Mobile menu

Pages in topic:   [1 2 3] >
Off topic: cadouri de Craciun
Thread poster: Marcela MF
Marcela MF
Italy
Local time: 21:17
English to Romanian
+ ...
Dec 21, 2005

Salve,

ce cadouri ati cumparat pentru Craciun?
Eu ma gandesc de ceva timp si nu stiu ce sa cumpar la o persoana in varsta de 94 de ani, bunica din partea sotului: esarfa, umbrela etc...am tot cumparat. M-am gandit la o carte dat fiind faptul ca citeste fara ochelari dar sunt inca in cautarea cadoului....aveti vreo idee?

Multumesc,
Marcela

Direct link Reply with quote

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:17
English to Romanian
Cărţi Dec 21, 2005

Eu cumpăr cărţi, de obicei, deşi nu este atât de simplu să afli ce îşi doreşte fiecare. Pe cei mai aproapiaţi îi întreb cam ce-şi doresc de la Moş Crăciun. Astea sunt cadouri mai previzibile, dar măcar ştiu că dăruiesc conform dorinţelor
Pe lângă asta, pentru partea feminină a familiei îmi place să cumpăr cercei sau alte mici bijuterii. Sunt cadouri plăcute, utile, durabile.

Marcela MF
Italy
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
casti pentru TV Dec 21, 2005

Salve,

cred ca am gasit cadou pentru bunica, astazi am decis sa merg sa cumpar aceste casti pentru TV, sunt recomandate pentru persoanele in varsta dar nu numai, imi voi face si mie cadou castile ( sunt utile daca doresti sa urmaresti programele TV seara fara sa deranjezi pe cel de langa tine).

http://www.expertroma.com/venditaonlineprod_1331_CUFFIA%20SONY%20MDRIF140.html

Numai bine,
Marcela

Romania
English to Romanian
Căşti pentru TV Dec 21, 2005

Într-adevăr, un cadou foarte simpatic!

lucca
Romania
English to Romanian
Cadou - căşti pt. TV Dec 21, 2005

Excelentă idee. Căştile respective sunt foarte bune, am şi eu exact la fel.

Bogdan Honciuc
Romania
Romanian to English
+ ...
Grinch Dec 21, 2005

Eu nu fac cadouri de Crăciun. Urăsc Crăciunul. Mă oboseşte şi mă enervează la culme.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
fax către Moş Dec 21, 2005

Eu am întrebat direct ce-şi doreşte fiecare (adult). Anul ăsta, cum Andrei a învăţat să scrie (sort of) a compus o scrisoare către Moş pe care a trimis-o prin fax şi pe care ne-am grăbit să o interceptăm şi să căutăm produsele (în mare vogă printre picime şi cu mari şanse de dispariţie de pe rafturi). Anul trecut am făcut o vânătoare de cadouri care l-a distrat mult pe Andrei, cu indicii şi etape Eu am luat deja cadourile principale pentru că în perioada asta nu apuc niciodată să merg la cumpărături şi e un coşmar. Cu părinţii nu sunt prea ceremonioasă anul ăsta, le voi trimite bani să-şi cumpere ce îşi doresc

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
German to Romanian
+ ...
calatorie Dec 22, 2005

noi cochetam cu ideea de a le face cadou "bunicilor" cate o excursie, ca multumire pentru efortul lor de peste an de a tine copilul la ei pentru ca noi sa putem munci cate 16 ore pe zi, atunci cand era nevoie. Inca mai trebuie sa vedem daca e fezabila ideea (cam tarziu, recunosc, dar se pare ca mai nou acesta este ritmul in care functionam)

Romania
English to Romanian
Grinch club Dec 22, 2005

Bogdan Honciuc wrote:

Eu nu fac cadouri de Crăciun. Urăsc Crăciunul. Mă oboseşte şi mă enervează la culme.

Şi pe mine mă oboseşte şi mă enervează... Dar încearcă să nu-i faci cadou soacrei, how about that
Cea mai bună parte este că tatăl meu s-a născut chiar de Crăciun, aşa că sărbătorirea Crăciunului este înlocuită la noi în familie cu sărbătorirea zilei lui de naştere Ceea ce face sărbătoarea mai personală şi mai frumoasă.

Marcela MF
Italy
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
cadoul soacrei Dec 22, 2005

Maria Diaconu wrote:
... Dar încearcă să nu-i faci cadou soacrei, how about that

Salve,

cadoul soacrei, mh.... trebuie sa alegi bine, sa nu fie interpretat cadoul tau ca o aluzie, sunt norocoasa din acest punct de vedere, soacra este simpatica si OK, atat cat poate fi intotdeauna o soacra... glumeam

Numai bine,
Marcela

Romania
English to Romanian
Cadoul soacrei Dec 22, 2005

Marcela Maidaniuc wrote:
cadoul soacrei, mh.... trebuie sa alegi bine, sa nu fie interpretat cadoul tau ca o aluzie, sunt norocoasa din acest punct de vedere, soacra este simpatica si OK, atat cat poate fi intotdeauna o soacra... glumeam

Am spus eu ceva? Şi a mea e foarte simpatică
Cerceii, parfumurile sau ramele de fotografii argintate (ultima mea găselniţă în materie de cadouri...) nu dau greş niciodată

lucca
Romania
English to Romanian
Cadoul cel mai potrivit pentru şef/şefă Dec 22, 2005

Ştiinţa şi arta managementului pentru to(n)ţi.
În acest fel, el/ea va avea un Crăciun "plăcut", iar noi... vom lua (vrând-nevrând) de Anul Nou hotărârea de a ne găsi alt loc de muncă Dar, tot răul spre bine şi nu aduce anul ce aduce ceasul.
Succes tuturor celor care îşi doresc alt şef.
Just in case, mă grăbesc să adaug că nu este cazul meu, toţi şefii pe care îi am sunt oameni remarcabili, talentaţi, inspiraţi, dedicaţi, devotaţi, prea puţin apreciaţi la adevărata lor valoare etc, etc. Este doar o întâmplare că nu au ajuns (încă!) în topul celor mai ... 10 din România
Vorbind serios, am norocul de şefi corecţi (5, în diferite domenii de activitate) iar cu soacra mă înţeleg bine.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
soacra Dec 22, 2005

Soacra mea e foarte pretenţioasă. Ca atare am făcut o convenţie cu soţul să ne împărţim sarcinile, fiecare îşi cadoriseşte familia din partea familiei noastre. Works just fine for me
De obicei de Crăciun la noi vin mulţi prieteni şi trebuie să gătesc foarte mult Asta e singurul inconvenient. E fain că vin mulţi copii în vizită

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
German to Romanian
+ ...
apropo de sefi Dec 22, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Succes tuturor celor care îşi doresc alt şef.

Eu am multe probleme cu sefa, dar nu reusesc sa scap nicicum de ea. Sunt curioasa cum se inteleg ceilalti freelanceri cu sefii.
A mea ma pune cateodata sa lucrez si 16 ore pe zi, totusi mai sper sa o conving sa fie mai bine organizata.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
you are your own boss Dec 22, 2005

Elvira Stoianov wrote:
Sunt curioasa cum se inteleg ceilalti freelanceri cu sefii.

I guess that was the catch? Just say no.

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

cadouri de Craciun

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs