Mobile menu

sfat deschidere birou traduceri în asociere
Thread poster: ani777
ani777
English
Mar 10, 2006

Sunt iar in cautare de sfaturi si vin la voi ca aici le gasesc pe cele mai bune.

O fosta colega de liceu mi-a propus sa ne ascociem pentru a deschide un birou de traduceri.Ea vine cu partea financiara, cu locatia,eu, cu ceva experienta si cu cativa clienti care si-au amintit de mine dupa 2 ani.

Aproape ca m-a convins, dar, eu mereu am fost angajat niciodata angajator.
Imi e putin teama.Sau poate sunt emotiile de inceput.

Imi poate da cineva vreun sfat?!!E mai bine sa merg pe cont propriu sau sa-mi deschid acest birou?

Multumesc mult si astept raspunsurile voastre!

[Subject edited by staff or moderator 2006-03-10 13:18]

Direct link Reply with quote

Ivona Tillett
United Kingdom
Local time: 04:14
English to Romanian
+ ...
Încearcă! Mar 10, 2006

Încearcă, e o experienţă. Clienţii sunt ai tăi şi dacă ceva nu merge îi iei cu tine oricum. Ai grijă să faci un contract ca lumea cu acea colegă, nu vrei să rămână ea cu profitul şi tu cu munca. Pe de altă parte, şi riscurile se divid în acest fel…Cred că ai mai mult de câştigat în final.

Pataky
Local time: 06:14
Hungarian to Romanian
+ ...
Încearcă, oferta e tentantă! Mar 11, 2006

Sunt de acord cu Ivona, dar mai întâi studiază problema.

- Încearcă să faci un buget.
- Oare îţi ajung clienţii, adică mă refer că este foarte importantă locaţia. Dacă locaţia nu e bună, va trebui să deschideţi un pct. de lucru într-un loc mai potrivit => chirie.
- Dacă chiria este mare, la pct. de lucru deschis, poate la început va trebui să vă mai ocupaţi şi cu altceva

În fine, investiţia este minimă, merită să încerci.
Dacă nu merge se numeşte că nu ai rămas cu marfa nevandabilă pe cap.

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Sfaturi... Mar 12, 2006

ani777 wrote:

Imi poate da cineva vreun sfat?!!E mai bine sa merg pe cont propriu sau sa-mi deschid acest birou?

Cred că este genul acela de problemă în care e mai bine să nu dai sfaturi. Cel puţin, eu n-aş da. Eu însămi am nevoie de un sfat într-o situaţie (oarecum) asemănătoare, nu chiar identică. Dar nu l-aş cere, mai bine mă frig singură
În concluzie, sfatul meu este să cântăreşti foarte bine avantajele şi dezavantajele. Poţi chiar să-ţi faci un tabel cu avantaje de o parte şi dezavantaje de altă parte şi să încerci să le apreciezi importanţa. Probabil că propunerea colegei e o "pleaşcă" cum nu-ţi pică în fiecare zi, dar trebuie să fie pregătită să-ţi asumi riscurile deciziei luate, indiferent care este aceea. Până la urmă, totul se reduce la spiritul de aventură şi de risc pe care îl ai. Faptul că ai pus întrebarea aici dovedeşte că nu eşti tocmai hotărâtă asupra drumului pe care vrei să apuci în viaţă. Asta nu trebuie neapărat să fie ceva negativ, ci e ceva ce ţine de neliniştile interioare ale fiecăruia dintre noi. Huh, c-am mers prea departe...
Dă-ne şi nouă de ştire la ce te-ai hotărât şi cum îţi merge treaba.

Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
English to German
+ ...
o variantă Mar 18, 2006

ani777 wrote:

Sunt iar in cautare de sfaturi si vin la voi ca aici le gasesc pe cele mai bune.

O fosta colega de liceu mi-a propus sa ne ascociem pentru a deschide un birou de traduceri.Ea vine cu partea financiara, cu locatia,eu, cu ceva experienta si cu cativa clienti care si-au amintit de mine dupa 2 ani.

Aproape ca m-a convins, dar, eu mereu am fost angajat niciodata angajator.
Imi e putin teama.Sau poate sunt emotiile de inceput.

Multumesc mult si astept raspunsurile voastre!

[Subject edited by staff or moderator 2006-03-10 13:18]

O modalitate de a nu amesteca afacerile cu prietenia (ceea ce duce, de cele mai multe ori, la stricarea ambelor) este, de exemplu, deschiderea unui SRL, în care să fiţi parteneri egali.

Avantaje: - riscul afacerii este limitat la contribuţia iniţială (capitalul social)
- credibilitate mai mare, în cazul unui proiect de anvergură + posibilitatea de extindere (angajarea de noi traducători, noi servicii - alte limbi, alte activităţi)
- regulile de asociere şi contribuţia sînt clar stabilite de la început
- poate fi declarată ca micro-întreprindere (unele avantaje fiscale), atrăgătoare, spun eu, în acest domeniu de activitate (birou de traduceri şi servicii conexe acestora)
- posibilitatea deducerii TVA

Dezavantaje: - o contabilitate ceva mai complicată
- controale mai dese din partea autorităţilor (financiare, în special)

Emanuel Bod  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
un SRL bazat pe un contract beton Mar 19, 2006

Bogdan Burghelea wrote:

O modalitate de a nu amesteca afacerile cu prietenia (ceea ce duce, de cele mai multe ori, la stricarea ambelor) este, de exemplu, deschiderea unui SRL, în care să fiţi parteneri egali.

Si eu sunt complet de acord cu Bogdan. Un SRL este o solutie foarte buna pentru o asociere.

Sa ai mare grija ce treceti in contractul de asociere (mai ales cu privire la impartirea profiturilor) pentru ca in cazul unei dispute mai tirziu (Doamne fereste) nu mai conteaza ce ati discutat voi la inceput (verba volant...) ci doar ce scrie in contract.

Mult succes in afaceri.
Emanuel

ani777
English
TOPIC STARTER
multumiri Mar 20, 2006

Emanuel Bod wrote:

Bogdan Burghelea wrote:

Si eu sunt complet de acord cu Bogdan. Un SRL este o solutie foarte buna pentru o asociere.

Sa ai mare grija ce treceti in contractul de asociere (mai ales cu privire la impartirea profiturilor) pentru ca in cazul unei dispute mai tirziu (Doamne fereste) nu mai conteaza ce ati discutat voi la inceput (verba volant...) ci doar ce scrie in contract.

Mult succes in afaceri.
Emanuel

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Chiar sunt foarte ocupata pentru a rezolva tot ce este necesar pentru un SRL.Si la un contract ne-am gandit impreuna.
In legatura cu ce spunea colega Maria Diaconu asa este, nu eram total hotarata, imi era frica mai ales de tot ce inseamna "hartogaraie", dar incet, incet se rezolva si ce e mai important incep sa invat.

O zi buna!

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

sfat deschidere birou traduceri în asociere

Advanced search

PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs