Mobile menu

ATR?
Thread poster: swiss solutions

swiss solutions  Identity Verified
Romania
Local time: 00:43
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Jan 11, 2007

Cautand raspunsuri la intrebarea "Exista cursuri pentru specializarea traducatorilor (in Romania)?" am dat de discutiile legate de acest subiect de pe forum. Stie cineva vreo institutie in Romania care sa organizeze astfel de cursuri? Stiu ca relansez o intrebare pusa deja de alti traducatori interesati, dar poate cineva are un raspuns pozitiv.
Si inca o intrebare...stie cineva ce de nu este actualizat site-ul ATR? Ultima actualizare pare a fi din anul 2004. As vrea sa aflu mai multe informatii despre aceasta organizatie, care sunt beneficiile oferite.
Multumesc

Direct link Reply with quote

Stefana Ameiroaie  Identity Verified
Romania
French to Romanian
+ ...
masterat Cluj Jan 11, 2007

In afara de masteratul de traductologie-terminologie din Cluj, sectia LMA (poate mai sunt si alte centre universitare cu un astfel de master) nu stiu sa existe alte cursuri pentru specializarea traducatorilor.
Sper ca te-am ajutat catusi de putin. Bafta!

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
FLL Bucureşti Jan 11, 2007

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine din cadrul Universităţii Bucureşti are secţie de traducători-interpreţi, învăţământ cu durata de 3 ani, cu diplomă de licenţă, dar numai pt. anumite limbi şi combinaţii de limbi. Detalii la

http://www.limbi-straine.ro/traducatori.html

Tot aceeaşi facultate are şi 3 programe de masterat:
Master în STUDII DE TRADUCERE SI TERMINOLOGIE
Master în TRADUCEREA TEXTULUI LITERAR
Master european în INTERPRETARE DE CONFERINŢĂ

Detalii la

http://www.limbi-straine.ro/postuniv.html

[Bearbeitet am 2007-01-11 22:43]

Marcela MF
Italy
Local time: 23:43
English to Romanian
+ ...
ATR Jan 14, 2007

swiss solutions wrote:
Si inca o intrebare...stie cineva ce de nu este actualizat site-ul ATR? Ultima actualizare pare a fi din anul 2004.

Şi eu m-am intrebat ce s-a întamplat cu ATR???
Am gasit multe informaţii interesante şi utile în revista ATR.
Marcela

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

ATR?

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs