Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
[PFA] Control financiar
Thread poster: Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 22:51
English to Romanian
Feb 28, 2007

Buna tuturor.
Am o intrebare pentru cei care au avut parte de control financiar. Cum procedeaza inspectorii? Trimit vreo instiintare specificand data si ora inspectiei sau apar pur si simplu la usa noastra??

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:46]

Direct link Reply with quote

Florin Ular  Identity Verified
Romania
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Control Feb 28, 2007

Eu nu am avut încă „plăcerea” dar mi s-a spus de la Finanţe că voi fi anunţat dinainte în cazul unui control.

Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
English to German
+ ...
Procedura de control Feb 28, 2007

Mariana Mag wrote:

Buna tuturor.
Am o intrebare pentru cei care au avut parte de control financiar. Cum procedeaza inspectorii? Trimit vreo instiintare specificand data si ora inspectiei sau apar pur si simplu la usa noastra??

Conform Codului fiscal, inspectorii financiari sînt obligaţi să vă informeze cu cel puţin 15 zile în avans cu privire la efectuarea controlului şi să vă pună în vedere ce acte să aveţi pregătite.

De regulă, nu se deplasează la persoana controlată (deci nu vă apar la uşă), ci mergeţi dumneavoastră cu registrele la ei.

În general, dacă nu aţi făcut evaziune fiscală prea mare, nu sînteţi plătitor de TVA, în ultimii ani nu vi s-au restituit diferite sume de la bugetul de stat (plata nedatorată de impozit, de exemplu) şi aveţi o contabilă bună, controlul ar trebui să se desfăşoare fără nici un fel de probleme (adică fără amenzi).

Succes!

xxxMihai Badea  Identity Verified
Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Control fiscal Feb 28, 2007

Mariana Mag wrote:

Buna tuturor.

Este puţin probabil ca un inspector să-ţi bată la uşă. Mai degrabă, vei primi o invitaţie să mergi tu la ei cu actele de PFA.

Până acum, persoanele fizice autorizate nu au prea avut parte de controale, din cauza insuficienţei personalului. Se pare însă că lucrurile se vor schimba în curând. Intenţia lor este să verifice pe toată lumea la anumite intervale.

Pentru a evita neplăceri majore, sugestia mea pentru orice PFA este să ceară ajutorul unui contabil. Contabilitatea PFA este mult mai complicată decât pare la prima vedere, iar inspectorii fiscali nu vor ezita să penalizeze neconformităţile cu reglementările în vigoare.

Romania
English to German
+ ...
Trăiască imperialismul! Feb 28, 2007

Mihai Badea wrote:
Contabilitatea PFA este mult mai complicată decât pare la prima vedere, iar inspectorii fiscali nu vor ezita să penalizeze neconformităţile cu reglementările în vigoare.

Ca la carte, parcă este citat dintr-un manual editat de Bodu cu bani UE!

xxxMihai Badea  Identity Verified
Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Bingo! Mar 3, 2007

Bogdan Burghelea wrote:

De unde-ai ştiut? Dar, la urma urmelor, poate ai dreptate. Ia mai dă-le naibii de reguli şi de reglementări, că până la urmă noi nu suntem decât nişte traducători visători! Mai bine facem cum ne taie capul, iar când o veni controlul, vedem noi pe unde scoatem cămaşa! Nu?

[Edited at 2007-03-03 13:47]

Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
Bingo 2 Mar 3, 2007

Mihai Badea wrote:
Ia mai dă-le naibii de reguli şi de reglementări, că până la urmă noi nu suntem decât nişte traducători visători! Mai bine facem cum ne taie capul, iar când o veni controlul, vedem noi pe unde scoatem cămaşa! Nu?

Pe asta se bazează şi controlul... că suntem nişte visători

Romania
English to German
+ ...
Mică corecţie! Mar 3, 2007

Mihai Badea wrote:

Bogdan Burghelea wrote:

De unde-ai ştiut? Dar, la urma urmelor, poate ai dreptate. Ia mai dă-le naibii de reguli şi de reglementări, că până la urmă noi nu suntem decât nişte ...

... români care trăim în România, ţară în care totul se relativizează.

Ca să parafrazez o celebră zicătoare americană, două lucruri poţi fenta în viaţă: moartea şi impozitele!

Tatiana Neamţu
Romania
English to Romanian
+ ...
negaţie Mar 4, 2007

Bogdan Burghelea wrote:

Ca să parafrazez o celebră zicătoare americană, două lucruri poţi fenta în viaţă: moartea şi impozitele!

Păi nu era că două lucruri NU poţi fenta în viaţă ....:D

[Editat la 2007-03-04 09:53]

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-03-04 10:02]

Romania
English to German
+ ...
... explicaţie ;-) Mar 4, 2007

Tatiana Neamţu wrote:

Bogdan Burghelea wrote:

Păi nu era că două lucruri NU poţi fenta în viaţă ....:D

[Editat la 2007-03-04 09:53]

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-03-04 10:02]

Păi, tocmai asta-i parafraza!

Tatiana Neamţu
Romania
English to Romanian
+ ...
M-am prins acuma .... Mar 5, 2007

Bogdan Burghelea wrote:

Păi, tocmai asta-i parafraza!

Ah, pentru că noi trăim în România, de aia

Mariana Mag
English to Romanian
TOPIC STARTER
Disperare Mar 8, 2007

Am apelat la o contabila sa-mi tina contabilitatea si spre uimirea mea, m-a intrebat daca am contract de inchiriere pentru sediu. Eu imi desfasor activitatea acasa, deci nu am crezut ca imi trebuie, iar la finante nu mi-a zis nimic despre asa ceva. Mi-a zis ca daca nu am contractul ala nu pot sa-mi deduc cheltuielile de intretinere a "sediului".
Mi se pare aiurea ca eu sa-mi inchiriez apartamentul tot mie.

Voi aveti un asemenea contract???

Paula Dana Szabados  Identity Verified
Romania
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
contract de comodat Mar 8, 2007

Am încheiat un contract de comodat între mine (în calitate de proprietar al apartamentului) şi PFA. Contractul se încheie la orice birou notarial, în funcţie de ceea ce îi soliciţi notarului să îţi menţioneze în acesta, poţi deduce: cheltuieli administrative, contravaloare facturi energie electrică, contravaloare factură telefon, internet, impozit etc. E vorba de valori procentuale din toate acestea.
În cazul în care îţi faci contract de închiriere, contravaloarea chiriei trebuie declarată când completezi declaraţia de venit global, adică plăteşti impozit. În cazul contractului de comodat, proprietarul locuinţei nu primeşte nimic, deci nu este nimic de declarat la venitul global.
În ceea ce priveşte controlul de la Finanţe, în urmă cu vreo doi ani am primit o înştiinţare prin care îmi comunicau că într-o anumită perioadă (parcă era vorba de un interval de o lună) vor veni să mă controleze. Am dus toate documentele şi înregistrările la sediul Finanţelor şi ăsta a fost controlul. De acolo mi-au spus că la fiecare cinci ani sunt controlate toate PFA. Nu ştiu cât de adevărată e afirmaţia sau cât de oficială sau dacă ţine de bunele (lor) practici.

Lucica Abil  Identity Verified
Romania
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...
La fel şi eu Mar 8, 2007

Paula Dana Szabados wrote:

Am încheiat un contract de comodat între mine (în calitate de proprietar al apartamentului) şi PFA. Contractul se încheie la orice birou notarial

Cu deosebirea că am încheiat contractul sub semnătură privată şi nu în formă autentică sau cu dată certă. Aşa am înţeles că trebuie răsfoind situl www.conta.ro

În orice caz, încheierea unui contract cu sine însuşi (chiar dacă în calităţi diferite) este o aberaţie. Dar mai bine o aberaţie decât o amendă, nu?

Maria Tulbure  Identity Verified
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Contractul de comodat nu trebuie incheiat la notar Mar 8, 2007

Atât contabila cât şi avocata mi-au spus ca acest contract nu trebuie incheiat la notar, ci este o hârtie pe care o faci ca PFA şi o pastrezi cu documentele de PFA.

Lucia Abil wrote:

Paula Dana Szabados wrote:

Am încheiat un contract de comodat între mine (în calitate de proprietar al apartamentului) şi PFA. Contractul se încheie la orice birou notarial

Cu deosebirea că am încheiat contractul sub semnătură privată şi nu în formă autentică sau cu dată certă. Aşa am înţeles că trebuie răsfoind situl www.conta.ro

În orice caz, încheierea unui contract cu sine însuşi (chiar dacă în calităţi diferite) este o aberaţie. Dar mai bine o aberaţie decât o amendă, nu?

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[PFA] Control financiar

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs