Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Afiliere membru ProZ.com (beneficii, oferte, promoţii)
Thread poster: Valentin Alupoaie
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 15:34
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Factură Dec 7, 2005

După părerea mea, dacă ceri o factură ca cea electronică, dar tipărită şi semnată, e suficient. Eu nu cred că cineva poate pretinde ca o firmă străină să elibereze factură în română şi nici ca noi să o traducem. Mi s-ar părea absurd. Dar numai inspectorul fiscal poate să îţi spună precis. Unii inspectori pot să ceară mai mult decât alţii.

Dan


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
English to Romanian
Track question? Dec 8, 2005

Am observat o opţiune nouă la întrebările kudoz, şi anume "Track". Este cumva numai pentru Platinum? O găsesc foarte utilă. Înţeleg că, dacă o selectez, voi primi notificări când se dau răspunsuri la întrebare, chiar dacă eu nu am răspuns, dar mă interesează subiectul? Interesant

 
Paula Dana Szabados
Paula Dana Szabados  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
factura Dec 8, 2005

Eu am cerut o factura asemanatoare celei pe care am primit-o prin e-mail, pe care am rugat sa se specifice adresa completa si codul fiscal. Mi s-a spus ca mi-a fost trimisa prin posta.

 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 16:34
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Codul fiscal ? Dec 8, 2005

Paula Dana Szabados wrote:

Eu am cerut o factura asemanatoare celei pe care am primit-o prin e-mail, pe care am rugat sa se specifice adresa completa si codul fiscal. Mi s-a spus ca mi-a fost trimisa prin posta.


Al cui cod fiscal ? Al ProZ.com ???


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
English to Romanian
Codul fiscal Dec 8, 2005

Andrei Albu wrote:
Al cui cod fiscal ? Al ProZ.com ???


Codul fiscal al persoanei care solicită factura, desigur.


 
Paula Dana Szabados
Paula Dana Szabados  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
codul fiscal Dec 8, 2005

Codul fiscal si adresa cumparatorului (PFA, in cazul meu).

 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 15:34
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Ultimele 2 zile Dec 14, 2005

Dragi prieteni,

Dacă nu aţi profitat încă de oferta în curs, dar vă surâde totuşi ideea, nu uitaţi că mai aveţi 2 zile la dispoziţie pentru a face plata.

Ca de obicei, puteţi să mă contactaţi dacă aveţi nevoie de clarificări.

Toate cele bune,
Dan


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
English to Romanian
De ce oare "member since..."? Dec 20, 2005

Mi se pare ciudat că până acum apărea afişat în profil "Platinum since Dec 05", spre exemplu, iar acum apare "Member since Dec 05". Ştie cineva de ce? Sau poate face parte dintr-o serie de schimbări care urmează a se face pe proz din 2006, după cum s-a mai anunţat.

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:34
English to Romanian
Nu e OK... Dec 20, 2005

Maria Diaconu wrote:
Mi se pare ciudat că până acum apărea afişat în profil "Platinum since Dec 05", spre exemplu, iar acum apare "Member since Dec 05". Ştie cineva de ce? Sau poate face parte dintr-o serie de schimbări care urmează a se face pe proz din 2006, după cum s-a mai anunţat.

Agree. Nici eu nu sunt "membru ProZ" de luna asta, ci de ceva mai mult timp Cred (şi sper) că este o eroare tehnică... Şi nici măcar Platinum nu sunt doar din decembrie 2005.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
schimbare de concept Dec 20, 2005

În viitor situl îi va numi membri doar pe cei platinum Se pare că viitorul a început deja. Oricum treptat se va schimba peste tot modul de referire la membri (platinum) şi la utilizatorii neplătitori


Şi nici măcar Platinum nu sunt doar din decembrie 2005.

Ianuarie 05 apare când vizitez eu profilul tău. Cred că e corect, eşti platinum de la acea dată.


[Edited at 2005-12-20 15:23]


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Since whenever Dec 20, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Şi nici măcar Platinum nu sunt doar din decembrie 2005.


Se poate apăsa semnul de întrebare din profil de lângă "Dec 05" şi va apărea o pagină unde puteţi raporta data reală la care aţi devenit Platinum.

HTH

A, văd că e ianuarie. Scuze, abia acu' am înţeles mesajul. Tineretul care se repede, ce să-i faci...

[Edited at 2005-12-20 15:29]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
English to Romanian
Schimbare de concept Dec 20, 2005

Cristiana Coblis wrote:

În viitor situl îi va numi membri doar pe cei platinum Se pare că viitorul a început deja. Oricum treptat se va schimba peste tot modul de referire la membri (platinum) şi la utilizatorii neplătitori


Da, de fapt mă aşteptam la o nouă abordare. Mie în general îmi plac schimbările, acum rămâne de văzut ce ne rezervă viitorul.

Întrebare: posibilitatea de a plăti unui reprezentant local a fost valabilă numai în cadrul ofertei speciale, sau va rămâne valabilă în continuare (evident, la preţ întreg, fără reducerea oferită acum)?
Nu întreb cu un scop anume, ci doar pentru informaţie.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:34
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
reprezentant în România Dec 20, 2005

Maria Diaconu wrote:
Întrebare: posibilitatea de a plăti unui reprezentant local a fost valabilă numai în cadrul ofertei speciale, sau va rămâne valabilă în continuare

Cred că da, cel puţin aşa am înţeles eu. Rămâne să confirme Dan care şi-a asumat sarcina
la preţ întreg, fără reducerea oferită acum

Chiar dacă nu va mai fi oferta aceasta rămâne cea cu BrowniZ, care e valabilă aproape tot timpul. E atractivă pentru cei care au peste 4000 de BrowniZ.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:34
English to Romanian
Să-i aruncăm pe primii peste bord :-) Dec 20, 2005

Ca strategie de marketing, nu e rău. Totuşi, loveşte în mulţi membri ai ProZ care nu merită acest lucru.
Indiferent când, dacă şi cum am devenit membri Platinum, nu cred că e bine ca "stagiul" nostru anterior ca simpli membri ProZ să fie anulat. Cred că cei care s-au alăturat lui ProZ atunci când acesta nu însemna încă ceea ce înseamnă azi au contribuit mult la faptul că ProZ a ajuns ceea ce este, lucru de care ne bucurăm cu toţii, Platinum sau non-Platinum, de mai mu
... See more
Ca strategie de marketing, nu e rău. Totuşi, loveşte în mulţi membri ai ProZ care nu merită acest lucru.
Indiferent când, dacă şi cum am devenit membri Platinum, nu cred că e bine ca "stagiul" nostru anterior ca simpli membri ProZ să fie anulat. Cred că cei care s-au alăturat lui ProZ atunci când acesta nu însemna încă ceea ce înseamnă azi au contribuit mult la faptul că ProZ a ajuns ceea ce este, lucru de care ne bucurăm cu toţii, Platinum sau non-Platinum, de mai multă sau mai puţină vreme!
Altfel, ar fi trebuit ca Microsoft să-l întrebe de mult pe Bill Gates dacă şi când a devenit şi el un fel de "Platinum" ("card carrying") Microsoft member))))
Nu cred că este corect să se renunţe (aşa, dintr-o dată) la membrii mai vechi ai ProZ.
Henry, we believed in your idea when you where just another Henry!
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Strategia Dec 20, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:


Nu cred că este corect să se renunţe (aşa, dintr-o dată) la membrii mai vechi ai ProZ.



Cu siguranţă, membrii neplătitori sunt la fel de valoroşi şi de importanţi ca şi membrii Platinum. Nu cred că doreşte cineva ca ei să plece.

În ceea ce priveşte noua strategie, cred că toţi am observat că în ultima vreme s-au făcut modificări importante pe Proz; după cum spunea Henry la Cracovia, modificările nu se vor opri aici. Pentru toate astea însă, este nevoie de bani.

Direcţia este de a le oferi membrilor Platinum din ce în ce mai mult. Sper însă că asta nu va însemna şi o reducere a funcţiilor disponibile pentru membrii neplătitori. Din câte ştiu, nu este aşa ceva în plan. Henry este şi el convins de importanţa membrilor neplătitori, a declarat-o în mai multe rânduri pe forumul de limba engleză, şi sunt sigur că va încerca să-i păstreze şi pe aceştia. Până la urmă, orice membru neplătitor este un potenţial Platinum, nu?


[Edited at 2005-12-20 16:41]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Afiliere membru ProZ.com (beneficii, oferte, promoţii)






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »