea traduceri notariale, apoi atunci mai bine dai examenele MCC, ca dupa aia iti scoti tu banii urgent si rapid pe care i-ai bagat in ele. Dar daca esti deja in ultimul an si nu mai ai mult si iti dau astia diploma, apoi atunci nu merita sa dai bani degeaba la examenele MCC. Apropo: diploma o poti obtine in regim de urgenta, cu o cerere catre rector, in care motivezi de ce iti trebe in regim de urgenta. Noa asta nu-i mare problema, zici si tu ca meri cu bursa undeva in strainatate si ti-o cer cei de acolo, si in 3 zile ti-o si da. Asa am facut eu cand am scos-o pe a mea, la mine a fost pe bune chestia cu bursa in Germania. Ei noa acuma, doara nu or sta ei sa te controleze daca chiar meri sau nu si oricum nu le ceri ceva ilegal, ci diploma ta, pe care ei oricum sunt obligati sa ti-o elibereze. Pana sa iti deie diploma, Uni Buc da o adeverinta, care zice ca ti-ai dat licenta si ai si luat-o si care e valabila pana la eliberarea diplomei, dar nu stiu daca la MJ o poti folosi pt. autorizare, aia e. Sfatul meu: gandeste-te bine cum e mai rentabil, in functie de cat mai ai de asteptat pana iti dau ei diploma si iei decizia corecta in functie de asta. Numai bine.

[Edited at 2005-05-30 23:19]


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 15:27
English to Romanian
+ ...
nota May 31, 2005

La Ministerul Justitiei este valabila adeverinta care tine locul diplomei de licenta (cel putin pe durata "termenului de valabilitate" - in principiu 6 luni, care poate fi prelungit la 12). Se face copie legalizata ca in cazul diplomei de licenta.

PS. Nu uita ca, in cazul absolventilor de licee bilingve, cf. noii legi acestia pot sa se autorizeze direct. Poate e si cazul tau.


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 16:27
French to Romanian
+ ...
pana la eliberarea diplomei May 31, 2005

[quote]Ciprian Dumea wrote:

La Ministerul Justitiei este valabila adeverinta care tine locul diplomei de licenta (cel putin pe durata "termenului de valabilitate" - in principiu 6 luni, care poate fi prelungit la 12). Se face copie legalizata ca in cazul diplomei de licenta.

quote]

Mai nou, adeverintele sunt valabile pana la eliberarea diplomei. Atentie, sa scrie pe adeverinta si care sunt limbile studiate (din experienta proprie, MJ e foarte sacait la actele doveditoare. eu mi-am depus dosarul de 2 ori: intai adeverinta nu era buna pentru ca nu erau scrise limbile straine studiate, apoi l-au pierdut, l-am redepus ca sa imi trimita autorizatia gresita... au refacut-o dupa interventii, desi o trimisesem pentru rescriere in urma cu o jumatate de an). Bine ar fi sa depui dosarul personal cu manutele proprii (merge si prin posta, dar risti surprize ca ale mele).

Succes!


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


certificateMC/autorizatiiMJ






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »