Mobile menu

Off topic: Apel pentru ajutorarea victimelor inundatiilor
Thread poster: Cristiana Coblis

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 13:08
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Jul 17, 2005

Stimati colegi,

Lansam un apel pentru ajutorarea semenilor nostri incercati in aceste zile de inundatiile care au afectat grav o intinsa suprafata a Romaniei.

Pana in acest moment, Guvernul Romaniei a raportat 20 de decedati in urma inundatiilor care au lovit Moldova. Au fost afectate 103 localitati, cele mai grav lovite judete fiind Bacau, Braila, Galati si Vrancea. Pagube in judetele Bacau, Braila, Galati si Vrancea, conform unui comunicat al Guvernului din 16 iulie a.c.:

• localitati afectate - 103
• case/locuinte inundate - 10.836
• case distruse - 509
• case avariate - 1.819
• persoane evacuate - 12.998
• teren agricol - 85.583 hectare
• poduri - 122
• fantani - 14.564
• localitati fara alimentare cu energie electrica – 189 obiective sociale afectate

Va indemnam sa contribuiti la eforturile de ajutorare a romanilor afectati de inundatii. Orice suma conteaza, indiferent cat de mica. Donati atat cat puteti pentru a aduce putina alinare semenilor nostri afectati de calamitati.

Conturi deschise de Guvernul Romaniei la BCR pentru donatii banesti pentru sinistrati:

RO65RNCB 5010000138390083 ROL

RO11RNCB 5010000138390085 USD

RO38RNCB 5010000138390084 EUR

Pentru posesorii de carti de credit pentru plati online, exista posibilitatea de a dona online, catre Centrul Diacezan Caritas Iasi:

http://www.donatiionline.ro/?news=2 (limba romana)

http://www.donatiionline.ro/?news=2&lang=EN (limba engleza)

Va multumim pentru generozitate si sustinere!

[Edited at 2005-07-17 14:48]

Direct link Reply with quote

Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 03:08
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Multumesc, Cristina Jul 17, 2005

Chiar ma gandeam cum pot sa ajut. Multumesc pentru link-ul pentru posesorii de carti de credit, pentru ca nu-mi venea sa dau 35$ bank fees, mai bine intra tot in contul victimelor.

Sper ca toti colegii de pe proz sunt bine. Mult noroc!

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
şi eu am folosit acelaşi sistem Jul 18, 2005

E foarte comod şi rapid. În baza de date sunt şi alte organizaţii însă am ales cele mai fiabile destinaţii, după părerea mea, dar nu sunt unicele.

Eu am evitat numerele acelea de telefon cu suprataxă pentru că se pare că nu toţi banii ajung către destinatari, există o cotă parte însemnată care merge către operatorii de telefonie, în unele cazuri chiar 50%.

Am rugămintea, dacă mai aflaţi de posibilităţi de donaţii pentru sinistraţii din Moldova să le postaţi în acest fir.

Numai bine.

[Edited at 2005-07-18 12:11]

Susanna & Christian Popescu GbR
Germany
Local time: 12:08
Romanian to German
+ ...
Ce ar fi sa traducem apelul Jul 18, 2005

in limbile in care lucram si sa il postam in forumul de rigoare? Intrebare: ATR nu poate deschide un cont in valuta pentru donatii si sa repartizeze fondurile ulterior pe mai multe judete, avand in vedere ca sunt atatea care ar avea nevoie de fonduri in urma inundatiilor? Poate ca daca apelul ar fi formulat in numele vostru ar avea parte de mai multa incredere printre prozieni.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
traducere apel Jul 18, 2005

Noi de aseară ne-am ocupat de traducerea apelului în engleză şi acum e la revizuit, prin amabilitatea domnilor Mihai Badea şi Dan Mărăşescu. Ideea a fost să-l postăm şi pe forumurile internaţionale. Dacă doriţi să-l traduceţi şi în alte limbi, vă rog să faceţi acest lucru, ar fi binevenit. Foarte curând vom posta apelul în limba engleză şi sunteţi invitaţi să postaţi şi voi apelul în alte limbi în firul respectiv sau pe alte forumuri, cu respectarea regulilor sitului.

Ar fi foarte frumos să lucrăm împreună pentru a contribui atât cât ne stă în puteri, cu zece minute de traducere sau cu câţiva lei, dacă nu putem merge acolo să ajutăm oamenii să dea mâlul afară din case şi să îşi repare locuinţele, cei care le mai au.

Am considerat că este mai înţelept ca ATR să nu se implice direct în strângerea de fonduri pentru că nu ne pricepem la ajutorul în caz de calamităţi şi poate am face mai mult rău decât bine, chiar fără să ne dăm seama. Am considerat că este cel mai bine ca banii să meargă direct în conturile unor organizaţii care se ocupă direct de aşa ceva sau în conturile guvernului pentru a ajunge cât mai repede posibil la cei care au nevoie de ele.

Însă noi avem posibilitatea de a cominuca rapid cu un număr de câteva mii de persoane şi asta putem face şi cred că este bine. Am transmis un apel către toate listele şi abonaţii la ATR Flash pentru a ajuta atât cât pot pe cei aflaţi în dificultate.

Oamenii au nevoie de lucruri de strictă necesitate şi de ajutor în curăţarea şi reconstruirea caselor. Există puncte de colectare a ajutoarelor în diferite locuri din capitală şi din alte oraşe. Dacă aveţi informaţii, sunteţi invitaţi să le postaţi. Dacă aveţi o pătură în plus sau dacă aveţi un sac de făină care vă prisoseşte, altora le va folosi foarte mult.

Orice sumă, oricât de mică înseamnă enorm pentru oameni care nu au curent, apă potabilă şi orice alte mijloace de subzistenţă le-au fost înghiţite de ape.

[Edited at 2005-07-18 15:08]

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Alte posibilităţi Jul 18, 2005

Mai puteţi dona bani pentru locuitorii zonelor inundate şi în conturile deschise la BCR de Patriarhia Română la sector 4:

Cont Filantropia in lei RO91RNCB5040000000250027

Cont Filantropia in USD RO79RNCB5040000000250049

Cont Filantropia in Euro RO52RNCB5040000000250050
codul Swift: RNCB ROBU B40
(pentru operatiuni din strainatate)

Bucureştenii pot dona îmbracaminte şi alimente în corturile din faţa Teatrului Naţional din Bucureşti.

Susanna & Christian Popescu GbR
Germany
Romanian to German
+ ...
Raportez: Jul 18, 2005

postat
http://www.proz.com/post/245785#245785

Marcella Magda  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
Pentru Cluj Jul 18, 2005

Ştie cineva nişte puncte de colectare serioase din Cluj, pentru îmbrăcăminte, alimente şi alte obiecte de strictă necesitate? Cred că avem cu toţii saci întregi de lucruri bune care ne prisosesc şi care le-ar prinde mult mai bine celor sinistraţi.

Vă mulţumesc.

Ciprian Dumea  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
punct de colectare Cluj Jul 18, 2005

Eu am gasit un punct de colectare haine la capatul cartierului Grigorescu, peste strada din stanga magazinului Profi. E intretinut de armata si mi se pare de incredere. Succes !

Marcella Magda wrote:

Ştie cineva nişte puncte de colectare serioase din Cluj, pentru îmbrăcăminte, alimente şi alte obiecte de strictă necesitate? Cred că avem cu toţii saci întregi de lucruri bune care ne prisosesc şi care le-ar prinde mult mai bine celor sinistraţi.

Vă mulţumesc.

Marcella Magda  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
Cluj Jul 19, 2005

Mulţumesc mult, Ciprian, pentru informaţie

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Crucea Roşie Sibiu Jul 19, 2005

de pe comunicatedepresa.ro

CRUCEA ROSIE – INTOTDEAUNA ALATURI DE OAMENI!

Sibiu, 19 Iulie 2005 - Înca de la primele inundaţii din acest an, Crucea Roşie a fost alături de oamenii aflaţi în dificultate. Prin ajutorul direct acordat sinistraţilor, dar şi prin consilierea de specialitate pe care organizaţia noastră a oferit-o persoanelor care i-au sprijinit pe cei din zonele afectate de inundaţii am demonstrat încă o dată vocaţia de a lucra cu şi pentru oameni

Şi în aceste momente, în care aproximativ 70% din suprafaţa României a fost acoperită de ape, Crucea Roşie Sibiu acţionează în favoarea persoanelor sinistrate, organizând centre de donaţii. Pentru a acoperi în mod rapid şi eficient nevoile urgente ale celor copleşiţi de puterea apelor, lansăm populaţiei apelul ca într-o primă etapă să contribuie doar cu produse de strictă necesitate. În urma evaluărilor făcute în zonele calamitate s-a ajuns la concluzia că o prioritate o reprezintă colectarea de produse alimentare şi igenico-sanitare.

Cei interesaţi pot dona produse alimentare neperisabile ca: paste făinoase, orez, gris, mălai, făină, lapte praf, biscuiţi, fasole, conserve de legume, conserve de carne şi peşte, sos de tomate, ulei, apă minerală, şi produse igenico-sanitare precum: săpun, detergent, clor, alcool sanitar, pastă de dinţi, priuţe de dinţi, tampoane igienice, pampers, vată medicinală, pături, prosoape.

În acest scop, am contribuit la organizarea centrului de colectare de la sediul Grupului de Pompieri din Sibiu, str. Vasile Cârlova, nr.16-22. Persoanele care vor să doneze obiecte de îmbrăcăminte şi de uz caznic o pot face la sediul Crucii Roşii, dar aceste obiecte nu vor ajunge la sinistraţi, ci vor constitui un stoc destinat persoanelor aflate în dificultate din Judeţul Sibiu. Crucea Roşie, filiala Sibiu oferă posibilitatea sibienilor de a dona bani la punctul de colectare din incinta Magazinul Metro.

De asemenea, se pot face donaţii în bani la contul deschis de Crucea Roşie Română la Banca Română de Dezvoltare. Numerele de cont puse la dispoziţia cetăţenilor sunt: RO36BRDE410SV51618614100 (pentru sumele în lei) şi RO71BRDE410SV51618884100 (pentru sumele în euro).

Pentru mai multe informaţii privind această campanie de ajutorare a sinistraţilor vă aşteptăm la sediul nostru din Sibiu, str. Al. Xenopol, nr. 1 sau la tel. 0269/217646.

Crucea Rosie Romana, infiintata in 1876, este organizatie neguvernamentala de interes national, avand ca misiune prevenirea si alinarea, in mod impartial a suferintei umane in orice imprejurare, fara nici o discriminare bazata pe cetatenie, nationalitate, rasa, sex, religie, varsta, apartenenta militara, sociala sau politica. Principalele domenii de activitate sunt: promovarea valorilor umanitare, pregatirea si interventia in cazul unui dezastru, promovarea sanatatii si asistenta persoanelor la nivel comunitar.

Claudia Popa
director
0269-217646
crsb@easynet.ro

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Anunţ pe forumul Off Topic Jul 19, 2005

În limba engleză:

http://www.proz.com/topic/34856

Cei care doresc, sunte invitaţi călduros să susţină apelul.

Numai bine.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Apel pentru ajutorarea victimelor inundatiilor

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs