rau platnici
Thread poster: spencer
spencer
spencer  Identity Verified
Romania
Local time: 12:03
English to Romanian
+ ...
Jun 18, 2002

oameni buni, voua vi s-a intamplat sa nu fiti platiti? cum ati procedat?

eu am patit-o cu o firma din turcia care m-a contactat direct (deci nu prin licitare directa la proz) si care taraganeaza plata de peste 40 de zile.

multumesc pentru atentie


 
Daniela McKeeby
Daniela McKeeby
United States
Local time: 06:03
Italian to English
+ ...
Transpayment Jun 18, 2002

Eu nu am patit-o (inca!!), dar din cate stiu nu prea poti face prea mult din Romania. Continua sa le \"amintesti\" ca au uitat sa te plateasca (email, fax, etc.). Au fost colegi care au fost platiti dupa 6 luni asa ca nu inceta sa-ti ceri banii.

Te poti inscrie (gratuit) la Transpayment - o lista pe care se pot cere informatii despre o anumita agentie (eventual inainte de a accepta o tr
... See more
Eu nu am patit-o (inca!!), dar din cate stiu nu prea poti face prea mult din Romania. Continua sa le \"amintesti\" ca au uitat sa te plateasca (email, fax, etc.). Au fost colegi care au fost platiti dupa 6 luni asa ca nu inceta sa-ti ceri banii.

Te poti inscrie (gratuit) la Transpayment - o lista pe care se pot cere informatii despre o anumita agentie (eventual inainte de a accepta o traducere) la http://www.topica.com/lists/transpayment

Collapse


 
Nona Stanciu Dell'Acqua
Nona Stanciu Dell'Acqua  Identity Verified
Italy
Local time: 11:03
Member (2006)
Italian to Romanian
+ ...
sugestie Jun 19, 2002

Cred ca sfatul lui Daniela este foarte folositor dar pentru viitor. Intre timp poti sa cauti daca exista o asociatie de societati de traduceri in Turcia si una a camerei de comert la care sa scrii si sa ceri informatii. Este posibil sa intervina direct. Sper sa fie de ajutor !

 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 11:03
German to Romanian
+ ...
Agentii de colectare Jun 21, 2002

Daca este vorba de o suma mai mare, stiu ca exista cateva agentii de colectare a datoriilor pe web. Am avut si eu un client care mi-a dat fiori, dar pana la urma a platit (cu 3 luni ontarziere. Cu ocazia aceasta am aflat de aceste companii.



Daca mai raspund la mesaje, poti eventual sa ii ameninti cu procese, avocati, etc. Daca ai noroc, vor plati.



Daca nu mai raspund la mesaje, poti sa uiti.

Ce iti pot recomanda, este sa te interesezi despre se
... See more
Daca este vorba de o suma mai mare, stiu ca exista cateva agentii de colectare a datoriilor pe web. Am avut si eu un client care mi-a dat fiori, dar pana la urma a platit (cu 3 luni ontarziere. Cu ocazia aceasta am aflat de aceste companii.



Daca mai raspund la mesaje, poti eventual sa ii ameninti cu procese, avocati, etc. Daca ai noroc, vor plati.



Daca nu mai raspund la mesaje, poti sa uiti.

Ce iti pot recomanda, este sa te interesezi despre seriozitatea firmei inainte de a te apuca de lucru.



Bafta,

Sa ne tii la curent
Collapse


 
spencer
spencer  Identity Verified
Romania
Local time: 12:03
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
multumesc frumos. nu era vorba de o suma mare dar voiam sa stiu, de principiu, ce se poate face Jun 27, 2002

Quote:


On 2002-06-21 15:30, eli wrote:

Daca este vorba de o suma mai mare, stiu ca exista cateva agentii de colectare a datoriilor pe web. Am avut si eu un client care mi-a dat fiori, dar pana la urma a platit (cu 3 luni ontarziere. Cu ocazia aceasta am aflat de aceste companii.



Daca mai raspund la mesaje, poti eventual sa ii ameninti cu procese, avocati, etc. Daca ai noroc, vor plati.



Daca... See more
Quote:


On 2002-06-21 15:30, eli wrote:

Daca este vorba de o suma mai mare, stiu ca exista cateva agentii de colectare a datoriilor pe web. Am avut si eu un client care mi-a dat fiori, dar pana la urma a platit (cu 3 luni ontarziere. Cu ocazia aceasta am aflat de aceste companii.



Daca mai raspund la mesaje, poti eventual sa ii ameninti cu procese, avocati, etc. Daca ai noroc, vor plati.



Daca nu mai raspund la mesaje, poti sa uiti.

Ce iti pot recomanda, este sa te interesezi despre seriozitatea firmei inainte de a te apuca de lucru.



Bafta,

Sa ne tii la curent

Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


rau platnici






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »