https://www.proz.com/forum/romanian/84133-%5Bautoriza%C5%A3ie_mj%5D_autorizatie_pentru_cei_cu_studii_%C3%AEn_str%C4%83in%C4%83tate.html

[Autorizaţie MJ] Autorizatie pentru cei cu studii în străinătate
Thread poster: Matei Clej
Matei Clej
Matei Clej
United Kingdom
Local time: 05:15
Romanian to English
+ ...
Sep 18, 2007

Salut.

Ma aflu intr-o situatie in care doresc sa obtin autorizatie de traducator, si am studiile facute in Anglia. Am obtinut acolo GCSE-uri, A-Level-uri (echivalentul baccalaureatului), dar nu am absolvit facultatea (university). Am completat insa 2 ani din trei, si am un certificat care declara creditul academic obtinut.

Pot sa prezint aceste certificate ca parte a dosarului, sau trebuie echivalate, si daca da, unde pot sa obin echivalare si cam cat dureaza?
... See more
Salut.

Ma aflu intr-o situatie in care doresc sa obtin autorizatie de traducator, si am studiile facute in Anglia. Am obtinut acolo GCSE-uri, A-Level-uri (echivalentul baccalaureatului), dar nu am absolvit facultatea (university). Am completat insa 2 ani din trei, si am un certificat care declara creditul academic obtinut.

Pot sa prezint aceste certificate ca parte a dosarului, sau trebuie echivalate, si daca da, unde pot sa obin echivalare si cam cat dureaza?

Cu calificatiile listate mai sus sunteti de parere ca as putea obtine autorizatia, sau va trebui sa trec prin examen.


Si, in plus, stiu ca se afla o gramada de informatie pe acest forum, si chair pe alte siteuri, dar ma dor ochii cand incerc sa o filtrez as fi recunoscator daca m-ar lamuri cineva care este treaba cu ministerul culturii si ministerul justitiei? Cele doua organe elibereaza doua tipuri deosebite de autorizatie?

Bafta si mersi in avans

Matei

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-18 10:49]
Collapse


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 05:15
Italian to Romanian
+ ...
Anglia Sep 18, 2007

In linia de principiu, este nevoie de obtinerea unei licente intr-o alta tara.

Daca nu aveti un asemenea titlu, pentru autorizarizarea din partea Ministerului de Justitie, ar trebui sa sustineti examenul de la Ministerul Culturii.

Sau, daca nu aveti nevoie de autorizare MJ, puteti sa obtineti o autorizare de la Primarie, care, insa nu va da dreptul de a traduce documentele care necesita legalizare.

Pentru orice eventualitate, mai cititi odata informatiile d
... See more
In linia de principiu, este nevoie de obtinerea unei licente intr-o alta tara.

Daca nu aveti un asemenea titlu, pentru autorizarizarea din partea Ministerului de Justitie, ar trebui sa sustineti examenul de la Ministerul Culturii.

Sau, daca nu aveti nevoie de autorizare MJ, puteti sa obtineti o autorizare de la Primarie, care, insa nu va da dreptul de a traduce documentele care necesita legalizare.

Pentru orice eventualitate, mai cititi odata informatiile de pe sit-ul MJ si, de ce nu, puteti sa dati si un telefon la acest minister, sau sa solicitati o informatie via e-mail.

Toate cele bune.


[Editat la 2007-09-18 17:42]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] Autorizatie pentru cei cu studii în străinătate






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »