Moneybookers
Thread poster: Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Romania
Local time: 20:05
Member (2021)
English to Romanian
+ ...
Jul 10, 2007

Bună,

Aş dori să ştiu dacă Moneybookers este sigur, dacă pot să îmi introduc datele bancare pe internet... Folosiţi această modalitate de plată? Mi-a fost recomandată de o firmă din străinătate...

Cum altfel primiţi bani din străinătate, în afară de transfer în contul bancar? Să zicem, dacă este vorba de o sumă mică pentru care comisionul ar putea fi mai mare decât suma în sine...

Mulţumesc pentru ajutor!


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Moneybookers Jul 11, 2007

Pentru sume mici, aş zice că în prezent Moneybookers este cea mai bună soluţie. Folosesc serviciul de vreo doi ani şi, în afară de întârzierea unui transfer, legată de schimbarea băncii lor din România, nu am avut niciun fel de probleme. O altă posibilitate ar fi cecul, dar este prea mare bătaia de cap. Trebuie să mergi personal la bancă, iar încasarea durează câteva săptămâni. În plus, se achită şi un comision, care nu este tocmai nesemnificativ. Îmi aduc aminte că l... See more
Pentru sume mici, aş zice că în prezent Moneybookers este cea mai bună soluţie. Folosesc serviciul de vreo doi ani şi, în afară de întârzierea unui transfer, legată de schimbarea băncii lor din România, nu am avut niciun fel de probleme. O altă posibilitate ar fi cecul, dar este prea mare bătaia de cap. Trebuie să mergi personal la bancă, iar încasarea durează câteva săptămâni. În plus, se achită şi un comision, care nu este tocmai nesemnificativ. Îmi aduc aminte că la ultimul cec încasat, în valoare de vreo 25 de dolari, comisionul băncii a fost de 7 dolari.

La Moneybookers avantajul este că banii se mişcă foarte repede şi că nivelul comisionului la retragerea în contul bancar este rezonabil (1.80 EUR, indiferent de sumă).

Mihai

[Edited at 2007-07-11 00:31]
Collapse


 
Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Romania
Local time: 20:05
Member (2021)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Moneybookers Jul 11, 2007

Bună Mihai,

Îţi mulţumesc foarte mult pentru răspuns! Îmi era teamă să îmi introduc datele bancare pe net şi aveam nevoie de părerea cuiva care a folosit deja acest serviciu. Am văzut şi eu că la retragere comisionul e mic, de doar 1,8 EUR şi că la depunere e zero...deci, într-adevăr pare un serviciu foarte convenabil.

Cred că voi apela şi eu la el...

O zi buna!

Mara


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:05
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
notificare Jul 11, 2007

Ziua buna tuturor,

Am si eu o intrebare suplimentara. Cum afli ca ti-se trimit bani sau ca primesti bani in cont? Se transmite o notificare automata gen "this is an automatic generated notification"?

Cei care platesc prin moneybookers au termene de plata de 30 si 45 de zile, ceea ce inseamna ca dureaza mult transferul banilor intre banci oricare ar fi ele!


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Notificarea Jul 11, 2007

Notificarea se primeşte prin e-mail şi, din câte mi-am dat seama, este aproape instantanee.

Termenele de plată nu au prea mare legătură cu timpii de transfer. Ca să-ţi trimită bani prin Moneybookers, un client face mai întâi un transfer bancar intern, care durează 1-2 zile, apoi trimite banii din contul lui de Moneybookers în contul tău (iar asta se întâmplă în câteva secunde).


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:05
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
reply Jul 12, 2007

Multumesc mult pentru informatii, Mihai !

 
Luminita Duta
Luminita Duta  Identity Verified
Romania
Local time: 20:05
French to English
+ ...
Moneybookers Jul 16, 2007

Mihai Badea wrote:

Pentru sume mici, aş zice că în prezent Moneybookers este cea mai bună soluţie.
Mihai

[Edited at 2007-07-11 00:31]



Intr-adevar, serviciul este ireprosabil si sigur. Eu primesc bani de peste ocean prin acest serviciu electronic si il recomand tuturor.

Luminita


 
Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Romania
Local time: 20:05
Member (2021)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Moneybookers Jul 19, 2007

Aş mai avea o întrebare cu privire la Moneybookers. Ca să primeşti bani din străinătate (EURO), trebuie să îţi deschizi la bancă un cont în EURO, nu?

Mulţumesc anticipat.

Mara


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 20:05
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Contul trebuie să fie în LEI Jul 19, 2007

Pentru detalii vezi discuţiile anterioare din firul: http://www.proz.com/topic/42269

 
Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Romania
Local time: 20:05
Member (2021)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Moneybookers Oct 10, 2007

Buna ziua,

Incerc sa finalizez inscrierea mea pe Moneybookers, pentru a putea primi sume mici din strainatate.
As dori sa ii intreb pe cei care s-au inscris deja daca pasii pe care trebuie sa ii urmez sunt urmatorii. Am solicitat verificarea adresei si acum astept scrisoarea de la ei...pentru ca ulterior sa introduc in sistem un anumit cod pe care il voi primi in acea scrisoare. Intre timp imi introduc contul bancar in sistem. Banuiesc ca pana la verificarea adresei nu pot pr
... See more
Buna ziua,

Incerc sa finalizez inscrierea mea pe Moneybookers, pentru a putea primi sume mici din strainatate.
As dori sa ii intreb pe cei care s-au inscris deja daca pasii pe care trebuie sa ii urmez sunt urmatorii. Am solicitat verificarea adresei si acum astept scrisoarea de la ei...pentru ca ulterior sa introduc in sistem un anumit cod pe care il voi primi in acea scrisoare. Intre timp imi introduc contul bancar in sistem. Banuiesc ca pana la verificarea adresei nu pot primi nici o suma in cont.
Am o intrebare. Ce date le dau celor care trebuie sa imi vireze bani prin Moneybookers? Doar adresa de e-mail? Inteleg ca eu trebuie sa am cont deschis in RON chiar daca primesc bani din strainatate, in EUR sau USD, nu-i asa?

Multumesc pentru sprijin!



[Editat la 2007-10-10 09:12]
Collapse


 
Cristian Brinza
Cristian Brinza  Identity Verified
Romania
Local time: 20:05
Member (2006)
English to Romanian
Răspunsuri Oct 26, 2007

mara_cojocaru wrote:

Buna ziua,

Incerc sa finalizez inscrierea mea pe Moneybookers, pentru a putea primi sume mici din strainatate.
As dori sa ii intreb pe cei care s-au inscris deja daca pasii pe care trebuie sa ii urmez sunt urmatorii. Am solicitat verificarea adresei si acum astept scrisoarea de la ei...pentru ca ulterior sa introduc in sistem un anumit cod pe care il voi primi in acea scrisoare. Intre timp imi introduc contul bancar in sistem. Banuiesc ca pana la verificarea adresei nu pot primi nici o suma in cont.

NU.

Am o intrebare. Ce date le dau celor care trebuie sa imi vireze bani prin Moneybookers? Doar adresa de e-mail?

DA.

Inteleg ca eu trebuie sa am cont deschis in RON chiar daca primesc bani din strainatate, in EUR sau USD, nu-i asa?

DA.

Multumesc pentru sprijin!



[Editat la 2007-10-10 09:12]


 
Mara Cojocaru
Mara Cojocaru
Romania
Local time: 20:05
Member (2021)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Moneybookers Oct 29, 2007

Bună,

Îţi mulţumesc pentru clarificare! Între timp am primit şi scrisoarea şi sper ca de la introducerea codului primit să pot şi eu folosi acest sistem.

Mai am totuşi o întrebare. Cum recuperez banii primiţi prin Moneybookers? Banii intră în contul băncii ca la orice transfer bancar? Sau e ceva diferit?

Mulţumesc!


 
Marina Enachi
Marina Enachi
Local time: 20:05
English to Romanian
+ ...
cont in USD? Dec 11, 2007

Bună tuturor,

După ce am citit mare parte a postărilor despre Moneybookers, înţeleg că fiecare utilizator din Ro trebuie sa aibă contul MB în RON. Eu nu am mai folosit până acum acest sistem dar sunt înregistrată de vreo 2 ani, având un cont în USD. Cum fac schimbarea contului MB în RON? O parte din voi scriau ca acel cont în valută a fost şters de către MB. Sau schimbarea se face doar la contul bancar care trebuie să fie în RON?
Mulţumesc.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Cont Moneybookers în USD, dar cont bancar doar în RON Dec 11, 2007

Marina Enachi wrote:

Bună tuturor,

După ce am citit mare parte a postărilor despre Moneybookers, înţeleg că fiecare utilizator din Ro trebuie sa aibă contul MB în RON. Eu nu am mai folosit până acum acest sistem dar sunt înregistrată de vreo 2 ani, având un cont în USD. Cum fac schimbarea contului MB în RON? O parte din voi scriau ca acel cont în valută a fost şters de către MB. Sau schimbarea se face doar la contul bancar care trebuie să fie în RON?
Mulţumesc.


Din păcate, moneda contului nu poate fi modificată decât dacă nu ai avut tranzacţii.

"Can I change the currency of my Moneybookers account?
Once your account has been opened, a change of currency is not possible unless your transaction history is empty. If this applies to you, you should go to the Messaging Centre: ‘My Profile’ > ‘I want to change the currency of my Moneybookers account’."

http://www.moneybookers.com/app/faq.pl?gid=4&qid=728

Ce s-a întâmplat acum un an - doi a fost că nu s-a mai permis retragerea banilor decât în conturi în RON (indiferent de moneda contului Moneybookers). Eu, de exemplu, am contul Moneybookers în USD, iar toate sumele pe care le primesc sunt transformate în USD. În schimb, la retragere se face o conversie în RON, iar banii intră într-un cont bancar în RON.



[Edited at 2007-12-11 09:45]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Moneybookers






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »