Off topic: De ce nu mi-am pus poza pe forumurile Ro
Thread poster: lucca
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:54
English to Romanian
Aug 9, 2006

Iată de ce:
http://www.nytimes.com/2006/08/09/technology/09aol.html?pagewanted=1&_r=2&th&emc=th
(necesită înregistrare, gratuită).
Am promis cuiva, am amânat... iar acum a venit acest "incident" al AOL, care m-a descurajat complet.
Nu sunt abonat AOL şi nici nu cred că mulţi români folosesc acest serviciu. Totuşi, ştiu
... See more
Iată de ce:
http://www.nytimes.com/2006/08/09/technology/09aol.html?pagewanted=1&_r=2&th&emc=th
(necesită înregistrare, gratuită).
Am promis cuiva, am amânat... iar acum a venit acest "incident" al AOL, care m-a descurajat complet.
Nu sunt abonat AOL şi nici nu cred că mulţi români folosesc acest serviciu. Totuşi, ştiu că pe lume mai există şi alte motoare "mari" de căutare. De asemenea, ceea ce apare azi în SUA (sau în altă ţară vestică) va fi mâine (sau poimâine) şi la noi.
Dat fiind că răspund des la întrebări KudoZ, lista mea de căutări pe Google cred că e destul de ciudată
Fiind medic psihiatru în exerciţiul funcţiunii, am pacienţi care chiar sunt paranoici, aşa că-mi trebuie măcar minime măsuri de protecţie.
Am 57 ani şi arăt ceva mai în vârstă decât atât. Am barbă mare (aproape albă), păr abundent (natural ondulat şi ceva mai negru ca barba).
Din păcate, it's a jungle out there...
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:54
English to Romanian
Profilul căutătorului Aug 9, 2006

Mda... am citit articolul, în mod ciudat, nu a necesitat înregistrare (de fapt, sunt înregistrată la ei, dar am uitat parola).
Te cam pune pe gânduri. Ce profil mi-ar face ăştia mie, care caut atâtea boli pe google? Şi nici una nu este a mea, evident. N-ar putea să ne mai lase în pace? Sau hai să spunem că e vina noastră, că ne expunem voit (atunci când ne dăm numele real şi poza pe vreun site/forum).
Un alt articol pe aceeaşi temă (l-am citat acum ceva timp pe pr
... See more
Mda... am citit articolul, în mod ciudat, nu a necesitat înregistrare (de fapt, sunt înregistrată la ei, dar am uitat parola).
Te cam pune pe gânduri. Ce profil mi-ar face ăştia mie, care caut atâtea boli pe google? Şi nici una nu este a mea, evident. N-ar putea să ne mai lase în pace? Sau hai să spunem că e vina noastră, că ne expunem voit (atunci când ne dăm numele real şi poza pe vreun site/forum).
Un alt articol pe aceeaşi temă (l-am citat acum ceva timp pe proz, probabil că l-aţi mai citit):
http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/10881/Cautarea-pe-net---proba-incriminatorie/


PS Au existat şi avantaje ale expunerii, nu zic nu: m-au regăsit prieteni pe care îi credeam pierduţi demult.

[Editat la 2006-08-09 13:03]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:54
English to Romanian
TOPIC STARTER
Căutătorul... căutat (cu rea intenţie) Aug 9, 2006

Din păcate, pe lumea asta nu sunt doar oameni bine intenţionaţi (sau, măcar, neutri).
După înregistrare, pe calculator se instalează un (o?) cookie, care asigură conectarea "transparentă" pentru utilizator la situl NYT, timp de o lună sau aşa ceva.
De-asta nu e bine să ştergem, din când în când, _toate_ cookies de pe calculator.


 
Bianca Fogarasi
Bianca Fogarasi  Identity Verified

French to Romanian
+ ...
Tocmai am citit ambele articole... Aug 11, 2006

Încep să-mi pun şi eu întrebări... o fi bine, n-o fi bine? Dar parcă nu-mi vine să renunţ la poză; îmi place că personalizează mesajele, numele are şi un chip. Îmi face plăcere când recunosc feţe la vreo întâlnire/conferinţă. Pe de altă parte şi eu fac căutari de toate tipurile, şi serioase şi neserioase... aşa că nu mi-ar plăcea să fiu 'exposed' cum că Madam se interesează de...

Mome
... See more
Încep să-mi pun şi eu întrebări... o fi bine, n-o fi bine? Dar parcă nu-mi vine să renunţ la poză; îmi place că personalizează mesajele, numele are şi un chip. Îmi face plăcere când recunosc feţe la vreo întâlnire/conferinţă. Pe de altă parte şi eu fac căutari de toate tipurile, şi serioase şi neserioase... aşa că nu mi-ar plăcea să fiu 'exposed' cum că Madam se interesează de...

Momentan, ce mă deranjează cel mai tare şi chiar nu ştiu ce să fac sunt apelările pe chat (în special yahoo messenger şi skype) de la persoane necunoscute. Numai bărbaţi, majoritatea cu nume arabe, toţi vor să fie prieteni cu mine... geeh! Am poză pe chat, dar când fac căutare de exemplu după numele Bianca nu-mi este afişată poza. Aşa că nu-mi dau seama de ce dintre miile de Bianca care există mă aleg fix pe mine... Primesc aproape zilnic notificări şi apeluri din astea. Prietenul meu numai ridică sprânceana şi zice "Iară..?!?"
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Riscurile prezenţei online Aug 11, 2006

Bianca Fogarasi wrote:

Încep să-mi pun şi eu întrebări... o fi bine, n-o fi bine? Dar parcă nu-mi vine să renunţ la poză; îmi place că personalizează mesajele, numele are şi un chip. Îmi face plăcere când recunosc feţe la vreo întâlnire/conferinţă. Pe de altă parte şi eu fac căutari de toate tipurile, şi serioase şi neserioase... aşa că nu mi-ar plăcea să fiu 'exposed' cum că Madam se interesează de...




Cred că riscul există în special pentru cei care fac căutări după ce s-au identificat în sistem (şi mai ales pentru cei care şi-au activat opţiunea de arhivare a căutărilor). Dacă nu eşti identificat în sistem, căutările tale nu pot fi asociate decât unui IP.

Pentru diminuarea riscului, mă gândesc că este preferabil să nu ai cont de e-mail sau de altceva la compania al cărei serviciu de căutare îl foloseşti.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:54
English to Romanian
Misleading :) Aug 12, 2006

Spre exemplu... faptul că am căutat pe google diverse modele de bijuterii pentru piercing nu înseamnă că vreau să-mi fac aşa ceva... ci doar că traduc un text despre igiena orală, în care se vorbeşte printre altele şi despre pericolele piercingului.
Misleading, isn't it?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:54
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
câteva soluţii Aug 13, 2006

Bianca Fogarasi wrote:
Momentan, ce mă deranjează cel mai tare şi chiar nu ştiu ce să fac sunt apelările pe chat (în special yahoo messenger şi skype) de la persoane necunoscute. Numai bărbaţi, majoritatea cu nume arabe, toţi vor să fie prieteni cu mine... geeh! Am poză pe chat, dar când fac căutare de exemplu după numele Bianca nu-mi este afişată poza. Aşa că nu-mi dau seama de ce dintre miile de Bianca care există mă aleg fix pe mine... Primesc aproape zilnic notificări şi apeluri din astea. Prietenul meu numai ridică sprânceana şi zice "Iară..?!?"


Există soluţii simple la aceste probleme.

La Yahoo Messenger poţi seta de la Preferences, Privacy să apari offline pe siturile web yahoo (Trebuie să debifezi opţiunea "Allow Yahoo! websites to show when I am online - Eu am debifat tot de la privacy). O altă soluţie este să îţi schimbi sexul în profil, dar prima este suficientă şi nu e necesară a doua operaţiune.

La Skype, ai posibilitatea de a nu-ţi afişa datele personale (eu nu am ales nimic la sex, în profil) şi de a opta să fii contactată doar de cei din lista de contacte. De la Unelte -> Opţiuni -> Intimitate
Dacă ştergi setarea cu sexul, nu vei mai apărea în căutările respective
Works like a charm.


 
Bianca Fogarasi
Bianca Fogarasi  Identity Verified

French to Romanian
+ ...
Got it! Aug 13, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Există soluţii simple la aceste probleme.

La Yahoo Messenger poţi seta de la Preferences, Privacy să apari offline pe siturile web yahoo (Trebuie să debifezi opţiunea "Allow Yahoo! websites to show when I am online - Eu am debifat tot de la privacy). O altă soluţie este să îţi schimbi sexul în profil, dar prima este suficientă şi nu e necesară a doua operaţiune.

La Skype, ai posibilitatea de a nu-ţi afişa datele personale (eu nu am ales nimic la sex, în profil) şi de a opta să fii contactată doar de cei din lista de contacte. De la Unelte -> Opţiuni -> Intimitate
Dacă ştergi setarea cu sexul, nu vei mai apărea în căutările respective
Works like a charm.


Super mersi Cristina! Nu m-am gândit la chestiile astea. Tocmai am făcut modificările... aştept să văd rezultatele!


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:54
English to Romanian
Deci sexul masculin nu este expus atacurilor? Aug 13, 2006

Cristiana Coblis wrote:

O altă soluţie este să îţi schimbi sexul în profil, dar prima este suficientă şi nu e necesară a doua operaţiune.

Dacă ştergi setarea cu sexul, nu vei mai apărea în căutările respective
Works like a charm.


Voi, fetelor, vreţi să spuneţi că sexul masculin nu este expus la atacuri, sau că simpla nemenţionare a sexului ne scapă de necazuri? Şi prin proz am primit cândva o invitaţie de la un "domn", dar asta nu mă face să renunţ la poză, poate doar să afişez una mai umbrită


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 16:54
English to Romanian
+ ...
Poate nu ştiaţi... Aug 13, 2006

...dar există şi boţi de Yahoo Messenger. That's right, boţi. Am păţit-o. M-am convins că e un progrămel a doua oară când m-a contactat. Replicile se repetă. Şi guess what? Era horny. Ideea e să te facă să urmezi nu ştiu ce link din câte am citit. Dacă nu îi răspunzi, te lasă în pace. L-am trecut la ignore list, dar a apărut cu alt ID derbedeul după câteva zile. E mai bine să selectezi "ignore anyone wh... See more
...dar există şi boţi de Yahoo Messenger. That's right, boţi. Am păţit-o. M-am convins că e un progrămel a doua oară când m-a contactat. Replicile se repetă. Şi guess what? Era horny. Ideea e să te facă să urmezi nu ştiu ce link din câte am citit. Dacă nu îi răspunzi, te lasă în pace. L-am trecut la ignore list, dar a apărut cu alt ID derbedeul după câteva zile. E mai bine să selectezi "ignore anyone who is not on your list". Îţi poţi da seama că e ceva automat şi prin faptul că în fereastra de YM nu îţi apare jos "X is typing a message". Replicile apar direct şi conţin multe greşeli de ortografie, pentru autenticitate. Ştie chiar şi glumiţe. Când te întreabă ce faci, dacă pomeneşti de "work", spune ceva de genul "oh not work, that's a four letter word you know...". The cute little devil ! Când i-am zis "you sound like a bot", m-a întrebat dacă e o insultă.... He'll not be back!Collapse


 
Andrada Constantinescu
Andrada Constantinescu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:54
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
much addo about nothing Aug 13, 2006

...să fie sănătoşi cei care n-au ce face decât să creeze profiluri pe baza căutărilor noastre. Mare inginer trebuie să par eu

Cât despre femeile pe care le deranjează că sunt apelate de tot felul de indivizi...depinde. Eu am mutra prea serioasă în poză să îndrăznească cineva să mă apeleze.

Iar dacă nu eşti slab de
... See more
...să fie sănătoşi cei care n-au ce face decât să creeze profiluri pe baza căutărilor noastre. Mare inginer trebuie să par eu

Cât despre femeile pe care le deranjează că sunt apelate de tot felul de indivizi...depinde. Eu am mutra prea serioasă în poză să îndrăznească cineva să mă apeleze.

Iar dacă nu eşti slab de înger n-ai de ce să-ţi faci probleme în ceea ce priveşte programele de mesagerie instantă, ignori mesajele şi gata; e la fel ca la contul de mail, le primeşti, le ştergi şi viaţa-i frumoasă. Eu una nu vreau să apelez la setările de blocare de mesaje, doar ID-urile mele sunt publice, pentru clienţii mei actuali, pe care nu-i am pe toţi în listă şi pentru eventuali clienţi.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:54
German to Romanian
+ ...
Nu-i musai să pui poza ta Aug 13, 2006

Eu aproape peste tot am poza uneia din pisicile mele, ori a lui Cargo, ori a lui Lacrimosa, când cum. Şi în messi tot aşa. Dar asta din simplul motiv personal că deocamdată sunt nemulţumit de lookul meu. La cele de mai sus chiar că nu m-am gândit până acuma. De asemenea, nici nu am păţit nimic nasol sau ciudat; şi din fericire, încă nu s-a găsit nici un zoofil atras de vreuna din mâţele mele. Deci poate că e şi asta o soluţie, să nu pui poza ta online, ci altă poză, nu ... See more
Eu aproape peste tot am poza uneia din pisicile mele, ori a lui Cargo, ori a lui Lacrimosa, când cum. Şi în messi tot aşa. Dar asta din simplul motiv personal că deocamdată sunt nemulţumit de lookul meu. La cele de mai sus chiar că nu m-am gândit până acuma. De asemenea, nici nu am păţit nimic nasol sau ciudat; şi din fericire, încă nu s-a găsit nici un zoofil atras de vreuna din mâţele mele. Deci poate că e şi asta o soluţie, să nu pui poza ta online, ci altă poză, nu neapărat a cuiva, sau un avatar.

[Bearbeitet am 2006-08-13 23:56]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


De ce nu mi-am pus poza pe forumurile Ro






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »