Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >
[PFA] contribuţii PFA
Thread poster: Mara Cojocaru
lucca
lucca
Romania
Local time: 01:38
English to Romanian
Se pricepe cineva? Jan 16, 2008

Comentarii, idei, sugestii ar fi destule, dar cred că nu se pricepe nimeni foarte bine la problemele de Copyright pentru traducători.
Am dat Search pe Forums. Material e foarte mult, am citit cât am putut... dar nu m-am lămurit.
Am căutat pe Google Copyright law UE. Am găsit articol în Wikipedia, dar nu m-am lămurit.
Am căutat Copyright law translations. Idem.
Ce pot să spun cu anumită certitudine, este că NU eu (traducătorul) posed Copyrightul traducerii une
... See more
Comentarii, idei, sugestii ar fi destule, dar cred că nu se pricepe nimeni foarte bine la problemele de Copyright pentru traducători.
Am dat Search pe Forums. Material e foarte mult, am citit cât am putut... dar nu m-am lămurit.
Am căutat pe Google Copyright law UE. Am găsit articol în Wikipedia, dar nu m-am lămurit.
Am căutat Copyright law translations. Idem.
Ce pot să spun cu anumită certitudine, este că NU eu (traducătorul) posed Copyrightul traducerii unei cărţi, ci editura din România, care l-a cumpărat cu bani de la editura/autorul original. În general, editurile şi autorii străini nu vând copyrightul de traducere în română (sau în altă limbă) decât unei persoane juridice (unei edituri). Am încercat.
Înaintea cumpărării drepturilor de traducere, nici nu ai voie să începi să traduci cartea.
În relaţiile cu edituri, companii/firme etc care au nevoie de traduceri, există, de regulă, o clauză care spune că drepturile de proprietate intelectuală asupra traducerii sunt/rămân proprietatea lor, nu a traducătorului.
Cu alte cuvinte, faptul că eu traduc ceva (la solicitarea şi fiind plătit) de o agenţie, companie, firmă etc, nu mă face să deţin automat copyrightul asupra traducerii. Da, eu am făcut traducerea, pot să o semnez, dar copyrightul traducerii nu este al meu.
Sunt cam 50% convins că ceea ce am spus mai sus este Legea. Dacă, totuşi, traducătorul are automat copyrightul traducerii (nu şi al creaţiei operei originale, al subiectului etc)?
Aştept (cred că aşteptăm cu toţii) cu mult interes completări, precizări... şi, înainte de toate, citate din textele de lege relevante din Ro sau UE.
Poate că ar fi nevoie de o întrebare la Ministerul Culturii. În ce condiţii traducerile (neliterare) au regim de impozitare ca drepturi de autor?

[Edited at 2008-01-16 20:36]
Collapse


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Drepturi de autor Jan 16, 2008

Din proprie experienţă ştiu că traducerile de filme se înscriu la categoria drepturilor de autor. Cel puţin aşa scria pe adeverinţele de venit care mi s-au eliberat în anii trecuţi. Am mai tradus articole şi pentru o revistă în tinereţile mele şi îmi amintesc că şi atunci, tot drepturi de autor scria pe adeverinţa de venit.

P.S. Sunt cam ameţită la ora asta. Adeverinţe de venit se chemau oare fiţuicile pe care ţi le dădeau cei cu care colaborai, ca să compl
... See more
Din proprie experienţă ştiu că traducerile de filme se înscriu la categoria drepturilor de autor. Cel puţin aşa scria pe adeverinţele de venit care mi s-au eliberat în anii trecuţi. Am mai tradus articole şi pentru o revistă în tinereţile mele şi îmi amintesc că şi atunci, tot drepturi de autor scria pe adeverinţa de venit.

P.S. Sunt cam ameţită la ora asta. Adeverinţe de venit se chemau oare fiţuicile pe care ţi le dădeau cei cu care colaborai, ca să completezi declaraţia de venit ?
Collapse


 
Cristina Popescu (X)
Cristina Popescu (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Dreptul de autor asupra traducerii pentru editură Jan 17, 2008

Dreptul de autor asupra traducerii pentru editură îi aparţine întotdeauna traducătorului. Acesta semnează un contract cu editura, prin care îi cesionează acest drept. După caz, îi poate cesiona dreptul pentru 3, 5, 7 ani (presupun că ar putea fi orice perioadă aici) sau i-l poate ceda pentru totdeauna.
În cazul cesionării pe o perioadă limitată de timp, după expirarea respectivului termen, dacă editura mai vrea să publice aceeaşi traducere, trebuie semnat un nou contrac
... See more
Dreptul de autor asupra traducerii pentru editură îi aparţine întotdeauna traducătorului. Acesta semnează un contract cu editura, prin care îi cesionează acest drept. După caz, îi poate cesiona dreptul pentru 3, 5, 7 ani (presupun că ar putea fi orice perioadă aici) sau i-l poate ceda pentru totdeauna.
În cazul cesionării pe o perioadă limitată de timp, după expirarea respectivului termen, dacă editura mai vrea să publice aceeaşi traducere, trebuie semnat un nou contract. Dacă nu, traducătorul are dreptul să încheie un nou contract cu altă editură.

În legătură cu problema contribuţiilor din drepturi de autor, în colaborările mele cu Poliromul (fiind în acelaşi timp şi angajată la altă firmă), la momentul plăţii mi s-a reţinut un procent din sumă pentru contribuţii la Sănătate. Nu ştiu exact la ce se referă scutirea menţionată mai sus, eu nu am avut parte de aşa ceva. Asta se întâmpla în 2006 şi 2007, deci după schimbarea legii.
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Legislaţie sănătate Jan 17, 2008

LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 actualizată privind reforma in domeniul sanatatii actualizată până la data de 26 octombrie 2007

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate
... See more
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 actualizată privind reforma in domeniul sanatatii actualizată până la data de 26 octombrie 2007

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a)-d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

http://www.romleas.ro/

Atenţie la litera a), b), e) şi aliniatul 3 !!!

Voi reveni şi cu alte citate dar trebuie să caut şi acum e cam târziu.
Collapse


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Asigurări de sănătate Jan 17, 2008

Lege, nelege, săptămâna viitoare fie mă duc să închei o asigurare de sănătate cu vreuna din societăţile de asigurare, fie mă duc să plătesc contribuţiile la stat.
Acum 5 minute într-o încercare nereuşită de a atinge partea dorsală a câinelui meu care stătea prea cuminte, am patinat graţios, alunecând pe gresie şi m-am oprit pe propria-mi parte dorsală, lăsându-mă cu o mare parte din greutatea corpului pe încheietura mâinii stângi. Spre marele meu noroc, nu m
... See more
Lege, nelege, săptămâna viitoare fie mă duc să închei o asigurare de sănătate cu vreuna din societăţile de asigurare, fie mă duc să plătesc contribuţiile la stat.
Acum 5 minute într-o încercare nereuşită de a atinge partea dorsală a câinelui meu care stătea prea cuminte, am patinat graţios, alunecând pe gresie şi m-am oprit pe propria-mi parte dorsală, lăsându-mă cu o mare parte din greutatea corpului pe încheietura mâinii stângi. Spre marele meu noroc, nu mi-am rupt nici mâna, nu mi-am distrus posteriorul şi nici nu mi-am spart capul.

Zguduiala resimţită cre' că mi-a luminat creierul la ceas târziu de noapte. E drept că sunt neplătitoare de asigurări de sănătate de doar câteva luni, însă dacă ajungeam la urgenţă cu mâna ruptă/capul spart nu cred că-i interesa pe cei de acolo că am plătit asigurări vreo 8 ani, dacă în ultimele 6 luni nu le-am dat niciun bănuţ.

Concluzii
1. când câinele meu stă liniştit, e mai bine să-l las în pace;
2. e bine să plăteşti asigurări de sănătate, că nu se ştie când te apucă patinatul pe gresie în miez de noapte
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Din nou sănătate Jan 18, 2008

Am să citez mai jos din normele de aplicare privind contribuţiile la sănătate.

Ce este totuşi interesant este faptul că în timp ce Codul Fiscal încadrează drepturile de autor în cadrul activităţilor independente, legea privind sănătatea şi legea pensiilor tratează separat drepturile de autor. De aici rezultă că noi traducătorii ne încadrăm fie într-una din aceste categorii, fie în ambele. Adică fie traducători care obţin venituri din activitate ca PFA (tra
... See more
Am să citez mai jos din normele de aplicare privind contribuţiile la sănătate.

Ce este totuşi interesant este faptul că în timp ce Codul Fiscal încadrează drepturile de autor în cadrul activităţilor independente, legea privind sănătatea şi legea pensiilor tratează separat drepturile de autor. De aici rezultă că noi traducătorii ne încadrăm fie într-una din aceste categorii, fie în ambele. Adică fie traducători care obţin venituri din activitate ca PFA (traduceri legalizate), fie traducători care obţin venituri din drepturi de proprietate intelectuală, fie din ambele.

Conform legii, art. 257 lit e), citat mai sus, traducătorii care au venituri din ambele tipuri de activităţi de care vorbesc, sau sunt salariaţi şi au şi venituri din drepturi de autor, nu plătesc sănătate decât la venitul obţinut din prima sursă (PFA sau salariu), nu şi din drepturi de autor (vedeţi punctul e). Eu zic că este un lucru demn de băgat în seamă, mai ales că multe case de asigurări nu prea ştiu să aplice legile. Odată ce ai plătit mai mult decât trebuie, nu ştiu dacă mai vezi banii înapoi.


Ordin Nr. 617 din 13 august 2007
Publicat la data de 10.01.2007
pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate
Emitent: Casa Nationale de Asigurari de Sanatate
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 649 din 24 septembrie 2007


ART. 8
(1) Contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente vireaza trimestrial contributia calculata la venitul estimat, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) In cazul in care contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente, la finele anului, inregistreaza pierderi sau realizeaza venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe tara, contributia se calculeaza la nivelul unui salariu de baza minim brut pe tara pentru fiecare luna si se achita in termenul prevazut la alin. (4).
(3) Prevederile alin. (2) se aplica numai in situatia in care venitul din activitati independente este singurul venit asupra caruia se calculeaza contributia.
(4) Diferentele ramase de achitat, calculate in raport cu decizia de impunere anuala, se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza majorari de intarziere.
(5) La expirarea termenului prevazut la alin. (4), pentru sumele datorate si ramase neachitate se vor percepe majorari de intarziere conform procedurii instituite prin Codul de procedura fiscala.

ART. 14
(1) Veniturile din drepturi de proprietate intelectuala sunt veniturile realizate din valorificarea drepturilor industriale, cum ar fi: inventii, mai putin realizarile tehnice, know-how, marci inregistrate, franciza si altele asemenea, recunoscute si protejate prin inscrisuri ale institutiilor specializate, precum si a drepturilor de autor, inclusiv a drepturilor conexe dreptului de autor.
(2) Pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuala (venitul brut din care se scade cheltuiala deductibila prevazuta de Codul fiscal), obligatia platii contributiei revine persoanelor fizice beneficiare ale acestor venituri.
(3) Persoanele care realizeaza venituri de natura celor prevazute la alin. (1) si daca, pana la data de 31 decembrie a anului in curs, aceste venituri anuale sunt sub nivelul a 12 salarii minime brute pe tara, vor plati contributia anual pana la data de 25 a lunii ianuarie a anului urmator, calculata la nivelul a 12 salarii minime brute pe tara.


ART. 16
(1) Pentru veniturile prevazute la art. 12-15, contributia se achita numai in situatia in care persoana asigurata nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a) - d) din lege.
(2) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp mai multe tipuri de venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. e) din lege, contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.


Legea pensiilor tratează problema contribuţiilor cam în acelaşi fel.
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:38
English to Romanian
Sanatate Feb 22, 2008

Bun, eu am fost asa:

Simultan PFA (cu activitate pentru traduceri legalizate) si angajata - o perioada
Simultan PFA (fara activitate) si angajata - o perioada
Simultan PFA (cu activitate cu drepturi de autor) si angajata - ultima perioada (pana la data curenta, inclusiv)

La mine ce se calculeaza?

Am spus intr-un post anterior ce-am patit cu Casa de Asigurari.

A, si nu va asteptati sa stie ei legile, ordonantele, modificarile, hotara
... See more
Bun, eu am fost asa:

Simultan PFA (cu activitate pentru traduceri legalizate) si angajata - o perioada
Simultan PFA (fara activitate) si angajata - o perioada
Simultan PFA (cu activitate cu drepturi de autor) si angajata - ultima perioada (pana la data curenta, inclusiv)

La mine ce se calculeaza?

Am spus intr-un post anterior ce-am patit cu Casa de Asigurari.

A, si nu va asteptati sa stie ei legile, ordonantele, modificarile, hotararile. Daca sunteti siguri ca aveti baza legala cu care sa le dati in cap, mergeti cu legea in mana.
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Precizări sănătate Feb 22, 2008

Tocmai asta e! Legea s-a schimbat de nenumărate ori, cu scopul de a agăţa cât de mulţi contribuabili.

După cum am spus mai înainte, legea actuală specifică limpede:

(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a)-d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

Adică punctul e) este exclus, dacă ai un alt venit din acelea enumerate la lit. a)-d):
e) venitur
... See more
Tocmai asta e! Legea s-a schimbat de nenumărate ori, cu scopul de a agăţa cât de mulţi contribuabili.

După cum am spus mai înainte, legea actuală specifică limpede:

(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a)-d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

Adică punctul e) este exclus, dacă ai un alt venit din acelea enumerate la lit. a)-d):
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din DREPTURI DE PROPRIETATE INTELECTUALA realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit NUMAI ÎN CAZUL ÎN CARE NU realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;

Deci dacă ai simultan venituri din lit. a)-d) plăteşti contribuţia din toate, sau la câte ai:
a) veniturilor din SALARII sau asimilate salariilor ...;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara ACTIVITATI INDEPENDENTE care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura ...;
d) indemnizatiilor de somaj;
f) veniturilor realizate din pensii.

Dacă ai venit din e) plăteşti la acesta.

Dacă ai venituri şi din a)-d) şi din e), plăteşti numai din a)-d), adică din salariu sau PFA.

În concluzie, dacă ai venit din PFA şi drepturi de autor, plăteşti contribuţia numai din venitul de PFA.

[Edited at 2008-02-22 13:42]
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Drepturi de autor Feb 22, 2008

Nu ăsta e firul indicat, dar având legătură, vreau să lămuresc şi această problemă.
Citez din normele metodologice la Codul fiscal, fragmentele ce ne interesează:

Definirea veniturilor din activitati independente
Art. 46. - (1) Veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activi
... See more
Nu ăsta e firul indicat, dar având legătură, vreau să lămuresc şi această problemă.
Citez din normele metodologice la Codul fiscal, fragmentele ce ne interesează:

Definirea veniturilor din activitati independente
Art. 46. - (1) Veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.
(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari de servicii, altele decat cele prevazute la alin. (3), precum si din practicarea unei meserii.
(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament in valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfasurate in mod independent, in conditiile legii.
(4) Veniturile din valorificarea sub orice forma a drepturilor de proprietate intelectuala provin din brevete de inventie, desene si modele, mostre, marci de fabrica si de comert, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor si drepturi conexe dreptului de autor si altele asemenea.

21. Sunt considerate venituri comerciale veniturile realizate din fapte de comert de catre persoane fizice sau asocieri fara personalitate juridica, din prestari de servicii, altele decat cele realizate din profesii libere, precum si cele obtinute din practicarea unei meserii.

23. Sunt considerate venituri din profesii libere veniturile obtinute din prestari de servicii cu caracter profesional, desfasurate in mod individual sau in diverse forme de asociere, in domeniile stiintific, literar, artistic, educativ si altele, de catre: medici, avocati, notari publici, executori judecatoresti, experti tehnici si contabili, contabili autorizati, consultanti de plasament in valori mobiliare, auditori financiari, consultanti fiscali, arhitecti, traducatori, sportivi, arbitri sportivi, precum si alte persoane fizice cu profesii reglementate desfasurate in mod independent, in conditiile legii.

24. Veniturile din drepturi de proprietate intelectuala sunt venituri realizate din valorificarea drepturilor industriale, cum ar fi: inventii, mai putin realizarile tehnice, know-how, marci inregistrate, franciza si altele asemenea, recunoscute si protejate prin inscrisuri ale institutiilor specializate, precum si a drepturilor de autor, inclusiv a drepturilor conexe dreptului de autor. Veniturile de aceasta natura se supun regulilor de determinare pentru veniturile din activitati independente si in situatia in care drepturile respective fac obiectul unor contracte de CESIUNE, inchiriere, COLABORARE, cercetare, licenta, franciza si altele asemenea, precum si cele transmise prin succesiune, indiferent de denumirea sub care se acorda, cum ar fi: remuneratie directa, remuneratie secundara, onorariu, redeventa si altele asemenea.
Veniturile rezultate din CESIUNE de drepturi de proprietate intelectuala prevazute in mod expres in contractul incheiat intre parti reprezinta venituri din drepturi de proprietate intelectuala. De asemenea, sunt incluse in categoria veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala si veniturile din cesiuni pentru care reglementarile in materie stabilesc PREZUMŢIA DE CESIUNE a drepturilor in lipsa unei prevederi contrare in contract.

Venitul de pe urma contractul de COLABORARE cu o editură care nu dă drepturi de autor traducătorului, tot la drepturi de autor intră! Este specificată în contract cesiunea (cedarea) sau nu este specificat nimic (prezumţie, adică se presupune cesiunea).

Deci, pentru acest gen de activitate, venituri din drepturi de autor, nu trebuie să fii PFA.
Sau poţi avea în paralel şi activitate ca PFA şi să obţii şi venituri din drepturi de autor, dar sănătate plăteşti doar din PFA.

Sper că am înţeles bine şi nu v-am înnebunit de cap!

[Edited at 2008-02-22 13:44]
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
Completare Feb 22, 2008

Era să uit! Legea proprietăţii intelectuale şi a dreptului de autor specifică limpede:

Art. 8. - Fara a prejudicia drepturile autorilor operei originale, constituie, DE ASEMENEA, obiect al dreptului de autor operele derivate care au fost create plecand de la una sau mai multe opere preexistente, si anume:
a) TRADUCERILE, adaptarile, adnotarile, lucrarile documentare, aranjamentele muzicale si orice alte transformari ale unei opere literare, artistice sau stiintifice care
... See more
Era să uit! Legea proprietăţii intelectuale şi a dreptului de autor specifică limpede:

Art. 8. - Fara a prejudicia drepturile autorilor operei originale, constituie, DE ASEMENEA, obiect al dreptului de autor operele derivate care au fost create plecand de la una sau mai multe opere preexistente, si anume:
a) TRADUCERILE, adaptarile, adnotarile, lucrarile documentare, aranjamentele muzicale si orice alte transformari ale unei opere literare, artistice sau stiintifice care reprezinta o munca intelectuala de creatie;
b) culegerile de opere literare, artistice sau stiintifice, cum ar fi: enciclopediile si antologiile, colectiile sau compilatiile de materiale sau date, protejate ori nu, inclusiv bazele de date, care, prin alegerea sau dispunerea materialului, constituie creatii intelectuale.

Art. 9. - NU pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;*
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si TRADUCERILE OFICIALE ale acestora;...

Că o editură nu ne dă aceste drepturi, este altă poveste, dar e clar că acest tip de venituri din traduceri pe baza unui contract de colaborare se încadrează la drepturi de autor.

Dar tot eu mă întreb contractele cu clienţii străini unde se încadrează, cred că tot aici, dar fără reţinere la sursă a impozitului, logic!

Toată lumea ştie, cred, că aceste contribuţii la sănătate sunt deductibile.
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
iar o completare Feb 22, 2008

Pentru a încadra veniturile la drepturi de autor, normal că trebuie să existe neapărat un contract.

Dacă cineva dispune de cartea Tratat de dreptul muncii, la pag. 347 sunt enumerate tipuri de astfel de contracte. Sunt singurele contracte care stau încă în picioare faţă de convenţiile civile care sunt destul de controversate.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:38
English to Romanian
Iar sanatate Feb 22, 2008

Dasa, am venit din salariu (carte de munca) + venit din proprietate intelectuala. Deci platesc numai din salariu.

Bine ca stiu, deci nu mai am treaba cu Casa de Asigurari, pentru ca e OK cu cartea de munca, sunt platite toate darile.

Stiam eu ca trebuia sa pastrez biletele de tren, ca sa fac dovada celor 600 de RON, pe care m-au pus sa-i cheltuiesc degeaba pe drumuri, LOL...


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 01:38
English to Romanian
+ ...
condiţie Feb 22, 2008

Există o condiţie: angajatorul să plătească în realitate această contribuţie.
Şi ca să dovedeşti că eşti asigurată vei prezenta, unde se va cere, la analize compensate, spitalizare, etc. adeverinţa de salariu, care este valabilă 3 luni.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:38
English to Romanian
Contributii si adeverinta Feb 23, 2008

Dasa Suciu wrote:

Există o condiţie: angajatorul să plătească în realitate această contribuţie.
Şi ca să dovedeşti că eşti asigurată vei prezenta, unde se va cere, la analize compensate, spitalizare, etc. adeverinţa de salariu, care este valabilă 3 luni.


1. O plateste sigur, am verificat.

2. Adeverinta este valabila o luna, conform Casei de Asigurari Cluj-Napoca. De trei ori am fost, o data in aprilie, o data in septembrie si o data in noiembrie, si de fiecare data mi-a trebuit alta adeverinta, actualizata.


 
CLAUDIACAMELIA
CLAUDIACAMELIA
Romanian to English
Autorizatie PFA Aug 20, 2008

Ágnes Szakáli-Kiss wrote:

Buna Mara!
Si eu sunt PFA, traducatoare, si pe langa impozitul pe venit de 16% si asig. de sanatate platesc si asigurari sociale la fortele de munca. Pentru aceasta trebuie incheiata o declaratie de asigurare, eu am declarat mergand pe mana doamnei de la ghiseu minimul, si platesc lunar 92 RON, atata se plateste pentru minimul declarat anul acesta. In fiecare an mai creste putin...
Aceasta suma se plateste lunar, dar se poate plati si in avans pe tot anul. Altele nu stiu sa fie. Spor la lucru si mult succes! Agnes






Buna,

Ma numesc Claudia si sunt traducator autorizat engleza-franceza. As avea o intrebare insa, pt ca vad ca tu esti membra de mai multa vreme si din pacate sunt niste lucruri pe care nu le cunosc si nu stiu de unde le pot afla. Deci, am primit autorizatia de traducator de la MJ, am mers apoi la Tribunal, am primit de acolo un certificat, apoi la finante, de acolo am primit CIF, si niste registre probabil pt evidenta. Dar atat, chitantier nu, facturier nu, autorizatie de pfa nu. Si mi-au zis ca atat trebuie. Trebuie sa merg in alta parte, si chitantierele si facturierul de unde le procur si cum? Mai e ceva, vroiam asa merg la CAS sa imi platesc pentru lunile in care nu am lucrat, si am zis ca sunt si PFA . Dar eu nu am nici o autorizatie. Sunt pierduta. Te rog ajuta-ma.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[PFA] contribuţii PFA






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »