Mobile menu

Off topic: Caut hotel in Bucuresti
Thread poster: Elvira Stoianov

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 14:04
German to Romanian
+ ...
Jul 3, 2006

Nu cunosc Bucurestiul deloc si din aceasta cauza mi se pare foarte dificil sa imi gasesc un hotel. In principiu, as prefera sa fie cu acces usor la Sala Polivalenta si ca buget, ma gandesc sa fie pana in jur de 1,5 mil. Tinand cont de caldurile de acum, n-ar strica sa fie cu aer conditionat. Poate colegii din Bucuresti imi pot recomanda un hotel. Multumesc mult.

Direct link Reply with quote

lucca
Romania
Local time: 15:04
English to Romanian
Cu părere de rău! Jul 3, 2006

Elvira, câţi bucureşteni crezi că au stat la un hotel din Bucureşti?
Eu trec pe lângă ele, le văd, le "ştiu", dar habar n-am cât costă, cât sunt de confortabile etc.
Poate că hotelul Tulip de pe str. Traian ar fi potrivit pt. accesmai facil la Polivalentă, dar... mai mult de atât nu ştiu să spun.

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Cu părere de rău, ca şi Lucian Jul 3, 2006

Elvira Stoianov wrote:

Poate colegii din Bucuresti imi pot recomanda un hotel. Multumesc mult.

Cum zice şi Lucian, e mai greu să obţii informaţii despre un hotel din Bucureşti de la un bucureştean. Întâmplător, am încercat aceeaşi senzaţie când am dorit să primesc informaţii despre hotelurile din Braşov de la un braşovean.
Ca să nu mai spun că m-am făcut de râs când m-a întrebat o bulgăroaică cum arată Palatul Parlamentului pe dinăuntru, că habar n-am
Scuze pentru paranteze şi pentru lipsa de informaţii, poate totuşi te-ar ajuta site-urile de specialitate (sfat de altfel superfluu, dar...), pe mine chiar m-au ajutat în astfel de cazuri.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Ibis, ieftin şi acceptabil Jul 3, 2006

Eu am stat de multe ori la Ibis, e foarte decent şi preţurile nu sunt piperate. Lângă aeroport am stat la Sky Gate, foarte OK, mai ales dacă vii cu avionul. E şi un restaurant românesc excelent în apropiere, cu o terasă frumoasă şi mâncare bună. În centru am stat la Hanul lui Manuc, nu îl recomand. Servicii slabe, o zonă sinistră şi neluminată noaptea, nu m-am simţit în siguranţă, cazarea a fost proastă şi mâncarea şi mai proastă. Singurul atu erau preţurile şi amplasarea centrală, dar nu n-aş mai sacrifica a doua oară.

Sincer nu prea ştiu unde e Sala Polivalentă, dar sper să te ajute cu ceva. Cu taxiul te descurci în Bucureşi, oriunde ai sta, după mine (cel puţin asta a fost strategia mea până acum).

Luxembourg
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
mulţumesc Jul 3, 2006

mulţumesc Lucian. Chiar dacă nu mă puteţi ajuta cu sfaturi concrete, măcar ştiţi care e zona şi dacă e ceva în apropiere...
Nu m-aş fi gândit că nu veţi şti ... eu totuşi ştiu câteva hoteluri în Timişoara ... e adevărat că oraşul e mai mic.

Oricum, la indiciile pe care mi le daţi, am măcar o direcţie de căutare şi pot să dau un telefon să aflu detalii.

Am să încerc şi la Ibis, mulţumesc Cristina.

Tina Jylhä  Identity Verified
Spain
Member (2005)
English to Finnish
+ ...
www.booking.com Jul 3, 2006

Ciao Elvira,

sunt in general oferte cam ieftine in mai multe tari prin booking.com, dar nu stiu daca aplica cu romania (chiar m-am uitat repede si preturi incep de la 45 €, adica e peste 1,5 mil. de lei vechi, cred).

Am stat la iarna asta o noapte la hotel Cerna in Buc. chiar langa gara de nord. O camera pt. 2 persoane a costat un million, oameni acolo erau foarte nice, dar camera nu a fost nimic grozav, dar a mers pt. ca am fost foarte obositi.

Daca gasesti ceva fine si ieftin sa mi spui, te rog, pt. urmatoara data cand ma duc acolo

Tina

[Editat la 2006-07-03 19:01]

[Editat la 2006-07-03 19:03]

Mihai Alecu  Identity Verified
Romania
Member (2011)
German to Romanian
+ ...
Apartamente de inchiriat in regim hotelier in Bucuresti Jul 3, 2006

Elvira Stoianov wrote:

Nu cunosc Bucurestiul deloc si din aceasta cauza mi se pare foarte dificil sa imi gasesc un hotel. In principiu, as prefera sa fie cu acces usor la Sala Polivalenta si ca buget, ma gandesc sa fie pana in jur de 1,5 mil. Tinand cont de caldurile de acum, n-ar strica sa fie cu aer conditionat. Poate colegii din Bucuresti imi pot recomanda un hotel. Multumesc mult.

http://www.stilsuites.ro/oferta.htm
Poate gasesti ceva interesant aici.
Succes

Ciprian Dumea  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
propun Hanul lui Manuc Jul 3, 2006

Este cel mai ieftin hotel din centru pe care l-am gasit timp de ani de-a randul. Parol. http://www.hanulmanuc.ro/

Din pacate nu stiu cum au evoluat preturile, si daca nu ma insel nu aveau aer conditionat. In rest insa, atmosfera e super, mancarea excelenta (frigarui grozave, piept de pui la gratar etc.). Si era si ieftin. Pentru a beneficia de tariful minim, e posibil ca va trebui sa mai gasesti pe cineva cu care sa stai in camera. Poate au insa si camere single...

xxxeVerbum  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
Euro Hotel Jul 4, 2006

Eu am stat de mai multe ori acolo şi am fost foarte mulţumită. Camera single e 50 sau 55 de euro pe noapte (nu-mi amintesc chiar exact), dar au aer condiţionat, mâncare bună şi servicii la fel. Sunt două hoteluri Euro: unul la Gară, vizavi de Ibis (care e niţel mai scump) şi unul pe Mareşal Averescu. Nici unul dintre ele nu-i aproape de Polivalentă, dar, cum se spunea anterior, taxiurile sunt OK, mai ales dacă ceri să ţi le comande recepţia (ei îţi comandă taxiuri de firmă întotdeauna).

Mult succes!

lucca
Romania
English to Romanian
Ibis Palatul Parlamentului Jul 4, 2006

La conferinţe şi alte chestii de-astea m-a impresionat hotelul din titlu (lângă Casa Poporului). Nu e chiar în zona Polivalentei, dar nu e nici departe. Bucătăria este excelentă. Din păcate, despre preţuri nu ştiu nimic. Se pare că nu sunt exagerate. (ONG-ul cu care am fost era sărac, dar sponsorul nu, şi se şi pricepea la afaceri).
V. şi
http://www.lastminute.com/site/find/World/Europe/Romania/Bucharest/LMN-Hotel-331060-0-1-ACC00019$v1v$.html
Mai aproape de Polivalentă decât Tulip Traian este Dalin, dar nu e ieftin
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g294458-d304872-Reviews-Hotel_Dalin-Bucharest.html
Succes Elvira, şi spune-ne şi nouă care a fost "experienţa" ta, după ce te întorci.

Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
B/B Flowers Jul 5, 2006

Bună,
Tocmai am vorbit la telefon cu recepţionera de la respectiva vilă şi spune ca o cameră single costă 1.400.000 cu mic dejun inclus. Camera are TV şi baie proprie şi nu are aer condiţionat pentru că în vilă este răcoare. La recepţie am vorbit cu Alexandra Pruteanu şi am lăsat numele meu. În cazul în care te întreabă.
De afară arată tare bine, e o casă boierească.
Adresa e Str. Plantelor, Nr.2, iar tel 021/3119848.
Sper să-ţi fie de folos.
Numai bine,
Delia

lucca
Romania
English to Romanian
Str. Plantelor: Elvira, go for it! Jul 5, 2006

Am stat în acel cartier, este OK, central şi cred că e zona cea mai apropiată de Polivalentă din toate.

lucca
Romania
English to Romanian
Elvira, what was the outcome? Sep 6, 2006

Până la urmă, dacă se poate, spune-ne unde ai stat!

Luxembourg
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
B/B Flowers Sep 17, 2006

Scuze că nu am revenit, aveam de gând, dar m-am luat cu altele şi apoi mi-a şi ieşit din minte, iar acum am fost în concediu şi abia azi am revenit.

În final am ales acel B/B Flowers, care a fost într-adevăr o alegere bună. Camerele erau ok, cu mobilier nou, un pat mare dublu, tv. Micul dejun nu a fost extraordinar, dar asta e chestie de preferinţe etc.
Mi-a plăcut că eram la max. 10 minute de mers pe jos de Piaţa Unirii, aşa că seara mai puteam ieşi la plimbare.

P.S. Chiar când am fost eu acolo, au primit mai multe cutii cu aparate de aer condiţionat, deci mă gândesc că vor avea şi această facilitate pe viitor.

[Edited at 2006-09-17 13:54]

lucca
Romania
English to Romanian
Thanks Elvira! Sep 18, 2006

Acum ştim şi noi o variantă bună şi verificată de recomandat celor care ne întreabă unde ar putea sta în Bucureşti.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Caut hotel in Bucuresti

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs