https://www.proz.com/forum/romanian/63854-%5Bautoriza%C5%A3ie_mj%5D_incheiere_de_legalizare.html

[Autorizaţie MJ] incheiere de legalizare
Thread poster: Mariana Mag
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 23:12
English to Romanian
Jan 19, 2007

Nu stiu daca se practica asa ceva.
Sa va spun pe scurt: am primit o oferta de colaborare cu un birou de traduceri si m-au rugat sa accept propunerea lor de a le trimite un set de incheieri semnate si stampilate (contra unui borderou de primire) pe care sa le putem contoriza si verifica oricand.

Se practica asa ceva? Eu una sunt cam sceptica in ceea ce priveste acest lucru. Voi procedati astfel??

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-1
... See more
Nu stiu daca se practica asa ceva.
Sa va spun pe scurt: am primit o oferta de colaborare cu un birou de traduceri si m-au rugat sa accept propunerea lor de a le trimite un set de incheieri semnate si stampilate (contra unui borderou de primire) pe care sa le putem contoriza si verifica oricand.

Se practica asa ceva? Eu una sunt cam sceptica in ceea ce priveste acest lucru. Voi procedati astfel??

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:48]
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 22:12
German to Romanian
+ ...
cauta in forum, te rog Jan 21, 2007

a mai fost o discutie pe tema asta

 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 23:12
English to Romanian
+ ...
Se practică, dar .... Jan 21, 2007

nu este legal. Sunt multe birouri care practică această metodă. Dar este complet ilegală şi deloc avantajoasă pentru traducător. În afara faptului, bineînţeles, că nu se deplasează la sediul biroului, nu văd alta reală.

Aşa cum spunea şi Elvira, a mai fost o discuţie, iar un coleg a expus nişte puncte de vedere foarte interesante şi demne de luat aminte.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:12
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Discuţie anterioară Jan 21, 2007

Iată linkul către discuţia anterioară:
http://www.proz.com/topic/41332

Reiterez rugămintea de a încerca să păstrăm discuţiile în fire mai coerente. Astfel dacă există discuţii anterioare pe această temă, ar fi excelent să reluăm un fir de discuţie deja deschis, adăugând un nou aspect sau un nou punct de vedere. Este mai ales cazul temelor legate de autorizaţiile MJ
... See more
Iată linkul către discuţia anterioară:
http://www.proz.com/topic/41332

Reiterez rugămintea de a încerca să păstrăm discuţiile în fire mai coerente. Astfel dacă există discuţii anterioare pe această temă, ar fi excelent să reluăm un fir de discuţie deja deschis, adăugând un nou aspect sau un nou punct de vedere. Este mai ales cazul temelor legate de autorizaţiile MJ/PFA unde există puţine noutăţi de mult timp şi foarte multe fire de discuţii pe aceleaşi teme.

Mulţumesc încă o dată celor care respectă această rugăminte organizatorică şi anticipat pentru înţelegere colegilor mai nou pe forum.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] incheiere de legalizare






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »