[PFA] impozite pe venitul din traduceri?
Thread poster: Veronica Durbaca
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Jun 26, 2002

cum se impoziteaza veniturile din traduceri? prin declaratie de venit? cum se face dovada sumei castigate? in Romania.

dac exista impozitul pe venit, se aplica si TVA? nu ar trebui, teoretic, dar am vazut ca s-a pus problema acesta in alte forumuri.



[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2009-02-04 04:09 GMT]


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 15:37
German to Romanian
+ ...
Trebuie sa ai autorizatie Jun 26, 2002

In primul rand, trebuie sa ai o autorizatie de traducator (ca persoana fizica, daca nu ai firma) si in baza acestei autorizatii poti sa cumperi facturier si chitantier (bineinteles dupa ce te-ai inregistrat si la Administratia Financiara pe baza autorizatiei). Veniturile se calculeaza in baza facturilor si chitantelor emise.

Traducatorii persoane fizice autorizate nu platesc TVA (se pare ca exista o lege care scuteste de plata TVA pe cei care au venituri mai mici decat plafonul stabili
... See more
In primul rand, trebuie sa ai o autorizatie de traducator (ca persoana fizica, daca nu ai firma) si in baza acestei autorizatii poti sa cumperi facturier si chitantier (bineinteles dupa ce te-ai inregistrat si la Administratia Financiara pe baza autorizatiei). Veniturile se calculeaza in baza facturilor si chitantelor emise.

Traducatorii persoane fizice autorizate nu platesc TVA (se pare ca exista o lege care scuteste de plata TVA pe cei care au venituri mai mici decat plafonul stabilit - am auzit ca ar fi de 1 miliard anual). Doar in anumite conditii plata TVA poate fi un avantaj, dar cred ca numai pentru cei care investesc veniturile. Oricum, pentru mai multe detalii despre TVA mai bine discuti cu un contabil.

[ This Message was edited by: on 2002-06-29 06:00 ]
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
va multumesc Jun 28, 2002

multumesc mult pentru explicatii -

 
lmat2903
lmat2903
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
Subiect care se doreste actualizat Nov 1, 2008

In 2008, cum pot sa-mi platesc aceste taxe de vreme ce sunt persoana fizica, nu sunt nici macar pfa. Merg si platesc pur si simplu? Unde? Teoretic pot sa declar ce vreau.....dar ideea este ca nu vream sa ma leg la cap daca nu ma doare)

Multumesc


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 16:37
Romanian to English
+ ...
răspuns din experienţă Nov 1, 2008

lmat2903 wrote:

In 2008, cum pot sa-mi platesc aceste taxe de vreme ce sunt persoana fizica, nu sunt nici macar pfa. Merg si platesc pur si simplu? Unde? Teoretic pot sa declar ce vreau.....dar ideea este ca nu vream sa ma leg la cap daca nu ma doare)

Multumesc


Pe scurt, mergi la administraţia financiară de care aparţii (sau online, dar eu nu ştiu unde şi cum, poate ştiu alţi colegi) şi declari, conform formularului pe care îl ceri, ce venituri ai avut pe colaborări şi de unde le-ai primit. Eu am dat şi copie după extrasul de cont de la bancă, deşi nu ştiu sigur dacă trebuie. Apoi, după ce ei compară şi verifică cu ce-au primit de la angajatorii tăi (care sunt obligaţi prin lege să declare ce onorarii au plătit colaboratorilor, în baza contractelor), îţi vine acasă plic de la administraţia financiară cum că ai de plătit X lei impozit şi-l plăteşti tot acolo.

În orice caz, funcţionarii de la administraţia financiară sunt obligaţi să te ajute în acest sens, să-ţi răspundă la întrebări şi nelămuriri.


 
cezara lucas
cezara lucas  Identity Verified
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
+ ...
mai bine mergi la adm fin Nov 2, 2008



[Editat la 2008-11-02 14:31]


 
freelancer_jo
freelancer_jo
Local time: 16:37
English to Romanian
Tot in ceata sunt - mesaj mai lung Dec 9, 2008

Buna ziua la toata lumea,

In primul rand, sunt nou in domeniu, va rog iertati-mi intrebarile ce ar putea parea "stupide".
Am tot citit posturile referitoare la acest subiect, foarte utile de altfel, ...insa u am gasit un raspuns clar, doar pareri si pareri (Poate n-am catat eu peste tot).
Sa va expun situatia:

Lucrez in domeniu de cateva luni, cu oarecare succes. Nu am nici un fel de pregatire profesionala de specialitate, nici facultate. Am picat oarecum in
... See more
Buna ziua la toata lumea,

In primul rand, sunt nou in domeniu, va rog iertati-mi intrebarile ce ar putea parea "stupide".
Am tot citit posturile referitoare la acest subiect, foarte utile de altfel, ...insa u am gasit un raspuns clar, doar pareri si pareri (Poate n-am catat eu peste tot).
Sa va expun situatia:

Lucrez in domeniu de cateva luni, cu oarecare succes. Nu am nici un fel de pregatire profesionala de specialitate, nici facultate. Am picat oarecum intamplator in domeniul traducerilor si se pare ca am talent. Lucrez exclusiv pe internet si exclusiv pentru birouri de traduceri din strainatate...de peste tot...Africa de Sud, USA, UK, Suedia.
Nu sunt inregistrat nicaieri...nici la administratia fiscala, nici ca PFA la primarie, nu am nici SRL, nici SNC. In alte cuvinte lucrez la negru.
Neavand experienta, nici nu m-am gandit la acest aspect, insa citind posturile de pe forumuri, m-am cam speriat si as vrea sa stiu la ce probleme/riscuri ma expun.
Banii le primesc in cont de PF sau prin moneybookers. Majoritatea clientilor mei folosesc un sistem de facturare online, nu-mi cer CUI sau orice altceva (si sunt birouri serioase) ...astfel, in general nu trebuie sa creez nici un fel de "invoice", doar sa le confirm si sa le accept. Presupun, ca problemele referitoare la modul de contabilizare a acestor sume le priveste pe ei.
Luand in considerare ca nu am pregatirea profesionala necesara pentru a fi autorizat, iar testul de la Ministerul Culturii nu mi se pare o solutie viabila.
Intrebari:
Ce pot sa fac ca sa intru in legalitate?
Nu am gasit o lege unde sa ma incadrez...exista?
Pot sa-mi fac un SRL cu activitatea principala traduceri, fara a fi nevoit sa angajez pe cineva, cu autorizatie pentru a avea drept de a emite facturi?
Nu ma intereseaza piata din Romania, ca PFA sau SRL pot emite facturi in EUR sau USD catre extern?
Si in ultimul rand, daca continui tot "la negru", ce legi incalc si unde se incadreaza (cred ca evaziune fiscala)?

Mersi anticipat pentru orice lamuriri.

Ion
Collapse


 
andreeajump
andreeajump
Romania
Local time: 16:37
English to Romanian
Ceata densa, Feb 3, 2009

Eu am fost la MJ pentru eliberarea autorizatiei de traducator numai pentru ca cei de la servici mi-au impis acest lucru pentru a putea realiza traduceri autorizate pentru companie in baza unui salariu convenit de comun acord. Impozitul pe venit il platesc ei pentru salariul pe care mi-l dau
Intrebare:
De ce trebuie sa ma mai duc la administratia fiscala? Sa declar ce? Nu sunt PFA, si nu castig alte venituri pe baza autorizatiei in afara de salariul pe care il primesc de la locul meu
... See more
Eu am fost la MJ pentru eliberarea autorizatiei de traducator numai pentru ca cei de la servici mi-au impis acest lucru pentru a putea realiza traduceri autorizate pentru companie in baza unui salariu convenit de comun acord. Impozitul pe venit il platesc ei pentru salariul pe care mi-l dau
Intrebare:
De ce trebuie sa ma mai duc la administratia fiscala? Sa declar ce? Nu sunt PFA, si nu castig alte venituri pe baza autorizatiei in afara de salariul pe care il primesc de la locul meu de munca.
Collapse


 
RATZA (X)
RATZA (X)
Local time: 16:37
Romanian
DA, se poate Feb 3, 2009

Pot sa-mi fac un SRL cu activitatea principala traduceri, fara a fi nevoit sa angajez pe cineva, cu autorizatie pentru a avea drept de a emite facturi?

DA

Nu ma intereseaza piata din Romania, ca PFA sau SRL pot emite facturi in EUR sau USD catre extern?

DA

Si in ultimul rand, daca continui tot "la negru", ce legi incalc si unde se incadreaza (cred ca evaziune fiscala)?


DA


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[PFA] impozite pe venitul din traduceri?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »