Mobile menu

Moneybookers - din nou
Thread poster: Emina Popovici

Emina Popovici  Identity Verified
Sweden
Local time: 06:55
English to Romanian
+ ...
Apr 6, 2007

Bună!

Am citit cam tot ce s-a scris aici despre Moneybookers, dar tot mai am o nedumerire...
Eu mă aflu acum în Suedia, unde studiez şi lucrez, deci am rezidenţă si toate cele. Nu am intrerupt activitatea de traducător (PFA) din România şi încerc să-mi plătesc dările în ţară, ba chiar şi colaborez cu câteva birouri de traduceri şi firme-clienţi proprii. Până acum am lucrat clasic: eu trimit factura, ei îmi virează banii în contul deschis în ţară (cont cu card, iar acest card poate fi folosit oriunde în lume, fiind Visa).
De ceva timp mă bate gandul să-mi deschid cont la Moneybookers şi singurul lucru care m-a împiedicat s-o fac până acum este că am constatat că, din cele citite aici, nu e chiar aşa de simplu precum pare.
O alternativă ar fi să deschid cont la Moneybookers şi să încasez banii aici, prin contul meu de la banca suedeză - nu mi-ar fi de mare folos acest serviciu în România, dat fiind că vin in ţară foarte rar - dar este oare legal? Am senzaţia că aş fi intr-o "zonă gri" dacă aş face acest lucru...De altfel, şi dacă am un client de aici din Suedia, acesta va prefera să-mi vireze banii în contul de aici, iar eu i-aş da factura facută la calculator. Cum rămâne, atunci, cu contabilitatea de acasă?
Aştept păreri şi sugestii. Mulţumesc!

Emina

[Edited at 2007-04-07 10:31]

Direct link Reply with quote

Lucica Abil  Identity Verified
Romania
Local time: 07:55
Member (2005)
Italian to Romanian
+ ...

Moderator of this forum
Moneybookers este un fel de bancă Apr 14, 2007

Eu cred că MB trebuie să fie considerat ca o bancă şi nu ca un intermediar. Nimeni nu ne obligă să transferăm banii din contul deschis la MB în contul deschis la o bancă tradiţională. Dimpotrivă, putem face plăţi direct din acest cont, la fel cum le facem din contul bancar obişnuit.
Eu înregistrez intrările în acest cont, cu sumele şi la datele respective, şi nu intrările în contul bancar (transferul din contul MB în contul bancar îl fac după ce se adună ceva mai mulţi bani, adică după mult timp de la data diverselor încasări, iar înregistrarea în contabilitate se face, conform normelor în vigoare, în ziua încasării).
Prin urmare, cred că nu contează ce faci cu banii sau unde îi transferi după încasare.
Despre modul de obţinere a documentelor justificative s-a scris într-un alt fir.
Cursul valutar este cel comunicat de BNR, valabil în ziua încasării (adică a doua zi după publicare). Îl poţi afla aici http://www.bnr.ro/ (vezi Info financiar şi, apoi, Istoric).

Sper să-ţi fie de ajutor.
Ar fi interesant să auzim şi alte păreri:)

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Moneybookers - din nou

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs