Pages in topic:   < [1 2]
bucurati-va!
Thread poster: Paraschiva Bloju
lucca
lucca
Romania
Local time: 23:21
English to Romanian
Sunt unele probleme Mar 2, 2003

Da, sunt legi, dar... Dupa parerea mea, cei care le incalca nu urmaresc sa afle ce scrie in ceea ce trimit/primesc, ci sa fure cate ceva, daca se poate. Cred ca e vorba mai mult de salariatii noi ai Postei, de nivelul celor (aproape) necalificati, bizonii care inca nu stiu ca asa ceva nu se tolereaza, si/sau de acte impulsive, ulterior (dar prea tarziu) regretate. Oricum, nu as trimite sume mai mari in bancnote. Ce inseamna \"mai mari\" difera de la un om la altul. Totul este sa nu se vada ca in... See more
Da, sunt legi, dar... Dupa parerea mea, cei care le incalca nu urmaresc sa afle ce scrie in ceea ce trimit/primesc, ci sa fure cate ceva, daca se poate. Cred ca e vorba mai mult de salariatii noi ai Postei, de nivelul celor (aproape) necalificati, bizonii care inca nu stiu ca asa ceva nu se tolereaza, si/sau de acte impulsive, ulterior (dar prea tarziu) regretate. Oricum, nu as trimite sume mai mari in bancnote. Ce inseamna \"mai mari\" difera de la un om la altul. Totul este sa nu se vada ca inauntru sunt bani daca plicul este privit prin transparenta (fiindca nu cred ca hotii au la dispozitie mijloace de detectie mai sofisticate).

Se fac in mod sigur verificari in cadrul masurilor anti terorism, dar nu pot sa aduc impotriva acestor masuri nici un argument care sa fie logic, mi se par normale in ziua de azi. (Si cred ca dotarea necesara este destul de buna

Moneybookers mi s-au parut seriosi, nu mi-au trezit nici un motiv de suspiciune. Totul este sa aiba destui clienti, astfel incat sa continue sa existe. Sper sa aiba.

Altfel, solutia de incasari/plati internationale in valuta trebuie sa fie cat mai universala posibil. Stiu ca costa, dar, mai devreme sau mai tarziu, cred ca o combinatie card (VISA? cardul meu VISA merge perfect pe internet) / cont bancar (ambele in valuta, la o banca Ro mare) sau, in functie de posibilitati, un cont la o banca din strainatate este optima.

Cumparand carti de la Amazon.com (US si UK) am constatat ca: un pachet care contine numai 1-2 carti are regimul unei scrisori obisnuite (ajunge la oficiul postal de domiciliu). Pachetele mai mari (in functie de greutate?) ajung la oficiul postal teritorial care distribuie pachetele \"din strainatate\" si unde, cel putin la acela de care apartin, se asteapta cam o ora. (La ei scrie ca duminica este liber iar sambata este \"SRL\" adica Sambata Recuperata Libera, asa cum era pana in decembrie 1989!).

Cumparand un DVD (M.A.S.H. Season One; I do like M.A.S.H am avut surpriza sa primesc aviz pentru \"tentanta f. mare\". Am crezut ca nu am inteles bine ce scrie. La oficiu am aflat ca trimiterile considerate \"tentante\" (pe pachet scria ca inauntru este un DVD) au un regim special: chiar daca sunt trimise ca scrisoare obisnuita, li se fac forme cam ca pentru o Recomandata si se ridica sub semnatura.

Deci, Posta stie ca are o problema cu furturile unor trimiteri si incearca sa se lupte cu ea.

Tot ceea ce am primit de la Amazon s-a incadrat in estimarile de timp pentru primirea pachetelor. Deci, Amazon stie cum merge Posta Romana iar aceasta se incadreaza in predictiile de la Amazon.

Treburile de mai sus sunt Off Topic, dar cred ca \"experientele\" postale ale fiecaruia dintre noi nu sunt lipsite de interes pentru altii.

Scuze pt. posting-ul atat de lung,

Toate cele bune, Lucian.
Collapse


 
Cristina Moldovan do Amaral
Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 13:21
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
O veste imbucuratoare. Mar 2, 2003

Faptul ca posta a inceput sa ia masuri dovedeste ca a inceput si in Romania sa se mai miste cate ceva.

 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


bucurati-va!






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »