[Autorizaţie MJ] Administratia Financiara si anularea autorizatiei
Thread poster: Raluca Ion (X)
Raluca Ion (X)
Raluca Ion (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:42
English to Romanian
+ ...
Nov 7, 2006

Salut. M-am lovit de o situatie care mi se pare strigatoare la cer, poate stiti voi mai multe.

Am autorizatie emisa de Ministerul Justitiei. M-am inregistrat la Administratia Financiara ca sa pot emite facturi si am lucrat freelance cam doi ani. Mi-am depus declaratiile anticipative.
In ultimii trei ani nu am mai avut nici un fel de activitate independenta, nu am mai emis nici o chitanta, am tot depus declaratie cu 0, dar mi-a cam ajuns sa ma tot tarasc pe la Administratia Fin
... See more
Salut. M-am lovit de o situatie care mi se pare strigatoare la cer, poate stiti voi mai multe.

Am autorizatie emisa de Ministerul Justitiei. M-am inregistrat la Administratia Financiara ca sa pot emite facturi si am lucrat freelance cam doi ani. Mi-am depus declaratiile anticipative.
In ultimii trei ani nu am mai avut nici un fel de activitate independenta, nu am mai emis nici o chitanta, am tot depus declaratie cu 0, dar mi-a cam ajuns sa ma tot tarasc pe la Administratia Financiara fara rost.
Am sunat sa intreb ce pot face ca sa nu mai fiu inregistrata la ei ca avand activitati independente, si ce imi aud urechile? Singura optiune este sa imi anulez autorizatia. Bine, intreb eu, dar daca o folosesc la serviciu, care imi plateste salariu fix? Nu conteaza, sau depuneti declaratii in continuare, sau va anulati autorizatia.
Mi se pare o gogomanie fantastica, dat fiind ca eu puteam foarte bine sa imi iau autorizatia si sa nu ma inregistrez nicaieri niciodata si sa traiesc fericita pana la adanci batraneti cu autorizatie mea. Nu reusesc sa vad ce treaba are AF sa se bage intre mine si MJ. Stiti ceva de chestia asta, scrie undeva ca asa e?
Multumesc pentru orice idei

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:26]
Collapse


 
Codrut Tudor
Codrut Tudor
Romania
Local time: 14:42
Romanian to Italian
+ ...
Raspuns Nov 7, 2006

Cred ca se referea la autorizatia de la Primarie (cea de PF) pe baza careia te-ai inscris la finante. Mie mi-a expirat autorizatia si pentru stergere din evidentele fiscale am facut o cerere scrisa, am depus-o la ei si atat.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:42
English to Romanian
Un răspuns de bun simţ ar fi... Nov 7, 2006

... ca o autorizaţie emisă de Min. Justiţiei să poată fi anulată doar de Min. Justiţiei... dar... asta e o opinie personală.

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 14:42
Spanish to Romanian
+ ...
Cu mine au încercat dar nu a mers! Nov 7, 2006

Mi-au cerut să "predau" autorizaţia şi le-am explicat că ei au competenţă cel mult pentru autorizaţiile de la primărie.

Aşa că au renunţat până la urmă şi m-au scos din evidenţe ca PFA, fără să întreprindă niciun demers pe lângă MJ.

Ce-i drept asta se întâmpla la sectorul 1 în Bucureşti şi în anul 2002. La sectorul 2 în 2006 sincer să fiu nu am idee cum este.

Cred că trebuie să discuţi direct cu inspectorul tău, asta nu
... See more
Mi-au cerut să "predau" autorizaţia şi le-am explicat că ei au competenţă cel mult pentru autorizaţiile de la primărie.

Aşa că au renunţat până la urmă şi m-au scos din evidenţe ca PFA, fără să întreprindă niciun demers pe lângă MJ.

Ce-i drept asta se întâmpla la sectorul 1 în Bucureşti şi în anul 2002. La sectorul 2 în 2006 sincer să fiu nu am idee cum este.

Cred că trebuie să discuţi direct cu inspectorul tău, asta nu este în niciun caz o treabă care se rezolvă la telefon (în România cel puţin). Inspectorii fac confuzia între autorizaţiile emise de MJ şi cele de la primărie.

Printr-o lege spune că trebuie să ne înscriem la Adm.Fin. dar se prevăd amenzi din căte reţin eu pentru neînscriere şi legea nu spune nimic pentru situaţia în care vrei să te scoţi de la Adm.Fin.

Pe de altă parte, cunosc pe cineva care prin 2002 era la sectorul 2, a plecat definitiv în străinătate, s-a scos de la Adm.Fin. dar nu i-a cerut nimeni să depună şi atorizaţia, cu alte cuvinte Adm.Fin. nu a întreprins niciun demers în sensul de a comunica noua situaţie către MJ, astfel încât cunoştinţa mea este şi în prezent autorizată de MJ, chiar dacă nu este cetăţean român sau al unui stat membru UE.

Cam atât ştiu eu!
Nicolae
Collapse


 
Raluca Ion (X)
Raluca Ion (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:42
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
de la primarie?? Nov 7, 2006

Codrut Tudor wrote:

Cred ca se referea la autorizatia de la Primarie (cea de PF) pe baza careia te-ai inscris la finante. Mie mi-a expirat autorizatia si pentru stergere din evidentele fiscale am facut o cerere scrisa, am depus-o la ei si atat.


Hmm. Am o singura autorizatie, de la Ministerul Justitiei. Pe baza ei m-am inscris la AF. De la Primarie n-am avut nimic niciodata...
Ma sperii


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:42
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu-i motiv de panică Nov 8, 2006

Şi eu cred că e mai bine să mergi să discuţi personal problema la AF. Mă îndoiesc că AF este abilitată în vreun fel să anuleze autorizaţii emise de un minister sau să facă vreu demers în acest sens. Cred că probabil te-au informat cu privire la unele practici sau interpretări pe care ei le dau cine ştie cărei legi (în 178/97, modificări şi regulament nu e menţionat acest caz). Răspunderea lor se limitează la domeniul lor, iar de şters din evidenţe numai ei te pot şterge.

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 14:42
Spanish to Romanian
+ ...
Nu e cazul să te nelinişteşti! Nov 8, 2006

Raluca Ion wrote:

Hmm. Am o singura autorizatie, de la Ministerul Justitiei. Pe baza ei m-am inscris la AF. De la Primarie n-am avut nimic niciodata...
Ma sperii


Există doar posibilitatea să funcţionezi ca traducător fără să fii autorizat de MJ, caz în care nu poţi semna traduceri care să poată fi ulterior legalizate de către notar. Pentru asta poţi obţine autorizaţie de la primărie.

Nicolae


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Experienţă similară Nov 8, 2006

Şi eu am încercat să renunţ la PFA păstrându-mi autorizaţia. Nu s-a putut. Mi s-a explicat că din moment ce m-am înfiinţat în baza autorizaţiei de la Ministerul Justiţiei, pentru a renunţa la statutul de PFA trebuie să le aduc dovada că am renunţat mai întâi la autorizaţie.

Prin urmare, Administraţia Financiară nu-ţi cere să le dai lor autorizaţia, ci să dovedeşti că Ministerul Justiţiei ţi-a retras autorizaţia.

Din punctul lor de vedere,
... See more
Şi eu am încercat să renunţ la PFA păstrându-mi autorizaţia. Nu s-a putut. Mi s-a explicat că din moment ce m-am înfiinţat în baza autorizaţiei de la Ministerul Justiţiei, pentru a renunţa la statutul de PFA trebuie să le aduc dovada că am renunţat mai întâi la autorizaţie.

Prin urmare, Administraţia Financiară nu-ţi cere să le dai lor autorizaţia, ci să dovedeşti că Ministerul Justiţiei ţi-a retras autorizaţia.

Din punctul lor de vedere, faptul că nu mai intenţionezi să foloseşti autorizaţia în nume propriu, ci doar în numele unei firme, este irelevant.

[Edited at 2006-11-08 10:41]
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 14:42
Spanish to Romanian
+ ...
La mine a fost exact invers! Nov 8, 2006

Mihai Badea wrote:


Din punctul lor de vedere, faptul că nu mai intenţionezi să foloseşti autorizaţia în nume propriu, ci doar în numele unei firme, este irelevant.


Eu când i-am spus inspectoarei mele că am înfiinţat o firmă cu profil de traduceri în care sunt asociat unic, mi-a cerut să renunţ la statutul de PFA pentru a nu intra în nu ştiu ce conflict de interese.

Ulterior, un alt serviciu al Adm.Fin. mi-a solicitat să aduc dovada renunţării la autorizaţie (ai dreptate Mihai, mi-au cerut o dovadă de renunţare la autorizaţie ... au trecut ani de atunci şi unele detalii le-am uitat).

Până la urmă au renunţat după cum am postat mai sus.
Nicolae


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 13:42
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Autorizaţia de la MJ, caz atipic Nov 8, 2006

Am păţit-o şi eu recent. Dar nu mi-am bătut capul şi mi-am anulat autorizaţia de la MJ, că oricum nu-mi folosea la nimic.

O cunoşteam pe inspectoarea de la Finanţe şi totuşi mi-a spus că trebuie să renunţ la autorizaţia de la MJ. I-am spus că mi se pare anormal, a înţeles şi a zis că aşa e, dar că aşa se face la ei, trebuie s-o anulezi. Cred că înţeleg de ce e aşa. Toţi cei care funcţionează ca PFA în alte domenii au o autorizaţie de la primărie, eli
... See more
Am păţit-o şi eu recent. Dar nu mi-am bătut capul şi mi-am anulat autorizaţia de la MJ, că oricum nu-mi folosea la nimic.

O cunoşteam pe inspectoarea de la Finanţe şi totuşi mi-a spus că trebuie să renunţ la autorizaţia de la MJ. I-am spus că mi se pare anormal, a înţeles şi a zis că aşa e, dar că aşa se face la ei, trebuie s-o anulezi. Cred că înţeleg de ce e aşa. Toţi cei care funcţionează ca PFA în alte domenii au o autorizaţie de la primărie, eliberată tocmai pentru ca ei să poată să lucreze ca PFA. Autorizaţia asta nu are alt scop şi de aceea li se pare normal să o anulezi când vrei să ieşi din evidenţa celor de la AF. Atunci când traducătorilor li s-a permis să se înscrie la AF în baza autorizaţiei de la MJ, situaţia a fost deosebită, pentru că autorizaţia folosea şi la altceva. Ei însă au rămas cu reflexul şi probabil că te bănuiesc de evaziune fiscală dacă vrei să îţi păstrezi autorizaţia. Dar situaţia nu e normală şi ar trebui să insişti, cum zice şi Nicolae, să te scoată pur şi simplu. Mă îndoiesc că au reguli care să îi împiedice să facă asta.

Succes,
Dan
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Autorizaţii PFA şi MJ, părere personală Nov 8, 2006

Autorizatii PFE si MJ!
Si unii si altii, daca lucreaza si au niste venituri au treaba cu Administratia Financiara, deci acesta din urma are dreptate sa ceara in cazul cand vrei sa te retragi sa dovedesti ca nu mai lucrezi. Asta se poate numai daca iti anulezi autorizatia, oricare ar fi ea, altfel te banuiesc automat de evaziune fiscala.
Ceea ce nu inteleg eu este ce are autorizatia MJ cu firma unde esti angajata intern.
Intr-un alt fir am explicat (dupa parerea mea) situatiile.
... See more
Autorizatii PFE si MJ!
Si unii si altii, daca lucreaza si au niste venituri au treaba cu Administratia Financiara, deci acesta din urma are dreptate sa ceara in cazul cand vrei sa te retragi sa dovedesti ca nu mai lucrezi. Asta se poate numai daca iti anulezi autorizatia, oricare ar fi ea, altfel te banuiesc automat de evaziune fiscala.
Ceea ce nu inteleg eu este ce are autorizatia MJ cu firma unde esti angajata intern.
Intr-un alt fir am explicat (dupa parerea mea) situatiile.
Tu legalizezi traducerile pentru firma la notariat?
Firma n-are jurist? Acela se ocupa de partea juridica a actelor unei firme.
Poate inteleg eu ceva gresit.
In fine ar mai fi o solutie pentru tine totusi: faci o declaratie in fata unui notar ca nu mai lucrezi freelance si autorizatia MJ iti foloseste (daca este asa) numai la firma.
Inca ceva: traducatorul autorizat de MJ nu este si el PFE?
Ambele statute sunt practic identice, numai clientii difera: unii lucreaza (si) cu MJ, altii cu agentii etc.

P.S Nu ma obisnuiesc sa-mi schimb tastatura. Adineauri am scris in engleza si pe aia am ramas.


[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-11-08 14:14]

[Edited at 2006-11-08 14:20]
Collapse


 
Cristina Frasineanu
Cristina Frasineanu  Identity Verified
Local time: 14:42
Member (2013)
English to Romanian
+ ...
de acord Nov 9, 2006

Intr-adevar, nu au nici o baza legala pentru a-ti cere sa faci acest lucru. Chiar poti intreba de articolul de act normativ in care scrie negru pe alb ca trebuie sa iti anulezi autorizatia de la MJ (si nu orice alta autorizatie). Cunosc cazuri de traducatori care au infiintat SRL-uri si nu li s-a cerut dovada acestui SRL, ci pur si simplu au inchis PFA-ul si gata, fara nici o anulare de autorizatie.
Pana la urma, atata timp cat nu o sa obtii venituri 'la negru', nu au cum sa te acuze de e
... See more
Intr-adevar, nu au nici o baza legala pentru a-ti cere sa faci acest lucru. Chiar poti intreba de articolul de act normativ in care scrie negru pe alb ca trebuie sa iti anulezi autorizatia de la MJ (si nu orice alta autorizatie). Cunosc cazuri de traducatori care au infiintat SRL-uri si nu li s-a cerut dovada acestui SRL, ci pur si simplu au inchis PFA-ul si gata, fara nici o anulare de autorizatie.
Pana la urma, atata timp cat nu o sa obtii venituri 'la negru', nu au cum sa te acuze de evaziune. Trebuie sa se invete si ei odata si-odata ca nu trebuie sa te suspecteze preventiv de ceva, ci sa dovedeasca mai intai...prezumtia de nevinovatie pana la proba contrarie si Romania sunt inca 'destul de' paralele. Nu-ti anula autorizatia.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] Administratia Financiara si anularea autorizatiei






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »