Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >
Despre PayPal
Thread poster: Bogdan Burghelea
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
La ce bun? Jun 15, 2007

Ivona Iftimie Hau wrote:

Dacă doriţi să semnaţi o petiţie online în legătură cu introducerea PayPal în România, mergeţi aici:

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/933596892



Nu ştiu cât de utile sunt petiţiile online în general, dar aceasta nu mai are obiect. După cum anunţa Cristina un pic mai spus, Paypal este deja disponibil în România.


[Edited at 2007-06-15 14:54]


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 00:37
English to Romanian
+ ...
Petiţii Jun 15, 2007

Mihai Badea wrote:

Ivona Iftimie Hau wrote:

Dacă doriţi să semnaţi o petiţie online în legătură cu introducerea PayPal în România, mergeţi aici:

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/933596892



Nu ştiu cât de utile sunt petiţiile online în general...


[Edited at 2007-06-15 14:54]



Păi vezi că asta a fost utilă şi s-a introdus PayPal şi la noi? Glumesc, bineînţeles, nu ştiu care sunt raţiunile din spatele extinderii serviciului PayPay (mă rog, am o vagă idee ) dar parcă în momentul de faţă nu se pot decât trimite bani ceea ce pe noi nu ne prea interesează


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
O chestiune de timp Jun 15, 2007

FlorinU wrote:

Glumesc, bineînţeles, nu ştiu care sunt raţiunile din spatele extinderii serviciului PayPay (mă rog, am o vagă idee ) dar parcă în momentul de faţă nu se pot decât trimite bani ceea ce pe noi nu ne prea interesează


PayPay este un alt serviciu. Bănuiesc că tot la Paypal te refereai.

Este adevărat că deocamdată nu putem decât să trimitem bani, dar am înţeles că asta este doar o etapă spre un serviciu complet.

"Conturile deschise de catre utilizatorii romani au totusi o serie de restrictii. Pentru moment, odata incarcat contul electronic, utilizatorul poate transfera bani catre alte conturi PayPal sau poate plati diverse produse pe internet. Nu poate incasa bani insa si nici nu poate cere emiterea unui cec cu o anumita suma din cont. Insa oficialii companiei au declarat ca vor implementa aceste functii treptat."

România liberă



[Edited at 2007-06-15 17:38]


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 00:37
English to Romanian
+ ...
PayPaL Jun 15, 2007

Da, la PayPal mă refeream. Nici nu ştiam de existenţa PayPay.
Sunt convins că urmează completarea serviciului pentru Romania, să sperăm că nu durează mult. Eu mi-am şi făcut deja un cont în aşteptare


 
Ivona Tillett
Ivona Tillett
United Kingdom
Local time: 22:37
English to Romanian
+ ...
Credeam că este vorba despre completarea serviciului PayPal România cu facilităţile care lipsesc Jun 15, 2007

…pentru că am primit azi dimineaţă mesajul în legătură cu petiţia.

Sunt de acord cu Mihai în legătură cu inutilitatea petiţiilor online (am mai semnat câteva fără rezultate notabile), dar, ca optimistă irecuperabilă, cred de fiecare dată că se poate schimba ceva.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:37
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
PayPal pentru România! Aug 27, 2007

Astăzi mi-am făcut cont pe PayPal indicînd adresa mea din România şi nu am întîmpinat nici un fel de dificultate!

Sînt curios să văd cum funcţionează transferul de bani!


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 00:37
English to Romanian
+ ...
Ajutor PayPal Aug 27, 2007

Aş avea nevoie de puţin ajutor referitor la modalităţile de plată. Pun întrebările punct cu punct

1. Mi-am făcut cont PayPal şi îmi cere să adaug un card, cu nr. şi alte date. Nu am priceput dacă este necesar pentru a primi bani prin PayPal sau numai pentru cumpărături online. Dacă este necesar, indic datele cardului meu bancar?

2. Dacă accept plăţi prin PayPal ce voi indica plătitor
... See more
Aş avea nevoie de puţin ajutor referitor la modalităţile de plată. Pun întrebările punct cu punct

1. Mi-am făcut cont PayPal şi îmi cere să adaug un card, cu nr. şi alte date. Nu am priceput dacă este necesar pentru a primi bani prin PayPal sau numai pentru cumpărături online. Dacă este necesar, indic datele cardului meu bancar?

2. Dacă accept plăţi prin PayPal ce voi indica plătitorului? Adresa de e-mail?

3. Dacă primesc bani prin PayPal de unde îi ridic şi pe ce bază?

4. Cât sunt comisioanele?


Mulţumesc!
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:37
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Avalanşă de întrebări Aug 27, 2007

Tatiana Neamţu wrote:
1. Mi-am făcut cont PayPal şi îmi cere să adaug un card, cu nr. şi alte date. Nu am priceput dacă este necesar pentru a primi bani prin PayPal sau numai pentru cumpărături online. Dacă este necesar, indic datele cardului meu bancar?


Cred că datele cardului bancar sînt pentru cumpărături on-line şi ca să-şi ia ei comisionul.

2. Dacă accept plăţi prin PayPal ce voi indica plătitorului? Adresa de e-mail?


Încă nu m-am dumirit; cred că da, similar cu Moneybookers.

3. Dacă primesc bani prin PayPal de unde îi ridic şi pe ce bază?


Cred că din contul de card, indicat la înscriere.

4. Cât sunt comisioanele?


Nu sînt sigur, cred că 1,50 euro/tranzacţie.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Observaţie Aug 27, 2007

Tatiana Neamţu wrote:

3. Dacă primesc bani prin PayPal de unde îi ridic şi pe ce bază?



Conform celor afişate pe site, România se află încă în categoria ţărilor din care se pot face doar plăţi. Deocamdată nu putem primi bani. Vezi aici . M-aş bucura dacă cineva ne-ar putea confirma că informaţiile respective sunt depăşite.

Cât despre comisioane, acestea se găsesc aici .

Şi da, Paypal este un serviciu similar lui Moneybookers. Contul este practic un e-mail. Pentru a putea intra în posesia banilor primiţi printr-un astfel de serviciu trebuie să-i transferi mai întâi într-un cont bancar.


[Edited at 2007-08-27 16:37]


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 00:37
English to Romanian
+ ...
M-am semi-lămurit :) Aug 27, 2007

[quote]Bogdan Burghelea wrote:

Încă nu m-am dumirit; cred că da, similar cu Moneybookers.

[quote]

Nici cu Moneybookers nu am lucrat niciodată, dar reţinusem că adresa de e-mail se indică.

Nu ştiu pe unde şi cum am umblat prin site, dar mi s-a răspuns că serviciul de ridicare bani nu este disponibil.


Mai vedem, poate curând

Mlţumesc pentru răspunsuri.


 
Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Romania
Local time: 00:37
Member (2021)
English to Romanian
+ ...
PayPal Sep 18, 2007

Mi-am făcut şi eu cont PayPal şi dacă alegi varianta Premier eu am înţeles că poţi şi să ridici bani. Doar dacă ai cont de tip Personal nu poţi ridica bani...asta teoretic. Practic, dând click pe Request Money, am primit următorul mesaj, pe care îl primisem şi când aveam cont Personal:

As a PayPal Send Only account holder, you are not permitted to receive funds from other PayPal account holders.

PayPal is constantly working to expand and improve service
... See more
Mi-am făcut şi eu cont PayPal şi dacă alegi varianta Premier eu am înţeles că poţi şi să ridici bani. Doar dacă ai cont de tip Personal nu poţi ridica bani...asta teoretic. Practic, dând click pe Request Money, am primit următorul mesaj, pe care îl primisem şi când aveam cont Personal:

As a PayPal Send Only account holder, you are not permitted to receive funds from other PayPal account holders.

PayPal is constantly working to expand and improve services for our customers. We hope that we can enable you to use more of our award-winning services in the future.

DECI, cred că într-adevar putem doar trimite bani deocamdată...

În ce priveşte comisioanele de ridicare bani, se specifică acolo clar: 1.9% to 3.4% + €0.35 EUR. Vezi următorul link:
https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside&countries=EU

Atâta doar că dacă suntem în România, încă nu putem folosi acest serviciu...

[Editat la 2007-09-18 10:29]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
A reuşit cineva să încarce bani în contul PayPal Sep 18, 2007

Confirm că încă nu putem primi bani, ci numai trimite, indiferent de tipul de cont.
Pe de altă parte, eu ard de nerăbdare să dau iama prin Ebay cu noul cont PayPal. Mă împiedică doar faptul că nu reuşesc să încarc bani în cont, adică nu-mi recunoaşte cardul bancar. A încercat/reuşit cineva acest lucru şi cu ce fel de card (MAESTRO, VISA, lei, valută?)
Thx.


 
Bianca Fogarasi
Bianca Fogarasi  Identity Verified

French to Romanian
+ ...
eu sunt în Belgia (folosesc de mult PayPal) dar... Sep 18, 2007

Cristiana Coblis wrote:
Confirm că încă nu putem primi bani, ci numai trimite, indiferent de tipul de cont.
Pe de altă parte, eu ard de nerăbdare să dau iama prin Ebay cu noul cont PayPal. Mă împiedică doar faptul că nu reuşesc să încarc bani în cont, adică nu-mi recunoaşte cardul bancar. A încercat/reuşit cineva acest lucru şi cu ce fel de card (MAESTRO, VISA, lei, valută?)
Thx.


.... cred că şi pentru RO e la fel - numai ataşând un cont de card de credit gen VISA/MASTERCARD reuşeşti să încarci bani pe cont, să faci plăţi, cumpărături etc. Eu tocmai am făcut acest lucru, cu Visa, ca să plătesc o cotizaţie de membru care cerea specific plata prin PayPal.

Ca răspuns la întrebarea Tatianei, deşi încă nu se pot primi bani în RO, când se vor putea, contul bancar (în valuta ţării de reşedinţă) pe care îl vei ataşa nu va fi pentru cumpărături on-line ci *tocmai* pentru a-ţi transfera banii spre el. Deci eu, la contul meu de PayPal, am ataşat un cont bancar la vedere, din ţara de reşedinţă (aş fi vrut să pun Luxemburgul... secret bancar, alea alea... dar nu se putea) şi un cont de card VISA cu care fac plăţi pentru tot ceea ce achiziţionez prin PayPal.

Comisioanele sunt foarte rezonabile, cel puţin la transferul de bani spre contul tău - la sume sub 99€ ai comision de 1€ şi la sume peste, e gratis. Un mic dezavantaj - deşi poţi primi bani în diverse valute şi îţi afişează suma totală în valuta ţării de reşedinţă, când vrei să transferi valutele respective spre contul tău bancar, nu îţi consideră cumulat, o tranzacţie (mă gândeam eu în ideea că oricum îi primesc doar în euro). Mai exact, având primiţi dolari, lire sterline şi euro, când am început operaţiunea de transfer, mă gândeam că-i pot selecta pe toţi o dată (valoarea totală în euro) şi deci să plătesc o singură dată comisionul (dar nu era cazul căci depăşeam 99€), însă m-am înşelat... A trebuit să fac 3 tranzacţii de transfer şi, deci, să plătesc 3 comisioane... Ei, 1€ nu-i un capăt de ţară.

Confirm, plătitorului îi dai adresa ta de e-mail (cu care te loghezi în contul PayPal).


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 00:37
English to Romanian
+ ...
Plăţi prin Paypal pe Ebay din România Sep 18, 2007

Pentru a putea plăti prin intermediul Paypal la o licitaţie de pe Ebay trebuie ataşat un card contului de Paypal, care poate fi şi în lei. De acolo se vor trage banii necesari. Nu merge încărcatul de bani în cont.

Eu am cumpărat deja ceva (aştept să fie livrat) şi am folosit la înscrierea la Paypal un card de debit Mastercard de la ING Bank.

Atenţie! Pe card trebuie să se afle o sumă mică de bani, deoarce Paypal va cere o plată pentru a trimite utili
... See more
Pentru a putea plăti prin intermediul Paypal la o licitaţie de pe Ebay trebuie ataşat un card contului de Paypal, care poate fi şi în lei. De acolo se vor trage banii necesari. Nu merge încărcatul de bani în cont.

Eu am cumpărat deja ceva (aştept să fie livrat) şi am folosit la înscrierea la Paypal un card de debit Mastercard de la ING Bank.

Atenţie! Pe card trebuie să se afle o sumă mică de bani, deoarce Paypal va cere o plată pentru a trimite utilizatorului un "Expanded Use Number" care îi permite acestuia să treacă la categoria "verified". Banii se vor returna la prima cumpărătură plătită cu ajutorul Paypal. Expanded Use Number apare pe extrasul de cont în dreptul tranzacţiei respective şi va fi necesară introducerea lui pe site-ul Paypal. Dacă aveţi Internet banking şi banca arată şi tranzacţiile în curs de autorizare, toată treaba durează maxim cinci minute.

Sper că am fost suficient de explicită. Dacă mai trebuie, mai dau detalii.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
mersi mult Sep 18, 2007

Deci merge cu card de la ING. Perfect, nu strică încă un card la casa omului

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre PayPal






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »