Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Discuţii privind concursul de epigrame
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:35
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Jul 18, 2007

Dragi colegi,

Deschid acest fir de discuţie pentru a găzdui mesaje privind concursul de creaţie epigramatică pe tema "Calculatorul, prieten şi duşman!"

Sunteţi invitaţi călduros să participaţi cu epigrame în firul concursului: http://www.proz.com/topic/78917

Mult succes tuturor epigramiştilor!


 
silvia karen
silvia karen
France
Local time: 20:35
French to Romanian
+ ...
calculatorul nostru cel de toate zilele Jul 19, 2007

Mai întâi, vreau să profit de deschiderea acestui fir de discuţie pentru a ura mult succes tuturor participanţilor. Sunt sigură că fiecare îşi va aduce mica contribuţie personală în cadrul acestui concurs distractiv.

Am, în schimb, o nedumerire:
Calculatorul poate fi, neapărat, prieten şi (sau) duşman, sau şi ceva intermediar? Sau poate, despic eu prea mult firul în patru?...

Eu îl văd, de pildă, ca pe un poştaş care ne aduce veşti (aproap
... See more
Mai întâi, vreau să profit de deschiderea acestui fir de discuţie pentru a ura mult succes tuturor participanţilor. Sunt sigură că fiecare îşi va aduce mica contribuţie personală în cadrul acestui concurs distractiv.

Am, în schimb, o nedumerire:
Calculatorul poate fi, neapărat, prieten şi (sau) duşman, sau şi ceva intermediar? Sau poate, despic eu prea mult firul în patru?...

Eu îl văd, de pildă, ca pe un poştaş care ne aduce veşti (aproape) zilnic şi pentru care nu încerc nici sentimente de prietenie, nici de duşmănie (deşi, uneori, nu prea am chef să-i deschid uşa când îmi aduce factura telefonică). Dar asta este o altă poveste...

Vroiam să spun că uneori îl văd ca pe ceva neutru, ca pe un "pet" cu care mă plimb pe net (acum exagerez puţin). Ştiţi roboţeii aceia japonezi cu formă de animale de companie, care au fost dresaţi să se zbenguie ca nişte căţeluşi? Am văzut de curând un reportaj în legătură cu ei şi mi-a plăcut tare mult. Se pare că un astfel de robot ştie să prindă mingea, să danseze şi chiar să se joace cu alţi roboţei ca el. Aşa mi se pare şi mie că ar fi calculatorul, un fel de animal de companie artificial căruia îi atribuim, fără să vrem, însuşiri umane. Unii îi dau chiar nume.

În orice caz, trebuie să recunosc că tema concursului este interesantă şi originală. Gata, de-acum am să tac şi mă duc să-mi ascut floreta. En garde!
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:35
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Precizări privind tema concursului Jul 19, 2007

Bună, Silvia!

Mulţumesc pentru mesaj şi pentru întrebarea mai mult decât oportună

Tema este menită să provoace, rămânând pe cât posibil generală. Sunt binevenite creaţiile care surprind calculatorul şi/sau pe utilizatorul său în una dintre cele două impostaze sau în ambele, fără însă a ne limita strict la lupta sau amiciţia dintre om şi maşină. Tema include şi domeniul Internet
... See more
Bună, Silvia!

Mulţumesc pentru mesaj şi pentru întrebarea mai mult decât oportună

Tema este menită să provoace, rămânând pe cât posibil generală. Sunt binevenite creaţiile care surprind calculatorul şi/sau pe utilizatorul său în una dintre cele două impostaze sau în ambele, fără însă a ne limita strict la lupta sau amiciţia dintre om şi maşină. Tema include şi domeniul Internetului.

Aşadar, ne puteţi împărtăşi, sub formă de catrene, sentimentele, gândurile, ipostazele pe care le trăiţi sau pe care vi le inspiră lucrul cu calculatorul şi cu Internetul Cum ne aflăm, vrând-nevrând, în faţa calculatorului zilnic, cred că nu va fi prea greu

Inspiraţie maximă şi aşteptăm cu viu interes catrenele
Collapse


 
Elena Matei
Elena Matei
Local time: 21:35
English to Romanian
+ ...
Computerul, subiect de epigrame Jul 20, 2007

Computerul este parte din viaţă şi astfel devine, uneori prieten, uneori duşman...Ca şi prieten el că stă mereu alături, adică "open", ne bucură, prin el vedem lumea, ne vedem pe noi, ne împrietenim, muncim cu el...Ca şi duşman el stă prea mult "open", ne acoperă tot timpul, ne face să nu mai avem viaţă reală, suferim cu el când nu-i mai funcţionează comenzile...
Am încercat să vă spun acestea, constatându-le la mine, desigur nu pot decât să apreciez tema concur
... See more
Computerul este parte din viaţă şi astfel devine, uneori prieten, uneori duşman...Ca şi prieten el că stă mereu alături, adică "open", ne bucură, prin el vedem lumea, ne vedem pe noi, ne împrietenim, muncim cu el...Ca şi duşman el stă prea mult "open", ne acoperă tot timpul, ne face să nu mai avem viaţă reală, suferim cu el când nu-i mai funcţionează comenzile...
Am încercat să vă spun acestea, constatându-le la mine, desigur nu pot decât să apreciez tema concursului, să urez baftă tuturor şi aniversări cât mai multe prietenului nostru? duşmanului? da aici e aici...dragi epigramişti să lămuriţi, să explicaţi, să versificaţi şi la final să toastaţi: Noroc via ProZ!
Collapse


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 21:35
Italian to Romanian
+ ...
Prin forum Jul 20, 2007

Stau prin forum si discut,
mai vorbesc si mai ascult...
Ies din casa si zambesc:
eu, in ce lume traiesc?


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 21:35
Italian to Romanian
+ ...
Fara concurs Jul 21, 2007

Randurile de mai sus le-am compus citind acest topic. Nu e nevoie ca acestea sa intre in concurs. Pentru un concurs, daca ma tin curelele, voi cauta altceva - probabil si in functie de interventile celorlalti forumisti.

 
silvia karen
silvia karen
France
Local time: 20:35
French to Romanian
+ ...
Strigare Jul 22, 2007

Hai în forum, la răcoare
Ca să stăm la şezătoare
Vin cu bere şi-o pastramă
Să gustăm o epigramă.


 
Elena Matei
Elena Matei
Local time: 21:35
English to Romanian
+ ...
Impresionant şi tot despre calculator Jul 26, 2007

Este vorba de un cântec care pe mine m-a impresionat, minunat interpretat de Cleopatra Stratan, ale cărui versuri se potrivesc temei concursului nostru şi vi le prezint:


"Majoritatea timpului trecător,
Noi stăm cu faţa în faţă la monitor
Trec zile dupa zile ,luni după luni
Şi tot din ce in ce mai multe minuni

Se-ntâmplă lucruri care nici n-am visat
Aflăm din timp ce încă nu s-a-ntâmplat
Ne-amuză lumea in care no
... See more
Este vorba de un cântec care pe mine m-a impresionat, minunat interpretat de Cleopatra Stratan, ale cărui versuri se potrivesc temei concursului nostru şi vi le prezint:


"Majoritatea timpului trecător,
Noi stăm cu faţa în faţă la monitor
Trec zile dupa zile ,luni după luni
Şi tot din ce in ce mai multe minuni

Se-ntâmplă lucruri care nici n-am visat
Aflăm din timp ce încă nu s-a-ntâmplat
Ne-amuză lumea in care noi nu trăim
Dar ce se-ntâmplă dupa geam...
Nu ştim ..

Iar afară ...
Pe o frunză ...işi intreabă ...
Buburuza ..buburuzu ..
De mai poate s-o amuze ..
El desigur iï răspunde :ZUZU-ZUZU...

...ZUZU- ZUZU ..."

[Edited at 2007-07-26 17:57]
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:35
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Prelungire? Aug 1, 2007

Eu aş vrea să continuăm concursul, dacă nu aveţi nimic împotrivă. Cred că o să se mai strângă ceva.

Dan


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:35
English to Romanian
Şi eu aş vrea să mai continuăm Aug 1, 2007

Dan Marasescu wrote:

Eu aş vrea să continuăm concursul, dacă nu aveţi nimic împotrivă. Cred că o să se mai strângă ceva.

Dan


De acord cu Dan. Eu nici nu ştiam în ce dată suntem. Aveam impresia că ieri-alaltăieri s-a deschis concursul...


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:35
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Concursul de epigrame se prelungeşte până în 14 august Aug 1, 2007

Sunt de acord cu prelungirea. Am modificat calendarul concursului de epigrame după cum urmează:


Calendarul concursului:
- Concursul începe în 18 iulie a.c. şi se termină în 14 august a.c., ora 00:00.
- Votarea începe în 15 august şi se termină în 21 august ora 00:00.


Modificarea este vizibilă şi în firul concursului: http://www.proz.com/topic/78917

Felicitări participanţilor deja înscrişi, creaţiile voastre ne-au delectat ochiul şi sufletul şi ne-au adus zâmbete pe buze!

Celor care încă nu şi-au înscris catrenele în concurs: în fiecare traducător zace o epigramă plină de haz care tânjeşte să fie eliberată pe forum spre deliciul tuturor! Bring them on!


[Editat la 2007-08-01 10:32]


 
PUIU-Timisoara
PUIU-Timisoara
English
Rugaminte Aug 13, 2007

Am trimis ,pe firul concursului, o varianta imbunatatita a celei de a doua epigrame ,cea cu titlul UNEI TRADUCATOARE.Epigramele au fost postate una dupa alta,dar moderatorul a publicat prima varianta,cea cu o exprimare mai nefericita.As dori sa-mi postati si cealalta varianta a epigramei.Solicit acest lucru deoarece am dreptul la 3 epigrame.Desi sunt aproape identice,va rog sa o considerati ca fiind cea de a treia epigrama pe care o pot posta.Multumesc

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:35
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Rectificat Aug 13, 2007

Mulţumim pentru interesul pentru concursul de epigrame şi pentru contribuţii. Am afişat ultima variantă conform dorinţei dv.

Profit de ocazie pentru a reaminti tuturor colegilor amatori de versuri că mâine este ultima zi de concurs. Aşadar, vă invit să lansaţi în spaţiul virtual catrenele voastre până mâine la miezul nopţii.

O vară plăcută tuturor.


 
PUIU-Timisoara
PUIU-Timisoara
English
Votare Aug 15, 2007

Imi puteti spune si mie unde se voteaza ?

 
Lucian Ursu
Lucian Ursu
Romania
Local time: 21:35
English to Romanian
Ghinion Aug 18, 2007

Se pare că a doua epigramă a mea, pe care o consideram mai reuşită, nu mai poate participa la concurs. Aşa îmi trebuie dacă nu mă uit la termenul limită.
Eh, fie ca cea mai reuşită epigramă să învingă.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Discuţii privind concursul de epigrame






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »