Factura pentru strainatate...
Thread poster: Luminita Duta
Luminita Duta
Luminita Duta  Identity Verified
Romania
Local time: 06:31
French to English
+ ...
Apr 27, 2006

...ce trebuie sa cuprinda?

Este prima data cand trebuie sa emit o factura pentru o firma din afara Romaniei. Sunt inregistrata ca PFA in Romania, facturierul fiind romanesc. Cum trec valuta in factura si ce alte sfaturi imi puteti da in legatura cu acest lucru? Firma straina trebuie sa-mi trimita bon de comanda? Mi se pare prea complicat.

Va multumesc,

Lumi

PS Probabil ca acest subiect a mai fost postat dar nu-l gasesc eu acum pe forum, asa ca
... See more
...ce trebuie sa cuprinda?

Este prima data cand trebuie sa emit o factura pentru o firma din afara Romaniei. Sunt inregistrata ca PFA in Romania, facturierul fiind romanesc. Cum trec valuta in factura si ce alte sfaturi imi puteti da in legatura cu acest lucru? Firma straina trebuie sa-mi trimita bon de comanda? Mi se pare prea complicat.

Va multumesc,

Lumi

PS Probabil ca acest subiect a mai fost postat dar nu-l gasesc eu acum pe forum, asa ca imi cer scuze petru eventuala lui repetare.
Collapse


 
Andrada Constantinescu
Andrada Constantinescu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:31
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
invoice vs. factură Apr 27, 2006

Faci un/o invoice simplu/ă pe care îl/o trimiţi (găseşi o droaie de modele pe net). În contabilitatea ta faci o factură în care specifici ceva de genul "conform invoice nr. 1", spre exemplu. Valoarea o poţi trece în valută, eu aşa fac, din februarie firmele pot avea şi casă în valută, nu ştiu care sunt reglementările în ceea ce priveşte PFA-urile. Şi ataşezi invoice-ul la factură. În mod normal ar trebui să primeşti un bon de comandă (Purchase Order), însă nu obligat... See more
Faci un/o invoice simplu/ă pe care îl/o trimiţi (găseşi o droaie de modele pe net). În contabilitatea ta faci o factură în care specifici ceva de genul "conform invoice nr. 1", spre exemplu. Valoarea o poţi trece în valută, eu aşa fac, din februarie firmele pot avea şi casă în valută, nu ştiu care sunt reglementările în ceea ce priveşte PFA-urile. Şi ataşezi invoice-ul la factură. În mod normal ar trebui să primeşti un bon de comandă (Purchase Order), însă nu obligatoriu. Ce-i drept, e mai bine să le ai pe toate acolo, lângă factură (şi invoice, şi PO), asta ca să..."nu ai vorbe la proces".

Nu e complicat, e doar o bătaie de cap în plus.

P.S. Ce gen are invoice în română? că e un termen atât de folosit!
Collapse


 
Cornelia Serban
Cornelia Serban  Identity Verified
Canada
English to Romanian
+ ...
Factura externă Apr 29, 2006

Puteţi găsi detalii utile pe un alt fir discutat tot pe ProZ.com: http://www.proz.com/post/300925#300925

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Factura pentru strainatate...






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »