Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
PayPal versus Moneybookers
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Depinde de locul în care te afli :) Feb 7, 2008

Ioana Costache wrote:

Site-ul folosit de mine zice aşa:

Q How does PayPal work?
A PayPal can be used to send and receive payments online. Once you sign up for PayPal, you can send money to anyone with an email address. You can use money from your PayPal balance or from another payment method of your choice, such as a credit card, debit card or your bank account. Recipients are then notified by email that they have received a payment from you.

Nici vorbă de vreo limitare geografică...

În ce priveşte procedura de retragere, sper ca acest răspuns să-ţi fie util


Deci până la urmă tu poţi retrage într-un cont bancar. Asta fiindcă te autentifici pe site din Regatul Unit. În România nu se poate. Apropo, îţi sugerez să nu încerci să intri în contul de Paypal când vii pe acasă fiindcă s-ar putea să ai suprize neplăcute. Cum ar fi să ţi se blocheze temporar contul.

[Edited at 2008-02-07 17:52]


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
Mă tem că ÎNCĂ depinde de loc... Feb 7, 2008

Ioana, mulţumesc pentru hint, am căutat şi eu pe acolo pe site. Dar aşa cum întreba şi Mihai, până la urmă ce înseamnă retragerea pe card, dar el este ataşat unui cont, deci....??? Straniu însă adevărat, până în aceste moment... nu am putut retrage din Paypal pe card (cont) iar, Mihai are dreptate depinde de locaţie, pentru România nu se acceptă cont!!! Aşadar nu-mi rămâne decât să aştept să văd ce-mi răspund şi totodată sper ca măcar să intre înapoi în Paypal... See more
Ioana, mulţumesc pentru hint, am căutat şi eu pe acolo pe site. Dar aşa cum întreba şi Mihai, până la urmă ce înseamnă retragerea pe card, dar el este ataşat unui cont, deci....??? Straniu însă adevărat, până în aceste moment... nu am putut retrage din Paypal pe card (cont) iar, Mihai are dreptate depinde de locaţie, pentru România nu se acceptă cont!!! Aşadar nu-mi rămâne decât să aştept să văd ce-mi răspund şi totodată sper ca măcar să intre înapoi în Paypal să îi pot măcar cheltui direct de acolo.Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
Lămuriri...utile, sper! Feb 12, 2008

După ce am scris un mesaj de pe site din pagina stufoasă de Help, am primit un răspuns "uman" atât la propriu, cât şi la figurat. O persoană care se ocupă de clienţi mi-a răspuns amabil, că după verificarea solicitată, problema apare la banca mea şi pot verifica eu însămi contul Paypal unde îmi arată problema! Ei bine, nu o arăta, evident, de asta i-am contactat pe ei doar, la mine scria doar Pending... Deci nu am rezolvat nimic pe moment, i-am răspuns că la mine nu apar alt... See more
După ce am scris un mesaj de pe site din pagina stufoasă de Help, am primit un răspuns "uman" atât la propriu, cât şi la figurat. O persoană care se ocupă de clienţi mi-a răspuns amabil, că după verificarea solicitată, problema apare la banca mea şi pot verifica eu însămi contul Paypal unde îmi arată problema! Ei bine, nu o arăta, evident, de asta i-am contactat pe ei doar, la mine scria doar Pending... Deci nu am rezolvat nimic pe moment, i-am răspuns că la mine nu apar alte detalii, nicidecum că banca mea face sau nu tranzacţia. La vreo zi-două am primit un alt răspuns, un soi de automat, prin care Paypal îşi cerea scuze pentru problemele create şi întârzierea tranzacţiilor, având nu ştiu ce probleme tehnice... După care am primit un nou mesaj de la persoana care se ocupă - amabil ce-i drept - de clienţi, prin care mă anunţa că tranzacţia a fost efectuată şi nu-mi rămâne decât să verific la banca mea.
Au intrat, adevărat în trei zile de la acel mesaj. Ura! Sperăm că de acum încolo numai de bine!
Cât despre cont şi card, pot să vă spun doar că la înscriere pe site nouă în România ni se cere un număr de card (şi evident că acesta e ataşat unui cont), deci banii se duc acolo!

M-am întins cam mult, dar sper să fie de ajutor şi altora dacă ajung în situaţia mea! Baftă!

Ioana
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumiri pentru lămuriri Feb 12, 2008

Foarte utile detaliile, Ioana. Mulţumim.

M-am hotărât să-mi fac şi eu cont la ei.


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
Succes şi conturi grase! Feb 12, 2008

) Mihai mă bucur că informaţiile şi experienţa mea tărăgănată dar în final cu happy end vă pot ajuta să vedeţi şi voi care e mersul cu Paypal, în special pentru noi cei din România, pentru că pentru cei de afară ştim că merge brici. Să sperăm că se aşează lucrurile şi pentru noi!

Numai bine!
Ioana


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 00:23
Italian to Romanian
+ ...
Totuşi, care sunt cardurile acceptate? Apr 4, 2008

O prietenă are probleme cu Paypal. Doreşte să încaseze.
Avea un card Mastercard, nu l-au acceptat.
Şi-a făcut un card Visa pentru plăţi on-line, la o bancă din România, nu merge nici aşa.
Justificarea este că nu se poate verifica acel card:
„We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. If the problem persists, please try to enter a different credit card.”

Ştie cineva ce card merge efectiv
... See more
O prietenă are probleme cu Paypal. Doreşte să încaseze.
Avea un card Mastercard, nu l-au acceptat.
Şi-a făcut un card Visa pentru plăţi on-line, la o bancă din România, nu merge nici aşa.
Justificarea este că nu se poate verifica acel card:
„We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. If the problem persists, please try to enter a different credit card.”

Ştie cineva ce card merge efectiv? Aţi reuşit să încasaţi prin Paypal şi să retrageţi banii într-un cont de card?

Merci,
Monica
Collapse


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
Probleme Paypal Apr 4, 2008

Şi eu am avut ceva probleme când mi-am făcut contul de Paypal, în sensul că a durat aproape o săptămână până s-a făcut verificarea efectivă a cardului. Amutilizat card Visa.

În momentul în care înscrii la ei un card, pentru verificare, îşi solicită acordul pentru a extrage o sumă (ceva intre 1-5 euro). Aşa se face verificarea cardului. În extrasul de cont de la bancă, în dreptul plăţii efectuate către Paypal apare un cod din câteva cifre, care trebuie scr
... See more
Şi eu am avut ceva probleme când mi-am făcut contul de Paypal, în sensul că a durat aproape o săptămână până s-a făcut verificarea efectivă a cardului. Amutilizat card Visa.

În momentul în care înscrii la ei un card, pentru verificare, îşi solicită acordul pentru a extrage o sumă (ceva intre 1-5 euro). Aşa se face verificarea cardului. În extrasul de cont de la bancă, în dreptul plăţii efectuate către Paypal apare un cod din câteva cifre, care trebuie scris la ei pe site, pentru a se face verificarea. Toate bune şi frumoase până aici.

Le-am dat acordul să retragă suma respectivă, având cont la ING şi home banking am putut vedea imediat codul inclus în detaliile plăţii. Atenţie ! Codul apare numai în extrasul de cont - respectiv la rubrica plăţi în aşteptare. În cazul în care nu ai acces la contul tău pentru a vedea tranzacţiile efectuate în ziua respectivă, aştepţi până vine extrasul de cont lunar, de la bancă.

Eu am făcut tot ce trebuia şi mi-a scris că am cardul verificat. După câteva zile, am încercat să fac o plată, dar supriză: nu puteam efectua plăţi. Mi se recomanda să "try again later", fără să mi se spună vreun motiv. Şi am tot "try again" de mi-a luat ING comision de vreo 5 ori câte 1 ron (n-aş şti să spun exact de ce... că scria comision plata paypal, dar în extras nu figura nicio plată către paypal). După încă o zi, am făcut eu click pe toate linkurile din emailurile de la ei de nenumărate ori şi la un moment dat mi-a apărut o pagină nouă, pe care scria mare că "your card has been verified"... deşi practic, fusese deja verificat cu 5 zile înainte, că aveam şi email în care îmi scriau că a fost verificat. cert e că după ce ochişorii mei au văzut noua pagina am putut să fac şi plăţile. Bănuiesc că a fost un oarecare decalaj între verificarea efectivă a cardului şi introducerea cardului în baza de date ca fiind verificat.

Oricum, suprizele nu au încetat nici după aceea. Plata a rămas în aşteptare cam o săptămână, fix până în ziua în care euro a ajuns la 3,81 ron. Si evident, suma care mi-a apărut în extrasul de cont, era ceva mai mare decât cea care figurase la "tranzacţii în aşteptare". Am înjurat tot ce am putut, am zis merci că mi-am făcut treaba. Asta a fost unica mea experienţă cu paypal şi nu sunt sigură că îmi doresc să mai am şi altele.

O săptămână mai târziu, m-a sunat un amic care avea cont făcut în Germania şi care îşi făcuse şi unul în România şi după aproape două săptămâni, tot nu avea cardul verificat.
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 00:23
Italian to Romanian
+ ...
Mulţumesc Apr 7, 2008

Mulţumesc mult, Ecaterina.

Între timp am dat şi de un link interesant, nu ştiu cât sunt de verificate informaţiile, dar există o pagină unde sunt enumerate tipurile de carduri care au fost verificate - probabil pe baza mărturiilor utilizatorilor - şi care din acestea sunt acceptate de Paypal.

http://platesteonline.com/


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 01:23
Italian to Romanian
PayPal - verificare card VISA BCR Apr 17, 2008

Pentru retrageri, PayPal acceptă numai carduri de credit/debit cu logo VISA.

În cazul în care cardul a fost emis de BCR:

- după plata sumei de 1,5 euro, în extrasul de cont al acelui card apare un număr de 4 cifre (EXPANDE USE NUMBER ) pe care, potrivit instrucţiunilor PayPal, ar trebui să-l introduceţi pentru verificarea cardului;
- nu introduceţi numărul care apare în extras deoarece este incorect. Dacă încercaţi să introduceţi de 3 ori un numă
... See more
Pentru retrageri, PayPal acceptă numai carduri de credit/debit cu logo VISA.

În cazul în care cardul a fost emis de BCR:

- după plata sumei de 1,5 euro, în extrasul de cont al acelui card apare un număr de 4 cifre (EXPANDE USE NUMBER ) pe care, potrivit instrucţiunilor PayPal, ar trebui să-l introduceţi pentru verificarea cardului;
- nu introduceţi numărul care apare în extras deoarece este incorect. Dacă încercaţi să introduceţi de 3 ori un număr invalid, cardul este dezactivat;
- sunaţi la BCR (asistenţă carduri, tel.: 021-311 10 01), vă va răspunde cineva care vă va cere datele personale, după care vă va redirecţiona la directia carduri pentru a vi se comunica EXPANDE USE NUMBER pentru PayPal.
- codul corect obţinut astfel trebuie să fie introdus în contul vostru PayPal, iar verificarea cardului este confirmată imediat.

De ce BCR furnizează un număr incorect în extrasul de cont? Justificarea pe care am primit-o eu: din motive de securitate ... :|

Nu ştiu dacă această procedură este valabilă şi pentru cardurile emise de alte bănci. În orice caz, dacă numărul care apare în extrasul de cont este invalid, trebuie să contactaţi serviciul de asistenţă carduri al băncii emitente.


[Edited at 2008-04-17 21:19]
Collapse


 
wordbridge
wordbridge  Identity Verified
Romania
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
tip cont Paypal Apr 28, 2008

Care este diferenta dintre contul "Personal" si cel "Business" al Paypal? Poti incasa bani prin ambele tipuri de conturi Paypal?

 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 01:23
Italian to Romanian
Cont PayPal personal Apr 28, 2008

victor ghiculescu wrote:

Care este diferenta dintre contul "Personal" si cel "Business" al Paypal? Poti incasa bani prin ambele tipuri de conturi Paypal?


Eu am cont personal. Am putut încasa imediat după crearea contului. Nu se percep comisioane la încasări, cu excepţia cazului în care clientul plăteşte cu card de credit/debit (mi-au oprit vreo 6 euro la o plată de circa 100 euro). De asemenea, în acest ultim caz, poţi accepta doar 2 plăţi într-o perioadă de un an.
După ce am reuşit să-mi verific cardul, am retras banii din contul PayPal în contul bancar căruia îi este ataşat cardul verificat. Limita este de 500 euro sau echivalent iar comisionul este de 2 euro pe tranzacţie (respectiv 2,50 USD). Nu poţi retrage, prin aceeaşi tranzacţie, sume exprimate în valute diferite. Dacă, de exemplu, ai în cont 200 euro şi 250 USD, va trebui să retragi fiecare sumă separat, cu consecinţa plăţii comisionului de 2 ori. În cazul în care cardul este ataşat unui cont curent în lei, sau, oricum, într-o valută diferită de cea retrasă, banca va reţine comisionul pentru schimb valutar.
Una peste alta, mi se pare un sistem mai greoi şi mai costisitor decât Moneybookers. Eu îl folosesc numai atunci când nu am încotro.
Sper că am fost de ajutor.

[Edited at 2008-04-28 19:25]


 
wordbridge
wordbridge  Identity Verified
Romania
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
ridicarea limitarii sumei in paypal May 5, 2008

revin cu o intrebare: ati trimis o copie dupa actul dvs. de identitate pentru a putea primi orice suma de bani pe paypal?

 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
Moneybookers - prima folosire May 6, 2008

Hristos a-nviat!


Este prima dată când vreau să folosesc serviciul Moneybookers şi nu am înţeles exact dacă trebuie să aştept să primesc o scrisoare de confirmare ..... Contul este deschis, l-am putut şi verifica (cu sold 0). Pot să-l folosesc? Şi ce trebuie să indic plătitorului pentru a efectua plata?


Mulţumesc!


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 01:23
Italian to Romanian
Re: Moneybookers - prima folosire May 6, 2008

Plătitorului trebuie să-i indici adresa de e-mail (cu care accesezi contul)
Exemplu: Vă rog să faceţi plata prin Moneybookers (numele tă[email protected]).


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 01:23
English to Romanian
+ ...
Alte detalii Moneybookers May 6, 2008

Mulţumesc pentru răspuns.



Şi de la Moneybookers nu trebuie să primesc niciun fel de confirmare/verificare a adresei sau mai ştiu eu ce? Vreau să spun prin poştă normală că prin e-mail am terminat toate formalităţile.


Mulţumesc!

[Editat la 2008-05-06 13:10]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PayPal versus Moneybookers






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »