Pages in topic:   [1 2] >
TA, PFA sau SRL?
Thread poster: Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Italian to Romanian
Oct 13, 2005

Dragi colegi,
Dacă ar fi să luaţi în considerare tot ceea ce presupune fiecare din formele în care poate să-şi desfăsoare activitatea un traducător (impozite, documente de produs, controale, posibilităţi de colaborare la proiecte şi câte altele vor mai fi fiind), care din acestea vi s-ar părea mai avantajoasă?


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
English to Romanian
Ce înseamnă TA? Oct 14, 2005

Nu îmi dau seama...

 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 02:40
French to Romanian
+ ...
traducator autorizat? Oct 14, 2005

Maria Diaconu wrote:

Nu îmi dau seama...


Banuiesc ca ar fi traducator autorizat (poate angajat undeva in aceasta calitate). Oricum, din cate stiu eu, trebuie sa te inregistrezi ca PFA daca nu vrei sa lucrezi la negru...


 
Alpár-László Krecht
Alpár-László Krecht  Identity Verified
Local time: 02:40
German to Hungarian
+ ...
Depinde de venit Oct 14, 2005

Din pdv. al actelor varianta cel mai simpla este PFA, si este si cel mai ieftin - 2-3 milioane. Impozitarea se face in sistem real, adica in functie de profit (incasare minus cheltuieli), si este de 16%. Mai trebuie platit asigurarea de sanatate in jur de 7%.
Daca cifra de afaceri este mai mare si cheltuielile sunt mici, merita sa-ti faci un SRL. Cheltuielile de infiintare sunt in jur de 6-8 milioane, varianta cea mai simpla este cu asociat unic, nu trebuie sa faci si contract de societat
... See more
Din pdv. al actelor varianta cel mai simpla este PFA, si este si cel mai ieftin - 2-3 milioane. Impozitarea se face in sistem real, adica in functie de profit (incasare minus cheltuieli), si este de 16%. Mai trebuie platit asigurarea de sanatate in jur de 7%.
Daca cifra de afaceri este mai mare si cheltuielile sunt mici, merita sa-ti faci un SRL. Cheltuielile de infiintare sunt in jur de 6-8 milioane, varianta cea mai simpla este cu asociat unic, nu trebuie sa faci si contract de societate, este suficient sa ai un statut. La SRL ai doua optiuni:
microintreprindere - impozitarea se face pe incasare si este de 3%, la care se mai adauga faptul ca trebuie sa ai cel putin un angajat, pentru care lunar trebuie sa platesti toate impozitele si taxele (de ex. pt salariul minim este de cca. 1,6 milioane), dar pentru care ai toate asiurarile platite. Bineinteles, are si dezavantaje: dividendul se poate ridica la inceputul anului viitor, si la care se mai plateste un impozit de 10%. In caz ca asociatul unic nu are alt loc de munca, cred ca trebuie sa plateasca asigurarea de sanatate in functie de dividende.
SRL obisnut: nu trebuie sa ai angajat, dar impozitul este de 16% din profit, eventual trebuie sa inchei un contract de asigurare sociala, si din cate stiu eu, asigurarea de sanatate se plateste iarasi dupa dividende, pentru care bineinteles si in acest caz trebuie platit si 10% impozit.

Deci este bine sa-ti faci un calcul, si dupa aceea sa decizi. In plus langa fiecare institut financiar exista si un birou de consultanta, care poate da alte detalii, mai exacte si mai sigure.
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Italian to Romanian
TOPIC STARTER
Multumesc Oct 14, 2005

tuturor pentru răspunsuri.
TA, adică traducător autorizat de MJ, care are un statut diferit de cel al PFA, după câte am inţeles.
Eu as fi vrut să ştiu care dintre aceste forme vi se pare vouă mai avantajoasă. Poate întrebarea nu este tocmai bună (eheeh, cine ştie să pună întrebarea cunoaşte deja răspunsul: "nu m-ai întreba dacă n-ai şti", citez din memorie).


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
o explicaţie Oct 15, 2005

"Statutul" de traducător şi interpret autorizat este dat de legea 178/97 care a organizat traducătorii autorizaţi ca profesiune liberală. Dar nu este o formă de organizare fiscală. După obţinerea autorizaţiei de traducător şi intrepret autorizat (pentru că asta e titulatura legală) trebuie să te înregistrezi tot ca PFA dar printr-o procedură puţin simplificată. Şi la primărie tot ca PFA te înregistrezi, dar nu în baza aceleaşi legi şi nu în aceleaşi condiţii.
... See more
"Statutul" de traducător şi interpret autorizat este dat de legea 178/97 care a organizat traducătorii autorizaţi ca profesiune liberală. Dar nu este o formă de organizare fiscală. După obţinerea autorizaţiei de traducător şi intrepret autorizat (pentru că asta e titulatura legală) trebuie să te înregistrezi tot ca PFA dar printr-o procedură puţin simplificată. Şi la primărie tot ca PFA te înregistrezi, dar nu în baza aceleaşi legi şi nu în aceleaşi condiţii.

Deci diferenţa între cele două PFA nu este de impozit, ci este o chestiune de utilitate pentru stat şi de birocraţie.

Întrebarea se rezumă deci la o comparaţie între PFA şi microîntreprindere sau SRL. Consider că dacă lucrezi singur, ai o singură posibilitate: PFA. Nu văd rostul unor artificii de genul: angajez scriptic pe mama, bunica, sora pentru a îngroşa artificial rândul companiilor de traducere. În plus, după intrarea în UE o să se pretindă societăţilor comerciale alinierea la capitalul social din UE care nu e prea mic.

Nu trebuie minimalizată decizia de a trece de la solo la companie, cu toate implicaţiile ei faţă de angajaţi, stat şi clienţi. Întrebarea se pune: dacă ţinând cont de responsabilităţile pe care le implică un SRL şi de schimbarea care va avea loc în activitatea ta, eşti sau nu pregătită sau doreşti să faci acest pas.

[Edited at 2005-10-15 07:53]
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Italian to Romanian
TOPIC STARTER
Mulţumesc, Cristiana Oct 15, 2005

pentru precizări. Desigur, cea mai bună soluţie este cea care se potriveşte cazului dat, neexistând nici aici o soluţie universal valabilă. Oricum, mi s-au mai limpezit ideile.
Mulţumesc încă o dată tuturor colegilor pentru răspunsuri.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
depinde de multe lucruri Oct 15, 2005

Într-adevăr depinde de mulţi factori. Eu cred că trebuie să cercetezi foarte bine implicaţiile (birocratice, faţă de stat şi diferite organisme de stat, fiscale etc.) înainte de a lua o decizie. Impozitul este acum la fel, deci s-ar putea să conteze mai mult alte aspecte

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
English to Romanian
Ca să-mi spun şi eu oful... Oct 15, 2005

Pe mine (probabil că nu numai pe mine) mă cam deranjează felul în care sunt privite persoanele fizice autorizate în anumite situaţii. De exemplu: mă duc să-mi deschid cont la bancă în calitate de PFA, mă bagă în aceeaşi oală cu persoanele juridice. Mă interesez de un abonament la telefonia mobilă... din nou, mă bagă în aceeaşi oală cu persoanele juridice

Vi se pare normal? Ştiu şi eu, poate e n
... See more
Pe mine (probabil că nu numai pe mine) mă cam deranjează felul în care sunt privite persoanele fizice autorizate în anumite situaţii. De exemplu: mă duc să-mi deschid cont la bancă în calitate de PFA, mă bagă în aceeaşi oală cu persoanele juridice. Mă interesez de un abonament la telefonia mobilă... din nou, mă bagă în aceeaşi oală cu persoanele juridice

Vi se pare normal? Ştiu şi eu, poate e normal, poate nu... dar dacă voiam să mă fac persoană juridică, îmi deschideam firmă. După părerea mea, ca PFA ar trebui să fim priviţi ca o categorie separată: adică nici persoane fizice, nici persoane juridice. Struţocămile, cu alte cuvinte.

Nu ştiu exact cât de clară este noţiunea de profesie liberală în viziunea celor cu care avem de încheiat diverse contracte.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
care e faza? Oct 15, 2005

Cu tarifele diferite pentru persoane fizice şi pentru cele juridice? Care e logica? La bănci e din cauza prevederilor legale. Nu prea au ce face. Dar la telefon, Internet etc... care e faza?

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
English to Romanian
Aha, m-am lămurit Oct 15, 2005

Mulţumesc, Cristiana, că m-ai lămurit. Dacă sunt astfel de prevederi legale în privinţa conturilor din bancă, asta e.

În legătură cu telefonia: într-un târziu mi-am dat seama de pe site-ul firmei respective că, de fapt, sunt aceleaşi preţuri pentru persoane fizice/fizice autorizate/juridice, doar unele extraopţiuni sunt puţin diferite.
La furnizorul de Internet nici n-am mai întrebat, m-am mulţumit să mă declar persoană fizică normală, ceea ce nu cred c
... See more
Mulţumesc, Cristiana, că m-ai lămurit. Dacă sunt astfel de prevederi legale în privinţa conturilor din bancă, asta e.

În legătură cu telefonia: într-un târziu mi-am dat seama de pe site-ul firmei respective că, de fapt, sunt aceleaşi preţuri pentru persoane fizice/fizice autorizate/juridice, doar unele extraopţiuni sunt puţin diferite.
La furnizorul de Internet nici n-am mai întrebat, m-am mulţumit să mă declar persoană fizică normală, ceea ce nu cred că mă avantajează la deduceri... mare prostie din partea mea.

În rest, mă mai documentez.
Cu organizarea stau mai prost, aşa că frustrările sunt mari
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Italian to Romanian
TOPIC STARTER
Motivul ar fi că Oct 15, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Cu tarifele diferite pentru persoane fizice şi pentru cele juridice? Care e logica? La bănci e din cauza prevederilor legale. Nu prea au ce face. Dar la telefon, Internet etc... care e faza?


tarifele sunt mai mari pentru cine poate plăti mai mult (persoane juridice) şi invers (persoane fizice).
Nu ştiu dacă o asemenea practică este constituţională (principiul nedisciminării) şi parcă îmi aduc aminte că la drept civil am învăţat că preţul trebuie să fie fixat în funcţie de obligaţia corelativă şi nu de situaţia economică a cocontractantului.
Mai cred şi că prestatorii de servicii se iau unii după alţii atunci când îşi stabilesc categoriile de tarife.
Pe de altă parte, la BCR Constanţa am văzut că au un ghişeu special pentru PFA. Acum, nu aş putea spune dacă şi regulile aplicate sunt speciale (nu am întrebat).


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
foarte bun stimul pt. dezvoltarea economică Oct 15, 2005

Nu mi se pare normal în condiţiile româneşti ca o firmă sau un PFA care se străduie să dea şi câte ceva la stat să plătească telefon mai scump, Internet mai scump şi să beneficieze de condiţii mai stricte pentru orice altceva, în genere. Păi aşa se stimulează iniţiativa şi afacerile?
În plus, care e faza, zic şi repet? Muncesc ăştia mai mult să te alimenteze cu telefonie şi Internet dacă eşti un SRL cu câţiva angajaţi şi câteva calculatoare? Nu e foarte n
... See more
Nu mi se pare normal în condiţiile româneşti ca o firmă sau un PFA care se străduie să dea şi câte ceva la stat să plătească telefon mai scump, Internet mai scump şi să beneficieze de condiţii mai stricte pentru orice altceva, în genere. Păi aşa se stimulează iniţiativa şi afacerile?
În plus, care e faza, zic şi repet? Muncesc ăştia mai mult să te alimenteze cu telefonie şi Internet dacă eşti un SRL cu câţiva angajaţi şi câteva calculatoare? Nu e foarte normală chestia asta, mă întreb dacă se practică şi prin alte părţi jonglatul ăsta cu ocaua diferită la cei n-au ce face şi plătesc, că altfel ar trebui să dea afară oameni şi să crească şomajul
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:40
English to Romanian
Cum e situaţia Oct 15, 2005

Lucia Abil wrote:

Pe de altă parte, la BCR Constanţa am văzut că au un ghişeu special pentru PFA. Acum, nu aş putea spune dacă şi regulile aplicate sunt speciale (nu am întrebat).


La BRD am fost "înşelată" de noţiunea "cont pentru persoane fizice autorizate", însă la o consultare a comisioanelor care se aplică respectivului cont am observat că sunt aceleaşi pentru persoane juridice şi pentru PFA.
Acestea nu mi se par prea mari, nu am a mă plânge neapărat de acest lucru, însă nu mi se pare corect să fim băgaţi în aceeaşi oală, cum spuneam.


 
Alpár-László Krecht
Alpár-László Krecht  Identity Verified
Local time: 02:40
German to Hungarian
+ ...
Sa nu uitam raspunderea Oct 16, 2005

La alegerea formei juridice cred ca trebuie tinut cont si de aspectul raspundere. In cazul SRL, raspunderea este limitata la capitalul social, in cazul PFA, traducatorul raspunde cu toate bunurile sale. Dar se poate compensa cu o asigurare de malpraxis...

 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


TA, PFA sau SRL?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »