Pages in topic:   < [1 2]
[PFA] Noi reglementări în materie fiscală
Thread poster: Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
Italian to Romanian
TOPIC STARTER
Cine ce să mai înţeleagă Oct 31, 2006

OvidiuKatz wrote:

Eu nu am primit încă nimic în acest sens, nici o înştiinţare. Deocamdată am primit doar decizia de impunere şi am o groază de bani de dat la diferenţa de impozit. Când mă duc să-i dau, o să mă interesez, dacă e să nu primesc şi eu înştiinţare până atunci.

Ce e ciudat e că nu de mult, acum câteva zile, s-a înregistrat o cunoştinţă la Administraţia Financiară de aici din Constanţa cu CPI (cabinet de practică individuală; persoana e de profesie psiholog) şi s-a înregistrat tot cu CNPul, deci nu a primit alt cod de înregistrare fiscală, şi i-au zis că ea cu CPI are exact acelaşi regim ca şi PFAurile şi că la fel trebuie să îşi facă şi ea contabilitatea, şi-a luat şi ea chitanţier şi facturier fără TVA exact ca noi, PFAurile neplătitoare de TVA. Şi e foarte recent, săptămâna trecută miercuri sau joi s-a întâmplat. De aia zic eu că aici e ceva ciudat. Cred că nici ei, cei de la Administraţia Financiară, habar n-au ce trebuie, sau cine ştie? Oricum, când o să merg să plătesc impozitul, o să întreb, să văd ce răspuns o să primesc.

[Bearbeitet am 2006-10-31 21:09]


Ups, am apăsat pe ceva greşit.

Ovidiu, ciudăţenie peste ciudăţenie, pe plic, expeditor este DGFP Constanţa, Bld. Tomis nr. 51, iar în interior, DGFP Constanţa, str. I.L. Caragiale nr. 3-5. Habar nu am unde sunt astea. Eu ştiam de un sediu pe str. Tulcei. Este şi un nume: Nicoloff Silviu, tel. 488025, 488629, între orele 9-16, în zilele de luni-vineri. Altceva nimic.

[Edited at 2006-10-31 21:25]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 12:20
German to Romanian
+ ...
Ce e ciudat Oct 31, 2006

Lucia Abil wrote:

Ovidiu, ciudăţenie peste ciudăţenie, pe plic, expeditor este DGFP Constanţa, Bld. Tomis nr. 51, iar în interior, DGFP Constanţa, str. I.L. Caragiale nr. 3-5. Habar nu am unde sunt astea. Eu ştiam de un sediu pe str. Tulcei. Este şi un nume: Nicoloff Silviu, tel. 488025, 488629, între orele 9-16, în zilele de luni-vineri. Altceva nimic.

[Edited at 2006-10-31 21:25]


E clar că e de la ei, şi nici eu nu am mai auzit de sediile astea de pe Caragiale (nici nu ştiu unde e strada asta în Constanţa) şi Tomis. Era sediul vechi de pe Mircea, care mai e şi acuma, şi cel nou şi alb de pe Tulcei, unde aşa e, acolo plătesc şi eu dărille. Lucia, nu m-am îndoit nici o clipă că ai primit înştiinţarea. Ce e ciudat e că nu au trimis-o nici până la 30 septembrie, cum se stipula în actul normativ citat de tine mai de mult tot în firul ăsta şi de asemenea ciudat e şi că au trimis-o unui PFA neplătitor de TVA, iarăşi contrar actului normativ. Ciudat e şi faptul că trimis aşa ceva la persoane deja înregistrate, ca să se reînregistreze, cum ar veni, iar pe de altă parte înregistrează persoane care abia îşi încep activitatea, cum e şi cunoştinţa mea cu cabinetul ei de psihologie, cu CNPul normal. Nu era normal să-i dea şi ei tot un cod de înregistrare special, dacă i-au zis că CPI are acelaşi regim la toate cu PFA? Ori te pomeneşti că şi cunoştinţa mea cu cabinetul de psihologie nou înfiinţat o să se trezească nu peste mult timp şi ea cu o înştiinţare cum că trebuie să se reînregistreze? Pe bune că e total aiurea tot ce se întâmplă, nimic nu-i clar, nimic nu-i logic şi normal cum ar trebui să fie.

Cât despre sediul de pe Tomis 51, ştiu că la acelaşi nr. e şi Casa Albă. S-ar putea să fie Direcţia Finanţe aia care e chiar în Casa Albă, nu ştiu exact dacă ţine de primărie sau de Prefectură, e undeva la parter, îţi zice la poartă unde. În 2000 când m-am autorizat eu, cei de la Ad. Financiară m-au trimis la această Direcţie Finanţe de la Casa Albă ca să-mi dea cod fiscal. Mi-au dat, după ce am completat un formular, parcă am plătit şi ceva taxpă, nu mai ţin minte exact de atunci şi le-am lăsat copie după autorizaţia de la M.J. şi după buletin, iar peste câteva zile mi l-au dat şi am lăsat o copie xerox după el la Ad. Financiară. După aia nu a mai fost valabil, habar n.am exact de când, că nu m-a înştiinţat nimeni oficial. Eu îl treceam cu hărnicie pe chitanţe, pe facturi etc., până în vara lui 2004, când s-au introdus tipizatele personalizate. Când m-am dus cu el la Dacris, să-mi comand tipizate, crezând că e valabil, tanti aia de la librărie de la Dacris mi-a zis că nu mai e valabil de mult şi că la PFAuri se pune CNPul şi aşa mi-a făcut tipizatele, cu CNPul. Dar repet, de anunţat nu m-a anunţat nimeni nicodată că nu mai e valabil şi nici nu mi-au cerut să merg să-l dau înapoi sau ceva. Îl am şi acuma, că am zis hai să nu-l arunc, că e totuşi act oficial.

De aia zic: sunt multe ciudăţenii, iar toată treaba e foarte prost organizată. Nu ne rămâne decât să vedem ce s-o mai întâmpla în continuare.


 
Florin Hulubei
Florin Hulubei
Local time: 12:20
English to Romanian
+ ...
Trebuie Nov 10, 2006

Lucia Abil wrote:

şi sunt la fel de nedumerită. Încă nu am sunat la AF.
Probabil, s-au hotărât să schimbe numărul de înregistrare fiscală la toată lumea, fără discriminare.

Cred că ”înregistrare în scopuri de TVA” este o traducere nefericită. Oricum, sensul trebuie să fie că te înregistrezi pentru a-ţi fi aplicabile normele cu privire la TVA.

Autorizaţia ta de funcţionare cred că este tocmai autorizaţia emisă de MJ.

Uf


Am sunat eu si mi s-a spus ca trebuie sa ne inregistram oricum, chiar daca nu suntem platitori de TVA si mi-a spus ca chestia cu TVA-ul nu are de a face cu inscrierea (!!!?)
Traim in Romania....


 
Mihaela Marandis
Mihaela Marandis
Romania
Local time: 12:20
English to Romanian
+ ...
Declaraţia 070 si codul de înregistrare fiscală pentru PFA Nov 10, 2006

Bună tuturor! Am primit şi eu ca tot PFA-ul plicul cu scrisorica in care mă poftea să mă plimb până la Admin. Financiară pentru a depune declaraţia 070 şi cererea de înregistrare a domiciliului fiscal - formularul 050 - pentru a primi codul de înregistrare fiscală. Pentru toate astea a trebuit să mai am la mine şi copie după declaraţia 020 - declaraţie de înregistrare ca PFA -, copie după autorizaţia de traducător, copie după BI/CI şi, dacă nu eşti din oraşul în care ... See more
Bună tuturor! Am primit şi eu ca tot PFA-ul plicul cu scrisorica in care mă poftea să mă plimb până la Admin. Financiară pentru a depune declaraţia 070 şi cererea de înregistrare a domiciliului fiscal - formularul 050 - pentru a primi codul de înregistrare fiscală. Pentru toate astea a trebuit să mai am la mine şi copie după declaraţia 020 - declaraţie de înregistrare ca PFA -, copie după autorizaţia de traducător, copie după BI/CI şi, dacă nu eşti din oraşul în care îţi desfăşori activitatea, o copie după un contract de comodat /chirie sau cred că merge şi viza de flotant.

Toate bune şi frumoase: am pus toate hârtiile în dosar şi am început să mă plimb pe holurile Fiscului. Prima dnă care mi-a dat formularele pentru a le completa mi-a spus că anul acesta vom folosi tot CNP-ul şi numai de la 1 ianuarie 2007 e valabil codul de înregistrare fiscală. Când să răsuflu şi eu uşurată, ultima dnă funcţionară la care trebuia să depun declaraţia 070, îmi zice zâmbind: "Eu vă dau un nr de înregistrare, dar...va trebui să depuneţi declaraţiile tot în oraşul în care aveţi domiciliul din buletin."

Aşa că cine să-i mai înşeleagă?!?!?! Doar în Codul fiscal scrie CLAR că trebuie să depun aceste declaraţii în oraşul în care am DOMICILIU FISCAL.

Eu momentan stau liniştită şi o să-i mai pistonez dupa sărbători că poate până atunci înţeleg şi ei legea!

Noapte bună şi spor la treabă celor pentru care nu este încă weekend
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
English to German
+ ...
despre codul unic de înregistrare Nov 10, 2006

Monica Tuduce wrote:

.... nu mi se pare firesc să fim identificaţi prin alt tip de cod, decât cel numeric personal.
Mai ales că am mai avut o dată....hăt mai demult, dar mi l-au luat înapoi, că de când sunt eu PF, adică de prin 2000, s-a schimbat legislaţia (în acest domeniu) de vreo 4 ori.
Mai înţeleg şi că ne grăbim să ne aliniem legislaţia la cea europeană... dar totuşi, şi vă rog să mă iertaţi că răbufnesc aici, nu putem face nimic cum trebuie, cu cap şi răbdare?? Că nici Europa nu s-a construit în 2 zile.
Şi ca să mai adaug ceva – tot off-line, dacă tot răbufnesc – continuăm să facem gafe, nu ştiu cum reuşim... dar în fiecare zi mai facem un ţup într-un picior, în speţă stângul... înspre vest.

Scuze din nou colegilor.



Cînd am început să lucrez ca avocat - în martie 2001 (şi noi sîntem un fel de PFA, cel puţin din punctul de vedere al fiscalităţii), m-am înregistrat la Direcţia Finanţelor Publice (nota bene - organul fiscal la nivel judeţean, nu Administraţia Financiară, care este la nivel local) şi am primit cod fiscal - fără R că nu am nici un interes să plătesc şi/sau să încasez TVA (chiar dacă unii clienţi mi-au sugerat că ar fi mai fericiţi dacă ar plăti facturi purtătoare de TVA).

Cei care s-au înscris mai tîrziu (în 2002, adică) nu au mai primit cod fiscal, ci erau luaţi în evidenţă pe baza codului numeric personal. Dar noi, ăia mai vechii, ca să spun aşa, am fost în continuare toleraţi în a fi identificaţi prin codul fiscal.

În luna februarie a. c. mi s-a spus că trebuie să mă reînregistrez cu Direcţia Finanţelor Publice cu CNP-ul.

Pentru că nu am avut timp, m-am dus doar luna trecută să mă înregistrez şi ... surpriză! După ce am completat formularul 020, doamna de acolo (foarte drăguţă şi serviabilă - de-ar fi toţi funcţionarii de stat aşa!), îmi mai dă un formular - 070 - şi-mi spune că de la anu' vom trece din nou pe cod fiscal, sau, mă rog, cod unic de înregistrare.

Aşa încît nici măcar nu încerc să înţeleg toată nebunia asta, doar aştept să treacă.


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 12:20
English to Romanian
+ ...
My Experience Nov 11, 2006

Nu ştiu dacă vorbiţi de acelaşi plic de care am primit şi eu prin care mă anunţau de la finanţe să mă duc să declar nu ştiu ce acolo cum că nu-s plătitor de TVA sau că sunt .... Eu una am şi fost şi de fapt am stat la coadă cu toţi PF (taximetrie, etc...) pentru că a trebuit să completăm un dosar şi să-l depunem pentru schimbarea noului certificat fiscal pt PF care nu va mai fi CNP-ul...pentru cică...ne aliniem... Zis şi făcut, îl voi ridica dupa 15 ianuarie. Şi cu a... See more
Nu ştiu dacă vorbiţi de acelaşi plic de care am primit şi eu prin care mă anunţau de la finanţe să mă duc să declar nu ştiu ce acolo cum că nu-s plătitor de TVA sau că sunt .... Eu una am şi fost şi de fapt am stat la coadă cu toţi PF (taximetrie, etc...) pentru că a trebuit să completăm un dosar şi să-l depunem pentru schimbarea noului certificat fiscal pt PF care nu va mai fi CNP-ul...pentru cică...ne aliniem... Zis şi făcut, îl voi ridica dupa 15 ianuarie. Şi cu asta basta! Sper că nu am fost pe dinafara subiectului vostru şi e vorba despre acelaşi lucru!

Numai bine,
Ioana B.
Collapse


 
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
English to Romanian
+ ...
Declaraţia 070 Nov 11, 2006

Dacă despre acestă declaraţie este vorba, eu am fost ieri (nu am stat la nicio coadă, m-am dus direct la inspectorul care se ocupă de mine), am completat în 2 exemplare un formular cu datele mele fiscale, am ataşat o copie după buletin şi una după autorizaţie şi asta a fost. Mi s-a spus ca după 1 ianuarie nu o sa mai funcţionăm cu CNP, ci cu un nou cod.

Delia


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
Italian to Romanian
TOPIC STARTER
Pentru cei care locuiesc în Constanţa Nov 23, 2006

şi aparţin de Adm. Fin. de pe strada Tulcei.
Pentru înregistrare fiscală, trebuie să mergeţi pe str. I.L. Caragiale nr. 3-5, un fel de baracă printre blocurile vizavi de Casa de Cultură.
Pe formularul 070, cei care nu se înregistrează ca plătitori de TVA trebuie să completeze numai datele personale şi nr., emitentul autorizaţiei. Se anexează copie a CI şi a autorizaţiei MJ sau, după caz, a autorizaţiei emise de primărie + copie a certificatului ORC. Cine are domic
... See more
şi aparţin de Adm. Fin. de pe strada Tulcei.
Pentru înregistrare fiscală, trebuie să mergeţi pe str. I.L. Caragiale nr. 3-5, un fel de baracă printre blocurile vizavi de Casa de Cultură.
Pe formularul 070, cei care nu se înregistrează ca plătitori de TVA trebuie să completeze numai datele personale şi nr., emitentul autorizaţiei. Se anexează copie a CI şi a autorizaţiei MJ sau, după caz, a autorizaţiei emise de primărie + copie a certificatului ORC. Cine are domiciliul afacerii diferit de cel personal trebuie să mai depună nişte copii (dovada sediului, cred).
Nu era coadă. Mie mi-a luat cu totul 10 minute.
Program până la ora 16.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
English to Romanian
Pentru Bucureşti, sector 6 Nov 23, 2006

Am depus şi eu declaraţia 070, completată cum spune Lucia, plus copie buletin plus copie autorizaţie, dar pe lângă acestea inspectorul m-a întrebat dacă mai am declaraţia de înregistrare fiscală iniţială. De asta nu ştiusem dinainte, noroc că aveam întâmplător la mine o copie (era formularul 020 la vremea când m-am înregistrat eu iniţial, în 2004), pe care o luasem doar ca să fiu sigură că voi completa şi 070 cu exact aceleaşi date, să nu-mi scape ceva. Dar la coadă ... See more
Am depus şi eu declaraţia 070, completată cum spune Lucia, plus copie buletin plus copie autorizaţie, dar pe lângă acestea inspectorul m-a întrebat dacă mai am declaraţia de înregistrare fiscală iniţială. De asta nu ştiusem dinainte, noroc că aveam întâmplător la mine o copie (era formularul 020 la vremea când m-am înregistrat eu iniţial, în 2004), pe care o luasem doar ca să fiu sigură că voi completa şi 070 cu exact aceleaşi date, să nu-mi scape ceva. Dar la coadă erau destule persoane care nu o aveau, şi cărora inspectorul le-a indicat să scrie pe 070, la sfârşit, "declar pe propria răspundere că nu mai deţin declaraţia de înregistrare fiscală iniţială", sau aşa ceva. Eu având copia, am anexat-o şi a fost OK aşa. Dar, ştiţi, câte bordeie, atâtea obiceie, că nu am mai auzit pe nimeni din alt oraş sau din alt sector să i se ceară antica declaraţie 020 acum.
De reţinut că este o coadă destul de mare, se pare că toată lumea vine pentru aceeaşi declaraţie în această perioadă.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 12:20
German to Romanian
+ ...
Care e poanta cu TVAul? Nov 23, 2006

Lucia Abil wrote:


Pe formularul 070, cei care nu se înregistrează ca plătitori de TVA trebuie să completeze numai datele personale şi nr., emitentul autorizaţiei.


Lucia, mulţumesc mult pt. informaţiile superutile. Sper să ajung şi eu pe acolo zilele astea, să văd ce şi cum.

Cum e cu TVAul? Dacă vrei te poţi înregistra ca plătitor de TVA, de bună voie? Asta e bine sau e rău? Eu habar n-am, de aia întreb. Dar văd că notarii publici marea majoritate sunt platitori de TVA, doar foarte puţini la noi în oraş nu sunt. Şi ei întotdeauna fac ce e cel mai bine pt. ei. De asta întreb, oare pt. noi, traducătorii, nu ar fi bine să ne înregistrăm ca plătitori de TVA? Să primim un cod fiscal de TVA? Văd că şi în UE e tare răspândit un asemenea cod şi se cheamă VAT number. Ar fi bine sau rău să avem şi noi aşa ceva?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TVA-ul Nov 23, 2006

Salut Ovidiu,
Eu nu văd niciun avantaj. Dezavantajul principal e că plăteşti TVA. Pe lângă impozitul de până acum. Din câte ştiu, TVA-ul se plăteşte cu o frecvenţă mai mare decât impozitul şi nu-l poţi plăti anticipat. Pe urmă, trebuie să-ţi angajezi un contabil, că treaba cu TVA de plată şi TVA de recuperat nu e chiar simplă.
Probabil notarii care sunt plătitori de TVA au depăşit plafonu
... See more
Salut Ovidiu,
Eu nu văd niciun avantaj. Dezavantajul principal e că plăteşti TVA. Pe lângă impozitul de până acum. Din câte ştiu, TVA-ul se plăteşte cu o frecvenţă mai mare decât impozitul şi nu-l poţi plăti anticipat. Pe urmă, trebuie să-ţi angajezi un contabil, că treaba cu TVA de plată şi TVA de recuperat nu e chiar simplă.
Probabil notarii care sunt plătitori de TVA au depăşit plafonul şi sunt obligaţi să plătească TVA. Dacă plafonul rămâne la 35.000 de euro, o să începem şi noi să plătim curând TVA, până atunci nu cred că e cazul să ne supunem acestei corvoade de bună voie. Numai dacă nu ai ce face cu cei 19% şi vrei să-i dai neapărat la stat
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 12:20
Italian to Romanian
TOPIC STARTER
TVA. Da sau nu? Nov 23, 2006

OvidiuKatz wrote:

Cum e cu TVAul? Dacă vrei te poţi înregistra ca plătitor de TVA, de bună voie? Asta e bine sau e rău? Eu habar n-am, de aia întreb. Dar văd că notarii publici marea majoritate sunt platitori de TVA, doar foarte puţini la noi în oraş nu sunt. Şi ei întotdeauna fac ce e cel mai bine pt. ei. De asta întreb, oare pt. noi, traducătorii, nu ar fi bine să ne înregistrăm ca plătitori de TVA? Să primim un cod fiscal de TVA? Văd că şi în UE e tare răspândit un asemenea cod şi se cheamă VAT number. Ar fi bine sau rău să avem şi noi aşa ceva?


Da, poţi opta pentru înregistrarea ca plătitor de TVA, în cazul în care nu ai atins plafonul pentru înregistrarea obligatorie. Avantajos sau nu? Dacă ai clienţi plătitori de TVA, da. Dacă ai clienţi mai ales persoane fizice şi străine, nu. Dacă ai clienţi mai ales străini, şi eşti înregistrat ca plătitor de TVA, regulile se complică rău de tot. Mărturisesc că mie nu-mi sunt deloc clare. În ceea ce mă priveşte (clienţi în majoritate străini), este preferabil să nu mă înregistrez ca plătitor de TVA. Totuşi, un avantaj ar fi că, după intrarea în UE, potenţialii clienţi îţi pot verifica existenţa on-line (am dat eu linkul în alt fir). Pe de altă parte, ar putea fi suficientă verificarea identităţii şi a calificării pe care o face proz.com.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 12:20
German to Romanian
+ ...
Deci e mai bine fără TVA Nov 23, 2006

Cristiana şi Lucia, mulţumesc mult pt. lămuriri.

Chestia e că eram în dubii, fiindcă în 2000 când m-am înscris la Ad. Financiară şi de asemenea şi când m-am dus şi la Direcţia Finanţe de mi-au dat cod fiscal, nimeni de acolo nu mi-a pomenit despre ce alternative am, nimeni nu mi-a povestit de faza cu TVAul şi nici nu m-a întrebat dacă vreau aşa ceva. Acuma, văzând cele postate de Lucia cu chestia că se poate benevol să te înregistrezi ca plătitor de TVA, a
... See more
Cristiana şi Lucia, mulţumesc mult pt. lămuriri.

Chestia e că eram în dubii, fiindcă în 2000 când m-am înscris la Ad. Financiară şi de asemenea şi când m-am dus şi la Direcţia Finanţe de mi-au dat cod fiscal, nimeni de acolo nu mi-a pomenit despre ce alternative am, nimeni nu mi-a povestit de faza cu TVAul şi nici nu m-a întrebat dacă vreau aşa ceva. Acuma, văzând cele postate de Lucia cu chestia că se poate benevol să te înregistrezi ca plătitor de TVA, am zis că poate în 2000 când m-am înscris eu m-or fi fraierit şi intenţionat nu mi-au zis şi de varianta asta şi cine ştie ce avantaje oi fi pierdut, cum habar-n-am. Adică eu m-am dus cu autorizaţia de la M.J: şi le-am zis că am auzit şi eu că trebuie să mă înscriu la ei, iar ei m-au înscris din prorpia lor iniţiativă ca PFA neplătitor de TVA şi nu mi-au pomenit absolut nimic- nimic de faptul că există alternativa astalaltă. Dar acuma mi-e clar că oamenii nu mi-au vrut şi nu mi-au făcut decât bine.

Cât despre notari, da, e clar că la cât câştigă, depăşesc plafonul de care zice Cristiana. Aşa e, la noi în oraş puţinii notari neplătitori de TVA sunt ori la început de carieră şi încă nu or fi apucat să aibă venituri care să depăşească plafonul, ori nu au un vad bun, o locaţie bună etc. să aibă notariatul plin tot timpul.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[PFA] Noi reglementări în materie fiscală






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »