Mobile menu

plata contributiei pt asig. de sanatate - ca salariat plus PFA
Thread poster: Britudia

Britudia
Germany
Local time: 18:19
English to Romanian
+ ...
Aug 10, 2005

buna ziua.
am nevoie de o lamurire: pina la urma, este adevarat ca noi, cei si salariati si PFA, trebuie sa platim CAS de doua ori?
eu deja am platit (cu penalitatile de rigoare), insa altii nu sint convinsi.


Direct link Reply with quote
 

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:19
English to Romanian
Convinşi, neconvinşi... Aug 10, 2005

Problema a fost dezbătută la http://www.proz.com/post/215085

Eu am întrebat-o şi pe şefa departamentului Resurse Umane din instituţia în care lucrez, care mi-a spus că se plăteşte numai acolo unde eşti angajat(ă), adică o singură dată. Însă colegii m-au convins de contrariul, cu argumente. Citeşte firul la care fac trimitere.

Până la urmă, e logic: plăteşti 7% (mai e 7 sau 6,5%? - cât o fi...) din totalul veniturilor realizate.

[Edited at 2005-08-10 09:48]


Direct link Reply with quote
 

Britudia
Germany
Local time: 18:19
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
motivatia intrebarii - OUG 107/14 iul 2005 Aug 10, 2005

multumesc pt orientare. noua ordonanta e putin confuza la art. 51 modificat - alineat 2. la o citire repetata, intr-adevar nu exclude obligatia platii pt toate veniturile

Direct link Reply with quote
 

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:19
English to Romanian
Ceva schimbări? Aug 10, 2005

Britudia wrote:

multumesc pt orientare. noua ordonanta e putin confuza la art. 51 modificat - alineat 2. la o citire repetata, intr-adevar nu exclude obligatia platii pt toate veniturile


Nu ştiam de ordonanţă, voi citi şi eu ordonanţa respectivă, să văd ce înţeleg din ea.


Direct link Reply with quote
 

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:19
English to Romanian
+ ...
Raspuns primit de la CASMB Aug 31, 2005

Referitor la plata contributiilor la sanatate in situatia angajat+PFA.

CRISTINA CALINOIU Aug 30 (18 hours ago)

Platiti contributia de asigurari de sanatate si pentru veniturile realiyate din activitati independente.Daca venitul din activitati autoriyate este unica sursa de venit, nu poate fi declarat la o valoare mai mica decat cea a salariului minim brut pe economie. Daca nu este singura sursa de venit, atunci se admite ca valoarea declarata sa fie sub salariul minim brut pe economie.
Cristina Calinoiu
Sef Birou Relatii Publice


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

plata contributiei pt asig. de sanatate - ca salariat plus PFA

Advanced search






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »



All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs