Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Probleme legate de eliberarea facturilor
Thread poster: Diana Chemparathy
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 04:24
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
free is beautiful Jun 11, 2010

Cu toţii avem nevoie Eu folosesc acest program de vreo doi ani, nu am avut probleme cu el.

 
Mihaela Marandis
Mihaela Marandis
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
+ ...
Se poate sa ma lamuriti cum se poate elibera factura pentru clientii USA? Jul 6, 2011

Anamaria Sturz wrote:

Lucica Abil wrote:

Voi ce faceţi când clientul refuză să vă furnizeze numărul de identificare fiscală? Ştiam că clienţii din SUA au o reţinere în a furniza acest număr, dar este prima dată când mi se întâmplă şi nu ştiu ce să fac. În cazul tranzacţiilor intracomunitare, reglementarea este clară: factura trebuie să conţină NIF-ul propriu (CIF) şi pe cel al clientului. Cum este însă în cazul tranzacţiilor extracomunitare? Mi-e teamă că la fel, deşi nu am reuşit să găsesc nicio reglementare în acest sens. Suma fiind mică, mai că-mi vine să i-o fac cadou (s-ar putea ca amenda să fie mai mare!). Nu sunt plătitoare de TVA, dar nu cred că este vreo diferenţă ...

[Edited at 2008-09-05 01:07]


Sunt pusă şi eu în această situaţie. Poate cineva să mă ajute cu un sfat?

Mulţumesc!


Am vazut ca lucrati cu clienti din USA. Ma puteti indruma un pic? Ati reusit sa descurcati problema lipsei CIF?

Merci si o seara placuta!


 
George Blum
George Blum  Identity Verified
Local time: 04:24
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Facturi, clienţi S.U.A. Jul 6, 2011

> (...) cum se poate elibera factura pentru clientii USA?

Am luat un şablon din MS Office/Word, pe care-l folosesc fără probleme.

> Voi ce faceţi când clientul refuză să vă furnizeze numărul de identificare fiscală?

Pur şi simplu am căutat pe Google site-ul autorităţii fiscale din statul respectiv şi am introdus numele firmei.

Cu salutări colegiale,
George


 
Mihaela Marandis
Mihaela Marandis
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
+ ...
Mulţumesc pentru răspuns! Jul 7, 2011

George Blum wrote:

> (...) cum se poate elibera factura pentru clientii USA?

Am luat un şablon din MS Office/Word, pe care-l folosesc fără probleme.

> Voi ce faceţi când clientul refuză să vă furnizeze numărul de identificare fiscală?

Pur şi simplu am căutat pe Google site-ul autorităţii fiscale din statul respectiv şi am introdus numele firmei.

Cu salutări colegiale,
George


 
cristinacb (X)
cristinacb (X)
Romania
Local time: 04:24
French to Romanian
+ ...
despre facturi traducere Mar 8, 2012

Pe factura pe care trebuie să o scriu, trebuie să scriu valoarea in Euro şi neaparat si valoarea in lei, din câte am inteles. Din ceea ce am citit de-a lungul timpului, am aflat că se converteste Euro la cursul din anul 2007. Am incercat să-l găsesc pe Google, dar nu reuşesc. Mă puteti ajuta? Dacă am înţeles ceva gresit, vă rog sa-mi spuneţi.

Multumesc.


(În ceea ce priveşte programul de facturare, am descărcat de cateva ori- 2 ori- am incurcat l
... See more
Pe factura pe care trebuie să o scriu, trebuie să scriu valoarea in Euro şi neaparat si valoarea in lei, din câte am inteles. Din ceea ce am citit de-a lungul timpului, am aflat că se converteste Euro la cursul din anul 2007. Am incercat să-l găsesc pe Google, dar nu reuşesc. Mă puteti ajuta? Dacă am înţeles ceva gresit, vă rog sa-mi spuneţi.

Multumesc.


(În ceea ce priveşte programul de facturare, am descărcat de cateva ori- 2 ori- am incurcat lucrurile, si nu îmi funcţionează deocamdata, de aceea mă gandesc la o simplă redactare)
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:24
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
site-ul BNR Mar 8, 2012

[quote]cristinacb wrote:

Pe factura pe care trebuie să o scriu, trebuie să scriu valoarea in Euro şi neaparat si valoarea in lei, din câte am inteles. Din ceea ce am citit de-a lungul timpului, am aflat că se converteste Euro la cursul din anul 2007. Am incercat să-l găsesc pe Google, dar nu reuşesc. Mă puteti ajuta? Dacă am înţeles ceva gresit, vă rog sa-mi spuneţi.

Multumesc.

Pe site-ul BNR (www.bnr.ro) la sectiunea istoric se gasesc serii lunare anul 2007. Cautati luna respectiva si gasiti cursul valutar mediu.


 
cristinacb (X)
cristinacb (X)
Romania
Local time: 04:24
French to Romanian
+ ...
din nou Mar 8, 2012

Buan seara,

Multumesc pentru raspuns, d-na Irina L.

De asemenea, din cate am mai citit (in seara aceasta) am aflat ca e vorba de cursul de la 01.01.2007.

Multumesc

Spor


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
+ ...
cursul din anul 2007? Mar 9, 2012

cristinacb wrote:

Pe factura pe care trebuie să o scriu, trebuie să scriu valoarea in Euro şi neaparat si valoarea in lei, din câte am inteles. Din ceea ce am citit de-a lungul timpului, am aflat că se converteste Euro la cursul din anul 2007.



Doar TVA-ul (dacă e cazul) se înscrie obligatoriu în lei.
Cursul din 2007 contează doar la calcularea plafonului de 35.000 de euro, de la care deveniţi obligatoriu plătitoare de TVA. ANAF-ul se va supăra rău de tot dacă plătiţi TVA sau alte impozite la cursul din 2007. În declaraţiile fiscale şi jurnalul de vânzări, din câte ştiu eu, se foloseşte cursul valutar BNR valabil în ziua emiterii facturii.
Vedeţi şi link-ul.
http://infotva.manager.ro/articole/legislatie/avem-voie-sa-emitem-facturi-in-valuta-raspunsul-este-da-insa-cu-o-conditie-4721.html


 
cristinacb (X)
cristinacb (X)
Romania
Local time: 04:24
French to Romanian
+ ...
raspunsuna Mar 15, 2012

Deocamdata, nu se pune problema TVA-ului. Factura am trimis-o, sper sa fie bine.

Multumesc


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
Lamurire May 17, 2012

Stimati colegi,

Este adevarat ca, daca livrarea traducerii se face prin email, clientul nefiind prezent fizic aici, langa mine, sa semneze de primire, nu este necesar sa emit chitanta, doar factura, si ca, daca am apucat sa emit chitanta, trebuie sa o anulez, pentru ca, daca vine vreun control, suma este calculata de doua ori, adica o data de pe factura si o data de pe chitanta?


 
Mădălina Lăcrămioara Ionescu
Mădălina Lăcrămioara Ionescu
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
Chitanţa May 17, 2012

Serenity wrote:

Stimati colegi,

Este adevarat ca, daca livrarea traducerii se face prin email, clientul nefiind prezent fizic aici, langa mine, sa semneze de primire, nu este necesar sa emit chitanta, doar factura, si ca, daca am apucat sa emit chitanta, trebuie sa o anulez, pentru ca, daca vine vreun control, suma este calculata de doua ori, adica o data de pe factura si o data de pe chitanta?



Eu fac factură+chitanţă atunci cînd clientul plăteşte direct, în numerar, indiferent cum îi trimit traducerea şi doar factură atunci cînd plăteşte prin transfer bancar. Dacă plăteşte în numerar şi îi dau chitanţă, în registrul de încasări şi plăţi, data încasării este cea de pe chitanţă. Dacă plăteşte prin transfer bancar, data încasării este cea cînd îmi intră efectiv banii în bancă care poate să difere de cea a facturii.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 04:24
English to Romanian
+ ...
facturi May 17, 2012

Mădălina Lăcrămioara Ionescu wrote:
Eu fac factură+chitanţă atunci cînd clientul plăteşte direct, în numerar, indiferent cum îi trimit traducerea şi doar factură atunci cînd plăteşte prin transfer bancar. Dacă plăteşte în numerar şi îi dau chitanţă, în registrul de încasări şi plăţi, data încasării este cea de pe chitanţă. Dacă plăteşte prin transfer bancar, data încasării este cea cînd îmi intră efectiv banii în bancă care poate să difere de cea a facturii.


Da, aşa este. Iar pentru banii intraţi prin bancă se arhivează extrasul de cont semnat şi ştampilat de bancă.

Dar nu mai este de mult obligatoriu ca facturile fie semnate!


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
Multumesc May 17, 2012

Mădălina Lăcrămioara Ionescu wrote:

Serenity wrote:

Stimati colegi,

Este adevarat ca, daca livrarea traducerii se face prin email, clientul nefiind prezent fizic aici, langa mine, sa semneze de primire, nu este necesar sa emit chitanta, doar factura, si ca, daca am apucat sa emit chitanta, trebuie sa o anulez, pentru ca, daca vine vreun control, suma este calculata de doua ori, adica o data de pe factura si o data de pe chitanta?



Eu fac factură+chitanţă atunci cînd clientul plăteşte direct, în numerar, indiferent cum îi trimit traducerea şi doar factură atunci cînd plăteşte prin transfer bancar. Dacă plăteşte în numerar şi îi dau chitanţă, în registrul de încasări şi plăţi, data încasării este cea de pe chitanţă. Dacă plăteşte prin transfer bancar, data încasării este cea cînd îmi intră efectiv banii în bancă care poate să difere de cea a facturii.


Numai prin transfer bancar (nu ma intalnesc live cu ei, nu suntem nici macar in acelasi judet), dar in registru am inregistrat intotdeauna in functie de data facturii.

De extrasul de cont arhivat nu stiam.

Platiti pentru extrasul de cont, daca il solicitati? Eu, daca solicit pentru luna anterioara lunii in curs, da.

[Edited at 2012-05-17 19:08 GMT]


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
Cod TVA intl. May 17, 2012

Inca o intrebare:

Pentru clientii straini, avem nevoie de ceva cod TVA international? Indiferent de unde sunt clientii - adica spatiul european, SUA, Asia etc.?

Daca da, asta cum se obtine? Se plateste pentru el?


 
tagore
tagore  Identity Verified
Romania
Local time: 04:24
English to Romanian
TVA + ROI + VIES May 18, 2012

Daca intentionati sa lucrati pentru clienti din UE, trebuie sa obtineti de la Administratia financiara:
- Certificatul de inregistrare in scopuri de TVA
(>>> codul de inregistrare fiscala devine RO ....)
si sa solicitati inscrierea in
- Registrul Operatorilor Intracomunitari
... See more
Daca intentionati sa lucrati pentru clienti din UE, trebuie sa obtineti de la Administratia financiara:
- Certificatul de inregistrare in scopuri de TVA
(>>> codul de inregistrare fiscala devine RO ....)
si sa solicitati inscrierea in
- Registrul Operatorilor Intracomunitari (ROI)
http://www.financiarul.ro/2012/02/28/registrul-operatorilor-intracomunitari-roi/
http://evoconta.ro/?page_id=622
Aceasta procedura este valabila pentru SRL-uri (posibil si in cazul PFA - de verificat).
Presupun ca nu sunt necesare aceste formalitati daca lucrati pentru clienti din afara UE (de lamurit) .

Exista un site specializat - "VIES" - pentru verificarea datelor firmelor platitoare de TVA din UE
(de ex., doriti sa verificati un client nou inaintea unei colaborari)
- http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/
Un caz particular il constituie emiterea facturii cu TVA pentru clientii din UE care nu figureaza in VIES.

Fara indoiala, acest instrument este obligatoriu daca aveti intentia sa lucrati pentru clienti externi. Totusi, inainte de a face acest pas, este foarte utila o analiza atenta a schimbarilor/noilor obligatii contabile, fiscale, bancare, etc (neplatitor vs. platitor de TVA, comisioane pentru conturi bancare in RON si valuta , etc) pe care acesta le va aduce in viata dumneavostra profesionala.

Cu bine
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Probleme legate de eliberarea facturilor






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »