Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Off topic: Despre gadget-uri folositoare traducătorilor
Thread poster: Bogdan Burghelea
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Cred că din BIOS Sep 17, 2008

Maria, din câte ştiu, chestia asta nu depinde de tastatură, ci de o setare din BIOS (latenţa înainte de începerea repetării tastei). Poate că tastaturile moderne (unele?) intervin ele în BIOS, fără să întrebe/anunţe utilizatorul. Totuşi, scotocind prin softul cu care vine tastatura, s-ar putea să apară ceva relevant. Până acum nu m-am întâlnit cu problema asta, indiferent de tastatură, dar din principiu, pe un calculator pe care nu am mai lucrat merg de la început în BIOS... See more
Maria, din câte ştiu, chestia asta nu depinde de tastatură, ci de o setare din BIOS (latenţa înainte de începerea repetării tastei). Poate că tastaturile moderne (unele?) intervin ele în BIOS, fără să întrebe/anunţe utilizatorul. Totuşi, scotocind prin softul cu care vine tastatura, s-ar putea să apară ceva relevant. Până acum nu m-am întâlnit cu problema asta, indiferent de tastatură, dar din principiu, pe un calculator pe care nu am mai lucrat merg de la început în BIOS şi setez latenţa aceasta la valoarea minimă (cred că nu are decât 3) şi frecvenţa de repetiţie la valoarea maximă.
Altfel, ca sa fie postarea mai interesantă, din experienţa mea tastaturile cele mai bune sunt... celelalte (adică cele fără Microsoftul lor). Totuşi, tastatura pe care o folosesc curent când lucrez şi trebuie să fiu performant este o IBM antică (despre care am mai postat), iar pe laptop - tastatura Dell integrată full size. Nu e reclamă, pentru că asta folosesc efectiv.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Problemele tastaturilor Sep 17, 2008

Mulţumesc, Lucian, să văd ce pot să-i fac...
Nu e un moft, e chiar o problemă presantă, mi-e greu şi să tastez trei puncte unul după altul.
Tastatura asta nu are soft, dacă avea, încercam eu tot posibilul. La BIOS n-am umblat în viaţa mea, dar toate au un început


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Setări tastatură Sep 17, 2008

Dacă ai XP, încearcă aşa: Start > Control Panel > Keyboard. Acolo poţi umbla la "Repeat delay" şi la "Repeat rate".

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Şi mie mi se pare o problemă presantă Sep 17, 2008

[...mi-e greu şi să tastez trei puncte unul după altul.
Tastatura asta nu are soft, dacă avea, încercam eu tot posibilul. La BIOS n-am umblat în viaţa mea, dar toate au un început [/quote]

Mi se pare o problemă importantă, care jenează serios. Aproape 99% e din BIOS. Adevărat, toate au un început ... după care devine cât se poate d
... See more
[...mi-e greu şi să tastez trei puncte unul după altul.
Tastatura asta nu are soft, dacă avea, încercam eu tot posibilul. La BIOS n-am umblat în viaţa mea, dar toate au un început [/quote]

Mi se pare o problemă importantă, care jenează serios. Aproape 99% e din BIOS. Adevărat, toate au un început ... după care devine cât se poate de interesant. Nu-mi dau seama de ce cu tastatura Microsoft se simte mai mult decât în altele. OS este XP?
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Cine ştie, cunoaşte ;-) Sep 17, 2008

Mihai Badea wrote:

Dacă ai XP, încearcă aşa: Start > Control Panel > Keyboard. Acolo poţi umbla la "Repeat delay" şi la "Repeat rate".


Da, e şi din Control Panel. Răspuns pe fază.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Rezolvat! Sep 17, 2008

Este XP, da.
Mulţumiri, Lucian şi Mihai, pentru răspunsurile pe fază!
Da, s-a rezolvat din Accessibility, deşi n-a stricat să mă uit şi prin BIOS, măcar să văd şi eu cum arată...
Problema era că eu bifasem ieri FilterKeys, pentru că ieri aveam tastatura veche, pe care pisica mi-a răsturnat un pahar de apă... şi o luase razna complet, de aceea am setat ieri FilterKeys, ca să meargă mai încet - use filterkeys if you want Windows to ignore brief or repeated ke
... See more
Este XP, da.
Mulţumiri, Lucian şi Mihai, pentru răspunsurile pe fază!
Da, s-a rezolvat din Accessibility, deşi n-a stricat să mă uit şi prin BIOS, măcar să văd şi eu cum arată...
Problema era că eu bifasem ieri FilterKeys, pentru că ieri aveam tastatura veche, pe care pisica mi-a răsturnat un pahar de apă... şi o luase razna complet, de aceea am setat ieri FilterKeys, ca să meargă mai încet - use filterkeys if you want Windows to ignore brief or repeated keystrokes, or slow the repeat rate. Evident, cu tastatura stricată nu a avut mare efect, că oricum şi-a dat duhul, iar azi, când am venit cu tastatura nouă, nu m-am gândit să revin la setările anterioare, pentru că nu aveam idee ce efecte au. Voila

P.S. dacă până acum învăţam să folosesc calculatorul fără maus, aseară, după "inundaţie", am învăţat să-l folosesc fără tastatură. La vremuri de criză...
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Nu e gadget, ci printer laser Oct 1, 2008

http://content.techrepublic.com.com/2346-10878_11-221904.html?tag=nl.e019

Dar nu aş fi crezut că e posibil un asemenea preţ!
Comentariile utilizatorilor (în josul paginii) aduc informaţii şi mai interesante.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 13:02
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Costuri ascunse Oct 1, 2008

Lucian Alexandrescu wrote:

http://content.techrepublic.com.com/2346-10878_11-221904.html?tag=nl.e019

Dar nu aş fi crezut că e posibil un asemenea preţ!
Comentariile utilizatorilor (în josul paginii) aduc informaţii şi mai interesante.


Dacă nu are costuri ascunse (cartuşe ce costă aproape cît imprimanta în sine) atunci e într-adevăr o afacere.


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
+ ...
Re: Costuri ascunse Oct 1, 2008

Bogdan Burghelea wrote:

Dacă nu are costuri ascunse (cartuşe ce costă aproape cît imprimanta în sine) atunci e într-adevăr o afacere.


Imprimanta mea laser, Samsung a fost 4 mil acum 2 ani. Şi un cartuş pentru ea costă 350 RON. Deci, costuri ascunse ...


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Costuri ascunse? şi da, şi nu! Oct 1, 2008

Cartuşul de toner costă, spune un utilizator, 80 de dolari (foarte scump!). Alt utilizator spune însă că îşi cumpără rezervă de toner generică şi umple foarte simplu cartuşul printerului. Zice că totul revine foarte ieftin.
Altul spune că, la preţul acesta, merita să cumperi un printer pe an şi să îl arunci (când se termină tonerul).
Înclin să fiu de acord În general, printez puţin, textele l
... See more
Cartuşul de toner costă, spune un utilizator, 80 de dolari (foarte scump!). Alt utilizator spune însă că îşi cumpără rezervă de toner generică şi umple foarte simplu cartuşul printerului. Zice că totul revine foarte ieftin.
Altul spune că, la preţul acesta, merita să cumperi un printer pe an şi să îl arunci (când se termină tonerul).
Înclin să fiu de acord În general, printez puţin, textele lungi le citesc pe ecran (desktop / laptop). Cartuşul actual are peste un an şi (încă) merge OK (folosesc HP Laser Jet 1015). Am şi inkjet (într-o multifuncţională mai veche, care a costat şi ea enorm în comparaţie cu ceea ce este disponibil acum), dar inkjet-ul îl folosesc rar (numai pentru color).
Preţurile la hardware au luat-o razna, în jos! Cine are nevoie, să profite cât e timp (criza din US e o realitate; nu cred nici eu că va avea efecte majore în RO, dar nu se ştie niciodată).
În altă ordine de idei: într-un serial, cineva tocmai a spus ceva înţelept: "Trăieşte în aşa fel, încât să nu-ţi fie teamă să-ţi vinzi papagalul la talcioc"))
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 13:02
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Netbook Jul 15, 2009

Ce părere aveţi despre netbook-uri? Credeţi că se pretează pentru traduceri? Punctele pozitive: dimensiunile şi viaţa bateriei. Punctele negative: dimensiunile şi rezoluţia ecranului.

Ce preferaţi? Hard-disk sau SSD? Windows XP? Asus? Acer? Fujitsu? Lenovo?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 13:02
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
netbook - mie îmi place Jul 15, 2009

Eu am cumpărat anul trecut un Acer Aspire One. Sunt mulţumită de el ca configuraţie şi ca performanţă. A avut Windows preinstalat în banii respectivi, are tot ce-ţi trebuie pe drum. Are o configuraţie medie pentru vremurile acestea, dar suficientă, hard încăpător, eu mai folosesc un hard portabil când călătoresc, pentru că acasă am reţea şi, lucrând pe mai multe calculatore când cum, îmi ţin datele pe diverse harduri şi e mai simplu să le smulg şi să le bag în geant... See more
Eu am cumpărat anul trecut un Acer Aspire One. Sunt mulţumită de el ca configuraţie şi ca performanţă. A avut Windows preinstalat în banii respectivi, are tot ce-ţi trebuie pe drum. Are o configuraţie medie pentru vremurile acestea, dar suficientă, hard încăpător, eu mai folosesc un hard portabil când călătoresc, pentru că acasă am reţea şi, lucrând pe mai multe calculatore când cum, îmi ţin datele pe diverse harduri şi e mai simplu să le smulg şi să le bag în geantă

În anumite perioade ale anului călătoresc destul de mult şi tot trebuie să rămân conectată şi să mai traduc ca să nu rămân în urmă cu proiectele, în plus şi prezentările le susţin de obicei de pe laptopul personal. Pentru prezentări este excelent. Pentru traduceri, mai ales cu CAT, e rezonabil, deşi îţi poate lipsi spaţiul, eu am reuşit să traduc volume rezonabile pe el fără a pierde din productivitate. Am instalat TRADOS, Metatexis, tot ce îmi trebuie în mod normal pe el. Nu am întâmpinat probleme. Pentru tradus volume medii este suportabil. Nu mi-aş imagina însă să lucrez timp îndelungat pe el sau să fac subtitrări

Când călătoreşti cu altceva decât cu maşina e infinit preferabil. Chiar şi când călătoresc cu maşina îl bag într-un buzunar al genţii de la laptop, pentru că şi dacă eu lucrez pe laptop, ca tot omul pe un ecran mai mare, se mai joacă Andrei pe el. Înainte trebuia să car după mine laptopul mare pe care lucrez de obicei (mai bine zis un destop replacement de 17", care e destul de mare şi foarte greu). Netbookul încape în orice geantă, dar ocupă destul loc, e recomandabil să aibă o gentuţă proprie unde să-i încapă şi firul. Al meu are o husă pentru netbook, dar trebuie să găsesc o geantă mică pentru el în care să încapă conectica.

Cu bateria am avut probleme, din ce am citit pe net sunt cam proaste bateriile la Acer. Pe scurt bateria a decedat la scurt timp, o fi fost în garanţie, habar n-am, că n-am avut vreme să umblu după ăştia cu garanţia. bateria lui originală era pare-mi-se de 4 celule, aşadar autonomia ei nu era spectaculoasă, dar bătea în 4 ore şi ecva fără wireless. Dar se poate tuna cu o baterie de 6 sau de 9 celule care îl duce la autonomii boiereşti. Este posibil ca unele netbookuri care nu au configuraţia unui laptop mediu (de exemplu nu au hard mare, Windows şi alte chestii) să aibă autonomii mai mari, dar.. depinde de preferinţă. Eu am preferat să aibă tot ce trebuie şi să să iau o baterie mai bună, oricum baterie de rezervă cumpăr întotdeauna, e prima care se slăbeşte la stilul meu de lucru.

Trebuie să te obişnuieşti cu ecranul mic şi cu rezoluţia lui, la început e puţin straniu, dar mie îmi place foarte mult.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Netbook pt. traducatori Jul 15, 2009

Cred că se pretează pentru joburi de mici proporţii (revederea propriilor traduceri, mici modificări etc). Nu am şi, cel puţin deocamdată, nu îmi este necesar un notebook. Dacă ar trebui să ... See more
Cred că se pretează pentru joburi de mici proporţii (revederea propriilor traduceri, mici modificări etc). Nu am şi, cel puţin deocamdată, nu îmi este necesar un notebook. Dacă ar trebui să aleg, aş lua un Acer ca acesta:
http://www.amazon.com/Acer-Aspire-AO751h-1273-11-6-Inch-Netbook/dp/B002BVQCJO/ref=sr_1_20?ie=UTF8&s=pc&qid=1247655426&sr=1-20
(sau alt Acer de la Amazon cu durata bateriei de 7-8 ore - sunt câteva - în măsura în care se pot cumpăra din România; Amazon nu livrează electronică/PC în RO). Aş vrea hard-disk (mult mai mult spaţiu decât SSD), cu Windows 7 sau cu XP.
În ultima vreme, Acer a devenit o marcă de succes în Europa de est şi de vest.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:02
English to Romanian
Cristiana, marile spirite se întâlnesc ;-) Jul 15, 2009

În situaţie similară sunt şi eu: la serviciu car un laptop de 17' (şi am şi un al doilea monitor de 20'). Pot să lucrez ca acasă (noroc că nu prea am ce ce, pentru că, de fapt, la serviciu practic nu am timp de traduceri). Nu simt nevoia unui notebook, pt. că ies rar din Bucureşti. Dacă m-aş deplasa des, sigur mi-aş lua notebook. Medii de stocare sunt destule (şi hard-diskuri externe, şi memory-stick-uri).
Preferinţa mea pt. Acer se bazează pe opţiunea de acum vreo lun�
... See more
În situaţie similară sunt şi eu: la serviciu car un laptop de 17' (şi am şi un al doilea monitor de 20'). Pot să lucrez ca acasă (noroc că nu prea am ce ce, pentru că, de fapt, la serviciu practic nu am timp de traduceri). Nu simt nevoia unui notebook, pt. că ies rar din Bucureşti. Dacă m-aş deplasa des, sigur mi-aş lua notebook. Medii de stocare sunt destule (şi hard-diskuri externe, şi memory-stick-uri).
Preferinţa mea pt. Acer se bazează pe opţiunea de acum vreo lună a unui prieten din SUA care lucrează în IT şi care a studiat mult timp ofertele existente (acolo, nu aici
Altfel, poate m-aş gândi şi la Lenovo şi aş sta cu ochii pe Dell şi, de ce nu? pe Apple.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 13:02
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
opţiuni... câte sunt Jul 15, 2009

Da, foarte frumoase pe Amazon Mi-ar fi plăcut şi mie unul din link pe roşu Aş aprecia şi eu să avem de unde alege ca configuraţie şi culori... Eu m-am documentat pe Internet înainte de a cupăra şi am ajuns la aceeaşi concluzie. Parcă totuşi ca raport configuraţie-preţ era cea mai convenabilă opţiune, atunci când am cumpărat eu. Al meu are configu... See more
Da, foarte frumoase pe Amazon Mi-ar fi plăcut şi mie unul din link pe roşu Aş aprecia şi eu să avem de unde alege ca configuraţie şi culori... Eu m-am documentat pe Internet înainte de a cupăra şi am ajuns la aceeaşi concluzie. Parcă totuşi ca raport configuraţie-preţ era cea mai convenabilă opţiune, atunci când am cumpărat eu. Al meu are configuraţie un pic mai mică (1 Mb RAM, 180 GB hard etc. şi bateria originală era de 4 celule, momentan toate decedate). La noi numai aşa aveau Acer Aspire One, plus că e alb... măcar dacă era albastru închis sau orice altă culoare. Până acum însă nu s-a "murdărit", dar îl ţin tot timpul în husa lui. Sunt foarte multe Asus în schimb, care sunt cam prea minimaliste pentru gustul meu şi pentru preţul lor şi, desigur, multe jucătorii grozave şi fiţoase, dar extrem de scumpe De cumpărat l-am cumpărat pe loc, a doua zi trebuia să plec undeva şi chiar am decis că n-are rost să mai duc laptopul mare cu mine, aveam o prezentare de susţinut, l-am luat pe acesta şi am plecat cu el în geantă. Măcar bine că era "pe stoc", aveau unul, în ceva vitrină lângă toate şmecheriile de sute de milioane. Dacă trebuie să fugi rapid undeva să faci o prezentare unui client sau pentru un training, o misiune de reprezentare, chiar nu ai nevoie de nimic mai mult. E foarte ok

Probabil acum vor fi din ce în ce mai multe opţiuni şi din ce în ce mai ieftine. Momentan eu sunt mulţumită de el şi mă aştept să-l folosesc cât va avea viaţă
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre gadget-uri folositoare traducătorilor






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »