[Autorizaţie MJ] Amendă pentru neînscrierea la tribunal?
Thread poster: ANDA PENA RO
ANDA PENA RO
ANDA PENA RO  Identity Verified
Member (2012)
French to Romanian
+ ...
SITE LOCALIZER
Oct 10, 2006

As dori si eu cateva informatii, daca ma puteti ajuta. Eu am obtinut autorizatia de la Ministerul Justitiei acum cativa ani si atunci nu era anexat acesteia nici-un inscris care sa ma anunte ca trebuie sa ma inregistrez la tribunalul din zona. Am aflat asta ulterior, citind legislatia. Daca merg acum sa ma inregistrez, stiti cumva ce amenda o sa primesc? Sau ce alte consecinte se suporta in acest caz?? Si in legatura cu tarifele despre care am aflat din forum, ele se refera la o pagina A4 tipari... See more
As dori si eu cateva informatii, daca ma puteti ajuta. Eu am obtinut autorizatia de la Ministerul Justitiei acum cativa ani si atunci nu era anexat acesteia nici-un inscris care sa ma anunte ca trebuie sa ma inregistrez la tribunalul din zona. Am aflat asta ulterior, citind legislatia. Daca merg acum sa ma inregistrez, stiti cumva ce amenda o sa primesc? Sau ce alte consecinte se suporta in acest caz?? Si in legatura cu tarifele despre care am aflat din forum, ele se refera la o pagina A4 tiparita la 2 randuri?
Va multumesc.


[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-10-10 21:25]


Multumesc mult pentru lamuriri. Cel putin acum am curaj sa ma duc la tribunal sa intreb. Ma bucur ca am descoperit forumul acesta.

[Edited at 2006-10-11 19:40]

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:55]
Collapse


 
Mihaela Marandis
Mihaela Marandis
Romania
Local time: 00:01
English to Romanian
+ ...
Amendă in baza cărei legi?!?! Oct 11, 2006

Nu cred să fie vreo problemă, dar cel mai bine interesează-te la tribunalul de care aparţii. Eu m-am înscris după aproape un an de zile de la primirea autorizaţiei şi nu mi-a spus nimic d-na Grefier. Ba chiar mi-a zis că şi fiica sa era în aceeaşi situaţie ca mine: adică depăşise binişor termenul de 60 zile şi căutase o lege în care să vadă dacă e scris ceva despre vreo posibilă amendă. Bineînţeles că nu a găsit.

Spor la traduceri şi o zi cât mai faină!


 
inscriere Oct 11, 2006

Eu am fost la tribunalul din orasul meu si mi-au spus ca nu au auzit de asa ceva si nu s-a inscris nimeni. Nu stiu ce sa mai cred...

 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 00:01
Italian to Romanian
Cum se calculează volumul unui proiect Oct 11, 2006

bavir wrote:

Si in legatura cu tarifele despre care am aflat din forum, ele se refera la o pagina A4 tiparita la 2 randuri?


Când este vorba despre traduceri, o pagină poate avea, în funcţie de sistemul adoptat, 1500 (pagina standard italiană), 1800 sau 2000 caractere (pagina editorială, dacă nu mă înşel), spaţii incluse sau nu. Nu contează stilul sau mărimea caracterului şi nici distanţa dintre rânduri. În orice caz, trebuie să stabileşti cu clientul de la început cum anume se calculează volumul proiectului respectiv. Eu, de exemplu, tarifez la cuvânt sursă (ţintă, dacă fişierul este .pdf) sau la pagina de 1500 caractere+spaţii.
Admit că nu ştiu cum anume calculează instituţiile statului.

[Edited at 2006-10-11 16:58]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] Amendă pentru neînscrierea la tribunal?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »