Mobile menu

salariu technical writer
Thread poster: Ciprian Dumea

Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 18:03
English to Romanian
+ ...
Jul 5, 2007

Salut.

O companie IT ar fi interesată cam ce salariu ar putea cere un technical writer începător, proaspăt absolvent de facultate. Aveţi idee care sunt salariile practicate - şi, comparativ, cele pe care le-aţi recomanda voi ?

Mersi. Ciprian.

[Edited at 2007-07-05 14:24]

Direct link Reply with quote

Cristina Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:03
English to Romanian
+ ...
În România Jul 5, 2007

Presupun că e vorba de România. În Iaşi, eu m-am angajat ca technical writer acum 3 ani, tânără absolventă, cu 4.300.000 în mână. Acum, din câte ştiu, în aceeaşi firmă, salariile de început sunt puţin mai mari, dar nu cred că se depărtează mult de suma impusă de stat pentru cei cu studii superioare.
Suma e foarte mică, dar depinde şi de politica firmei. Sunt companii care dau salariu mic pentru început, dar îl măresc de mai mult de două ori în câteva luni şi, după aceea, periodic.
Cred că un TW cu experienţă poate cere până în 2000 lei net, având şanse să-i şi primească.
Asta e situaţia în Iaşi, în Bucureşti ar trebui să fie ceva mai mult.
HTH.
Cristina

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
Care e aia? Jul 6, 2007

Cristina Popa wrote:

... dar nu cred că se depărtează mult de suma impusă de stat pentru cei cu studii superioare. Cristina

La cât se mai ridică în prezent această sumă minimă impusă de stat?

xxxMihai Badea  Identity Verified
Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Salariul minim pentru cei cu studii superioare Jul 6, 2007

"Salariul minim nu poate fi mai mic de 440 de lei brut, ceea ce inseamna minimum 880 de lei pentru absolventii de facultate. "

Cotidianul

Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
English to German
+ ...
Corect! Jul 6, 2007

Mihai Badea wrote:

"Salariul minim nu poate fi mai mic de 440 de lei brut, ceea ce inseamna minimum 880 de lei pentru absolventii de facultate. "

Cotidianul

Exact!

English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc mult tuturor :-) Jul 7, 2007

...şi fie ca salariile să crească iar preţurile să stagneze.

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
OK, dar... Jul 7, 2007

Ciprian Dumea wrote:

...şi fie ca salariile să crească iar preţurile să stagneze.

... cu excepţia preţurilor la traduceri, care ar fi cazul să mai crească şi ele odată cu creşterea salariilor şi implicit a puterii de cumpărare în România.

English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
:-P Jul 9, 2007

OvidiuKatz wrote:
... cu excepţia preţurilor la traduceri, care ar fi cazul să mai crească şi ele odată cu creşterea salariilor şi implicit a puterii de cumpărare în România.

Aici m-ai prins.

Se pare ca tot urarea aia din bătrâini e ai' mai bună: "să fie toate cât se poate de bune pentru toţi". Doamne ajuta.

Doru Voin  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
USD 650 in 2003 Jul 10, 2007

Ciprian Dumea wrote:

Salut.

O companie IT ar fi interesată cam ce salariu ar putea cere un technical writer începător, proaspăt absolvent de facultate. Aveţi idee care sunt salariile practicate - şi, comparativ, cele pe care le-aţi recomanda voi ?

Mersi. Ciprian.

[Edited at 2007-07-05 14:24]

In mai 2003, cand am plecat de pe pozitia de Tech Writer de la o companie romaneasca producatoare de antivirus pt. a-mi deschide firma, aveam un salariu net de 650 USD. Daca as fi ramas pe pozitia respectiva, salariul ar fi fost probabil aproximativ dublu acum, tinand cont de evolutia salariilor din firma respectiva. Nu eram deloc incepator, dar plaja de salarizare pare acum mai completa.

Bafta maxima,
Doru

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

salariu technical writer

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs