Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
INVITATIE LA LANSAREA DOOM
Thread poster: Cristiana Coblis

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Jul 6, 2005

Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti” are plăcerea de a vă invita

marţi, 12 iulie 2005, ora 11,

la Biblioteca Academiei Române

(Amfiteatrul „Ion Heliade Rădulescu”, Calea Victoriei 125, Bucureşti),

lansarea ediţiei a II-a, 2005, a DOOM

(Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române),

elaborată în institut sub egida Academiei Române.

Vor lua cuvântul: acad. Eugen Simion, preşedintele Academiei Române; acad. Marius Sala; Gabriela Pană Dindelegan, membru corespondent al Academiei Române; prof. univ. dr. Ioana Vintilă-Rădulescu (coordonatoarea lucrării); cercetător Marina Rădulescu Sala; acad. Gh. Mihăilă.

Invitatie transmisa pe adresa ATR de către Institutul de Lingvistică, azi, 6 iulie.

Direct link Reply with quote

lucca
Romania
English to Romanian
Veste bună! Jul 6, 2005

Am reuşit să cumpăr noul DOOM doar acum câteva zile, când - în sfârşit - mi-a sosit prin poştă cartea de la editura Univers Enciclopedic - care a publicat-o - după încercarea de a o găsi la 4 (patru) librării mari din Bucureşti. La toate solicitarea mea a fost întâmpinată de o bland stare şi de o negaţie multiplă: nu ştim, nu am auzit, nu avem... Librarii nu au auzit de noul DOOM al Academiei!
Noroc cu ProZ şi cu "notarii limbii" (vezi prefaţa cărţii), că altfel nu ştiam nici eu.
Nefiind lingvist, credeam că oamenii preocupaţi de acest domeniu sunt un fel de "suflet" sau "motor" al întreţinerii limbii. Cel care îi face "notari" (indiferent ce a vrut să spună) trebuie să aibă în inima sa un colţişor de funcţionăraş care se crede centrul lumii, indiferent de realizările sale de până acum. Pristandache.
Dacă voi avea timp, voi merge şi eu la lansare.

Marcela MF
Italy
Local time: 21:37
English to Romanian
+ ...
DOOM Jul 6, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Am reuşit să cumpăr noul DOOM doar acum câteva zile, când - în sfârşit - mi-a sosit prin poştă cartea de la editura Univers Enciclopedic - care a publicat-o - după încercarea de a o găsi la 4 (patru) librării mari din Bucureşti. La toate solicitarea mea a fost întâmpinată de o bland stare şi de o negaţie multiplă: nu ştim, nu am auzit, nu avem... Librarii nu au auzit de noul DOOM al Academiei!
Noroc cu ProZ şi cu "notarii limbii" (vezi prefaţa cărţii), că altfel nu ştiam nici eu.
Nefiind lingvist, credeam că oamenii preocupaţi de acest domeniu sunt un fel de "suflet" sau "motor" al întreţinerii limbii. Cel care îi face "notari" (indiferent ce a vrut să spună) trebuie să aibă în inima sa un colţişor de funcţionăraş care se crede centrul lumii, indiferent de realizările sale de până acum. Pristandache.
Dacă voi avea timp, voi merge şi eu la lansare.

Salve,
il puteti cumpara on line:

http://www.librarie.net/carti/39891/Dictionarul-Ortografic-Ortoepic-si-Morfologic-al-Limbii-Romane-Academia-Romana

http://www.librarie.net/categorie/215/carti/Dictionare-ale-limbii-romane

Marcela

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
greu de găsit şi pe la Cluj Jul 6, 2005

Eu l-am luat de la ceva chioşc, noroc că scrie mare cu roşu pe el DOOM, că altfel nu-l vedeam în teancul pestriţ de cărţi, librăriile sunt mai greu de urnit se pare. Misterios fenomen, în alte părţi poate deja era o vitrină mare plină şi lansări... Oricum condiţiile de editare sunt bune, deşi am ochit câteva typo... Mai bine nu mai încep

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Preturi Jul 6, 2005

Pe site la editura este mai ieftin decit la librarie.net (normal).

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
notarii limbii... Jul 6, 2005

Chiar aşa, vorba lui Lucian. Trebuie să mergeţi la lansare să-l întrebaţi de ce i-a blagoslovit cu acest apelativ metaforic şi misterios pe colegii lui, se presupune? Eu mor cu curiozitate, că nu înţeleg ce naiba a vrut să spună.

lucca
Romania
English to Romanian
Corect Jul 6, 2005

Dan Ilioiu wrote:

_Mult_ mai ieftin.

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
German to Romanian
+ ...
lamuriti-ma cu pretul Jul 6, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Dan Ilioiu wrote:

_Mult_ mai ieftin.

poate sunt prea obosita, dar eu pe ambele situri am vazut acelasi pret, 54 RON, cat cred ca am dat si eu pe el.

lucca
Romania
English to Romanian
Pretul Jul 6, 2005

54 RON e pretul la Univers Enciclopedic, dar eu am văzut 80 RON pe unde m-am uitat.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
54,39 în cap am dat pe el Jul 7, 2005

cumpărat de la chioşcul respectiv care am impresia că aparţine reţelei Ed. Universul.

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
In cos Jul 7, 2005

Elvira Stoianov wrote:
pe ambele situri am vazut acelasi pret, 54 RON, cat cred ca am dat si eu pe el.

La adaugarea in cos apare o reducere de 15%. Pretul rezulta 45.90 RON.

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Notarii limbii Jul 7, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Chiar aşa, vorba lui Lucian. Trebuie să mergeţi la lansare să-l întrebaţi de ce i-a blagoslovit cu acest apelativ metaforic şi misterios pe colegii lui, se presupune? Eu mor cu curiozitate, că nu înţeleg ce naiba a vrut să spună.

Pai eu cred ca asta a vrut sa zica: lingvistii certifica autenticitatea si corectitudinea unei anumite forme sau structuri lingvistice, exact cum face notarul cu un act. Un act e autentic numai dupa ce e legalizat/ autentificat de un notar. Asa si o forma / structura lingvistica: e corect cum scrie la DOOM, fiindca acest lucru e certificat de lingvistii care au facut DOOM, adica de... "notarii limbii".

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Notari Jul 16, 2005

Cam aşa l-am interpretat şi eu. Oricum, nefericită comparaţie.

OvidiuKatz wrote:

Cristiana Coblis wrote:

Pai eu cred ca asta a vrut sa zica: lingvistii certifica autenticitatea si corectitudinea unei anumite forme sau structuri lingvistice, exact cum face notarul cu un act. Un act e autentic numai dupa ce e legalizat/ autentificat de un notar. Asa si o forma / structura lingvistica: e corect cum scrie la DOOM, fiindca acest lucru e certificat de lingvistii care au facut DOOM, adica de... "notarii limbii".

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
"Limba nu ne-ntreabă, ci evoluează" Jul 16, 2005

L-am citat pe acad. Eugen Simion, din cuvântarea de deschidere a evenimentului.
O lansare pe care n-am ratat-o, spre deosebire de cea despre care discutam în alt fir.

Important: directorul Institutului de Lingvistică "Iorgu Iordan - Al. Rosetti", acad. Marius Sala, a anunţat că "Gramatica limbii române", mai cunoscută sub denumirea de "Gramatica Academiei", ediţia a III-a, va fi gata în toamnă. Scuze, nu am înţeles dacă în toamnă va fi gata de tipar sau în toamnă se va găsi în librării, însă important este că apare în curând, ceea ce îi va scuti pe mulţi dintre noi de scotoceala după ea prin anticariate.

Vă recomand site-ul Institutului, http://www.lingv.ro/ , unde, dacă veţi accesa secţiunea "Noutăţi", vi se va face părul măciucă...
Dar, în afară de asta, este un site interesant.

[Edited at 2005-07-16 17:51]

lucca
Romania
English to Romanian
Şi eu am vrut să merg la lansarea DOOM... Jul 16, 2005

...Şi mi-am adus aminte seara, când am văzut ştirea la TV.
Oricum, mulţumiri pentru ştiri şi link, Maria.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

INVITATIE LA LANSAREA DOOM

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs