[Autorizaţie MJ] Tot legat de actele necesare...
Thread poster: Florin Ular

Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 11:51
English to Romanian
+ ...
Jul 15, 2006

Stiu ca vi s-au pus aceste intrebari de o mie de ori dar va rog sa aveti putintica rabdare si cu mine
Am rasfoit forumul ca sa dau si eu de lista de acte necesare eliberarii autorizatiei si am gasit cate ceva insa ma gandeam ca s-ar putea sa se mai fi schimbat ceva intre timp (asa cum se intampla la noi de obicei, mereu in schimbare), poate valoarea vreunei taxe, vreun act in plus sau in minus etc.

Va rog , deci, sa imi spuneti si mie ce trebuie sa contina dosarul expediat catre ministerul justitiei in vederea eliberarii autorizatiei si care sunt taxele si unde se platesc.
De asemenea as dori sa stiu daca pentru a efectua traduceri din engleza in romana respectiv romana in engleza sunt necesare 2 autorizatii? (auzeam un zvon).

Daca toate aceste informatii se afla afisate undeva va rog sa ma indrumati spre locatia respectiva. (Ce pacat ca ele nu exista pe site-ul ministerului justitiei; sau sunt si nu le-am gasit eu?)

Va multumesc anticipat tuturor.
Florin.

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-08-18 11:43]

Direct link Reply with quote

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
2 autorizatii? Jul 18, 2006

Ok, cu actele m-am lamurit, am si inceput demersul dar as vrea sa stiu daca acel zvon este adevarat si anume ca pentru a efectua traducere respectiv retroversiune ar fi necesara autorizare in parte, pentru fiecare, sau este suficient una singura care iti permite efectuarea ambelor? Trebuie specificat in cererea de autorizare "din engleza in romnana" SI "din romana in engleza"?

Multumesc.
Florin.

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
De la Ministerul Justiţiei, 1 singură autorizaţie pentru traducere şi retroversiune Jul 18, 2006

FlorinU wrote:

Ok, cu actele m-am lamurit, am si inceput demersul dar as vrea sa stiu daca acel zvon este adevarat si anume ca pentru a efectua traducere respectiv retroversiune ar fi necesara autorizare in parte, pentru fiecare, sau este suficient una singura care iti permite efectuarea ambelor? Trebuie specificat in cererea de autorizare "din engleza in romnana" SI "din romana in engleza"?

Multumesc.
Florin.

Autorizaţia de la MJ specifică limbile străine în/din care poţi traduce, este una singură pentru traducere/retroversiune şi pentru oricâte limbi vrei/poţi să te autorizezi.
Separaţia de care vorbeşti tu este valabilă pentru certificatul de traducător obţinut în urma examenului de la Ministerul Culturii, de care înţeleg că nu ai nevoie.

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Jul 18, 2006

Multumesc pentru raspuns, speram si eu sa fie asa

dizzy
English to Romanian
+ ...
taxe Sep 5, 2006

Da, multumesc si eu, ca tocmai era sa platesc 4 taxe in loc de 2. Ce bine ca existati

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[Autorizaţie MJ] Tot legat de actele necesare...

Advanced search

Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs