CIF sau CNP pe stampila de PFA???
Thread poster: livia_sampetru
livia_sampetru
livia_sampetru
Local time: 09:23
Romanian to Spanish
+ ...
Feb 28, 2008

Buna dimineata tuturor.
Sunt fericita.. am primit in sfarsit autorizatia de traducator si acum alerg dupa toate cele necesare pentru inceperea activitatii. Voiam sa intreb daca pe stampila de PFA trebuie sa trec CNP sau CIF??? Domnul de la Adm. Fin. nu a putut sa ma lamureasca, asa ca apelez la voi.

Aaaa, si alta problema. Autorizatia am primit-o la domiciliu in Arges, insa eu acum locuiesc in Bucuresti. Trebuie sa ma inscriu la Tribunalul Pitesti, pentru ca acolo este domicil
... See more
Buna dimineata tuturor.
Sunt fericita.. am primit in sfarsit autorizatia de traducator si acum alerg dupa toate cele necesare pentru inceperea activitatii. Voiam sa intreb daca pe stampila de PFA trebuie sa trec CNP sau CIF??? Domnul de la Adm. Fin. nu a putut sa ma lamureasca, asa ca apelez la voi.

Aaaa, si alta problema. Autorizatia am primit-o la domiciliu in Arges, insa eu acum locuiesc in Bucuresti. Trebuie sa ma inscriu la Tribunalul Pitesti, pentru ca acolo este domiciliul din autorizatie, sau o pot face la orice alt tribunal??

Si.. inca o problema. Ma voi casatori peste o luna.. ceea ce inseamna ca va trebui sa solicit o alta autorizatie, cu numele pe care il voi avea dupa casatorie?Atunci voi schimba si domiciliul in Bucuresti? Precum si toate cele necesare? In perioada in care voi face schimbul de nume si domiciliu, voi putea profesa?

Cred ca v-am ametit de tot.. de fapt.. am ametit si eu..

Va multumesc .




O zi buna va doresc.

[Edited at 2008-02-28 10:01]
Collapse


 
Chamz
Chamz
Germany
Local time: 08:23
Romanian to German
+ ...
prea multe hartii Feb 28, 2008

buna seara livia,

dupa parerea mea, trebuie sa iti treci CIF-ul. CNP-ul nu are ce sa caute pe stampila....
ceea ce priveste inscrierea la tribunal, o poti face la pitesti si sa exersezi profesia la botosani, din moment ce ai autorizatia de traducator eliberata de o institutie din romania.
apoi cu casatoria, nu te felicit inca, sa nu iti aduca ghinion. poti profesa si in perioada pana cand te casatoresti si schimbi numele si domiciliul. te-ai gandit la varianta de ati pa
... See more
buna seara livia,

dupa parerea mea, trebuie sa iti treci CIF-ul. CNP-ul nu are ce sa caute pe stampila....
ceea ce priveste inscrierea la tribunal, o poti face la pitesti si sa exersezi profesia la botosani, din moment ce ai autorizatia de traducator eliberata de o institutie din romania.
apoi cu casatoria, nu te felicit inca, sa nu iti aduca ghinion. poti profesa si in perioada pana cand te casatoresti si schimbi numele si domiciliul. te-ai gandit la varianta de ati pastra numele de domnisoara dupa casatorie? asa iti va fi mai usor cu toata hartogaria. eu am prieteni, doctori in fizica, care ea si-a pastrat numele de domnisoara, pentru a evita birocratia de a schimba multe documente.

multa bafta pentru cariera ta profesionala. eu inca visez la autorizatia aceea:)
salutari
magda
Collapse


 
livia_sampetru
livia_sampetru
Local time: 09:23
Romanian to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Feb 29, 2008

Multumesc frumos Magda..toate cele bune si succes si tie

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


CIF sau CNP pe stampila de PFA???






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »