Mobile menu

Off topic: Gafe la case mari
Thread poster: Bogdan Honciuc

Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 11:15
Romanian to English
+ ...
Jan 17, 2006

Se întâmplă şi la case mai mari...

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol§ion_id=1&article_id=171211

Eroarea de traducere de la CNN ("arme" în loc de "tehnologie" în discursul preşedintelui Ahmadinejad) nu a rămas fără urmări... CNN a transmis scuze telespectatorilor din întreaga lume.

Eu, unul, nu l-aş pune la zid pe bietul interpret, stresul din acele momente îşi spune cuvântul. Cine a lucrat ca interpret într-un astfel de context ştie...

Un alt exemplu e sintagma "shoulder to shoulder" din discursul lui Bush de la Bucureşti, celebru tradusă "şold la şold", care însă nu a avut urmări, cu excepţia ironiilor inevitabile ale presei.

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
ups! asta chiar e groasă! Jan 17, 2006

Mie mi se pare că nu se compară ca enormitate şi gravitate cu "şold la şold". Totuşi între "arme nucleare" şi "tehnologie nucleară" e loc multe certuri...

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
N-am venit să vă vorbesc despre vreme... Jan 17, 2006

Pe asta o ştiţi?
În discursul său cu ocazia vizitei în România, Condoleeza Rice a spus la un moment dat, oarecum suprinzător, că nu a venit să ne vorbească despre vreme... De fapt, interpreta se oprise în mijlocul frazei, care continua, iar "vremea" era de fapt conjuncţia "whether", ceva de genul "N-am venit să vă spun dacă o s-o duceţi mai bine sau mai rău din 2007".
Citat de la http://www.expres.ro//mass-media/?news_id=205886

Un caz în care nu aş condamna-o pe interpretă. Nu ştiu cum a reparat-o până la urmă, dar cred că s-a înţeles mesajul.

Bogdan Honciuc
Romania
Romanian to English
+ ...
TOPIC STARTER
Meteo Jan 17, 2006

Maria Diaconu wrote:

Pe asta o ştiţi?
În discursul său cu ocazia vizitei în România, Condoleeza Rice a spus la un moment dat, oarecum suprinzător, că nu a venit să ne vorbească despre vreme...

N-am putut să urmăresc până la capăt acel discurs, din cauza empatiei faţă de interpretă... A făcut mai multe greşeli, nu doar de traducere, dar şi de tehnică, bănuiesc că tot din cauza stresului.

Interesant la greşeala cu vremea e că interpreta era americancă. Mai bănuiesc că era angajată de americani.

Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Cum să Bush-eşti o replică Jan 17, 2006

My personal favourite e una de-a lui Bush Jr. În nu ştiu ce declaraţie în faţa naţiunii(lor)- una care semăna poate ceva mai mult cu celelalte decât altele -, cică ar fi rostit cu o gravitate supremă: "It's a fight between Good... [pauză semnificativo-solemno-retorică şi continuare apoteotică:]...and it's a fight between Evil. A nu se interpreta simultan. O fi vreun banc.

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Greşeală şi la Adevărul Jan 17, 2006

Bogdan Honciuc wrote:

Eroarea de traducere de la CNN ("arme" în loc de "tehnologie" în discursul preşedintelui Ahmadinejad) nu a rămas fără urmări... CNN a transmis scuze telespectatorilor din întreaga lume.

Adevărul comite, la rândul său, o greşeală, oare tot din cauza unui traducător ?. Preşedintele iranian nu se referise la ”tehnologia nucleară” - concret, ce-i aia ? - ci la ”energia nucleară”. Între timp, scuzele au fost acceptate şi CNN reprimit în Iran.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Gafe la case mari

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs