Pages in topic:   < [1 2]
TA, PFA sau SRL?
Thread poster: Lucica Abil (X)
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Asigurare de malpraxis Oct 16, 2005

S-a mai dezbătut aici subiectul, parcă, în trecut.
Are cineva aşa ceva şi, dacă da, ne poate da informaţii despre contractarea unei asemenea asigurări şi cam ce acoperă ea?


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 06:33
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Apropo de conturi pentru PFA. Am si eu un of... Oct 17, 2005

La BRD mi s-a intamplat o chestie incredibila. In urma cu ceva timp mi-am deschis un cont curent in calitate de persoana fizica. Dupa aproximativ doua luni am devenit PFA si am vrut sa-mi deschid un cont in calitate de PFA. Mi s-a spus ca nu mai e nevoie daca am deja un cont curent. In consecinta, mi-am comandat facturier si chitantier cu acel cont bancar. Toate astea s-au intamplat prin aprilie anul acesta. Acum o saptamana am vrut sa fac o plata prin OP din contul meu de PFA. Functionara de la... See more
La BRD mi s-a intamplat o chestie incredibila. In urma cu ceva timp mi-am deschis un cont curent in calitate de persoana fizica. Dupa aproximativ doua luni am devenit PFA si am vrut sa-mi deschid un cont in calitate de PFA. Mi s-a spus ca nu mai e nevoie daca am deja un cont curent. In consecinta, mi-am comandat facturier si chitantier cu acel cont bancar. Toate astea s-au intamplat prin aprilie anul acesta. Acum o saptamana am vrut sa fac o plata prin OP din contul meu de PFA. Functionara de la ghiseu m-a cautat vreo cinci minute in lista PFA din baza lor de date, dupa care imi spune ca eu nu figurez acolo, respectiv ca nu am cont de PFA. Nu-mi venea sa cred. Din aprile pana acum am avut ceva incasari ca PFA in acel cont despre care nu m-am indoit nici o clipa ca nu este cont de PFA. Am intrebat-o pe respectiva functionara daca pot sa transform contul curent in cauza intr-un cont de PFA si mi-a spus ca nu se poate si ca trebuie sa-mi fac un alt cont (si de-aici tot tacamul, sa-mi comand alt facturier, chitantier, etc.)
Intrebarea mea este daca din aprilie anul curent pana acum a aparut vreo lege apropo de conturile de PFA? Stie cineva?
Se mai afla cineva in aceasta situatie?
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
English to Romanian
Cam aşa am păţit şi eu... Oct 17, 2005

...cu contul de PF sau PFA la BRD. Tocmai mi-am deschis cont ca PFA, care implică aceleaşi cheltuieli ca şi pentru o persoană juridică. Tipărirea unor noi facturi nu m-ar deranja, că oricum am terminat o serie, şi pentru orice eventualitate voi păstra şi contul de PF, pentru eventualii clienţi mai întârziaţi. Asta e... până la urmă, tot contul meu se cheamă că este.

E recomandabil să contactezi un consilier de clientelă, care îţi va explica ce şi cum (hopefully...)


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 06:33
German to Romanian
+ ...
Stiati ca ... Oct 28, 2005

... mai nou un certificat de atestare fiscala pt. PFA e valabil doar ... 3 zile? Am cerut eu unul ca sa pot sa imi cumpar chitantiere personalizate, fiindca sunt la ultimul chitantier si e si el pe sfarsite. Ei, dupa ce am stat la coada la Ad. Financiara de mi-a venit rau, vreo 2 ore, asta fiind ieri, azi mi-au dat in sfarsit minunea de certificat, tot cu coada, dar a mers repede. Scrie pe el ca e emis la 27 octombrie 2005 si e valabil pana la 1 noiembrie 2005. Am zis ca nu e adevarat, ca pana a... See more
... mai nou un certificat de atestare fiscala pt. PFA e valabil doar ... 3 zile? Am cerut eu unul ca sa pot sa imi cumpar chitantiere personalizate, fiindca sunt la ultimul chitantier si e si el pe sfarsite. Ei, dupa ce am stat la coada la Ad. Financiara de mi-a venit rau, vreo 2 ore, asta fiind ieri, azi mi-au dat in sfarsit minunea de certificat, tot cu coada, dar a mers repede. Scrie pe el ca e emis la 27 octombrie 2005 si e valabil pana la 1 noiembrie 2005. Am zis ca nu e adevarat, ca pana acuma certificatele de atestare fiscala erau valabile 30 de zile si mi se parea aberant, fiindca eu lucrez tot anul. Ei, acum e si mai aberant: noua gaselnita e ca aceste certificate pe care scrie ca s-au eliberat special pt. achizitionarea de tipizate sunt valabile 3 zile lucratoare. M-am grabit repede la Dacris, la tipizate, sa-mi comand chitantiere: acolo mi-au retinut originalul dupa certificatul cu pricina. Alta noutate, fiindca pana acuma iti faceau o copie xerox si iti dadeau originalul inapoi si in interval de 30 de zile il puteai folosi si la alte chestii. De asemenea, ti se face copie dupa buletin si dupa autorizatia M.J. Chestia e ca eu in cerere am specificat ca doresc certificatul pt. chitantiere personalizate si pt. a-mi face legitimatie Sellgross, fiindca e mai rentabil decat Metro. Baiul e ca mi-au dat doar unul pt. tipizate; azi mi-au zis ca daca vreau si pt. Sellgross, trebuie sa fac o cerere noua si sa o depun, deci luni o sa mai stau la inca un codalau, sau cand mi-o permite din ce in ce mai putinu-mi timp liber... Macar daca imi ziceau dinainte! Nu mai zic ca incaseaza si bani in plus, ca normal e cu timbru fiscal de 3000, dar cum nu-i, toata lumea cumpara timbru fiscal de 5000. La un om nu e mare scofala, dar de la o groaza de oameni care stau la coada la certificate de astea, se aduna. Si tot ei au tupeul de vorbesc de evaziuni, furaciuni etc.Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 06:33
English to German
+ ...
Salariul minim Oct 29, 2005

Alpár-László Krecht wrote:
microintreprindere - impozitarea se face pe incasare si este de 3%, la care se mai adauga faptul ca trebuie sa ai cel putin un angajat, pentru care lunar trebuie sa platesti toate impozitele si taxele (de ex. pt salariul minim este de cca. 1,6 milioane),


Atentie! Salariul minim BRUT este de 330 RON, si in functie de acesta se calculeaza toate contributiile


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


TA, PFA sau SRL?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »