https://www.proz.com/forum/romanian/39569-plata_prin_transfer_bancar.html

Plata prin transfer bancar
Thread poster: Ariam (X)
Ariam (X)
Ariam (X)
Local time: 10:21
English to Romanian
+ ...
Nov 29, 2005

Cum procedaţi când primiţi plata de la clienţi din ţară prin transfer bancar? Tăiaţi numai factură sau şi chitanţă? Menţionaţi pe factură că aţi încasat banii prin bancă?

Mulţumesc anticipat pt. raspuns.

Maria


 
eVerbum (X)
eVerbum (X)  Identity Verified
Local time: 10:21
English to Romanian
+ ...
Doar factură Nov 29, 2005

Ariam wrote:

Cum proceda? primi?a de la clien??in transfer bancar? T㩡?i factur㠳au ?i chitan?? pe factur㠣㠡?sat banii prin banc㿠

Mul?anticipat pt. raspuns.

Maria



Este nevoie să scrii doar factură. Chitanţa se foloseşte doar pentru plăţi în numerar. În cazul plăţii prin bancă, extrasul de cont constituie dovadă a plăţii (pe extras apare şi numele plătitorului şi suma). Pe factură nu este nevoie să specifici faptul că plata se efectuează prin transfer bancar.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:21
English to Romanian
Cum procedăm Nov 29, 2005

Eu procedez în felul următor: tai numai factură, nu şi chitanţă. Pe factură scriu jos, în loc de "achitat cu chitanţa nr...", "achitat OP" (adică ordin de plată ). Aşa mi-a sugerat un client, sunt curioasă să aflu de la colegi dacă există şi altă practică.

[Edited at 2005-11-29 13:06]


 
eVerbum (X)
eVerbum (X)  Identity Verified
Local time: 10:21
English to Romanian
+ ...
Numai în cazul chitanţelor Nov 29, 2005

Eu trec pe factură "achitat cu ..." numai în cazul chitanţelor. Firma noastră de contabilitate e de acord cu procedura asta. Bănuiesc însă că nu e greşit să treci "achitat cu OP" dacă doreşti, dar nu cred că e obligatoriu.

[Edited at 2005-11-29 12:03]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:21
English to Romanian
Cum procedăm Nov 29, 2005

eVerbum wrote:

Eu trec pe factură "achitat cu ..." numai în cazul chitanţelor. Firma noastră de contabilitate e de acord cu procedura asta. Bănuiesc însă că nu e greşit să treci "achitat cu OP" dacă doreşti, dar nu cred că e obligatoriu.


Mulţumesc, nu ştiam că nu e obligatoriu, doar aşa mi s-a sugerat.
Ideea este că practicile mai diferă de la firmă la firmă, însă nu în punctele esenţiale

[Edited at 2005-11-29 13:11]


 
eVerbum (X)
eVerbum (X)  Identity Verified
Local time: 10:21
English to Romanian
+ ...
Da Nov 29, 2005

Maria Diaconu wrote:

Mulţumesc, nu ştiam că nu e obligatoriu, doar aşa mi s-a sugerat.
Ideea este că practicile mai diferă de la firmă la firmă, însă nu în punctele esenţiale


Aşa cred şi eu.


 
Active Translators
Active Translators
Local time: 10:21
Member (1970)
English to Romanian
+ ...
si ce faceti daca... Nov 30, 2005

Se presupune ca factura ati taiat-o inainte de a incasa banii, deoarece altfel clientul nu poate face plata. Asta daca nu emiteti facturi proforma. Iar in momentul cand tai factura nu esti sigur cum si mai ales daca plata va fi efectuata, asa ca nu vad de ce sa scrii "platit cu OP". Ce faci daca clientul respectiv nu iti plateste in final? Faptul ca ai taiat o factura nu inseamna neaparat ca este si incasata. Numai daca lucrati cu proforma sau taiati facturile dupa intrarea banilor in cont putet... See more
Se presupune ca factura ati taiat-o inainte de a incasa banii, deoarece altfel clientul nu poate face plata. Asta daca nu emiteti facturi proforma. Iar in momentul cand tai factura nu esti sigur cum si mai ales daca plata va fi efectuata, asa ca nu vad de ce sa scrii "platit cu OP". Ce faci daca clientul respectiv nu iti plateste in final? Faptul ca ai taiat o factura nu inseamna neaparat ca este si incasata. Numai daca lucrati cu proforma sau taiati facturile dupa intrarea banilor in cont puteti scrie platit cu OP sau mai stiu eu ce.
Cel putin atat am inteles eu din contabilitate

Paraschiva
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Factura şi modalitatea de plată Nov 30, 2005

Ceea ce spune Paraschiva este logic. Nu poate fi obligatoriu ca pe factură să menţionezi numărul chitanţei sau al ordinului de plată. Ar fi aberant să fie. Uneori, plata se face la câteva săptămâni de la emiterea facturii şi nu poţi şti dinainte numărul chitanţei sau al ordinului de plată.

[Edited at 2005-11-30 15:27]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:21
English to Romanian
Factura şi chitanţa buclucaşă Nov 30, 2005

Active Translators wrote:

Se presupune ca factura ati taiat-o inainte de a incasa banii, deoarece altfel clientul nu poate face plata. Asta daca nu emiteti facturi proforma. Iar in momentul cand tai factura nu esti sigur cum si mai ales daca plata va fi efectuata, asa ca nu vad de ce sa scrii "platit cu OP". Ce faci daca clientul respectiv nu iti plateste in final? Faptul ca ai taiat o factura nu inseamna neaparat ca este si incasata. Numai daca lucrati cu proforma sau taiati facturile dupa intrarea banilor in cont puteti scrie platit cu OP sau mai stiu eu ce.
Cel putin atat am inteles eu din contabilitate

Paraschiva


Ceea ce spui este foarte logic, evident. Cred că nu am spus că trec "plătit cu..." înainte de a primi banii Oricum, nu ar avea sens. Doar când plata se face instantaneu: înmânezi factura, primeşti banii, tai chitanţa, scrii pe factură "achitat cu chitanţa nr...". Mulţumesc pentru lămuriri, Paraschiva


 
eVerbum (X)
eVerbum (X)  Identity Verified
Local time: 10:21
English to Romanian
+ ...
Ai dreptate Nov 30, 2005

Mihai Badea wrote:

Ceea ce spune Paraschiva este logic. Nu poate fi obligatoriu ca pe factură să menţionezi numărul chitanţei sau al ordinului de plată. Ar fi aberant să fie. Uneori, plata se face la câteva săptămâni de la emiterea facturii şi nu poţi şti dinainte numărul chitanţei sau al ordinului de plată.

[Edited at 2005-11-30 15:27]


Ai, desigur, dreptate, Mihai. În această ordine de idei, este logic ca pe chitanţă să fie obligatoriu să scrii numărul facturii (care a fost emisă anterior), dar pe factură nu poate fi obligatoriu să treci nimic în sensul acesta. Eu trec pe factură numărul chitanţei atunci când mi se achită factura în numerar, pe loc. În rest, nu trec nimic, desigur.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 10:21
German to Romanian
+ ...
E obligatoriu sa scrii nr. facturii pe chitanta? Nov 30, 2005

eVerbum wrote:

În această ordine de idei, este logic ca pe chitanţă să fie obligatoriu să scrii numărul facturii (care a fost emisă anterior)...


Deci e obligatoriu sa treci pe chitanta nr. facurii? Sigur? Ca sa stiu pt. viitor.

Pana acuma si eu faceam tot invers, adica pe factura scriu "Achitat cu chitanta seria ... nr. ...", iar pe chitanta nu scriu nimic. Nu stiu daca e obligatoriu sa scrii pe factura nr. chitantei, dar asa am vazut la o groaza de lume si m-am luat si eu dupa ei. Dar ai mei clienti toti platesc pe loc, in numarar, intotdeauna am dat si chitanta si factura deodata si le si capsez impreuna, sa nu se piarda, precum si cu cele de la notariat, de onorariu si de timbre, care le cer tot pe numele clientului, ca sa nu zica clientul ca ii iau mai mult la legalizare decat face. De fapt, nici nu am stiut ca pot da factura dinainte si nici nimeni nu mi-a cerut dintre clienti. La persoane fizice care vin cu acte nici nu le dau decat chitanta. Factura numai la firme dau.


 
eVerbum (X)
eVerbum (X)  Identity Verified
Local time: 10:21
English to Romanian
+ ...
Nr. facturii Dec 1, 2005

OvidiuKatz wrote:


Deci e obligatoriu sa treci pe chitanta nr. facurii? Sigur? Ca sa stiu pt. viitor.




Din câte ştiu eu, atât pe chitanţă, cât şi pe ordinul de plată este obligatoriu să trecem nr. facturii căreia îi corespunde plata. Această menţiune face legătura dintre obligaţia de plată (factura) şi efectuarea ei. Nu ştiu unde anume scrie asta, dar eu aşa ştiu că trebuie procedat.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Plata prin transfer bancar






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »