https://www.proz.com/forum/romanian/8271-probleme_de_contabilitate.html

Pages in topic:   [1 2 3 4] >
probleme de contabilitate
Thread poster: Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
Feb 4, 2003

1.Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cum se inregistreaza in contabilitate incasarile din strainatate. Taiati facturi fiscale in momentul in care emiteti o factura externa in valuta? Folositi extrasul de cont (in lei?)? Banca va trateaza, din punct de vedere al operatiunilor in cont, ca persoana fizica sau ca pers. juridica?

2. Stie cineva daca reducerea de impozit pentru servicii \"exportate\" se aplica si la independenti?

Va multumesc anticipat!


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
conta Feb 5, 2003

Facturile electronice emise se pot inregistra si ele, chiar daca nu au formatul clasic. De fapt, daca esti persoana fizica autorizata, tu esti cea care decide ce fel de documente vrei sa-ti treci la venituri si la cheltuieli. Se poate inregistra si o chitanta de mana, orice, atata timp cat tu doresti acest lucru. Asa stiu eu, poate cineva ma va contrazice. Eu stiu asta de la contabilii cu care am lucrat inainte, nu stiu insa daca se aplica numai in colosii industriali (ti se plateste orice poart... See more
Facturile electronice emise se pot inregistra si ele, chiar daca nu au formatul clasic. De fapt, daca esti persoana fizica autorizata, tu esti cea care decide ce fel de documente vrei sa-ti treci la venituri si la cheltuieli. Se poate inregistra si o chitanta de mana, orice, atata timp cat tu doresti acest lucru. Asa stiu eu, poate cineva ma va contrazice. Eu stiu asta de la contabilii cu care am lucrat inainte, nu stiu insa daca se aplica numai in colosii industriali (ti se plateste orice poarta semnatura binecuvantarii sefului, care esti tu in cazul acesta) sau se aplica in general. Stiu ca se plateau facuri si proforme in formate neclasice fara problema, atata timp cat la baza lor exista un contract semnat si valid. Cred ca este o regula generala.

La banca esti tratata asa cum te declari, daca esti societate comerciala si doresti un cont ca soc. com. atunci banca ti-l va acorda, cred ca ai nevoie de ceva acte, etc, daca dorestri un cont personal, ca persoana fizica la fel. Numai de tine depinde.

Nu cunosc prea multe despre reducerea pentru export, pentru detalii este bine sa apelezi la un contabil sau cel mai bine la inspectorul financiar de la Administratie fianaciara de care apartii. Este cel mai in masura sa iti dea detalii.

Multa bafta!
Collapse


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 00:10
English to Romanian
+ ...
contabilitate "externa" Feb 5, 2003

Quote:


1.Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cum se inregistreaza in contabilitate incasarile din strainatate. Taiati facturi fiscale in momentul in care emiteti o factura externa in valuta? Folositi extrasul de cont (in lei?)? Banca va trateaza, din punct de vedere al operatiunilor in cont, ca persoana fizica sau ca pers. juridica?





Daca esti traducator autorizat, ar trebui sa fii si PFA (persoana fiz... See more
Quote:


1.Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cum se inregistreaza in contabilitate incasarile din strainatate. Taiati facturi fiscale in momentul in care emiteti o factura externa in valuta? Folositi extrasul de cont (in lei?)? Banca va trateaza, din punct de vedere al operatiunilor in cont, ca persoana fizica sau ca pers. juridica?





Daca esti traducator autorizat, ar trebui sa fii si PFA (persoana fizica autorizata) pentru motive de declarare a impozitelor, care este echivalent cu persoana juridica.

Ca atare, la banca ar trebui sa ai un cont special pentru PFA diferit de contul tau personal. Tot in calitate de PFA ar trebui sa ai formulare tipizate de facturi si chitante fiscale.



Eu cind emit o factura externa ii trimit clientului o versiune electronica (un document Word) care are acelasi numar cu factura fiscala pe care o voi taia pentru evidentele mele contabile. De multe ori clientul se multumeste cu factura electronica, si iti plateste in baza ei, dar pentru contabilitatea romaneasca trebuie sa faci o factura fiscala la care atasezi extrasul de cont de la banca (in valuta) pentru a dovedi achitarea facturii. Pentru facturi externe TVA este 0% si nu trebuie sa tai si chitanta.



Quote:


2. Stie cineva daca reducerea de impozit pentru servicii \"exportate\" se aplica si la independenti?

Va multumesc anticipat!





Asta nu stiu. Cum te-a sfatuit Cristina ar trebui sa te interesezi la Administratia financiara. Dar slabe sperante din partea functionarilor de acolo Tocmai am avut niste frecusuri cu finantele si nu am o parere deloc buna despre organele statului.

Oricum, eu n-as conta prea mult pe \"facilitatile\" oferite de guvern.



Succes!

Collapse


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
contabilitate Feb 5, 2003

Am uitat sa specific ca este vorba de o persoana fizica autorizata. Multumesc Emanuel, dar trebuie sa mai adaug urmatoarele: de la un inspector financiar am inteles (poate gresit) ca am voie sa folosesc ca document justificativ extrasul de cont in valuta, asa cum ai spus tu. Dar cand am mers la banca sa-mi deschid contul mi-au spus ca se aplica aceeasi legislatie ca pt. persoane juridice, adica: trebuie automat sa deschid si un cont in lei, iar in momentul in care vreau sa ridic valuta trebuie s... See more
Am uitat sa specific ca este vorba de o persoana fizica autorizata. Multumesc Emanuel, dar trebuie sa mai adaug urmatoarele: de la un inspector financiar am inteles (poate gresit) ca am voie sa folosesc ca document justificativ extrasul de cont in valuta, asa cum ai spus tu. Dar cand am mers la banca sa-mi deschid contul mi-au spus ca se aplica aceeasi legislatie ca pt. persoane juridice, adica: trebuie automat sa deschid si un cont in lei, iar in momentul in care vreau sa ridic valuta trebuie sa o vand la licitatie (deoarece persoanele juridice nu au dreptul sa ridice valuta cash)- \"cine stie cunoaste\" despre ce vorbesc. In orice caz m-au trimis la Finante sa intreb in baza carei legislatii se poate ca PFA sa opereze doar cu un cont in valuta. Iar la finante nu am mai gasit persoana cu care discutasem cu ceva vreme in urma. In schimb, am dat de altcineva care era total pe dinafara. Si ca sa intelegeti mai bine citez raspunsul: \"plati in valuta? pai, un strain nu va poate face plati in valuta pt. ca nu are voie sa intre decat cu o anumita suma in tara, altfel trebuie sa declare la vama\" ??

I-am spus ca am inteles perfect si am plecat. Ah, si tocmai cand intentionam sa intru in legalitate!
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 23:10
German to Romanian
+ ...
bine spus - si tocmai cand vroiam sa intru in legalitate Feb 5, 2003

Eu acum ma gandesc sa trec de la PFA la SRl si ma tot gandesc (cu groaza) la partea de conta.

Cei care aveti experienta mai multa, ce faceti cu eventuale facturi taiate si neachitate de client. Pana acum mi s-a intamplat o singura data cu 20 $, dar ma gandeam asa, ca poate se iau cei de la Finante de mine, ca ar fi evaziune fiscala, ca nu pusca facturile cu incasarile. Cum se tine evidenta? Sau anulati ulterior aceste facturi? Asta e nedumerirea mea.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
complicatii Feb 6, 2003

Eu mi-am deschis conturi de rulaj in toate valutele cu care lucrez fara problema. Este adevarat ca contul de baza este in lei, dar asta nu are cu ce sa te supere catusi de putin. Cu 150000 di lei iti poti deschide cate conturi vrei si poti lucra linistita.



 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
facturi Feb 6, 2003

Nu sunt sigura ca poti anula facturile decat daca sunt gresite sau incorecte. Cred ca la noi plata impozitului se face pe baya incasarilor-plati. Cel putin la PFA, la SRL e ceva mai complicat. Dar daca anulezi o factura ceea ce este putin probabil sa fie voie si dupa o luna doua primesti banii cum mai poti reflecta incasarea? In plus la SRL trebuie sa faci mult mai des declaratii si situatii si se poate sa platesti impozite si pe facturi care inca nu ti-au fost achitate,dar tu le-ai emis deja. ... See more
Nu sunt sigura ca poti anula facturile decat daca sunt gresite sau incorecte. Cred ca la noi plata impozitului se face pe baya incasarilor-plati. Cel putin la PFA, la SRL e ceva mai complicat. Dar daca anulezi o factura ceea ce este putin probabil sa fie voie si dupa o luna doua primesti banii cum mai poti reflecta incasarea? In plus la SRL trebuie sa faci mult mai des declaratii si situatii si se poate sa platesti impozite si pe facturi care inca nu ti-au fost achitate,dar tu le-ai emis deja. pe ideea ca se egalizeaza in lunile urmatoare. Nu consider prea rentabil sa lucrezi pe SRL, eu am un SRL si nu lucrez pe el, prefer sa lucrez ca PFA, e mult mai simplu si comod. Astept zile mai bune dpdv al legislatiei si guvernarii.Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
chitanta fara factura Feb 6, 2003

tot eu va stresez. Uite am o clienta care ma tot bate la cap ca ii trebuie chitanta fara factura. Eu din cate stiu se poate elibera factura fara chitanta dar de chitanta fara factura... Voi ce parere aveti? Plus ca in Cluj inca nu au aparut chitantiere.



 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 23:10
German to Romanian
+ ...
Factura fara chitanta nu (prea) se poate, chitanta fara factura da Feb 6, 2003

Chitantele se taie pt plati cash, indiferent ca plata se face in baza un ei facturi sau nu. O persoana fizica nu are ce face cu factura taiata de tine, doar firmele le folosesc in conta. Tu, pe de alta parte, iti justifici venitul prin chitanta taiata. Eu asa stiu.

Factura fara chitanta se poate doar daca plata se face prin alte metode decat cash.



Eu la persoane fizice am taiat numai chitanta. Daca clienta ta nu are nevoie de factura, nu ai de ce sa-i tai una.... See more
Chitantele se taie pt plati cash, indiferent ca plata se face in baza un ei facturi sau nu. O persoana fizica nu are ce face cu factura taiata de tine, doar firmele le folosesc in conta. Tu, pe de alta parte, iti justifici venitul prin chitanta taiata. Eu asa stiu.

Factura fara chitanta se poate doar daca plata se face prin alte metode decat cash.



Eu la persoane fizice am taiat numai chitanta. Daca clienta ta nu are nevoie de factura, nu ai de ce sa-i tai una.

Eu asa stiu. Poate nu stiu bine si am lucrat tot aiurea.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
logic Feb 6, 2003

Ce spui tu Elvira este foarte logic. Ce nu este logic este ca doamna este firma si probabil i-ar fi buna factura. Plata s-a facut sort of cash, adica prin mandat postal. La o adica tot cash.

Am vrut sa verific daca pot taia chitanta fara sa o insotesc de o factura, nu eram foarte sigura. Clientul nostru stapanul nostru. Nu ma bag eu in contabilitatea ei.

Multumesc pentru ajutorul prompt.


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
chitante, facturi neplatite Feb 6, 2003

Asa este, poti sa tai chitanta fara factura.

In curand o sa aflu cum trebuie sa procedeze PFA in cazul neincasarii facturilor. O prietena economista mi-a promis ca intreaba la finante (are relatii. O sa va informez.





 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
contul in lei Feb 6, 2003

ma deranjeaza problema cu contul in lei daca nu pot sa ridic valuta (cash)!

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu este adevarat Feb 7, 2003

Cu un cont/conturi de rulaj poti sa ridici cashul fie in valuta fie in lei. Nu inteleg despre ce conturi este vorba si cum poate banca sa nu te lase sa ridici cash. Poate nu ai voie peste nu stiu ce limita cu nu stiu cate zerouri.

Eu lucrez cu conturi in lei si in valuta si este foarte simplu, te duci la operatorul conturilor, iti verifici soldul si daca vrei sa retragi in valuta retragi in valuta daca nu se poate schimba direct in lei. In zece minute ti-ai terminat treaba.

E
... See more
Cu un cont/conturi de rulaj poti sa ridici cashul fie in valuta fie in lei. Nu inteleg despre ce conturi este vorba si cum poate banca sa nu te lase sa ridici cash. Poate nu ai voie peste nu stiu ce limita cu nu stiu cate zerouri.

Eu lucrez cu conturi in lei si in valuta si este foarte simplu, te duci la operatorul conturilor, iti verifici soldul si daca vrei sa retragi in valuta retragi in valuta daca nu se poate schimba direct in lei. In zece minute ti-ai terminat treaba.

Este vorba de conturi de rulaj, nu de conturi de depozit. Nu poti lucra cu conturi de depozit. Sau poate nu am inteles prea bine despre ce fel de conturi vorbesti.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cash in valuta Feb 7, 2003

Este exact aceeasi procedura. Probabil exista un plafon al platilor, care dupa vagile mele amintiri este de cateva zeci de mii de dolari. Daca ai vreo factura mai mare, rupe-o in doua sau trei transe dee plati ca sa te conformezi legislatiei.

dar sigur ca clientul iti poate vira in valuta in cont, asta este clar. In legatura cu ridicarea cashului in valuta, nu inteleg exact de ce persoanele juridice nu ar avea voie, iar cele fizice da. Daca vrei sa ridici in lei si sa-ti opereze direct
... See more
Este exact aceeasi procedura. Probabil exista un plafon al platilor, care dupa vagile mele amintiri este de cateva zeci de mii de dolari. Daca ai vreo factura mai mare, rupe-o in doua sau trei transe dee plati ca sa te conformezi legislatiei.

dar sigur ca clientul iti poate vira in valuta in cont, asta este clar. In legatura cu ridicarea cashului in valuta, nu inteleg exact de ce persoanele juridice nu ar avea voie, iar cele fizice da. Daca vrei sa ridici in lei si sa-ti opereze direct tranzactia, trebuie mai nou sa astepti vreun sfert de ora sa se faca o licitatie de vanzare valuta, se zice ca obtii un curs mai bun. Dar la fel de bine poti sa ceri retragere in valuta si cand mergi la casa sa optezi pentru schimbarea in lei la cursul bancii, care este de obicei o idee mai mic decat al unei case valutare.

Dar ne te stresa, nu are rost sa-ti mananci nervii. Se poate rezolva chestia foarte usor, trebuie sa te gandesti la ce iti convine tie si cum iti este mai usor sa lucrezi. Nu-i intreba pe functionari cum trebuie sa faci, nu o sa dai niciodata de capat problemei. Spune-le de ce ai nevoie si cum vrei sa lucrezi si sa vezi ce repede se rezolva. Tu ceri si ei iti ofera serviciul respectiv, pentru asta sunt banci, nu?
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 23:10
German to Romanian
+ ...
Cristina, este vorba probabil de conturi ale pers. juridice Feb 7, 2003

Chiar si ca PFA, daca iti deschizi cont pe bune, adica un cont de persoana juridica, asa cum cere legea, nu poti - tot din cauza legii - ca pers. juridica sa scoti valuta din cont. Ti se face un schimb la cursul zilei.

Daca ai cont ca pers. fizica, poti sa scoti direct valuta, dar numai in acest caz.

Si mie mi se pare ciudat, dar asta e legea.


 
Pages in topic:   [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


probleme de contabilitate






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »