Pages in topic:   < [1 2]
Off topic: Biblia in limba engleza - versiunea King James
Thread poster: Madox
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:18
English to German
+ ...
Sfaturi, trucuri? Dec 19, 2007

Cristiana Coblis wrote:
În schimb, deşi nu e la fel de prietenos pentru ochi, m-am obişnuit să citesc mult pe Palm, care mi se pare chiar mai comod şi mai uşor de ţinut decât o carte (îl poţi pune fărăr probleme în poşetă, e uşor, etc).


Vă felicit că aţi reuşit.
Eu nu suport să stau mai mult de 20 de pagini cu ochii în ecranul Palm-ului. Poate îmi spuneţi şi mie care este secretul: corp de literă (font) mai mare, contrast mai mare/mic? Care corpuri de literă sînt mai lizibile?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:18
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
setări Palm Dec 19, 2007

Absolut. În primul rând, reduc luminozitatea (nu numai la Palm, ci şi la monitoare, laptop) şi modific contrastul până devine comod. Mi se pare că un ecran prea luminos mă deranjează la ochi. Într-adevăr, citesc cu corpul mărit. Este mult prea mărunt pentru a fi sănătos şi măresc până devine confortabil şi pot citi fără efort. Poate tot aş mai mări puţin, dacă nu ar fi ecranul atât de mic Eu lucrez şi p... See more
Absolut. În primul rând, reduc luminozitatea (nu numai la Palm, ci şi la monitoare, laptop) şi modific contrastul până devine comod. Mi se pare că un ecran prea luminos mă deranjează la ochi. Într-adevăr, citesc cu corpul mărit. Este mult prea mărunt pentru a fi sănătos şi măresc până devine confortabil şi pot citi fără efort. Poate tot aş mai mări puţin, dacă nu ar fi ecranul atât de mic Eu lucrez şi pe monitor normal la 150-200%, mi-e mult mai uşor şi aşa m-am obişnuit.Collapse


 
Madox
Madox
Local time: 00:18
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
E OBOSITOR Dec 19, 2007

OvidiuKatz wrote:

Madox wrote:

Stie cineva de unde pot comanda/procura Biblia in limba engleza, versiunea King James? Varianta electronica o am, mi-ar trebui si cartea insesi. Madox


Păi dacă deja ai varianta electronică, la ce bun să mai dai bani şi pe cartea însăşi?


Pt mine e mai usor sa citesc din carte! sa citesc de pe PC e obositor! poate vreau sa citesc seara in pat; atunci cum fac? iau calculatorul in pat? ( a nu se intelege aceste afirmatii ca fiind critica, mie pur si simplu e mai usor sa citesc din carte decat din/de pe calculator).

sarbatori fericite,
Madox


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Biblia in limba engleza - versiunea King James






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »