Pages in topic:   [1 2] >
PFA - cont bancar; mijloace fixe
Thread poster: Maria Tulbure
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 09:53
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Dec 9, 2005

1. Stie cineva daca persoanele fizice autorizate sunt obligate sa aiba cont in banca?
Pun aceasta intrebare deoarece eu am solicitat la banca dechiderea unui cont curent de PFA si din greseala cei de la banca mi-au facut un cont curent de persoana fizica, pe care mi l-am trecut pe facturi si in care mi se vireaza contravaloarea facturilor. De la banca mi s-a spus ca acest cont curent de persoana fizica nu se poate transforma in cont de PFA si ca va trebui sa-mi deschid un alt cont de PFA,
... See more
1. Stie cineva daca persoanele fizice autorizate sunt obligate sa aiba cont in banca?
Pun aceasta intrebare deoarece eu am solicitat la banca dechiderea unui cont curent de PFA si din greseala cei de la banca mi-au facut un cont curent de persoana fizica, pe care mi l-am trecut pe facturi si in care mi se vireaza contravaloarea facturilor. De la banca mi s-a spus ca acest cont curent de persoana fizica nu se poate transforma in cont de PFA si ca va trebui sa-mi deschid un alt cont de PFA, lucru pe care nu vreau sa-l fac pana nu consum toate facturile. Eu insa il folosesc pentru operatiuni de PFA. Nu stiu cat de legal este acest lucru.
In cazul unui control de la finante, inspectorul care efectueaza controlul iti cere extrase de cont sau il intereseaza doar registrul-jurnal de incasari si plati? Poate imi raspunde cineva cu vechime mai mare ca PFA. Eu sunt PFA doar din aprilie anul acesta.

2. Am o intrebare legata de mijloacele fixe, tot in context PFA. Bunurile in valoare de peste 1.500 RON sunt considerate mijloace fixe? Daca da se supun acelorasi reguli ca si in cazul firmelor? Concret, mi-am cumparat un calculator de 2400 RON in luna noiembrie. Am inteles ca acest bun se amortizeaza in 36 de luni si ca amortizarea incepe in luna urmatoare celei in care a fost cumparat. Deci, desi am cheltuit 2400 RON, pe anul acesta mi se considera cheltuiala doar suma aferenta unei luni din cele 36 de luni, adica 66,66 RON. In consecinta voi plati un impozit urias desi profitul efectiv este mic. Va rog sa-mi confirmati daca asa stau lucrurile. Perioada de amortizare este stabilita prin lege sau poate fi de exemplu, redusa?
Orice interventie este binevenita. Multumesc
Collapse


 
Camelia Simion
Camelia Simion  Identity Verified
Local time: 09:53
Italian to Romanian
+ ...
Amortizarea Dec 9, 2005

Da, asa este. Mi s-a intamplat si mie surpriza anul trecut cand mi-am cumparat masina. In contabilitate am aparut cu un profit care de fapt nu exista, si a trebuit sa platesc si impozit pe "dividende". Asa stau lucrurile cu amortizarea. Solutia ar fi fost sa cumperi calculatorul pe "bucatele"

[Edited at 2005-12-09 22:13]


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 09:53
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
cont Dec 12, 2005

1.Extrasele de cont sunt documente justificative si trebuie sa le pastrezi neaparat pt control fiscal. Cum justifici altfel ca ai incasat o anumita factura pt care nu ai primit banii in mana? Sigur trebuie sa prezinti extrasele de cont.
Informatie de care nu sunt sigura: este important ca prin acel cont sa nu se deruleze alte operatiuni decat cele legate de activitatea ca PFA, in acest caz nu vei avea probleme daca e cont de p fizica. Dar: VERIFICA INFORMATIA!! Nu garantez pt ea. (Eu am pl
... See more
1.Extrasele de cont sunt documente justificative si trebuie sa le pastrezi neaparat pt control fiscal. Cum justifici altfel ca ai incasat o anumita factura pt care nu ai primit banii in mana? Sigur trebuie sa prezinti extrasele de cont.
Informatie de care nu sunt sigura: este important ca prin acel cont sa nu se deruleze alte operatiuni decat cele legate de activitatea ca PFA, in acest caz nu vei avea probleme daca e cont de p fizica. Dar: VERIFICA INFORMATIA!! Nu garantez pt ea. (Eu am platit 300 RON amenda la inspector din cauza ca m-am bazat pe o informatie eronata care a aparut la un moment dat pe proz)
Dar ciudat ca ti-au deschis cont ca PF la banca.Toate bancile la care eu am intrebat incadreaza PF ori la PJ ori au o varianta intermediara destinata PFA (diferenta este doar la comisioane)

2. Cu amortizarea este exact cum ai banuit si a fost confirmat si de colega.

Bafta!
Collapse


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 09:53
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc. Dec 12, 2005

Paraschiva Bloju wrote:

1.Extrasele de cont sunt documente justificative si trebuie sa le pastrezi neaparat pt control fiscal. Cum justifici altfel ca ai incasat o anumita factura pt care nu ai primit banii in mana? Sigur trebuie sa prezinti extrasele de cont.
Informatie de care nu sunt sigura: este important ca prin acel cont sa nu se deruleze alte operatiuni decat cele legate de activitatea ca PFA, in acest caz nu vei avea probleme daca e cont de p fizica. Dar: VERIFICA INFORMATIA!! Nu garantez pt ea. (Eu am platit 300 RON amenda la inspector din cauza ca m-am bazat pe o informatie eronata care a aparut la un moment dat pe proz)
Dar ciudat ca ti-au deschis cont ca PF la banca.Toate bancile la care eu am intrebat incadreaza PF ori la PJ ori au o varianta intermediara destinata PFA (diferenta este doar la comisioane)

2. Cu amortizarea este exact cum ai banuit si a fost confirmat si de colega.

Bafta!


Multumesc, Paraschiva pentru detaliile furnizate. Intre timp am vorbit si cu o contabila si mi-a spus ca trebuie sa declar la Circa Financiara deschiderea contului de PFA. In momentul in care mi-am deschis eu cont la BRD (aprilie) functinonarii de acolo nu stiau sau atunci nu exista pentru ei notiunea de cont de PFA!!! Din cate imi aduc aminte chiar de pe acest forum, a mai patit cineva treaba asta.
Acum nu am altceva de facut decat sa-mi deschid un cont de-adevaratelea de PFA si sa-l declar la Finante (am inteles de la contabila, printr-o simpla cerere de mana).
Dupa ce imi rezolv toate problemele voi reveni cu detalii pentru eventualele persoane interesate.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:53
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
calculatorul Dec 12, 2005

Salut, Maria.
Cu calculatorul acela, verifică dacă ai mai multe intrări pe factură (gen unitate, carcasă, monitor, tastatură etc.). Amortizarea se calculează pe obiecte de inventar, acestea nu trebuie să depăşească suma de 1500 RON. Poate este posibilă să mergi la firma furnizoare şi să-ţi refacă factură pe componente.


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 09:53
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc. Dec 12, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Salut, Maria.
Cu calculatorul acela, verifică dacă ai mai multe intrări pe factură (gen unitate, carcasă, monitor, tastatură etc.). Amortizarea se calculează pe obiecte de inventar, acestea nu trebuie să depăşească suma de 1500 RON. Poate este posibilă să mergi la firma furnizoare şi să-ţi refacă factură pe componente.


O sa incerc sa fac si treaba asta. Numai ca eu am platit deja!! Poate ca o sa accepte sa refaca factura. Nu ma deranjeaza atat suma, cat faptul ca trebuie sa intocmesc atatea hartii (fisa de inventar, etc) si sa tin minte in fiecare an (timp de 3 ani de-acum incolo) ca trebuie sa-mi adaug o anumita suma la cheltuieli. Oricum ma voi descurca eu cumva. Voi gasi o modalitate legala.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 09:53
German to Romanian
+ ...
Răspuns şi întrebări Dec 12, 2005

Maria Tulbure wrote:

1. Stie cineva daca persoanele fizice autorizate sunt obligate sa aiba cont in banca?


Eu ştiu că nu e obligatoriu ca PFA să ai cont în bancă; dacă n-ai, n-ai, asta ştiu sigur de la Ad. Financiară. Ai cont bancar doar dacă vrei să ai. Poţi să încasezi banii în numerar pt. activitatea de traduceri pe care o desfăşori.

Maria Tulbure wrote:
2. Am o intrebare legata de mijloacele fixe, tot in context PFA. Bunurile in valoare de peste 1.500 RON sunt considerate mijloace fixe? Daca da se supun acelorasi reguli ca si in cazul firmelor? Concret, mi-am cumparat un calculator de 2400 RON in luna noiembrie. Am inteles ca acest bun se amortizeaza in 36 de luni si ca amortizarea incepe in luna urmatoare celei in care a fost cumparat. Deci, desi am cheltuit 2400 RON, pe anul acesta mi se considera cheltuiala doar suma aferenta unei luni din cele 36 de luni, adica 66,66 RON. In consecinta voi plati un impozit urias desi profitul efectiv este mic. Va rog sa-mi confirmati daca asa stau lucrurile. Perioada de amortizare este stabilita prin lege sau poate fi de exemplu, redusa?
Orice interventie este binevenita. Multumesc


Na belea, asta nu ştiam nici eu cu amortizarea. Şi eu mi-am luat calculator în septembrie 2005 şi de asemenea a costat mai mult de 1.500 RON. Deci dacă e aşa cum ştii tu şi cum a mai scris lume pe forum, înseamnă că nu pot băga calculatorul tot deodată la cheltuieli deductibile. Dar îl pot băga parţial. OK, cu asta m-am lamurit. Dar tot nu m-am lămurit cum se face. Întrebări:

1. Deci e musai ca amortizarea asta să fie 36 luni, adică nici mai mult şi nici mai puţin? În cazul asta cum se face? Se împarte suma cât a costat calculatorul la 36, ca sa aflii cât e pe o singură lună? Şi după aia în fiecare lună treci suma cu pricina la cheltuieli, adică la plăţi, în registrul-jurnal de încasări şi plăţi?

2. La mine e mai grav decât la Maria, fiindcă eu mi-am luat în septembrie calculatorul, care a fost 1.723,12 RON preţ unitar fără TVA, TVA-ul de 327,39 RON, iar în total ar fi 2.0249,51 RON. Beleaua e că deodată cu calculatorul mi-am luat şi monitor LCD, care a fost 887,79 RON preţul unitar fără tva, iar TVA-ul 168,68 RON, deci preţ total monitor 1.056,47. Problemă: Pe factură mi le-a trecut separat pe fiecare, şi fără TVA şi cu TVA, plus rambursul de 17,49 RON (mi-am comandat calcul de pe net şi l-am plătit în numerar numai la sosire, ca să ştiu io că vine sigur cumpărătura şi că n-o plătesc degeaba dinainte) şi la total de plată mi le-au adunat pe toate şi mi-au trecut 3.124,48 RON. După aia, mi-au trimis o singură chitanţă cu suma respectivă, deci cu toate la un loc.Întrebare: în cazul ăsta, ce trec la amortizări, ce împart la 36 luni, doar calculatorul sau toată suma de la total de plată, deci şi cu monitorul şi cu rambursul?

3. Scria cineva, parcă tot Maria Tulbure, de fişă de inventar. Ce-i aia? N-am mai avut niciodată aşa ceva, în cei 6 ani aproape de când sunt PFA, nici nu mi-a mai zis nimeni de ea, că ar trebui să am. O comanzi la tipizate personalizate, sau ţi-o dă de la Ad. Financiară? Sau de unde se ia?

4. Până la urmă cum e cu cheltuielile şi cu facturile: fiecare cheltuială în parte nu-i voie să depăşească 1.500 RON pe an, sau dacă nu, mere la amortizări, sau toate cumpărăturile din anul respectiv la un loc să nu însumeze mai mult de 1.500 RON? Deci pot să am şi 50.000 de facturi de 100 RON bucata, nunmai să nu existe nici măcar una singură mai mare de 1.500 RON, sau ţi-o bagă la amortizări?

Mulţumesc anticipat pt. răspunsuri, tuturor care mi le vor da.


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 09:53
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Posibile raspunsuri pentru Ovidiu Dec 12, 2005

OvidiuKatz wrote:

Maria Tulbure wrote:

1. Stie cineva daca persoanele fizice autorizate sunt obligate sa aiba cont in banca?


Eu ştiu că nu e obligatoriu ca PFA să ai cont în bancă; dacă n-ai, n-ai, asta ştiu sigur de la Ad. Financiară. Ai cont bancar doar dacă vrei să ai. Poţi să încasezi banii în numerar pt. activitatea de traduceri pe care o desfăşori.

Maria Tulbure wrote:
2. Am o intrebare legata de mijloacele fixe, tot in context PFA. Bunurile in valoare de peste 1.500 RON sunt considerate mijloace fixe? Daca da se supun acelorasi reguli ca si in cazul firmelor? Concret, mi-am cumparat un calculator de 2400 RON in luna noiembrie. Am inteles ca acest bun se amortizeaza in 36 de luni si ca amortizarea incepe in luna urmatoare celei in care a fost cumparat. Deci, desi am cheltuit 2400 RON, pe anul acesta mi se considera cheltuiala doar suma aferenta unei luni din cele 36 de luni, adica 66,66 RON. In consecinta voi plati un impozit urias desi profitul efectiv este mic. Va rog sa-mi confirmati daca asa stau lucrurile. Perioada de amortizare este stabilita prin lege sau poate fi de exemplu, redusa?
Orice interventie este binevenita. Multumesc


Na belea, asta nu ştiam nici eu cu amortizarea. Şi eu mi-am luat calculator în septembrie 2005 şi de asemenea a costat mai mult de 1.500 RON. Deci dacă e aşa cum ştii tu şi cum a mai scris lume pe forum, înseamnă că nu pot băga calculatorul tot deodată la cheltuieli deductibile. Dar îl pot băga parţial. OK, cu asta m-am lamurit. Dar tot nu m-am lămurit cum se face. Întrebări:

Incerc sa-ti raspund la intrebari asa cum ma pricep, pe baza a ce am aflat de la o contabila.

1. Deci e musai ca amortizarea asta să fie 36 luni, adică nici mai mult şi nici mai puţin? În cazul asta cum se face? Se împarte suma cât a costat calculatorul la 36, ca sa aflii cât e pe o singură lună? Şi după aia în fiecare lună treci suma cu pricina la cheltuieli, adică la plăţi, în registrul-jurnal de încasări şi plăţi?

1. Si eu am pus intrebarea asta si intre timp am aflat ca amortizarea e de 36 de luni. Asa se face cum ai zis tu, se imparte suma totala la 36 pentru a afla cat e pe o luna. Apoi treci cheltuiala, nu in fiecare luna ci la sfarsit de an si cred ca si pe fisa de inventar (sau fisa mijlocului fix!!), pe care, apropo, o cumperi de la librarie. E destul de complicat pentru minti de filologi!!!

2. La mine e mai grav decât la Maria, fiindcă eu mi-am luat în septembrie calculatorul, care a fost 1.723,12 RON preţ unitar fără TVA, TVA-ul de 327,39 RON, iar în total ar fi 2.0249,51 RON. Beleaua e că deodată cu calculatorul mi-am luat şi monitor LCD, care a fost 887,79 RON preţul unitar fără tva, iar TVA-ul 168,68 RON, deci preţ total monitor 1.056,47. Problemă: Pe factură mi le-a trecut separat pe fiecare, şi fără TVA şi cu TVA, plus rambursul de 17,49 RON (mi-am comandat calcul de pe net şi l-am plătit în numerar numai la sosire, ca să ştiu io că vine sigur cumpărătura şi că n-o plătesc degeaba dinainte) şi la total de plată mi le-au adunat pe toate şi mi-au trecut 3.124,48 RON. După aia, mi-au trimis o singură chitanţă cu suma respectivă, deci cu toate la un loc.Întrebare: în cazul ăsta, ce trec la amortizări, ce împart la 36 luni, doar calculatorul sau toată suma de la total de plată, deci şi cu monitorul şi cu rambursul?

2. Eu cred ca imparti la 36 de luni toata suma din moment ce ai o singura factura. Dar nu stiu sigur.

3. Scria cineva, parcă tot Maria Tulbure, de fişă de inventar. Ce-i aia? N-am mai avut niciodată aşa ceva, în cei 6 ani aproape de când sunt PFA, nici nu mi-a mai zis nimeni de ea, că ar trebui să am. O comanzi la tipizate personalizate, sau ţi-o dă de la Ad. Financiară? Sau de unde se ia?

Despre fisa am scris mai sus, dar maine cred ca pot sa-ti dau mai multe amanunte.

4. Până la urmă cum e cu cheltuielile şi cu facturile: fiecare cheltuială în parte nu-i voie să depăşească 1.500 RON pe an, sau dacă nu, mere la amortizări, sau toate cumpărăturile din anul respectiv la un loc să nu însumeze mai mult de 1.500 RON? Deci pot să am şi 50.000 de facturi de 100 RON bucata, nunmai să nu existe nici măcar una singură mai mare de 1.500 RON, sau ţi-o bagă la amortizări?

Amortizarile se refera numai la mijloace fixe, nu si la cafea de exemplu, sau la consumabile, cum ar fi hartia, sau cartusul de imprimanta, etc.

Scuze pentru raspunsurile mele cam confuze. Maine o sa-ti pot spune exact numarul ordinului referitor la PFA (cred ca 1040 dar nu stiu data), in care sunt date atatea detalii, ca poti sa innebunesti daca vrei sa respecti tot ce scrie acolo. Mie cel putin, mi-e imposibil sa ma descurc daca nu apelez la o cunostinta contabila. Pentru cei care castiga mult cred ca e preferabil sa-si faca firma, pentru ca astfel scapa de grija contabilitatii, fiind obligatoriu sa-si angajeze un contabil.

Revin maine cu detalii. O seara buna!

Mulţumesc anticipat pt. răspunsuri, tuturor care mi le vor da.


[Edited at 2005-12-12 19:35]


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 09:53
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Răspuns pentru Ovidiu Katz Dec 13, 2005

Ovidiu, am revenit cu ceva concret, respectiv titlul exact al unei norme metodologice in care găseşti o mulţime de detalii contabiliceşti, inclusiv despre acea fişă a mijlocului fix. Este vorba despre:

Norma metodologică din 08/07/2004 publicată în Monitorul Oficial partea I nr. 642 din 16/07/2004 privind organiyarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă de către persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr
... See more
Ovidiu, am revenit cu ceva concret, respectiv titlul exact al unei norme metodologice in care găseşti o mulţime de detalii contabiliceşti, inclusiv despre acea fişă a mijlocului fix. Este vorba despre:

Norma metodologică din 08/07/2004 publicată în Monitorul Oficial partea I nr. 642 din 16/07/2004 privind organiyarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă de către persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Sper să-ţi fie de folos.

Apropo de mijloace fixe, perioada de amortizare diferă de la bun la bun. Pentru calculatoare aceasta este de 36 de luni. pentru mobilier este de 15 ani. Am aflat de la o contabilă. Am înţeles ca există o listă a mijloacelor fixe cu perioadele de amortizare. Poate găseşti pe internet.





[Edited at 2005-12-13 21:00]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 09:53
German to Romanian
+ ...
Dar e obligatoriu să bagi calculatorul la cheltuieli? Dec 13, 2005

Maria Tulbure wrote:

Apropo de mijloace fixe, perioada de amortizare diferă de la bun la bun. Pentru calculatoare aceasta este de 36 de luni. pentru mobilier este de 15 ani. Am aflat de la o contabilă. Am înţeles ca există o listă a mijloacelor fixe cu perioadele de amortizare. Poate găseşti pe internet.


Mulţumesc mult pentru informaţii. Deci vorba cuiva care mi-a trimis un mail: câte bordeie, atâtea obiceie. Cică diferă în funcţie de inspector. Cred că până la urmă o să merg la Administraţia Financiară, să văd de acolo ce mi se zice. Nu ştiu exact când o să ajung, dar zilele astea sigur. Dacă aflu ceva în plus, o să scriu. O să caut şi norma pe net.

Pe componente nu-mi pot băga calculatorul pe factură, ar fi fost super cum zicea Cristiana mai sus. Problema e că eu nu numai că l-am luat ca pe un tot unitar, dar şi de unde l-am cumpărat tot aşa îl vând şi ei, deci nu pe componnte. E un PC brand de la Fujitsu-Siemens Deutschland GmbH, care vine gata asamblat şi sigilat direct din Germania, iar cei de la care l-am cumpărat nu mişcă nici măcar un singur şurub la el. Şi carcasa vine sigilată tot de Fujitsu-Siemens Deutschland GmbH. Componentele din el nu se găsesc pe piaţă separat, fiindcă nu sunt fabricate pentru end-useri, ci pt. fabrici de astea mari care asamblează calculatoare şi după aia le vând de-a gata. Deci modelul de placa de bază pe care îl am eu nici nu e dat pe site la Gygabyte, sau modelul meu de placă video nu apare la Asus, care îl fabrică etc. De asta nici emag nu are la vânzare separat componentele, exact-exact astea care sunt în el, deci dacă nu le are, nici nu mi le poate factura separat. Iar actualizare de driveri, de bios etc. îmi fac tot de pe siteul Fujitsu-Siemens, care pun la dispoziţie tot ce îi trebuie modelului meu de calculator. Până acuma nu am avut probleme majore cu el, la început nu mi-a mers lanul onboard, dar am dres şi hiba asta până la urmă. Baiul e că habar nu am avut de chestia asta cu amortizarea produselor care costă mai mult de 15.000.000 lei vechi, respectiv 1.500 RON. Nici nu m-am gândit la unele ca aceste când l-am luat. Am făcut un calcul aşa şi mi-a ieşi mai ieftin decât dacă îl luam pe componente, deşi multă lume zice invers.

Întrebare nouă: dar e musai-musai să bagi calculatorul la cheltuieli deductibile? Decât să-mi bat capul atâta, că îl amortizez, că nu îl amortizez, că e 36 de luni sau cât o fi, că mai trebuie să şi socotesc cât e, nici nu îmi mai vine să-l bag la cgeltuieli nicicum, nici cu amortizare, nici fără, nicicum. Baiul e că emag mi-au făcut factura pe PFA. Sau asta n-are nici o treabă?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:53
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu e obligatoriu Dec 14, 2005

Eu de exemplu nu mi-am băgat nimic din IT şi nici CAT-uri, care au depăşit suma plafon. Dacă cumperi un notebook de exemplu, nu poţi să ceri factură pe componente. Dacă vrei, poţi să le ţii în proprietatea ta personală. Există şi dezavantaje şi avantaje. Ţi le poţi inclusiv închiria pe PFA dacă doreşti (CAT-ul mai puţin), dar restul echipamentelor ţi le poţi bagă pe cheltuieli sub formă de chirie, fără probleme. Te poate ajuta un contabil să faci formalităţi de genul contracte etc.

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 09:53
Spanish to Romanian
+ ...
Nu'i bai Dec 14, 2005

OvidiuKatz wrote:

Întrebare nouă: dar e musai-musai să bagi calculatorul la cheltuieli deductibile? Decât să-mi bat capul atâta, că îl amortizez, că nu îl amortizez, că e 36 de luni sau cât o fi, că mai trebuie să şi socotesc cât e, nici nu îmi mai vine să-l bag la cgeltuieli nicicum, nici cu amortizare, nici fără, nicicum. Baiul e că emag mi-au făcut factura pe PFA. Sau asta n-are nici o treabă?


Dacă nu vrei să îţi treci mijloace fixe pe cheltuieli nu le treci. Îi faci fericiţi pe cei de la AdmFIn iar tu scapi de belelele contabile. O variantă ar fi să cumperi în nume personal şi să plătească PFA-ul chirie, dar trebuie să te înţelegi cu inspectorul cu privire la plafonul chiriei.

Faptul că s-a emis o factură pe PFA nu te obligă să o bagi la cheltuieli (recte inventar).


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 09:53
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
De acord Dec 14, 2005

Nicolae Zarna wrote:

OvidiuKatz wrote:

Întrebare nouă: dar e musai-musai să bagi calculatorul la cheltuieli deductibile? Decât să-mi bat capul atâta, că îl amortizez, că nu îl amortizez, că e 36 de luni sau cât o fi, că mai trebuie să şi socotesc cât e, nici nu îmi mai vine să-l bag la cgeltuieli nicicum, nici cu amortizare, nici fără, nicicum. Baiul e că emag mi-au făcut factura pe PFA. Sau asta n-are nici o treabă?


Dacă nu vrei să îţi treci mijloace fixe pe cheltuieli nu le treci. Îi faci fericiţi pe cei de la AdmFIn iar tu scapi de belelele contabile. O variantă ar fi să cumperi în nume personal şi să plătească PFA-ul chirie, dar trebuie să te înţelegi cu inspectorul cu privire la plafonul chiriei.

Faptul că s-a emis o factură pe PFA nu te obligă să o bagi la cheltuieli (recte inventar).



Perfect de acord cu Nicolaie.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 09:53
German to Romanian
+ ...
Pot băga monitorul fără calculator la cheltuieli? Dec 14, 2005

Nicolae Zarna wrote:

Dacă nu vrei să îţi treci mijloace fixe pe cheltuieli nu le treci. Îi faci fericiţi pe cei de la AdmFIn iar tu scapi de belelele contabile. O variantă ar fi să cumperi în nume personal şi să plătească PFA-ul chirie, dar trebuie să te înţelegi cu inspectorul cu privire la plafonul chiriei.

Faptul că s-a emis o factură pe PFA nu te obligă să o bagi la cheltuieli (recte inventar).


Păi atunci mai bine nu-l mai bag la cheltuieli, calculatorul, adică la inventar. Dar oare sigur scap de belele financiare? Nu de alta, dar aş băga monitorul la cheltuieli, care e sub 1.500 RON. Baiul e că e pe aceeaşi factură cu calculatorul, deci dacă arăt factura, automat or să vadă că e şi calculatorul pe ea. Nu se leagă oare că nu l-am băgat şi pe el la cheltuieli / inventar? Sau pot să zic că nu-l folosesc la lucru ca PFA, ci doar să mă joc jocuri şi să ascult muzică la el, ca persoană fizică? Şi cu închiriatul iar e complicat, că am auzit că şi cu aia ai belele.

Doamne fere, dacă ştiam că sunt atâtea belele, mă gândeam mai bine şi poate îmi luam un calculator pe bucăţele, chit că dădeam mai mult pe el (că îi băgam componente bune, de firmă), că ştiam io după aia să mi-l fac.

Dar cine îşi ia notebook? Tot la inventar? Că şi ăla se vinde tot ca un tot unitar, n-am auzit să se vândă pe componente. E gata asamblat şi se vinde sub diverse brandnameuri: Toshiba, Sony, Fujitsu-Siemens, Acer, Asus, Dell, Gericom etc. N-am mai auzit de notebook no name, construit pe bucăţele, cum sunt calculatoarele astea mari. Componente de notebook există doar pt. upgrade: harduri, memorii RAM, diverse plăci, video, tv tunner, tastaturi etc. Dar carcasă notebook singură n-am văzut nicunde de vânzare. Pai dacă nu ai nici carcasă, nici placă de bază, ce faci? Sau nu-i aşa?


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 09:53
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
Mergeţi la Finanţe! Dec 14, 2005

OvidiuKatz wrote:

Na belea, asta nu ştiam nici eu cu amortizarea.

La mine e mai grav decât la Maria,

Scria cineva de fişă de inventar. Ce-i aia? N-am mai avut niciodată aşa ceva, în cei 6 ani aproape de când sunt PFA, nici nu mi-a mai zis nimeni de ea, că ar trebui să am.

Mulţumesc anticipat pt. răspunsuri, tuturor care mi le vor da.


Parerea mea: ai lucrat 6 ani fără să cunoşti legislaţia de bază, ar trebui să mergi de urgenţă la Finanţe, au birou de consultanţă pt. contribuabili şi (de obicei) iţi explică totul sau te trimit la inspector. Baftă

Valabil pentru toţi cei care se bazează numai pe informaţiile de pe proz.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PFA - cont bancar; mijloace fixe






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »