Mobile menu

Card EUR PFA
Thread poster: Delia Georgescu

Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 01:34
English to Romanian
+ ...
Nov 7, 2007

Bună dimineaţa,

Aş fi interesată dacă a reuşit cineva să-şi facă un card de EUR pe PFA. Banca mea, deşi îmi oferă multe servicii de care sunt mulţumită (cum ar fi my banking-ul), nu are acest produs şi am cam obosit să mă duc cu ordinele de vânzare.

Mulţumesc mult, spor la treabă şi comenzi câte vă doriţi
Delia

Direct link Reply with quote

xxxMihai Badea  Identity Verified
Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Card euro Nov 7, 2007

Dacă îl vrei pentru plăţi cu cardul pe net, atunci s-ar putea să nu ai nevoie de el.

Eu am insistat la banca mea pentru un card în euro până când mi-au făcut unul. Răspunsul iniţial a fost că nu se poate, dar până la urmă s-a putut. După aceea însă (abia după aceea …) mi s-a spus că de fapt pot folosi cardul în lei pentru a face plăţi pe net şi în alte monede. Şi aşa este. Între timp am avut ocazia să verific.

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
card EUR Nov 7, 2007

Mie la Raiffeisen mi-au spus că nu există produsul pentru PFA. Nu am nevoie pentru plăţi pe Internet pentru că am un card în lei care permite acest lucru. Mi-ar trebui însă pentru a evita mersul la bancă. Este neplăcut mai ales când sunt în străinătate şi aş avea nevoie de bani, dar nu pot umbla la ei pentru că sunt pe contul de EUR şi trebuie făcut un ordin de vânzare (pe hârtie) ...
Dacă altă bancă are produsul, m-ar interesa să ştiu. Sau poate că există o bancă la care să existe Internet banking pentru PFA şi să se poată face schimbul valutar online.

O zi mai caldă tuturor
Delia

Madalina Gavrila-Milliot  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 00:34
English to Romanian
+ ...
Schimb valutar online Nov 7, 2007

Buna, Delia!
Pentru schimb valutar on-line eu folosesc de cativa ani buni serviciul homebank de la ING. Nu ai nevoie decat de un terminal pus la dispozitie (contra-cost, evident) de catre ING. Acest terminal iti genereaza un cod ori de cate ori iti accesezi conturile on-line si pentru fiecare operatiune pe care o efectuezi. Este foarte comod si nu ai nevoie decat de o conexiune internet. Nu stiu daca ING ofera carduri in euro pentru PFA, insa merita sa intrebi pentru ca de multe ori am vazut ca ei ofera servicii pe care alte banci nu le ofera. Daca asta nu este publicitate....:)

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Internet banking pentru PFA Nov 7, 2007

Delia Georgescu wrote: Sau poate că există o bancă la care să existe Internet banking pentru PFA şi să se poată face schimbul valutar online.
Delia

De carduri nu ştiu ce să-ţi spun, dar cred că cele mai multe bănci au internet banking pentru PFA. Ştiu că fosta (din păcate) HVB, acum Unicredit, aveau şi conturi speciale pentru PFA. Adică, dacă ceri internet banking pentru PFA, s-ar putea să zică că nu au, dar sigur îţi pot face ca pentru persoanele juridice. Singura problemă e că de obicei costă mult mai mult decât pentru particulari.

Dan

Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Card în euro, dar doar pentru plăţi pe internet Nov 7, 2007

Delia, cardul de care spuneam eu, de la Banca Transilvania, era doar pentru plăţi pe internet. Cred că o să fie destul de greu să găseşti tipul de card pe care ţi-l doreşti tu. Poate că ar fi mai simplu să încerci să-ţi faci un cont la o bancă dintr-o ţară care are euro ca monedă.

Eu când am scos bani de la bancomat în afara României am folosit un card Visa de la ING (card în lei). Iar serviciul lor de homebank, pe care l-a menţionat şi Mădălina, mi se pare foarte bun (e-adevărat că nu am ca termen de comparaţie decât serviciul similar al celor de la BT, care nu mi s-a părut deloc grozav).

Cei de la ING cred că nu au nici acum conturi speciale pentru PFA. Eu mi-am deschis conturi de persoană fizică. Contabilul meu spunea că n-ar trebui să fie o problemă atâta timp cât folosesc conturile doar pentru tranzacţii legate de activitatea de PFA.

[Edited at 2007-11-07 09:43]

lucca
Romania
English to Romanian
ROL şi EUR: poate la Bancpost Nov 7, 2007

Au servicii aparte pt. PFA. De asemenea, un card de debit (Visa Prospera) care include atât cont lei cât şi în dolari (poate şi în euro, dar de pe site nu reiese).
http://www.bancpost.ro/Persoane-fizice/Carduri/Carduri-de-debit/Prospera.html
Mi se pare că şi BRD are servicii pt. PFA. Avantajul lui Bancpost ar fi că au multe bancomate şi Internet-banking.

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
PF /vs/ PFA /vs/ PJ Nov 7, 2007

Contabila mea spune că trebuie folosite doar conturi de PFA şi doar aşa am lucrat. Mai ales că acum avem CIF, ceea ce arată că nu mai semănăm a PF, ci suntem mai degrabă persoane juridice.

Am încercat să-mi rezolv această problemă şi la ING, numai că acum un an respectiva bancă nu era interesată de PFA (înţeleg că nu este interesată nici acum), deşi cu acest statut funcţionează şi avocaţii şi la ei nu se pune problema că ar avea venituri prea mici pentru a fi interesanţi...

E destul de neclar acest statut de PFA şi dă destule bătăi de cap. Am avut probleme de genul ăsta inclusiv când am încercat să iau un credit auto pe care mi l-au aprobat în baza veniturilor de PFA şi mi l-au dat ca PF. Majoritatea băncile mi-au spus că nu au produsul pentru PFA, iar Bancpost avea ceva care s-ar fi potrivit, dar la nişte dobânzi incredibil de mari.

Aceasta este o dilemă şi atunci când vrei să faci o asigurare la maşină ca PFA, iar firmele de asigurare nu ştiu/nu au baza legală după care să se conducă pentru a te încadra corect. Ele au doar 2 posibilităţi - PF sau PJ.

Numai PFA să nu fii...

Mulţumesc tuturor şi aştept orice idee.

Cu mult drag,
Delia

lucca
Romania
English to Romanian
Card de debit, în euro, pt. PFA Nov 7, 2007

Aici:
http://www.brd.ro/persoane-fizice-autorizate/operatiuni-curente/carduri/mastercard-business-eur/
Delia, nu ştiu dacă e ceea ce îţi trebuie.

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
card EUR BRD Nov 7, 2007

Pare că este ceea ce îmi trebuie. Mulţumesc, Lucian! O să mă interesez şi vă spun dacă este sau doar pare a fi ceea ce trebuie:) Să vedem şi cum merge Internet bankingul ...

Delia

lucca
Romania
English to Romanian
Glad to be of help! Nov 7, 2007

Delia Georgescu wrote:
Pare că este ceea ce îmi trebuie. Mulţumesc, Lucian! O să mă interesez şi vă spun dacă este sau doar pare a fi ceea ce trebuie:) Să vedem şi cum merge Internet bankingul ...
Delia

Sper să fie ceea ce trebuie. Am însă şi eu nişte întrebări către cei care folosesc Internet banking: e uşor/simplu de folosit? Trebuie să introduci numerele alea de cont kilometrice? Aţi avut probleme cu e-bankingul (dacă aţi avut)? Uşurează viaţa?
Mulţumesc!
(Poate că ar trebui să dechidă cineva un fir de "Probleme bancare")!

Monica Tuduce  Identity Verified
Luxembourg
Partial member
Italian to Romanian
+ ...
BT Nov 7, 2007

Contul meu de PFA este la ei şi de fapt sunt asimilată unei persoane juridice.
Transilvania are Internet Banking pentru persoane juridice, abonamentul lunar este de 20 RON. Se pot face toate operaţiunile, inclusiv licitaţiile valutare (vânzare EUR din cont cu transferul sumelor în contul curent de RON). Personal, nu l-am luat, mi se pare cam scump (persoanele fizice plătesc 5 RON pe lună). O prietenă îl are, ca persoană fizică şi se foloseşte intens de el - mai ales că s-a mutat în străinătate şi a rămas singura variantă - fiind foarte mulţumită.
Şi eu găsesc câteodată incomodă deplasarea până la bancă, dar în altă ordine de idei nici mişcarea nu-mi face rău, aşa că...

Cardul pe care îl am la ei este în RON şi este aferent contului curent de PFA, deci pot ridica numerar de la bancomat şi pot să fac plăţile care de obicei se pot face de la bancomate, iar toate operaţiunile îmi apar pe extrasul de cont.

Sper că asta ai vrut să afli.

Monica

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
BT şi Internet banking Nov 7, 2007

Într-adevăr, BT pare exact ceea ce trebuie.

În ceea ce priveşte Internet bankingul, este cea mai bună soluţie. Poţi face plăţi de acasă, schimb valutar, transferuri între conturi, ai extrase de cont direct pe calculator.

Eu beneficiez în momentul de faţă doar de my banking, însemnând că sunt avertizată pe telefonul mobil în momentul în care îmi intră sau îmi ies bani într-un/dintr-un cont, pot transfera de pe acelaşi telefon mobil bani între conturi dinainte setate la bancă, nu neapărat ale mele, îmi plătesc în acelaşi mod factura de telefon.

Dacă aş avea şi Internet banking, atunci lucrurile ar fi incomparabil mai simple. Conectarea nu este dificilă, se atribuie un user name şi o parolă. Numerele de cont le poţi salva.

În mod evident, dacă ai de făcut o plată undeva, va trebui să scrii numărul de cont unde trimiţi, la fel cum faci la completarea unui ordin de plată. Dar stai acasă, în faţa calculatorului, în orice moment al zilei doreşti.

Iar avantajele sunt infinite. Nu mai pierzi timp pe drum, la cozi la bancă, nu mai semnezi şi ştampilezi nu ştiu câte hârtii. Ca să nu mai vorbim de zilele de w.e când ai bani pe cont, dar nu se face schimb valutar sau când ai nevoie urgentă de bani, dar a trecut de ora 15.30...

Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri,
Delia

Luxembourg
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Avantajele ebanking-ului Nov 7, 2007

Pe lângă cele spune de Delia aş mai adăuga şi eu:

- comisioane mai mici (la cele mai multe bănci)

- la unele bănci (la ING, de ex.), posibilitatea de a stoca tranzacţii şi de a refolosi datele. Această funcţie este foarte utilă atunci când ai de făcut plăţi în mod regulat (către operatorul de telefonie mobilă, furnizorul de Internet etc.). Completezi datele la prima plată, iar dăţile următoare nu trebuie să modifici decât suma şi numărul facturii. Restul câmpurilor (nume furnizor, cont bancar furnizor, cont client etc.) sunt deja completate.

- posibilitatea de a consulta istoricul tranzacţiilor pe mai multe luni (la ING 6 luni, la BT cel puţin un an, dar s-ar putea chiar să nu fie nicio limită de timp) şi de a genera extrase (extrasele sunt valabile şi fără semnătura vreunui funcţionar bancar).

Din experienţa mea, există (cel puţin) două metode prin care se asigură securitatea tranzacţiilor: 1)cu ajutorul unui dispozitiv electronic (la ING se numeşte DigiPass), care îţi generează o nouă parolă pentru fiecare conectare şi pentru fiecare tranzacţie în parte, 2) cu ajutorul unui certificat digital de securitate, pentru instalarea căruia sunt necesare nişte date pe care banca ţi le dă într-un plic sigilat. Dacă nu ai acest certificat instalat, numele de utilizator şi parola sunt inutile. Aş spune că prima metodă îi avantajează pe cei care se conectează la contul lor de pe mai multe calculatoare, întrucât nu trebuie decât să aibă acel mic dispozitiv la ei (şi, desigur, să-şi amintească numele de utilizator şi parola dispozitivului electronic). Cu metoda a doua, ar trebui să instalezi certificatul pe fiecare nou calculator de la care te conectezi (iar la BT, de exemplu, după 10 instalări trebuie să mergi din nou la bancă).

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Internet Banking Nov 7, 2007

Până acum, prin forţa împrejurărilor, am folosit sisteme de Internet Banking de la patru bănci diferite: BRD, Unicredit, Transilvania şi ING. Sistemele sunt extrem de similare. În afara de sistemul de la Unicredit care avea câte şi mai câte probleme tehnice, restul sunt fiabile toate.

Pe cel de la BRD îl folosesc de foarte mulţi ani, este fiabil. Este web based, nu trebuie să instalezi nimic şi nu ai nevoie decât de calculator şi Internet, îl poţi consulta de oriunde. E o aplicaţie simplă şi bună.

Recent am avut nevoie de un card mai fiabil (am Visa clasic de la BRD de vreo 4 ani, dar long story - nu sunt prea mulţumită - eu am ales un card ING. Mi se par cele mai acceptate şi cele mai bune pentru că au acel cip încorporat - din câte înţeleg e un sistem de siguranţă folosit în străinătate) şi când să ridic cardul, a sărit pe mine o "vânzătoare" de la ING (treabă încurcată, în bănci nu prea poţi spune: mulţumesc, doar mă uit) şi m-a convins să mă abonez şi la ING home bank. Era culmea să nu o fac, a fost complet gratuit şi e uşor de folosit. De fapt aici voiam să ajung: terminalul acela de home bank ca o pudrieră a devenit gratuit.

Pentru persoană juridică, costurile sunt mai mari. Eu mi-aş lua gândul de la ING, am întrebat eu şi acceptă conturi de persoane juridice (probabil şi de PFA), dar costă prea mult pe lună (anul trecut era 45 RON şi comisioanele sunt mari).

Internet bankingul de la Transilvania seamănă cu cel de la Unicredit, dar e mai fiabil şi mai stabil. În ambele cazuri trebuie instalate nişte certificate. Dar la BT se pot instala pe oricâte calculatoare destul de simplu. Aşadar, nu se poate folosi decât de pe un calculator cu acest certificat instalat. Nu e greu de folosit, poţi face chiar şi plăţi în străinătate. Este foarte OK din experienţa mea. Nu e indicat pentru cineva care călătoreşte fără calculator, e bun pentru firme.

[Editat la 2007-11-07 13:54]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Card EUR PFA

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs