Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Plafon cheltuieli deductibile PFA
Thread poster: Cornelia Serban

Cornelia Serban  Identity Verified
Canada
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Feb 14, 2006

Stie cineva care este plafonul pentru cheltuielile deductibile in cazul PFA? Am "rasfoit" forumul, dar nu am gasit raspunsul.
Multumesc.

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:23
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cred ca 15 mil Feb 14, 2006

Dacă te referi la plafonul până la care poţi include un obiect la cheltuieli cred că 15 milioane pe anul trecut. Pe anul ăsta nu-l ştiu nici eu, dar nu cred să fie mai mic.

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Plafon pe an sau pe obiect? Feb 14, 2006

Cristiana Coblis wrote:
Dacă te referi la plafonul până la care poţi include un obiect la cheltuieli cred că 15 milioane pe anul trecut. Pe anul ăsta nu-l ştiu nici eu, dar nu cred să fie mai mic.

Din întrebare, eu aş fi înţeles că se referă la plafonul pentru întregul an. Sau nu există un asemenea plafon şi înţeleg eu greşit?

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
plafon anual Feb 14, 2006

Nu exista un plafon anual, din fericire

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Plafon pe obiect Feb 14, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Nu exista un plafon anual, din fericire

Ufff, bine
Pentru obiecte, şi eu tot de 15 milioane am auzit. Mă întreb cât de des se indexează acest plafon. Cred că e 15 milioane de lei vechi de vreo câţiva ani.

Canada
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Pe an vs. pe obiect Feb 14, 2006

Multumesc pentru raspunsuri.
Intrebarea mea se referea la plafonul pana la care se pot ridica deducerile pe an. Nu stiam ca exista un plafon si pe obiect
La momentul de fata ma intereseaza daca un obiect de aprox. 10 milioane de lei poate fi considerat cheltuiala deductibila.

Canada
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Plafon pe obiect Feb 14, 2006

Maria Diaconu wrote:

Pentru obiecte, şi eu tot de 15 milioane am auzit.

In acest caz, raspunsul la intrebarea mea este clar. Multumesc frumos amandurora.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
se indexeaz anual Feb 14, 2006

Cred ca totusi numai anul trecut o fost de 15 milioane, din câte îmi amintesc în anii anteriori a fost mai putin.

Canada
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
deduceri personale Feb 14, 2006

As mai avea totusi o nelamurire. Pe decizia de impunere pt venitul din 2004 apare un punct "Deduceri personale cuvenite", unde figureaza o cifra mai mare de 15 milioane. Nu toate cheltuielile se incadreaza in categoria "deduceri personale", indiferent de natura lor? Sau obiectele fac parte dintr-o alta categorie, al carei plafon e de 15 mil.?

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
sunt diferite Feb 14, 2006

Este recomandabil să consulţi un contabil pentru detalii. Eu una nu am inclus niciodată nimic la deduceri personale şi nu ştiu ce include această categorie. Însă nu are legătură cu cheltuielile sau obiectele de inventar.

Canada
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Feb 14, 2006

Multumesc, Cristiana.

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Deducerile personale Feb 15, 2006

Deducerile personale sunt:
- deducerea personala de baza (pentru PFA)
- deducerile personale suplimentare (pentru sot/sotie, daca e cazul, si copiii in intretinere)

Cuantumul nu il stiu, se modifica anual probabil prin ordin al ministrului Finantelor. Am gasit pe internet numai deducerile pentru venituri din salarii, nu stiu daca venitul PFA este asimilat salariilor.

Stiu ca pe 2005 contabilele mele au scazut deducerea personala de baza (care e o suma lunara), dar nu stiu cuantumul. Oricum, e bine de aflat de la un contabil specializat pe PFA, de multe ori cei care lucreaza cu SC nu stiu toate detaliile

Si obiectele peste 15 milioane se pot deduce, dar prin amortizare, adica impartit pe cativa ani, ceea ce nu e avantajos.
E vorba numai despre obiecte de inventar, alte cheltuieli pot depasi 15 milioane (taxe de participare la cursuri, cotizatii etc.)

Canada
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Deduceri personale Feb 15, 2006

Veronica Durbaca wrote:

Oricum, e bine de aflat de la un contabil specializat pe PFA, de multe ori cei care lucreaza cu SC nu stiu toate detaliile

De acord Contabilii cu care am vorbit pana acum mi-au dat sfaturi aplicabile mai degraba unei SC decat unei PFA.

Si obiectele peste 15 milioane se pot deduce, dar prin amortizare, adica impartit pe cativa ani, ceea ce nu e avantajos.

As vrea sa ma incadrez in 15 milioane, tocmai ca sa nu ma complic cu amortizarea.

Multumesc, Veronica.

Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
deducerea se calculeaza pe venitul lunar Feb 15, 2006

[quote]Cornelia Serban wrote:

Veronica Durbaca wrote:

Oricum, e bine de aflat de la un contabil specializat pe PFA, de multe ori cei care lucreaza cu SC nu stiu toate detaliile

Eu lucrez si ca angajat si ca PFA, iar sotul meu (care este si economist )numai ca PFA.
Deducerea se face si in functie de venitul lunar. Am citit de curand plafoanele de venituri pentru deduceri, dar nu pot spune niste cifre chiar exacte.
Pana la 10 milioane lunar deducerea este de 2 mil/lunar .Se mai adauga 500.000 pentru fiecare persoana in intretinere.Pentru fiecare 5-10 milioane suplimentar la venit deducerea scade , iar peste 30 milioane nu mai beneficiezi de nici un fel de deduceri nici tu nici persoanele din intretinere.
Ca angajat poti beneficia de banii acestia lunar, dar ca PFA doar anual ,in functie de venitul anual.Deci venitul anual se imparte la 12 luni si in functie de cat iese lunar se aplica deducerea.Spor la calcule!

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
trebuie să consulţi un contabil Feb 15, 2006

E aevărat că destul de puţin sunt specializaţi sau cunosc rezonabil şi contabilitatea de PFA, însă oricum trebuie vorbit cu un contabil şi explicat în amănunt ce fel de cheltuială este şi cum o poţi încadra. Depinde mai multe chestiuni pe care noi care nu suntem de specialitate nu le cunoaştem.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Plafon cheltuieli deductibile PFA

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs