Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
[PFA] Noi reglementări în materie fiscală
Thread poster: Lucica Abil

Lucica Abil  Identity Verified
Romania
Local time: 10:24
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
Sep 19, 2006

Procedura din 14/08/2006 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 744 din 31/08/2006 de atribuire a codului de inregistrare fiscala pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_6322/Atribuirea/codului/de/inregistrare/fiscala/pentru/persoanele/fizice.html

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:25]

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Mulţumesc Sep 19, 2006

pentru anunţarea noutăţilor.

Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
atribuirea codului de înregistrare fiscală Oct 10, 2006

Procedura din 14/08/2006 prevede:

1. Contribuabilii definiti la cap. I pct. 1 din prezenta procedura, inregistrati in evidentele fiscale la data de 1 septembrie 2006, au obligatia sa solicite atribuirea codului de inregistrare fiscala.
2. Pana la data de 30 septembrie 2006, administratiile finantelor publice vor instiinta toti contribuabilii care isi au domiciliul fiscal in raza lor teritoriala de competenta asupra obligatiei inscrise la pct. 1 din prezentul capitol.

Eu nu am primit înştiinţarea. Voi?

[Edited at 2006-10-10 04:00]

Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Procedura din 14/08/2006 se aplică numai plătitorilor de TVA Oct 10, 2006

Şi când mă gândesc câte griji mi-am făcut... Din fericire, procedura se aplică numai plătitorilor de TVA. Uf!

Procedura din 14/08/2006 prevede:

2.1. Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, codul de identificare fiscala atribuit contribuabililor este codul de inregistrare fiscala atribuit de organul fiscal competent din subordinea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, potrivit prevederilor art. 69 alin. (1) lit. e) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

art. 69 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003

(1) Orice persoană sau entitate care este subiect într-un raport juridic fiscal se înregistrează fiscal primind un cod de identificare fiscală. Codul de identificare fiscală va fi:
a) pentru persoanele juridice, cu excepţia comercianţilor, precum şi pentru asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică, codul de înregistrare fiscală atribuit de organul fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală;
b) pentru persoanele fizice, codul numeric personal atribuit potrivit legii speciale;
c) pentru persoanele fizice care nu deţin cod numeric personal, numărul de identificare fiscală atribuit de organul fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală;
d) pentru comercianţi, inclusiv pentru sucursalele comercianţilor care au sediul principal al comerţului în străinătate, codul unic de înregistrare atribuit potrivit legii speciale;
e) pentru persoanele fizice plătitoare de taxă pe valoarea adăugată, codul de înregistrare fiscală atribuit de organul fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

(2) Persoanele prevăzute la alin. (1) lit. d) se înregistrează fiscal potrivit procedurii speciale în materie.

(3) În vederea atribuirii codului de identificare fiscală persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a), c) şi e) au obligaţia să depună declaraţie de înregistrare fiscală.

(4) Au obligaţia să depună o declaraţie de înregistrare fiscală şi persoanele prevăzute la alin. (1) lit. b) care au calitatea de angajator.

(5) Contribuabilii care obţin venituri din activităţi independente, pentru care plăţile anticipate se fac prin reţinere la sursă de către plătitorii de venituri, au obligaţia, în vederea înregistrării, să depună la organul fiscal competent declaraţia de înregistrare fiscală.

Ramona Dragan  Identity Verified
Italian to Romanian
+ ...
Numai pt plătitorii de TVA? Oct 11, 2006

Scuze pentru ignoranţă, dar de unde se deduce că se aplică numai pentru plătitorii de TVA?
Mulţumesc

Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Se deduce Oct 11, 2006

din coroborarea prevederilor punctului 2.1 din Procedură cu cele ale art. 69 alin. (1) lit. e) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 (Codul de procedură fiscală - CPF).

În plus, Înştiinţarea pe care administraţiile finanţelor publice trebuie să o trimită contribuabililor face de asemenea referire la art. 69 alin. (1) lit. e) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003. (vezi Instiintare privind obligatia de inregistrare fiscala sau de modificare a domiciliului fiscal, (actul normativ de aprobare OMFP nr.1346/2006, publicat in Monitorul Oficial nr.744/2006) formulare/decl_pf/anexa05 pe situl ANAF http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut/p/_s.7_0_A/7_0_9DA/.cmd/ad/.ar/sa.spf_ActionListener/.c/6_0_3JT/.ce/7_0_1NUL/.p/5_0_1G7P/.d/0;jsessionid=0000FDbDoXSJrQGx0PbaDEEl1ml:10id29ssj?PC_7_0_1NUL_spf_strutsAction=!2fsearch.do#7_0_1NUL

Prin urmare, sunt interesaţi numai cei care s-au înregistrat sau doresc să se înregistreze ca plătitori de TVA, precum şi cei care îşi modifică sediul fiscal (în acest ultim caz, potrivit art. 31 din CPF).

Într-o altă ordine de idei, poate fi interesant pentru cei care au fost obligaţi să se înregistreze la locul de domiciliu, şi nu la cel unde îşi desfăşoară efectiv activitatea - acum au posibilitatea să remedieze.

Elena Iercoşan
Romania
English to Romanian
+ ...
aşa e Oct 14, 2006

Am fost la Administraţia Financiară şi am întrebat despre schimbarea codului fiscal şi mi s-a spus că acest lucru nu este valabil pentru PFA, deoarece acestea sunt înscrise în baza CNP-ului.

Mulţumesc Luciei pentru explicaţii.

O zi bună tuturor.

Elena

Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
valabil pentru PFA înregistrate ca plătitori de TVA Oct 14, 2006

Elena, este valabil şi pentru PFA care sunt înregistrate sau trebuie să se înregistreze ca plătitori de TVA.
Plafonul sub care înregistrarea ca plătitori de TVA nu este obligatorie este, în prezent, de 200.000 RON cifră de afaceri iar, de la 1 ian. 2007, va fi de 35.000 EUR cifră de afaceri (Legea nr. 343/2006, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 662 din 1 august 2006).
Cred că putem sta liniştiţi, nu-mi pot imagina un traducător român încasând 35.000 EUR pe an, cel puţin deocamdată. M-aş bucura să aflu că mă înşel

Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Spanish to Romanian
+ ...
De ce nu? Oct 14, 2006

Lucia Abil wrote:

Cred că putem sta liniştiţi, nu-mi pot imagina un traducător român încasând 35.000 EUR pe an, cel puţin deocamdată. M-aş bucura să aflu că mă înşel

Poţi să te bucuri! Se pot câştiga şi 60.000 EUR/an.

Un calcul simplu:
Poţi "traduce" lejer 6 caziere / ora la un tarif super modest de 5 euro / cazier.
Lucrezi 8 ore / zi (minim când traduci doar caziere)
Ar fi 6 caziere/ora x 8 ore x 5 EUR / cazier = 240 EUR / zi

Lucrezi 250 zile / an (e o medie buna, lucrezi sambetele si iti raman cca 50 de zile de concediu pe an ceea ce nu e chiar de aruncat)

250 zile / an x 240 EUR / zi = 60.000 EUR Q.E.D.

Nota Bene: Nu este un calcul ipotetic, exista traducatori care au reusit sa isi creeze culoare care le aduc un flux constant de acte super simple la tradus. Cunosc traducator care a trebuit sa faca exercitii de imaginatie pentru a evita sa depaseasca plafonul si sa trebuiasca sa se inregistreze ca platitor de TVA.

Pentru cei ce risca sa depaseasca plafonul exista solutii:

Daca au un client serios si de încredere traduc "in avans". Ex: când se apropie de plafon înceteaza să mai emită facturi şi încheie un contract cu clientul în care stipulează că facturarea se efectueaza la terminarea proiectului, întrucât nu se poate stabili cu precizie valoarea proiectului.

Proiectul se termină în luna ianuarie a anului următor şi atunci se facturează. Şansa să ţină mult un astfel de flux e relativ mică, ... aşa că ... merită încercat. Dacă în anul în curs te apropii de plafon la începutul lui decembrie, împingând cu o lună anul următor (volumul din decembrie îl facturezi în ianuarie următor şi astfel grevezi anul următor), la acelaşi volum în anul următor înseamnă că te vei apropia de plafon la începutul lui noiembrie.

Vreau să fiu totuşi bine înţeles, nu se fac plăţi mascate. Pur şi simplu încasezi banii (în cont la astfel de cifre) după facturare. Pentru asta am precizat că ar fi nevoie de un client serios şi oricum închei un contract cu el.

Nicolae

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cam jos plafonul totuşi Oct 14, 2006

Mi se pare cam jos plafonul la 35.000 EUR, de la 200.000 RON. Până acum nu am depăşit plafonul, dar cifra de afaceri creşte de la un an la altul. Inevitabil poţi "călca în străchini", dacă nu în 2007, în 2008, deşi ar fi cazul să tragem speranţe pentru 2007 Vom vedea ce va fi, poate totuşi nu va rămâne atât de jos plafonul, pentru că ne vom prinde urechile în TVA-uri de plătit şi de recuperat.

Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Despre impozite şi taxe Oct 15, 2006

aplicabile în alte ţări http://www.proz.com/topic/57382.

Monica Tuduce  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 09:24
Partial member
Italian to Romanian
+ ...
Se pare că totuşi este valabil şi pentru PFA neînregistrate ca plătitori de TVA Oct 31, 2006

Am primit azi Înştiinţarea privind obligaţia de înregistrare fiscală.

La un moment dat se precizează "În cazul nedepunerii acestei declaraţii (n.m. Formularul 070 "Declaraţie de înregistrate fiscală/ Declaraţie de menţiuni pentru persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere"), veţi rămâne în continuare înregistrat ca plătitor de TVA (...)".

Dau eu nu sunt plătitor de TVA
Am sunat la Administraţia Financiară, pentru a solicita informaţii suplimentare şi am precizat că sunt înregistrată ca PFA , neplătitor de TVA.
Mi s-a răspuns că nu are importanţă, că am obligaţia să depun:
- declaraţie 070
- copie după C.I.
- copie după autorizaţia de funcţionare (nici din aceasta nu am, pentru că Primăria din Cluj-Napoca a spus că Autorizaţia eliberată de M.J. este suficientă pentru desfăşurarea activităţii şi că ei "nu sunt competenţi" pentru a-mi elibera vreun alt fel de autorizaţie de funcţionare)
şi că în urma depunerii mi se va elibera acel Cod de identificare fiscală.

Mărturisesc umil că nu înţeleg totuşi ce înseamnă "înregistrare în scopuri de TVA".
Vorbeşte doar filologul din mine, care se leagă de cuvintele ce alcătuiesc această sintagmă? Pentru mine "în scopuri de TVA" înseamnă că de pe urma mea statul colectează TVA.

Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Şi eu am primit înştiinţarea Oct 31, 2006

şi sunt la fel de nedumerită. Încă nu am sunat la AF.
Probabil, s-au hotărât să schimbe numărul de înregistrare fiscală la toată lumea, fără discriminare.

Cred că ”înregistrare în scopuri de TVA” este o traducere nefericită. Oricum, sensul trebuie să fie că te înregistrezi pentru a-ţi fi aplicabile normele cu privire la TVA.

Autorizaţia ta de funcţionare cred că este tocmai autorizaţia emisă de MJ.

Uf

Monica Tuduce  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 09:24
Partial member
Italian to Romanian
+ ...
Nu că Oct 31, 2006

.... nu mi se pare firesc să fim identificaţi prin alt tip de cod, decât cel numeric personal.
Mai ales că am mai avut o dată....hăt mai demult, dar mi l-au luat înapoi, că de când sunt eu PF, adică de prin 2000, s-a schimbat legislaţia (în acest domeniu) de vreo 4 ori.
Mai înţeleg şi că ne grăbim să ne aliniem legislaţia la cea europeană... dar totuşi, şi vă rog să mă iertaţi că răbufnesc aici, nu putem face nimic cum trebuie, cu cap şi răbdare?? Că nici Europa nu s-a construit în 2 zile.
Şi ca să mai adaug ceva – tot off-line, dacă tot răbufnesc – continuăm să facem gafe, nu ştiu cum reuşim... dar în fiecare zi mai facem un ţup într-un picior, în speţă stângul... înspre vest.

Scuze din nou colegilor.

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
E ciudat Oct 31, 2006

Eu nu am primit încă nimic în acest sens, nici o înştiinţare. Deocamdată am primit doar decizia de impunere şi am o groază de bani de dat la diferenţa de impozit. Când mă duc să-i dau, o să mă interesez, dacă e să nu primesc şi eu înştiinţare până atunci.

Ce e ciudat e că nu de mult, acum câteva zile, s-a înregistrat o cunoştinţă la Administraţia Financiară de aici din Constanţa cu CPI (cabinet de practică individuală; persoana e de profesie psiholog) şi s-a înregistrat tot cu CNPul, deci nu a primit alt cod de înregistrare fiscală, şi i-au zis că ea cu CPI are exact acelaşi regim ca şi PFAurile şi că la fel trebuie să îşi facă şi ea contabilitatea, şi-a luat şi ea chitanţier şi facturier fără TVA exact ca noi, PFAurile neplătitoare de TVA. Şi e foarte recent, săptămâna trecută miercuri sau joi s-a întâmplat. De aia zic eu că aici e ceva ciudat. Cred că nici ei, cei de la Administraţia Financiară, habar n-au ce trebuie, sau cine ştie? Oricum, când o să merg să plătesc impozitul, o să întreb, să văd ce răspuns o să primesc.

[Bearbeitet am 2006-10-31 21:09]

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[PFA] Noi reglementări în materie fiscală

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs