https://www.proz.com/forum/romanian/41177-inregistrare_la_curtea_de_apel_tribunal.html

inregistrare la Curtea de Apel/ Tribunal
Thread poster: Oana Deget
Oana Deget
Oana Deget
Local time: 07:47
English to Romanian
+ ...
Jan 10, 2006

Buna ziua.
Am citit recent pe acest forum ca autorizatia de traducator a adus mai mult stress si alergatura decat beneficii si multumiri. Subscriu.
Am trecut de faza cu inregistrarea la Administratia Financiara, astept cu nerabdare sa mi se elibereze cazierul fiscal si sa imi iau tipizatele fiscale.
Insa am ceva de intrebat, in speranta ca dvs ma veti putea lamuri.
As vrea sa stiu care este procedura de i
... See more
Buna ziua.
Am citit recent pe acest forum ca autorizatia de traducator a adus mai mult stress si alergatura decat beneficii si multumiri. Subscriu.
Am trecut de faza cu inregistrarea la Administratia Financiara, astept cu nerabdare sa mi se elibereze cazierul fiscal si sa imi iau tipizatele fiscale.
Insa am ceva de intrebat, in speranta ca dvs ma veti putea lamuri.
As vrea sa stiu care este procedura de inregistrare la Curtea de Apel/Tribunal, si mai ales la care dintre cele doua institutii trebuie facuta aceasta inregistrare.
In plus, exista cineva dintre dvs imi poate raspunde la intrebarea "Ce se poate intampla daca nu m-am inregistrat la Curtea de Apel in timp util?"
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.
Va multumesc mult,
Oana Olaru
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
înregistrare tribunal Jan 10, 2006

Salut, Oana.
Cf. textului legii trebuie să te înscrii în evidenţa tribunalului de care aparţii (în raza căruia ai adresa stabilă). Este obligatoriu, practic nu există însă o listă de acte standard pentru înscriere. De obicei îţi trebuie autorizaţia MJ, buletinul, o cerere de mână. Este cel mai bine să întrebi la tribunalul de care aparţii. În oraşele mai mari există curţi de apel şi de aceea apare această diferenţă.
Numai bine.


 
ELENA ANDREI
ELENA ANDREI
Local time: 07:47
Romanian to English
+ ...
Luarea in evidenta a traducatorilor de catre Tribunal si Administratia Financiara Jan 11, 2006

Legea republicata in mai 2005 precizeaza ca traducatorii autorizati de Ministerul Justitiei sunt obligati ca in termen de 60 de zile de la obtinerea autorizatiei sa se inregistreze la Tribunalul in raza caruia domiciliaza ( si nu la Curtea de Apel cum era pana acum).
Pentru Bucuresti, traducatorii trebuie sa se prezinte la camera 308, etajul 1, cu : autorizatia-copie,CI-copie si stampila si vor primi o adeverinta.Programul Tribunalului este: L-V:8.30-15.30.
In termen de 15 zile de la
... See more
Legea republicata in mai 2005 precizeaza ca traducatorii autorizati de Ministerul Justitiei sunt obligati ca in termen de 60 de zile de la obtinerea autorizatiei sa se inregistreze la Tribunalul in raza caruia domiciliaza ( si nu la Curtea de Apel cum era pana acum).
Pentru Bucuresti, traducatorii trebuie sa se prezinte la camera 308, etajul 1, cu : autorizatia-copie,CI-copie si stampila si vor primi o adeverinta.Programul Tribunalului este: L-V:8.30-15.30.
In termen de 15 zile de la obtinerea autorizatiei, trebuie sa te inregistrezi la Administratia Financiara de care apartii. Actele necesare sunt: autorizatia-copie,CI-copie, Registru de incasari si plati (cumparat de la Tipizate si numerotat), timbre fiscale de 0.5 RON (4), o cerere pentru avizarea Registrului de incasari si plati si acolo se vor completa niste formulare.
Daca inscrierea nu se face in 15 zile, se plateste amenda 25 RON ( aceasta suma depinde de numarul de zile depasite).
Administratia va emite un certificat pentru a putea merge sa comanzi facturier si chitantier, dar am vazut ca cei de la Diverta nu-l mai cer.
Pentru a comanda facturier si chitantier de la Diverta este nevoie de : autorizatie-original si copie, CI-original si copie si stampila.


oana_olaru wrote:

Buna ziua.
Am citit recent pe acest forum ca autorizatia de traducator a adus mai mult stress si alergatura decat beneficii si multumiri. Subscriu.
Am trecut de faza cu inregistrarea la Administratia Financiara, astept cu nerabdare sa mi se elibereze cazierul fiscal si sa imi iau tipizatele fiscale.
Insa am ceva de intrebat, in speranta ca dvs ma veti putea lamuri.
As vrea sa stiu care este procedura de inregistrare la Curtea de Apel/Tribunal, si mai ales la care dintre cele doua institutii trebuie facuta aceasta inregistrare.
In plus, exista cineva dintre dvs imi poate raspunde la intrebarea "Ce se poate intampla daca nu m-am inregistrat la Curtea de Apel in timp util?"
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.
Va multumesc mult,
Oana Olaru
Collapse


 
Alexandru Molla
Alexandru Molla  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
English to Romanian
+ ...
re: autorizatie Jan 12, 2006

Am si eu o intrebare: am autorizatie de traducator emisa de Ministerul Justitiei in o mie noua sute toamna. Nu m-am inregistrat niciodata nicaieri pentru ca la putin timp dupa obtinerea autorizatiei mi-am facut un SRL si onorariile incasate pentru traduceri autorizate si neautorizate au fost incasate prin acest SRL. Care e treaba? Trebuie sa merg totusi la Tribunalul de sector? Si/sau la administratia financiara de care apartin? Ce stiti? Ce parere aveti?

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
Spanish to Romanian
+ ...
PFA versus LTD Jan 12, 2006

alexmolla wrote:

Am si eu o intrebare: am autorizatie de traducator emisa de Ministerul Justitiei in o mie noua sute toamna. Nu m-am inregistrat niciodata nicaieri pentru ca la putin timp dupa obtinerea autorizatiei mi-am facut un SRL si onorariile incasate pentru traduceri autorizate si neautorizate au fost incasate prin acest SRL. Care e treaba? Trebuie sa merg totusi la Tribunalul de sector? Si/sau la administratia financiara de care apartin? Ce stiti? Ce parere aveti?


Eu mi-s în situaţie asemănătoare, tot pe când se pregătea România să intre în al doilea război balcanic m-am autorizat.
Întâi m-am înregistrat ca PFA. Ani mai târziu mi-am deschis un SRL. În acel moment inspectorul de la "agenţia tributară" mi-a zis: cer'te de grabă si fără zăbavă să fii scos din evidenţele noastre ca PFA pentru că altfel intri sub incidenţa nuş'căror legi cu privire la concurenţa neloială şi conflictul de interese. Astfel că până în zilele noastre nu mai sunt înregistrat ca PFA.

Dincolo de povestea asta (adevărată), îţi recomand cât se poate de călduros să mergi la tine la Adm.Fin, să le expui problema din perspectiva ta. Prima lor reacţie va fi că terbuie să îţi de o amendă pentru că nu te-ai înregistrat în nuştiu ce termen de la eliberarea autorizaţiei. Mai departe trebuie să îi calmezi şi să le expui situaţia ta particulară, în special faptul că nu poţi avea în acelaşi timp şi statut de PFA şi pe cel de asociat la o firmă pe profilul tău (vezi textele cu concurenţa neloială şi conflictul de interese).

Succes


 
Alexandru Molla
Alexandru Molla  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
English to Romanian
+ ...
RE: Jan 13, 2006

Multumesc mult de tot pentru sugestie. Nu stiu ce se va intampla in situatia in care merg sa "ma predau". Asta imi aduce aminte de situatia unui prieten care a mers "afara" la lucru in cadrul unui program PHARE castigand binisor ca expert expat. Si s-a dus omu' la Admin. Financiara, contribuabil cinstit, sa declare venitul si sa plateasca impozitul cel gras. Dar a intrebat asa intr-o doara: daca nu veneam eu sa declar, dvs. ati fi stiut cumva de acest venit? Raspunsul a venit prompt: NU! O sa-mi... See more
Multumesc mult de tot pentru sugestie. Nu stiu ce se va intampla in situatia in care merg sa "ma predau". Asta imi aduce aminte de situatia unui prieten care a mers "afara" la lucru in cadrul unui program PHARE castigand binisor ca expert expat. Si s-a dus omu' la Admin. Financiara, contribuabil cinstit, sa declare venitul si sa plateasca impozitul cel gras. Dar a intrebat asa intr-o doara: daca nu veneam eu sa declar, dvs. ati fi stiut cumva de acest venit? Raspunsul a venit prompt: NU! O sa-mi fac ceva curaj sa merg, totusi. Un pic de adrenalina nu-mi strica. Weekend placut!Collapse


 
Ana Sinziana Ionita (X)
Ana Sinziana Ionita (X)
Local time: 07:47
German to Romanian
+ ...
inscriere la Tribunal Feb 7, 2006

[quote]Cristiana Coblis wrote:

Salut, Oana.
Cf. textului legii trebuie sa˘ te înscrii în evident¸a tribunalului de care apart¸ii (în raza ca˘ruia ai adresa stabila˘). Este obligatoriu, practic nu exista˘ însa˘ o lista˘ de acte standard pentru înscriere. De obicei ît¸i trebuie autorizat¸ia MJ, buletinul, o cerere de mâna˘. Este cel mai bine sa˘ întrebi la tribunalul de care apart¸ii.


Eu am obtinut autorizatia de traducator in toamna (2005) si nu m-am inscris inca nicaieri, pentru ca nu stiam daca o sa lucrez sau nu in domeniu. Este prea tarziu sa ma inscriu acum...sau cum? Si daca nu lucrez inca in domeniu trebuie totusi sa ma inscriu?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
înscriere tribunal Feb 10, 2006

sinzziana wrote:
Si daca nu lucrez inca in domeniu trebuie totusi sa ma inscriu?


Cf. legii înscrierea la tribunal este obligatorie în termenul prevăzut de lege. Nu cunosc care sunt sancţiunile. Dacă nu profesezi în domeniu, nu are rost să te încurci cu toată birocraţia pe care o implică autorizaţia, anuleaz-o. Trebuie să ştii că există amenzi pentru aceste întârzieri de înscriere în diferite locuri etc., plus impozite de plătit şi tot restul. Dacă nu profesezi, pentru ce să pierzi vremea cu ele?

[Edited at 2006-02-10 09:15]


 
Marcella Magda
Marcella Magda  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
English to Romanian
+ ...
la Cluj Feb 10, 2006

Tocmai m-am înscris la Curtea de Apel din Cluj şi n-am primit nici o sancţiune, deşi am autorizaţia din 1999. A mers ca pe roate: copie dupa buletin, copie după autorizaţie şi doua cereri de mâna, identice (una îţi ramâne ţie, una lor), pe care trebuie sa treci şi nr. de telefon la care poţi fi contactat - toate în dosar plic.

Succes!


 
andreea
andreea
Romania
Local time: 07:47
English to Romanian
+ ...
Re:înscriere la Tribunal Feb 10, 2006

Dar dacă nu profesez ca freelancer? Eu lucrez ca in-house translator pentru o companie, deci as putea spune ca lucrez oarecum in domeniu, dar am autorizaţia MJ de vreo câţiva ani (de când am terminat facultatea, de fapt). Din toate discuţiile pe care le-am citit până acum, rămăsesem cu impresia că prevederile se aplică doar celor care lucrează ca freelanceri sau într-o firmă de traduceri or something. Se pare că înţelesesem greşit... See more
Dar dacă nu profesez ca freelancer? Eu lucrez ca in-house translator pentru o companie, deci as putea spune ca lucrez oarecum in domeniu, dar am autorizaţia MJ de vreo câţiva ani (de când am terminat facultatea, de fapt). Din toate discuţiile pe care le-am citit până acum, rămăsesem cu impresia că prevederile se aplică doar celor care lucrează ca freelanceri sau într-o firmă de traduceri or something. Se pare că înţelesesem greşit. Prin urmare, simplul fapt că deţin autorizaţia MJ mă obligă să mă duc să mă înscriu la tribunalul de care aparţin?

Cristiana Coblis wrote:

sinzziana wrote:
Si daca nu lucrez inca in domeniu trebuie totusi sa ma inscriu?


Cf. legii înscrierea la tribunal este obligatorie în termenul prevăzut de lege. Nu cunosc care sunt sancţiunile. Dacă nu profesezi în domeniu, nu are rost să te încurci cu toată birocraţia pe care o implică autorizaţia, anuleaz-o. Trebuie să ştii că există amenzi pentru aceste întârzieri de înscriere în diferite locuri etc., plus impozite de plătit şi tot restul. Dacă nu profesezi, pentru ce să pierzi vremea cu ele?

[Edited at 2006-02-10 09:15]
Collapse


 
Ana Sinziana Ionita (X)
Ana Sinziana Ionita (X)
Local time: 07:47
German to Romanian
+ ...
impozite Feb 10, 2006

[quote]Cristiana Coblis wrote:


Cf. legii înscrierea la tribunal este obligatorie în termenul preva˘zut de lege. Nu cunosc care sunt sanct¸iunile. Daca˘ nu profesezi în domeniu, nu are rost sa˘ te încurci cu toata˘ birocrat¸ia pe care o implica˘ autorizat¸ia, anuleaz-o.

Nu m-am inscris pana acum, pentru ca dupa ce am primit autorizatia, nu am profesat, am fost plecata din tara si m-am gandit ca ma voi ocupa de toata birocratia cand voi veni...si nu vroiam sa platesc impozite sau taxe aiurea, inainte sa ma apuc de treaba. Acum stau si ma gandesc, cam ce sanctiuni o sa platesc dupa 6 luni??!


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
este obligatoriu Feb 10, 2006

Prin urmare, simplul fapt că deţin autorizaţia MJ mă obligă să mă duc să mă înscriu la tribunalul de care aparţin?


Este obligatoriu, conform legii.

Ca să fie clar, textul legii prevede în mod clar o perioadă de timp pentru înscrierea la tribunal şi la Adm. Financiară. Logic această perioadă de timp se aplică autorizaţiilor nou eliberate (adică după data intrării în vigoare a ultimei modificări a legii L 178/97). Evident pentru autorizaţiile eliberate anterior modificării legii se aplică termenul acela de un an care decurge din modificarea din vara lui 2004. Deocamdată obligativitatea înscrierii la tribunal este de dată recentă şi este puţin cunoscută, drept care mă îndoiesc că vor aplica sancţiuni pentru depăşirea termenului. E posibil să existe vreo sancţiune dacă nu te inscrii la tribunal în termenul prevăzut de lege dar nu cunosc ce formă ar putea lua aceasta.

Legea prevede un termen pentru înscrierea la tribunal, dar nu este foarte explicit ce se întâmplă dacă îl depăşeşti. Însă pentru înscrierea tardivă la Administraţia Financiară există în mod cert sancţiuni şi acestea se aplică de obicei. Poţi găsi îngăduinţă pentru o întârziere de câteva zile, dar pentru mai mult de obicei AF-urile aplică sancţiuni.

Pentru clarificări este recomandabil să consultaţi atent legea 178/97 cu modificările ulterioare.

[Edited at 2006-02-10 10:01]


 
Oana Deget
Oana Deget
Local time: 07:47
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
inregistrare tribunal Feb 10, 2006

Marcella Magda wrote:

Tocmai m-am înscris la Curtea de Apel din Cluj şi n-am primit nici o sancţiune, deşi am autorizaţia din 1999. A mers ca pe roate: copie dupa buletin, copie după autorizaţie şi doua cereri de mâna, identice (una îţi ramâne ţie, una lor), pe care trebuie sa treci şi nr. de telefon la care poţi fi contactat - toate în dosar plic.

Succes!


Si eu m-am inscris la Tribunalul Dolj, la mai mult de 6 luni dupa obtinerea autorizatiei, fara nici o sanctiune, nici macar o mustrare.
Procedeul a fost foarte simplu, copie dupa buletin, copie dupa autorizatie, stampila si semnatura, plus o cerere pe care am facut-o pe loc. Nu a durat mai mult de 10 min, si acum sunt in legalitate.
Precizez ca la Adm Financiara m-am inscris inainte de a ma inregistra la tribunal si nu m-a intrebat nimeni daca m-am inregistrat la tribunal sau cand sau asa ceva...
Deci se poate.
Va urez succes si multumesc pentru informatiile de pe forum.

Oana.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
autorizaţiile şi obligaţiile Feb 10, 2006

S-a făcut de-a lungul timpului amplă vorbire despre aceste autorizaţii. Ceea ce nu înţeleg eu este de ce ar dori cineva să obţină o autorizaţie dacă nu are intenţia de a o folosi... Nu înţeleg şi pace, mai ales cu toată birocraţia.

După mine, ar fi ideal ca cei care doresc să solicite eliberarea autorizaţiilor să se intereseze de obligaţiile şi răspunderea pe care o implică posesia autorizaţiei înainte de a o solicita, nu după ce au expirat toate termenele
... See more
S-a făcut de-a lungul timpului amplă vorbire despre aceste autorizaţii. Ceea ce nu înţeleg eu este de ce ar dori cineva să obţină o autorizaţie dacă nu are intenţia de a o folosi... Nu înţeleg şi pace, mai ales cu toată birocraţia.

După mine, ar fi ideal ca cei care doresc să solicite eliberarea autorizaţiilor să se intereseze de obligaţiile şi răspunderea pe care o implică posesia autorizaţiei înainte de a o solicita, nu după ce au expirat toate termenele prevăzute de legile pe care se presupune că ar trebui să le cunoască. Eu înţeleg că la început de drum te poţi răzgândi, îţi găseşti altă chemare, alt drum etc. În această situaţie, singura soluţie normală este anularea autorizaţiei. Sincer nu văd ce rost are pentru cineva care nu intenţionează să se dedice acestei profesii să se încurce cu toată birocraţia şi cu toate obligaţiile acestea.

Desigur, fiecare face ce vrea şi e liber să-şi asume câte şi ce riscuri doreşte.

În naivitatea mea, continuu să cred că nu trebuie să-ţi taie sabia lui Damocles în carne ca să îţi faci treaba cum trebuie, dacă tot ai optat de bunăvoie şi nesilit de nimeni să o faci.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


inregistrare la Curtea de Apel/ Tribunal






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »